📺 کلاس های مجازی - اساتید در انتهای هر کلاس، سوالی را از مباحث جلسه طرح می کنند که در بخش پرسش و پاسخ قرار داده می شود.
❓ در بخش پرسش و پاسخ عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

سوئیفت چه کاربردی دارد + فیلم

در این مقاله قصد داریم در مورد سوئیفت صحبت کنیم تا تاجران عزیز آرادی از این موارد استفاده کنند تا در کسب و کار خود در حوزه تجارت و به خصوص صادرات استفاده کنند .

 

در جلسات قبلی به بحث حواله های بانکی رسیدیم و ممکن است جایی شنیده باشید که به اصطلاح سوئیفت انتقال ارز بین بانکی گفته می شود ولی در اصل سوئیفت یک شبکه پیام رسان بین بانکی است تا دستورهای بین بانکی راحت تر انتقال داده شود .سوئیفت یک شبکه استاندارد است که بانک ها از آن استفاده می کنند برای انتقال پیام و اعلام کردیم و قبلا گفته شد که در این سیستم چه نوع پیام هایی وجود دارد .در این مقاله روی پیام با شماره( 103MT) تمرکز داریم و بررسی می کنیم که چه مواردی را شامل می شود و اینکه این پیام معروف است و استفاده های زیادی از این مورد می شود .
اگر جلسات گذشته با ما همراه نبودید اصلا نگران نباشید در ادامه سعی می کنیم به موارد مهمی از موضوع این جلسه اشاره کنیم .سوئیفت :
در جلسه گذشته با شبکه سوئیفت و مفاهیم اولیه آن آشنا شدیم .
سوئیفت یک انجمن تعاونی غیر انتفاعی است که در ماه مه 1973 میلادی توسط 239 بانک از پانزده کشور اروپایی و آمریکایی شمالی راه اندازی گردید و هدف از آن جایگزینی روش های ارتباطی غیر استاندارد کاغذی و یا از طریق telex در سطح بین المللی با یک روش استاندارد شده جهانی بود . همچنین انواع پیام های این شبکه نیز مورد بررسی قرار گرفت .
یکی از مهم ترین توانایی های مورد نیاز برای یک تاجر ، خواندن یک پیام سوئیفت می باشد .
همچنین یکی از مهم ترین پیام ها در شبکه سوئیفت که مکرر برای تجار مورد استفاده قرار می گیرد ، پیام MT 103 می باشد. کلیه پیام های سوئیفتی شامل قسمت های مختلفی هستند ، این قسمت ها که به فیلد معروف هستند به صورت استاندارد مشخص شده اند و در تمامی بانک های دنیا دارای معنی و کاربردی واحد می باشد .
پیام MT103 در گروه پیام های MT1** قرار دارد که به خدمات مشتریان اختصاص خواهد داشت . یکی از پیام های گروه MT1** همان MT103 یا همان انتقال وجه است .
بدیهی است که برای شما به عنوان یک تاجر ، انتقال ارز از اهمیت بسیار برخوردار است .
بنابراین دانستن فیلدها یا همان قسمت های مختلف پیام MT103 از اهمیت بسیار برخوردار خواهد بود .چراکه همانطور که گفتیم در بانک ها از کاغذها و فرم هایی برای پیام رسانی استفاده می شد ولی امروزه ازاین روش های سنتی استفاده نمی شود چرا که هزینه هایی را برای انتقال ارز ایجاد می کرد و زمانبر بود .
