📺 کلاس های مجازی - اساتید در انتهای هر کلاس، سوالی را از مباحث جلسه طرح می کنند که در بخش پرسش و پاسخ قرار داده می شود.
❓ در بخش پرسش و پاسخ عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

صادرات گسترده سنگ مرمریت

ایران یکی از بزرگترین تولیدکنندگان سنگ تزئینی در دنیاست. بسیاری از این سنگ‌ها از معادن بخش‌های مرکزی ایران به دست می‌آیند و کیفیت بالایی دارند. بازار مصرف در دنیا وجود دارد و پرداخت مناسبی در ایران انجام می‌شود.

تنها کاری که برای موفقیت صادرات سنگ مرمریت باید انجام شود بازاریابی و قیمت گذاری مناسب است و در کنار آن گسترش صنعت حمل و نقل ریلی و حمل و نقل ارزان که باعث شود صادرات این محصول سودآور باشد.

ایران در جهان رتبه هفتم از نظر میزان استخراج سنگ های ساختمانی را داراست و این رتبه تنها محدود به نوع خاصی از سنگ‌های تزئینی ساختمانی نمی‌شود.

منابعی که ایران در اختیار دارد بسیار ارزشمند است و در صورتی که بتوان بازاریابی مناسب کرد و پرداخت مناسب روی سنگ‌ها انجام شود قیمت گذاری می‌تواند به نحوی باشد که صادرات سنگ مرمریت را به یکی از سودآورترین انواع صادرات کالا در ایران تبدیل کند.

بخش مهمی از سودآوری صادرات غیر نفتی

در بررسی‌هایی که انجام شده است صادرات سنگ مرمر در مقایسه با سودآوری آن نسبت به فروش در بازارهای داخلی بسیار سودآور بوده است به نحوی که می‌توان تنها سنگ مرمر را به صورت مجزا در میان ۱۰ رقم کالای برتر از نظر سودآوری بعد از صنعت پتروشیمی دانست.

 

کیفیت و تنوع موجود در معادن ایران از این سنگ بسیار بالاست و کیفیت بالای سنگ‌های تزئینی باعث شده است که صادرات کنندگان امکان بالا بردن قیمت را نیز داشته باشند. میزان درآمد از صادرات سنگ را سالانه از یک میلیارد دلار تخمین می‌زنند!

وسعت بازارهای جهانی برای صادرات گسترده سنگ مرمریت

تقریبا تمامی کشورهای دنیا می‌توانند بالقوه خریدار سنگ‌های تولیدی در ایران باشد. در زمینه صادرات گسترده سنگ مرمریت هر میزان سرمایه‌گذاری در زمینه استخراج و پرداخت سنگ انجام شود در نهایت سودآور خواهد بود.

هر چه سنگ‌ها با کیفیت بالاتر پرداخت شود و هنگام استخراج کاملا حرفه‌ای کار شود دست صادر کننده برای قیمت‌گذاری بالاتر باز خواهد بود.

بهتر است برندهایی برای این اجناس در نظر گرفته شود و در زمینه برندسازی روی این سنگ‌ها کار شود تا بتوان بازاریابی بهتری برای فروش انجام شود.

علاوه بر این در زمینه حمل و نقل نیز لازم است راه‌های کم‌هزینه‌تری برای انتقال سنگ به خارج از مرزها و حتی حمل‌و‌نقل سنگ در داخل ایران پیدا شود. استفاده از خطوط ریلی برای منتقل کردن سنگ می‌تواند گزینه مناسبی باشد که هزینه‌های حمل و نقل را پایین بیاورد.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


5 پاسخ
  • Avatar
   پویان گفته:

   تمام کشورهای در حال توسعه و پیشرفته نیازمند چنین سنگهایی هستند.
   هر کشوری که به زیبایی در ساخت و ساز اهمیت بیشتری میدهد رغبت بیشتری برای خرید این محصول دارد

   پاسخ
 1. Avatar
  پری گفته:

  چه بسیار محصولاتی که میتوان روی آنها سرمایه گذاری کرد و سودآوری میلیاردی داشته باشد برایمان

  پاسخ