چرا باید بندگی کنیم + فیلم

در زندگی همواره راه هایی پیش روی ما قرار دارد، در تمام انتخاباتی که در طول زندگی انجام می دهیم، پس از هر کاری، هزاران نوع دیگر از کارها و … را می توانیم برگزینیم.
به عنوان مثال در صحبت کردن و نوشتن این مقاله از صدها نوع بیان و کلمات، می توان استفاده کرد، ولی در حال حاضر این گفتار را انتخاب کرده ایم.
پس هزاران جمله برای گفتن، هزاران راه برای رفتن وجود دارد، اما ما یکی را برای عملی ساختن آن انتخاب می کنیم.
راهی که انتخاب می کنید یا درست است یا نادرست، ممکن نیست راهی را انتخاب کنید و بگویید هم درست هست و هم نادرست.
اگر راه انتخابی شما درست باشد، مرتبه صحیح بودن آن می تواند با هم فرق داشته باشد و درصورتی که راه برگزیده شما غلط باشد هم ممکن است مرتبه اشتباه بودن یا غلط بودن آن با هم فرق داشته باشد.

پس به این ترتیب هر درستی و غلطی دارای مراتبی می باشد، مانند این است که شخصی به انسان دیگری بی احترامی کلامی می کند، و فرد اظهار دارد که کار خیلی بدی انجام نداده ام و اگر دعوا و خشونت فیزیکی انجام می دادم، چطور می شد؟ که پاسخ می شنود در آن صورت خیلی بدتر و زشت تر بود.
انسانی که می خواهد راه را پیدا کند و گام بردارد دقیقا با این موضوع مواجه می شود، که در تلاش های خود کدام فعل عمل را انتخاب کند.
انتخاب این افراد تابع این است که وجود انسان منظم باشد، چه کسانی سخن گفتنشان بهترین سخن ها است.
چه انسان هایی فعلشان از بهترین افعال بوده است، پس با این حساب انتخاب های خوب و خوبتر داریم، و خوبترین، که بهتر از آن وجود ندارد.
به طور مثال اگر بگویید خدایا ما را به بهترین راه هدایت کن، اگر راهی وجود دارد، چه کسی به آن راه از همه عالم تر و عامل تر است؟
طبیعتا راهنمای آن راه است، یعنی اگر دروغ گویانی وجود داشته باشد، چه کسی از همه آن ها در دروغ گفتن عالم تر است؟ راهنمای آن ها یا امام دروغ گویان می باشد.
از طرفی دیگر اگر گروه و جمعی متقی باشد امام متقیان از همه آنها عالم تر است.
اگر عده ای از افراد در راه درست و مستقیم قرار گرفته باشد، کسی که امام و پیشوایان این جمع باشد از همه عالم تر است.
در این جاست که خداوند می فرماید:
والسابقون السابقون اولئک المقربون
یعنی کسانی که از سبقت گرفته ها، سبقت می گیرند.
چه کسی از سبقت گرفته ها سبقت می گیرد؟
کسی که بر سبقت گرفتگان، امام و پیشوا باشد.
امام به معنی جلوداراست و جلودار کسی هست که از دیگران پیش تر می باشد.
اگر شخص دیگری از پیشوا جلوتر باشد در نتیجه آن شخص باید امام باشد.
بر همین اساس است که می گویند اگر در جمعی از مردم، شخصی معرفتش به خدا و رسول خدا نسبت به دیگران بیشتر بوده و تقوا بهتری داشته، سزاوار نیست فرد دیگری غیر از آن شخص امام جماعت بردیگران باشد.
چرا که همواره امامت شایسته صالحان، پاکان و نیکان است.
حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) از همه انسان ها در یکتاپرستی و بندگی برتریت داشتند، همه چرا که در مورد حضرت رسول می فرماید: اشهد ان محمد عبده و و الرسول یعنی اولین صفتی که به حضرت رسول اطلاق می شود، عبد بودن است. عبد به معنی بنده، و کسی که فقط بنده یک نفر بودن و یکتاپرستی است.

پس اگر ما هم قصد موفق شدن داریم، به این که در انتخاب بین حرف ها و این همه راه های متعدد دقت کنیم.

چرا که انتخاب صحیح، راهگشا و تعیین کننده موفقت افراد است، اگر به گذشته هر انسانی بنگرید چه میزان از ضربه ها و شکست ها در زندگی هر شخص ثمره انتخاب های نادرست بوده اند؟
حتی انتخاب دوست و همنشین نا مناسب باعث شکست ها در زندگی می شود، چه بسیار جمله هایی که از سر کم تجربه بودن گفته اید و ضرر کردید.
کارهایی که انجام دادن آنها باعث نکبت و نا امیدی در شما شده است، و امروز پیش خود می گویید ای کاش انجام نمی دادم.
اگر امروز هوشیار نشوید و در جهت رشد خود قدم برندارید دوباره در آینده دچار همین ای کاش گفتن ها می شوید.
این پیشرفت نیازمند این است که انسان عبد شود و مسئله توحید را درک کند، وقتی توحید و اعتقاد به خدا واحد را درک کرد باید متوجه باشید که خداوند یگانه از بعضی از کارها شاد و از بعضی دیگر غمگین می شود.
هر انسانی برای خود خدایی دارد و خدای هر کسی با دیگری فرق دارد، اما پروردگار این عالم یک خداست که ممکن است خدای شما باشد یا نباشد.
اگر خدای شما همان پروردگاری باشد که جهان را آفریده است، شما موحد هستید و درست انتخاب کرده اید.
اما اگر خدایی که می شناسید با پروردگار عالم فرق کند، شما بت پرست هستید.

 

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