🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.

قیمت گذاری کالای صادراتی چگونه است + فیلم

خیلی از شما عزیزانی که قصد شروع کار را دارید، این سوال را می پرسید که من می خواهم برای مثال، روی محصول آجر یا سنگ های قیمتی یا ایزوگام کار کرده و آن را به کشورهای مختلف جهان صادر کنم. اکنون، چگونه در هر کشور قیمت این محصول را بدست بیاورم؟

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

ابتدا تیتر های این موضوع که از چه راه هایی می توانیم قیمت یک محصول، در بازار های جهانی را بدست آوریم، بیان می کنم.

نگاهی گذرا به سر تیتر های مطرح در این موضوع

اولین موضوع، بحث داشتن آشنا و سفر کردن است. شما از این طریق می توانید قیمت آن محصول را در کشور های مختلف دنیا بدست آوردید.

در دومین موضوع، بحث استفاده از سایت های ترید جهانی مثل سایت علی بابا دات کام، مطرح می شود. سومین موضوع، ایمیل زدن و ارتباط با تجاری است که در سایت های ترید جهانی محصول را به فروش می رسانند.

 شما می توانید با این افراد ارتباط گرفته و قیمت را در آن بازار بدست آورید. چهارمین و آخرین موضوع، سخن از تجربه است.
راهکار اول: سفر کردن

روش اولی که برای پیدا کردن قیمت یک محصول در بازار جهانی وجود دارد، بحث آشنا داشتن و سفر کردن است. شما به راحتی می توانید به آن کشوری که قصد فروش یا ارسال بارتان را به آن جا دارید، سفر کنید.

این موضوع بیش تر مناسب کشور هایی است که در اطراف ما هستند، چرا که سفر کردن به آن جا راحت تر بوده و هزینه کمتری صرف می شود.

البته ما این روش را توصیه نمی کنیم اما، اگر واقعا قصد مسافرت به آن کشور و فروش محصولتان و اطلاع از قیمت آن محصول را دارید، خیلی راحت می توانید به آن کشور سفر کرده و با تجار و بازار آن آشنا شوید و بفهمید که این محصول در آن بازار با چه قیمتی به فروش می رسد.

ادامه راهکار اول: آشنا داشتن

روش دومی که می توانید قیمت محصول را بدست آورید، بحث آشنا داشتن در آن کشور است. ما با یکی از اساتید خوبمان استاد شعبانی، در مورد یکی از اقلامی که از ایران به کشور آمریکا صادر می شد، صحبت می کردیم.

یک نوع برند پفک، که به آنجا صادر می شد، در هایپر مارکت یکی از شهر های آمریکا، با قیمت نه دهم دلار به فروش می رسید. این اطلاعات را به راحتی توانستند از طریق آشنایی که در آن کشور داشتند، بدست آوردند.

قیمت بالا یک کالا در کشوری، خوشحالی ندارد!!

اگر قیمت محصولی در یک کشور زیاد است، شما نباید خیلی خوشحال شوید!! چرا که از علت های بالا بودن قیمت آن می توان به تعرفه های گمرکی بالا، هزینه ارسال زیاد و هزینه های دیگری که به محصول اضافه شده است، اشاره کرد.

اما همان طور که توضیح دادیم، می توانید از طریق آشنا ها نیز به راحتی بازار یک کشور را آنالیز کنید. برای مثال، با دوستی که در سوریه دارید تماس گرفته و بپرسید: قیمت آجر در کشور سوریه چه قدر است؟ شما می توانید از این طریق قیمت ها را بدست آورید.

راهکار دوم: استفاده از سایت های ترید جهانی

روش دومی که می توانیم برای بدست آوردن قیمت یک محصول در کشور های مختلف جهان به کار ببریم، استفاده از سایت های ترید مانند سایت علی بابا دات کام است.

اگر به این سایت ها مراجعه کنید، یک سری فروشنده ها و تاجر هایی را می بینید که به فروش همان محصولی که شما قصد تجارت آن را دارید، مشغول هستند.

شما به راحتی می توانید در آن سایت، قیمت هایی که برای فروش این محصول درج کردند را دیده و آنالیز کنید و در نهایت قیمت این محصول را در کشور های مختلف بدست آورید.

آیا قیمت های درج شده در سایت های ترید واقعی و درست هستند؟

اما یک نکته درباره صحیح بودن قیمت ها در سایت های ترید و این که آیا کالا مورد نظر ما با همین قیمت در بازار جهانی در حال عرضه است یا خیر؟

فردی که در سایت علی بابا دات کام تبلیغات میکند، حتما یک هزینه ای کرده است. با توجه به این که تعداد رقیب ها در این سایت افراد زیادی هستند، هدف آن شخص از تبلیغاتی که کرده، این است که تاجری که قصد خرید این محصول را دارد، تبلیغش را دیده و با او تماس بگیرد.

به همین خاطر، معمولا قیمتی که در سایت علی بابا وجود دارد قیمت درستی نبوده و خیلی پایین تر از عرف بازار است. یکی از علت های این موضوع همین است که یک تاجر آن قیمت را دیده و وسوسه شده که با آن شخص تماس بگیرد.

