ترانزیت کالا چیست؟

ترانزیت کالا از اصطلاحات کاربردی است و آشنا شدن با مفهوم آن برای صادرکنندگان اهمیت بسیاری دارد. چندین نوع ترانزیت وجود دارد که در این نوشته، معروف‌ترین انواع آن را معرفی می‌کنیم.

 

ترانزیت کالا برای عبور از چند کشور

یکی از انواع ترانزیت مربوط به مواقعی است که کالا برای رسیدن به مقصد باید از چند کشور بگذرد، بنابراین ما آن را در ایران برای ارسال زمینی پلمپ می‌کنیم. مثلا اگر قرار است کالا به کشورهایی مثل یونان، روسیه یا گرجستان ارسال شود که با ما مرز مشترک ندارند، برای برای رسیدن به آنجا، باید از چند کشور بگذرد و با ترانزیت شدن کالا، دیگر نیازی نیست که در هر کدام از کشورهای بین راهی، کانتینر باز شود، امور گمرکی آن انجام شود و دوباره پلمپ شود. یعنی یک بار کاغذها و مدارک کالا را در پورت ورودی مهر می‌زنند و یک بار هم در پورت خروجی و در طی این مسیر، کانتینر باز نمی‌شود. هنگام ورود به کشور و خروج از آن هم نیازی نیست پلمپ را باز کنند، به غیر از مواردی که کالا با مشخصات قیدشده در مدارکش مغایر باشد یا مواردی که شک می‌کنند و احساس می‌کنند مشکلی وجود دارد. در چنین مواردی ممکن است در حضور ناظران، محموله را بازرسی کنند. اما در ترانزیت کالا، معمولا به محتویات کانتینر کاری ندارند و در واقع، توقفی در طی مسیر انجام نمی‌شود. تریلی وارد کشور می‌شود، سریع مدارک آن مهر زده می‌شود و بعد مسیرش را طی می‌کند، از آن کشور می‌گذرد و وارد کشور بعدی می‌شود و حتی ممکن است با همین شرایط از چند کشور عبور کند.

ترانزیت کالا برای عبور از ایران

نوع دیگری از ترانزیت‌ها مربوط به مواردی است که کالا از ایران عبور می‌کند. مثلا شما کالایی را از اندونزی خریدید و می‌خواهید آن را به گرجستان بفرستید و این کالا قبل از اینکه ارسال شود، اول به‌صورت ترانزیتی به بندرعباس منتقل می‌شود؛ بدون اینکه گمرک بندرعباس پلمپش را باز یا نگاه کند، کالا در کانتینر بارگیری می‌شود یا اگر داخل کانتینر باشد، همان کانتینر روی تریلی گذاشته می‌شود و بعد به مقصد نهایی ارسال می‌شود تا به دست مشتری برسد.

انواع ترانزیت‌های داخلی

در ترانزیت داخلی، شما باید کالا را برای ارسال به مقصد، در تهران پلمپ کنید. در این حالت کالا -که مهر ترانزیت داخلی خورده- از تهران تا گمرک خروجی کشور ایران ترانزیت می‌شود و از آنجا به کشور مقصد -مثلا ترکمنستان- حمل می‌شود. در حالت دوم، کالا پس از ورود به کشور، در بندرعباس تخلیه می‌شود، اما به دلیل ترافیک و شلوغی گمرک بندرعباس، قرار نیست امور گمرکی‌اش آنجا انجام شود. بنابراین این کالا به گمرک اصفهان، تهران، مشهد یا به هر شهر دیگری که گمرک داشته باشد، ترانزیت می‌شود و در آنجا امور گمرکی، ترخیص، اظهار یا کارهای ضروری دیگر، انجام می‌شود.

ترانزیتی که در صادرات بسیار اهمیت دارد، مربوط به مواردی است که بین مبدا و مقصد کالا، چند کشور فاصله باشد و کالا باید از مرز چند کشور عبور کند.

این نوع ترانزیت بیشتر برای صادرات کاربرد دارد، اما برای موارد دیگر مطرح نمی‌شود و کاربرد چندانی ندارد.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