بررسی تجارت جهانی + فیلم

درباره تجارت و اینکه ما چه میزان میتوانیم در تجارت رشد کنیم، به چشم انداز های دور و نزدیک ما بستگی دارد. ما باید بدانیم در گذشته چه اتفاق هایی افتاده و دنیا چجوری رشد کرده است.
آمار هایی به ما نشان میدهند، که دنیای گذشته و تعداد زیادی از تجار بزرگ دنیا که امروزه در این حوزه تاثیر گذار هستند، در ۲۰ الی ۴۰ سال پیش اینطور نبودند، و وسعت کشور های اروپایی به این میزان نبوده و این اتفاق ها براشون نیوفتاده بود.

بازار جهانی در سال ۲۰۱۸

با توجه به آمار جهانی ۲۰۱۸،  بیش ترین سهم بازار دنیا که ۱۰ الی ۲۰ درصد است مربوط به کشور چین و آمریکاست. بعد از آن ها، آلمان ۵ تا ۱۰ درصد از بازار جهانی سهم دارد. این آمار نشان میدهد که چین ۱۱ درصد و آمریکا ۱۷ درصد بازار دنیا را تامین میکنند.

آمار ها  برای سال ۲۰۱۷ متفاوت تر است و رقم صادراتی آمریکا ۲/۵۰۰/۰۰۰/۰۰۰ و چین ۲/۱۳۴/۰۰۰/۰۰۰ هزار میلیارد است.

جذابیت این کشورها این است که بزرگ ترین صادر کنندگان دنیا، بزرگ ترین وارد کنندگان دنیا نیز هستند. اینکه ما نباید واردات کنیم کاملا اشتباه است، ما باید واردات کنیم و در کنارش صادرات هم داشته باشیم.

بازار جهانی در سال ۲۰۱۷

درسال ۲۰۱۷ طبق آمار، بالاترین صادر کننده با رقم ۲/۲۶۳/۰۰۰/۰۰۰ هزار میلیارد مربوط به کشور چین است. هم چنین آمریکا با ۱/۵۴۶/۰۰۰/۰۰۰ در رده دوم و آلمان با ۱/۴۴۶/۰۰۰/۰۰۰ هزار میلیارد در رده سوم قرار دارند.

آلمان، سومین صادر کننده بزرگ دنیا

وسعت آلمان اندازه یکی از خراسان های ماهم نمیشود و برای مزاح میشود گفت اندازه قم است. آلمان با ۸۵ میلیون جمعیت، سومین صادر کننده بزرگ دنیا است.

آلمان در زمان جنگ جهانی دوم مانند ایران، ویران و نصف جمعیتش از بین رفت. برای آلمان نیز محدودیت هایی در نظر گرفته و تحریم شد. اما آلمان به سومین صادر کننده دنیا تبدیل شد و ایران از دست رفت.

آمار صادراتی در سال ۲۰۱۸

کشور چین رقم ۲/۵۰۰/۰۰۰/۰۰۰ هزار میلیارد و آمریکا ۱/۶۶۵/۰۰۰/۰۰۰ هزار میلیارد را در سال ۲۰۱۸ در حوزه صادرات به ثبت رساندند. اختلاف این دو عدد بسیار زیاد است و هزار هزار میلیارد فرق دارد.

آمار صادراتی در سال ۲۰۰۱

میزان صادرات کشور چین در سال ۲۰۰۱ برابر با ۲۶۶/۰۰۰/۰۰۰ هزار میلیون بوده است واین یعنی، یک پنجم رقمی که الان دارد. در این سال، کشور آمریکا عدد ۷۲۹/۰۰۰/۰۰۰ هزار میلیون را ثبت کرده است.

باتوجه به این اعداد ارقام میزان صادرات کشور چین، یک سوم آمریکا بوده است ولی درحال حاضر، در بازار جهانی دو برابر آمریکا صادر میکند.

حدود ۱۸ سال پیش، چین در دنیا رقمی نبوده. در آن زمان کشور آمریکا ۱۲ درصد و چین ۴ درصد از بازار جهانی سهم داشتند ولی، در سال ۲۰۱۸ کشور چین ۱۳ درصد و آمریکا ۹ درصد از بازار دنیا را تشکیل میدادند.

