به حرف چه کسی گوش کنیم؟ + صوتی

دیروز در جلسه ای با یکی از دوستانی که از اصفهان تشریف آورده بودند شرکت کردیم. و در جلسه در مورد مسیر کاری ایشان صحبت می کردیم. بستری را برای عزیزانی که از قدیم با ما کار می کنند این روزها بستری را آماده کرده ایم که می توانند بیایند قم و برای توسعه کار خود و گسترش فعالیت خود با یکی از مدیران ما صحبت کنند جلسه خصوصی بروند و مسیر خود را تعیین کنند.

این بزرگوار نکته ای را۰ بیان کردند و من پاسخی به ایشان دادم که شاید این نکته یا این سؤال برای شما باشد.
🔴 می گفت چرا وقتی من شروع به کار کردم تمام پلن را به من نگفتید و یه بخشی از آن را گفتید و امروز می آیید آن پلن را تکمیل می کنید؟اگر روز اول می گفتید من استارت می زدم الان چندماه جلوتر بودم. الان من از بازار داخل جواب گرفتم اگر صادرات را هم به من گفته بودید همان زمان صادرات را هم آغاز می کردم. یک جواب خیلی واضح دارند.
وقتی شما پنج ماه، شش ماه یک سال… باما کار می کنید به حرف های خیلی راحت تر و با یقین بیشتری نسبت به روز اول عمل می کنید ؛ روز اول میان صحبت های ما برای شما یک محل شکی است که نمی دانید انجام بدهید یا آن را انجام ندهید.

🔻 مردم حرف چه کسی را بهتر قبول خواهند کرد؟
یک جمله ای وجود دارد، می گوید «شما به حرف کسی را قبول خواهید کرد. که دو تا شرط را حتماً داشته باشد:

  • آول دانا تر باشد
  • دوم دلسوز باشد

🔴 یعنی اگر کسی دانا باشد ولی دلسوز شما باشد حرف ایشان را قبول نخواهید کرد. به طور مثال کسانی که پارسال به حرف یک سری از این سیگنال فروش های بورس گوش دادند امسال ضرر کردند. شاید آنها دانا تر باشند شاید از بورس بیشتر می دانستند شاید سبد گردان و سیگنال فروش بودند ولی دلسوز این افراد نبودند و گوش دادن به حرف آنها برای خریداران سهام ضرر شد.

اگر هم فردی دلسوز شما باشد ولی آگاهی نداشته باشد می شود آن جمله قدیمی «دوستی خاله خرسه» دلسوزی ایشان برای شما منفعتی ندارد.

