📺 کلاس های مجازی - اساتید در انتهای هر کلاس، سوالی را از مباحث جلسه طرح می کنند که در بخش پرسش و پاسخ قرار داده می شود.
❓ در بخش پرسش و پاسخ عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

صفر تا صد آموزش کلینکر سیمان

کلینکر ماده‌ای مهم و بسیار کاربردی است که برای تولید سیمان از آن استفاده می‌شود.
در حال حاضر این محصول تقریبا در تمام شهرهای کشور تولید می‌شود و استان‌هایی مثل خراسان رضوی، اصفهان، فارس و همدان بیشترین سهم تولید این محصول را در کشور دارند.

هزینه حمل و نقل کلینکر

یکی از پارامترهای تاثیرگذار در صادرات کلینکر، هزینه حمل و نقل است.
افزایش هزینه حمل و نقل محموله‌های صادراتی باعث می‌شود قیمت نهایی و قیمت تمام‌شده محصول هم افزایش پیدا کند؛ به همین دلیل اکثر خریداران این محصول ترجیح می‌دهند با کشورهایی کار کنند که از نظر بعد مکانی، فاصله کمی با آن‌ها داشته باشند و بنابراین هزینه کمتری برای حمل و نقل پرداخت کنند.

کلینکر به کدام کشورها صادر می شود؟

کشورهایی مثل کویت، عراق، بنگلادش و امارات مهم‌ترین کشورهایی هستند که در سال‌های اخیر این محصول از ایران به آن‌ها صادر شده است و در واقع کشورهای هدف ما در صادرات هستند.
جالب است بدانید که دو کشور عراق و امارات، صد درصد کلینکر مورد نیاز خود را از ایران تامین می‌کنند و مهم‌ترین دلیل یکه‌تازی ایران در بازار این کشورها، هزینه حمل پایین این محصول از ایران است.

سهم ایران از بازارهای جهانی

با تمام پتانسیل‌هایی که ایران برای فعالیت در حوزه کلینکر دارد، سهم ما از بازار چهار میلیارد دلاری این محصول، فقط ۱۴۴ میلیون دلار است و این بدان معناست که نتوانسته‌ایم از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های خود برای رقابت در بازار این محصول استفاده کنیم.
کشور ایران از نظر جغرافیایی در منطقه‌ای قرار گرفته که ۲۲ کشور عرب‌زبان در همسایگی آن وجود دارند.
این کشورها در سال ۲۰۱۸ سهمی ششصد میلیون دلاری از واردات جهان داشته‌اند و به همین دلیل بازار مهمی برای محصولات ایران به شمار می‌روند.

دلایل فروش ناموفق

چرا ما نتوانستیم در بازار چهار میلیاردی کلینکر سهیم باشیم؟ چرا نتوانستیم از ظرفیت‌های صادراتی کشورهای همسایه خود استفاده کنیم؟ چرا کارخانه‌های ما در حال تعدیل نیرو هستند و با قیمت‌شکنی، بازار خود را خراب می‌کنند؟
پاسخ این سوال‌ها کاملا مشخص است. این مجموعه‌ها فروش خوبی ندارند و مجموعه‌ای که فروش نداشته باشد، با مشکلات زیادی درگیر می‌شود و حتی به مرز ورشکستی می‌رسد.
چرا ما در فروش موفق نبوده‌ایم و نتوانسته‌ایم مشتریان بهتری را برای صادرات محصول خود پیدا کنیم؟
برای اینکه مسیر تبلیغ و فروش مناسبی نداریم و نتوانستیم زیرساخت‌هایی را ایجاد کنیم که مشتریان بالقوه و کسانی که قصد خرید دارند، به‌راحتی با ما ارتباط برقرار کنند.

بهترین روش صادرات کلینکر

بیشتر روش‌هایی که امروزه برای صادرات کلینکر مطرح می‌شود از مسیرهای بسیار پرهزینه و پرریسکی می‌گذرند.
ما در مجموعه آراد برندینگ برای این مشکلات، راه‌ حل‌‌های بسیاری داریم که بارها توانسته‌ایم موثر بودن آن‌ها را ثابت کنیم.
بنابراین تولیدکننده‌ای که علاقه‌مند ورود به عرصه صادرات است، می‌تواند با هزینه‌های کمتر و ریسک بسیار پایین‌تر تجارت را شروع کند.