چرا در گذشته و در کل دنیا اینقدر رشد کرده است؟ یکی از عوامل خیلی مهم این پیشرفت، تغییرات رفتاری چینی ها در تجارتشان بود.

سهام شرکت علی بابا

علی بابا یک سایت نسبی است. اگرچه ما حرفی که داریم میزنیم یک مرحله از علی بابا بالا تر است.

ارزش سهام آن در سال ۲۰۱۴ در حدود ۹۰ دلار بوده است. لازم به ذکر است که رکود هایی هم داشته و به علت آن، تطبیق نکردن خودش با دنیا ست.

ارزش سهام علی بابا در سال ۲۰۰۵،۱۶۰ دلار بوده است. ارزش سهامش تقریبا در طی ۵ سال ۵۰ درصد ارزش یافته است.

میزان درآمد آن ۳۷۶ میلیون یو آر بوده که معادل ۵۶ میلیارد دلار است. قیمت نفت ما ۶۰ میلیارد دلار است و این یعنی در آمد این مجموعه برابر با یک سال صادرات نفت ما است.

امثال این علی بابا ها بودند که چین را رشد دادند. در آمریکا چنین فعالیت هایی آن چنان نبود. من در مورد علی بابا میخواندم که کارمند های آن، خیلی این مجموعه را دوست داشتند و واقعا از روی علاقه کار میکردند.

وقتی با آمریکایی ها تماس میگرفتند، برای اینکه آن ها مشتری شان بشوند، خودشان را آمریکایی معرفی میکردند چرا که آمریکایی ها دوست داشتند از یک آمریکایی خرید بکنند. آن ها خودشان را آمریکایی معرفی میکردند تا به عنوان یک شرکت آمریکایی شناخته شوند و در آن کشور کار کنند.

آمار ۲۰۱۹ نشان میدهد که در آمدش اندازه در آمد نفت کشور ماست. ما کجای این بازار جهانی هستیم؟

۳۰ سال پیش میزان صادرات چین از ایران کمتر بود و الان ۳۰ سال است چینی ها دنیا را گرفتند. من به شما قول میدهم به امید و لطف خدا این کار پیش میاد.

در چند سال آینده، همین رویه ای که وارد میشویم، تحولات خیلی زیادی دارد. ما در کمتر از ۳۰ سال، درجه های خیلی بهتری کسب کرده و از نظر تغییراتی که ایجاد میکنیم باعث متحول شدن دنیا خواهیم شد.

کشور چین  در شرق دنیا قرار دارد. اگر قصد فرستادن کالایی رو از چین به اروپا داشته باشند، یه مسافت خیلی دوری را باید پشت سر بزارند.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 پاسخ
 1. زرشناس
  زرشناس گفته:

  سلام و عرض ادب
  جدید و جذاب بود. اطلاعاتی که در این فیلم کوتاه دیدم رو میگم. خیلی خوب بود و امیدوارکننده

  پاسخ
 2. طاها
  طاها گفته:

  واردات در شرایط تحریمی برابر با ورشکستگی ست مگر اینکه کالایی تولید شود که بتوان دوباره آن را صادر کرد

  پاسخ
  • ثابت
   ثابت گفته:

   به طور کلی در شرایط پیچیده ای قرار داریم. جابه جایی پول هم در این موقعیت کار ساده ای نیست اصلا

   پاسخ
 3. سادات
  سادات گفته:

  ایران کجا و آلمان و امریکا و چین کجا!!!
  هیمن امروز یکی از مقامات بخش صادرات میگفتند ما در خش صادرات بیش از اینکه اهل عمل باشیم اهل حرف زدن هستیم و کسی متولی این کار نیست تا به وحدت برسیم و کار به خوبی انجام شود!! وقتی مقام ارشد چنین حرفی میزند پس اوضاع کشور قمر در عقرب است

  پاسخ
  • هامون
   هامون گفته:

   شرکت هایی مثل آرادبرندینگ هم شکل گرفته اند که به این اوضاع قمر در عقرب سامان ببخشند هرکس به اندازه ی وسع خودش باید کاری بکنه وگرنه خیانت کار محسوب میشه. مثل همینمسء>لی که قطعا قدرت و نفوذ داره و میتونه کاری انجام بده ولی خودش هم داره حرف میزنه و اهل عمل نیست

   پاسخ