چرا ما روز اول همه حرفهای خودمان را نمی زنیم؟
🔴 چون روز اول شما به همه حرف های ما گوش نمی دهید و آنها را قبول نمی کنید.
🔻 اگر کسی بداند که ما دلسوزش هستیم در سایر حوزه ها نیز از ما مشورت خواهد خواست
🔴 صدایی برای دوستمان پخش کردم چند وقت پیش شبکه استانی ایشان را به عنوان کار آفرین دعوت کرده بود… کسی که ۶۰% از محصولات خود را صادر می کند سه- چهار عدد کارخانه که درحال ورشکستگی بودند را  به چرخه تولید برگردانده است.
🔴  این فرد در یک مسئله خیلی ساده ای مثل مدیریت نیروهای انسانی خود از من مشورت می گرفت. یعنی وقتی می خواست نیروی انسانی مجموعه های خود را مدیریت کند نه تنها تجارت، نه تنها صادرات و نه تنها نمایندگی ها؛ مدیریت نیروی انسانی اش هم از من مشورت می گیرد. چرا؟
چون یقین دارد من دانا تر هستم و یقین دار دلسوز ایشان هستم. این یقین بعد از ۵ سال به وجود آمده است برای همین روز اول ما همه چیزهایی که می دانیم را به شما نمی گوییم. چون شاید شما پذیرای آن نباشید.
ما گفتیم قدیمی های مجموعه ما به قم بیایند. آموزش ببینند اگر می خواهند طرحشان را توسعه دهند می خواهند موفقیت بیشتری را تجربه کنند می خواهند بهتر کار کنند بیایند حضوری روبروی ما بنشینند تا ما به آنها بگوییم چه بکنند بهتر است. تا به آنها بگوییم از کدام مسیر بروند موفقیتشان بالاتر است.
🔻  به چه علت وارد بازار سرمایه گذاری نشویم؟
🔴 تاکید می کنم امسال و سال آینده احتمالاً تورم شدیدی تجربه نکنیم. ارز دیجیتال می ریزد ولی احتمال اینکه تورم شدید تجربه کنیم پایین است. اینقدر کشور ما تورمی بوده که مثلاً به طرف می گویی وارد کسب و کار شو امروز یک جلسه داشتم مخاطبم چه چیزی گفت؟ می گوید اگر خانه مان را بفروشیم بیایم در دوباره مسکن خیلی گران نشود؟ که ما از پس خرید خانه ای معادل خانه فروخته شده بر نیاییم؟
یعنی انگیزه کار از بین رفته است. چیزی که همیشه باعث شده من با سرمایه گذاری مخالف باشم و هیچ وقت هم وارد آن نشوم چون انسان را تنبل، مفت خور و جالب است جایی هم بخاطر اوضاع نابسامان سرمایه خود یا رکود و یا تورم بازار سکته خواهید کرد. یعنی شما دلار می خرید، قیمت پایین به طور پیش بینی نشده کاهش پیدا می کند. سکه می خرید قیمت سکه کاهش پیدا می کند. سکته می کنید. بورس و… همه همین طور هستند.
پس ما اگر روز اول به شما نمی گوییم به خاطر این دو تا شرط است. قبول ندارید دانا ترید قبول ندارید ما دلسوز شما هستیم. درست هم هست شرایط جامعه به نحوی نیست که شما به یک نفری که سلام و علیک می کنید بتوانید این مقدار راحت بشوید و به او اعتماد کنید.
🔻 آراد برندینگ بهترین ایده خود را به شما ارائه خواهد داد؟
🔴 برای همین با یک استارت اولیه با ما شروع می کنید. مهم هم نیست چه گونه است؟ استارت خود را که زدید یک مقدار که دیدید، اندکی که اعتماد کردید. تشریف میاورید قم بنشینید روبه روی ما هر روزی که به نتیجه رسیدید ما یک داناییم، تجارت را با تمام وجود آن متوجه می شویم و دو دلسوز شما هستیم؛ سبد گردان نیستیم. کارگزار نیستیم. از این چیزها نمی خواهیم سود کنیم. بیایید بنشینید روبه روی ما و با ما صحبت کنید.
🔴 ما بهترین ایده های خود را به شما می دهیم. شاید ماکسیمم ایده ما را آنروز به شما ارائه نکنیم اما بهترین ایده خود را به شما خواهیم داد. بین ماکسیمم و نهایت ایده با بهترین ایده تفاوت وجود دارد. شاید یک نهایتی وجود داشته باشد که شما امروز پذیرش آن را نداشته باشید. پس ما بهترین را می دهیم که شما پذیرش آن را داشته باشید و بخواهید با آن رشد کنید.
به هرحال ما می دانیم گاهی شما نمی توانید آن دانستن ما را بفهمید نمی گوییم. ما تا آن حدی که احساس کنیم شما متوجه بشوید می گوییم تا بشنوید تا متوجه شوید تا باور کنید و به کار ببندید. نه بیشتر از ظرفیت شما خواهیم گفت و نه کمتر از دانش و آگاهی شما خواهیم گفت.

اگر فکر می کنید در این مرحله هستید که می توانید به کسب و کار خود رونق بدهید سعی کنید به یکی از مدیران ارشد ما بزنید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