واکنش تاجری که از طریق سایت ترید با او ارتباط برقرار می کنید

ممکن است تاجری که با او تماس می گیرید چینی، مالزیایی و یا اندونزیایی باشد. جالب است بدانید، وقتی که شما یک قیمت پایین را دیده و با آن تاجر ارتباط برقرار کرده و به او می گویید: من با فلان قیمت می خواهم، خیلی راحت به شما می گوید: الان با این قیمت ندارم و قیمت من بالا تر از این مقدار است.

هدف این اشخاص از پایین آوردن قیمت این است که فقط کاری بکنند که شما با آنها تماس بگیرید.

سوال از کارشناسان آراد برندینگ پس از مراجعه به سایت های ترید

خیلی از شما ها بعد از این که داخل سایت علی بابا رفتید و قیمت محصول خودتان را دیدید، با ما ارتباط گرفته و گفتید: قیمتی که در سایت علی بابا درج شده، خیلی پایین تر از قیمت تمام شده این محصول در بازار ایران است.

همان طور که نکته اش را خدمتتان عرض کردم، یکی از علت های این ماجرا این است که قیمت را خیلی پایین ثبت می کنند تا شما وسوسه شده و با آن ها تماس بگیرید.

این قیمت ها را خیلی ملاک قرار ندهید، اما می توانید به عنوان یک تجربه، یک بازه قیمتی را بدست آورید و متوجه شوید که محصولتان با چه قیمتی در بازار جهانی عرضه می شود.

راهکار سوم: ارتباط با تجاری که در سایت های ترید فعالیت می کنند

در سومین روش، راهکاری به شما آموزش می دهم که بتوانید با استفاده از سایت های ترید مانند سایت علی بابا دات کام و سایر سایت ها، قیمت ها را بدست آورید.

شخصی که در سایت علی بابا محصولی را عرضه می کند، شماره تماسی هم درج کرده است. شما می توانید از طریق شماره تماس، یا شبکه های اجتماعی و یا ایمیلی که در آگهی ثبت کرده است با او ارتباط برقرار کرده و از آن شخص استعلام و قیمت بگیرید. از این طریق می توانید قیمت آن محصول را در بازار جهانی یا در هر کشوری، بدست آورید.

پس سومین روشی که در این موضوع می توانید از آن استفاده کنید این است که، با تجاری که در سایت های ترید هستند ارتباط گرفته، برای آن ها ایمیل زده و قیمت محصولشان را دریافت کنید.

راهکار چهارم: کسب تجربه

روش آخر، بحث تجربه است. این بحث، برای این که قیمت را بدست بیاوریم مهم ترین روش ما محسوب می شود. چرا که تجار یک سری کشور ها، در سایت های علی بابا دات کام و سایر سایت های ترید پیدا نمی شوند.

هم چنین کشور هایی هستند که شما در آن جا آشنایی نداشته و حتی توانایی سفر به آن کشور هم ندارید. در این شرایط چطور می توانید قیمت محصولات را در این کشور ها بدست آورید؟

بحث ما، تجربه پیدا کردن است. ما می گوییم: با فعالیت در بازار، قیمت ها را بدست آورید. زمانی که شما وارد بازار تجارت می شوید، با دو قشر از مشتری ها در ارتباط هستید.

شما یا برند سازی فارسی انجام می دهید و با مشتری های فارسی زبانی که واسطه هستند و محصول را از شما می خرند تا به کشور های دیگر عرضه کنند، همکاری می کنید و یا مستقیما با تاجر کشور مقصدتان ارتباط می گیرید.

بدست آوردن قیمت محصولات در کشور های مختلف از طریق واسطه ها

اگر می خواهید از طریق واسطه ها قیمتی را بدست آورید، می توانید به این صورت عمل کنید که وقتی واسطه ای با شما ارتباط گرفت، شما با قیمتی که برایتان سود دارد به او بفروشید.

به طور مثال محصولی را گرمی دو هزار تومان برای او فاکتور کرده و با او معامله می کنید. در آخر یا از آن شخص پرسیده و یا ممکن است خودش به شما بگوید که مثلا من این محصول را گرمی دو هزار و پانصد تومان می فروشم. شما از این طریق متوجه می شوید که قیمت این محصول در آن بازار چه قدر بوده است.

مثالی دیگر برای واسطه ها

واسطه ای قصد دارد محصولی مانند سنگ فیروزه را در بازار عراق عرضه کند. شما قیمتی را بیان کرده و به او می گویید: من سنگ فیروزه را با قیمت گرمی دو هزار تومان به شما می فروشم.

این شخص به شما می گوید: من می توانم این سنگ را در بازار عراق تا گرمی هزار و هشت صد یا سه هزار تومان بفروشم. شما می توانید از این قیمت هایی که گفته می شود، متوجه شوید که کشش بازار عراق چه قدر است.

زمانی که یک واسطه این محصول را در کشور عراق تا گرم سه هزار تومان می فروشد، شما می دانید که اگر با یک تاجر عراقی به طور مستقیم ارتباط گرفتید، می توانید تا گرمی سه هزار تومان به او بفروشید.

بدست آوردن قیمت محصولات در کشور های مختلف از طریق تاجران آن کشور

شما با برند سازی انگلیسی که انجام می دهید، می توانید به طور مستقیم با تاجر انگلیسی زبان ارتباط بگیرید یا این که آن ها از این طریق با شما ارتباط بگیرند. در چنین شرایطی اگر قیمت محصول را در آن بازار نمی دانید، قیمتی که در بازار ایران می فروشید را به او هم اعلام کنید.

برای مثال: من زمانی که می خواستم سنگ فیروزه نیشابور را به کشور اندونزی بفروشم، این سنگ را گرمی سه هزار تومان می خریدم اما نمی دانستم این سنگ در کشور اندونزی با چه قیمتی به فروش می رود و من چه قیمتی اعلام کنم تا سود بیش تری را بدست آورم.

با خود گفتم: من وقتی این محصول را گرمی سه هزار تومان میخرم در بازار ایران با گرمی ۵ هزار تومان می فروشم و روی هر گرم دو هزار تومان سود می برم. پس همین قیمت را به تاجر اندونزی هم اعلام کردم و به او فروختم.

در این شرایط واکنش تاجر اندونزی را بررسی می کنیم. اگر دیدید واکنش خیلی مثبتی داشت، اعتراضی نکرد و حتی خوشحال شد، بدانید با قیمت مناسبی فروختید و می توانید حتی قیمت را افزایش دهید.

روش آزمون و خطا کردن در فروش به تجار کشور ها

اگر این سری محصولتان را گرمی پنج هزار تومان فروختید، در سری بعد که تاجری از اندونزی با شما ارتباط می گیرد، مقداری به قیمت قبل اضافه کرده و مثلا گرمی هفت هزار تومان بفروشید ولی باز هم به واکنش او دقت کنید.

قیمت را تا زمانی بالا ببرید که آن تاجر یا تاجران کشور اندونزی که مثال ما هستند، اعتراض کرده و بگویند: این محصول با گرمی دوازده هزار تومان برای ما زیاد است و قیمت بالایی به ما گفتید.

در چنین شرایطی متوجه میشوید که می توانید تا گرمی دوازده هزار تومان در این بازار بفروشید. ما به این روش ” آزمون و خطا کردن ” می گوییم و هم چنین از این طریق می توانیم قیمت محصول را در بازار های جهانی بدست آوریم.

بیان تجربه ای در استفاده از روش آزمون و خطا کردن

من زمانی که سنگ فیروزه را از بازار ایران گرمی سه هزار تومان می خریدم، ابتدا با گرمی ۵ هزار تومان به کشور اندونزی ارسال کرده و فروختم.

سپس دیدم واکنش مشتری، خیلی خوب و مثبت است و دوست دارد که محصول را خری بکند. در این صورت به تاجر بعدی، گرمی هفت هزار تومان را اعلام کردم. به تاجری که پس از آن با من ارتباط گرفت، گرمی ده هزار تومان قیمت دادم.

این ماجرا تا جایی که به گرمی حدودا بیست هزار تومان رسید، ادامه پیدا کرد و من آن جا متوجه شدم که اگر از گرمی بیست هزار تومان بالاتر بگویم، تاجر هایی که قصد خرید جنس را دارند، اعتراض کرده و می گویند: قیمت شما خیلی بالا است.

به این شیوه، ما متوجه می شویم که قیمت این محصول در بازار جهانی یا بازار کشور اندونزی چه قدر است.

تذکری مهم

خیلی خودتان را درگیر این که من اول باید بروم و قیمت محصول را در کل کشور های دنیا بدست بیاورم و سپس این محصول را بفروشم، نکنید. چرا که این موضوع که امروز بتوانید قیمت یک محصول را در سراسر جهان متوجه شوید، تقریبا از توانتان خارج است.

اما از طریق این چهار روشی که خدمتتان عرض کردم که شامل: آشنا داشتن و سفر کردن، استفاده از سایت های ترید جهانی و قیمت های درج شده در آن، ارتباط گرفتن با تجاری که در این سایت ها راه های ارتباطی خودشان را قرار دادند و کسب تجربه، می توانید قیمت یک کالا را در بازار جهانی بدست آورید. لطفا اصلا نسبت به این موضوع نگران نباشید.

سخن پایانی

اگر سوال یا ابهامی داشتید، می توانید با مشاورین مجموعه آراد برندینگ ارتباط بگیرید. در این صورت ما مجدد و کامل به شما می گوییم که با تاجران جهانی چطوری رفتار کنید.

مهم ترین رمز موفقیت این است که شما استارت کارتان را بزنید. خیلی خودتان را درگیر این مسائل نکنید، چرا که در مراحل انجام کار، همه این راهکار ها دستتان می آید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.4 پاسخ
  1. Avatar
    احمدنعمتی گفته:

    سلام می خواهم کارتجارت دراراد را آغاز کنم اهل ریسک هستم ولی می ترسم که سرمایه کمی دارم وازدست بدهم راهنمایی ام کنی باید میتوانم موفق بشم ایا به سودخواهم رسید

    پاسخ