شبکه سوئیفت آمده تا بتواند مشکلاتی از این دست را رفع کند و این برای یک تاجر بسیار مهم است که زمانی که یک پیام یا کد از سوئیفت برای شما ارسال می شود بتوانید از روی آن پیام های مهم را متوجه شده و دریافت کنید .سوئیفت هایی که به عنوان رسید در اختیار تجار قرار می گیرد همگی سند بانکی هستند ، مانند زمانی که در کنار باجه پولی را به حسابی انتقال می دهید و یک رسید در اختیار شما قرار می دهد که در صورت بروز مشکل قابل پیگیری باشد و بتوانید مبلغ و حساب واریزی را از روی رسید پیدا کنید .در مورد پیام های سوئیفت هم باید کاملا اطلاعات داشته باشید یا حداقل تجار عزیز در مورد پیام های انتقال ارز در سوئیفت آشنا باشید .
اگر رسید سوئیفت در مورد انتقال ارز برای شما ارسال شد بتوانید آن را بخوانید و از مشکلات آن سر در بیاورید .
پیام ها در سوئیفت یا کته گوری دارای ده نوع هستند که همه آنها با MT شروع می شوند و این کلمه مخفف مسیج تایپ است که جلوی آن یک عدد سه رقمی مشاهده می کنید.این اولین رقم نشان دهنده گروه پیام است اگر ما در حال بررسی MT 103 هستیم ، یعنی این پیام متعلق به گروه یک است ، گروه یک پیام هایی بودند که بین مشتری ها در شبکه سوئیفت با بانک ها رد و بدل می شود .یعنی متعلق به مشتری ها بود و نه مووسسات و بانک ها ، من به عنوان یک تاجر ، مشتری بانک خویش هستم پس من اگر می خواهم حواله ای بزنم و انتقال ارزی داشته باشم باید پیام من از گروه و کته گوری شماره 1 باشد .
پس انتقال ارزهایی که من به عنوان مشتری از آن استفاده می کنم حتما عدد اول آن از 1 شروع می شود.
پس MT 103 که از عدد یا رقم شماره 1 شروع کرده مربوط به مشتری است و مشتری های بانک در این نوع پیام دخیل هستند .MT نام MT هدف
101 درخواست انتقال درخواستی برای بدهکار کردن حساب مشتری نزد موسسه دیگر
102 انتقال اعتبار مشتری در چند مرحله صلح کردن(انتقال مال یا سند کتبی) به چند شیوه مختلف بین موسسات بانکی
103 انتقال اعتبار مشتری در یک مرحله هدایت انتقال دارایی
104 بدهی مستقیم و درخواست برای پیام انتقال بدهی انتقال برای ساختارهای بدهی مستقیم و درخواست برای بدهی مستقیم در میان موسساتمالی
105 پاکت ED4FACT پاکتی که یک پیام با حجم دو برابر انتقال دهد
107 پیغام مستقیم عمومی دستور برای بدهکار کردن حساب بدهکار و جمع آوری پرداخت ها از حساب مذبور110 تایید چک ها تایید یا تصدیق صادرکننده چک توسط بانک تاییده کننده وجه
111 درخواست برای توقف پرداخت یک چک درخواست بانک تادیه کننده وجه برای توقف پرداخت یک چک
112 شرایط درخواست توقفت پرداخت چک عملیاتی را که به منظور جلوگیری از پرداخت مبلغ یک چک صورت می گیرد گویند

MT103 :
MT103 یک پیام پرداخت استاندارد SWIFT است که به طور خاص برای نقل و انتقالات اتصال سیمی بین المللی مورد استفاده قرار می گیرد .
یک MT103 به عنوان یک مدرک معتبر از پرداخت شامل تمام جزئیات پرداخت مانند تاریخ پرداخت ، مقدار ، ارز ، فرستنده و جزئیات دریافت کننده سرویس می دهد . تقریبا تمامی نقل و انتقالات مالی بین المللی میان بانک ها از طریق سیستم سوئیفت انجام می پذیرد .
سوئیفت در واقع یک سیستم پیام رسانی است نه یک سیستم انتقال پول ، برای انتقالات بین المللی بانکی از یک پیام سوئیفت ام تی 101 و یا ام تی 103 استفاده می شود ، انتخاب یکی از این دو به عهده ی انتقال دهنده و یا انتقال گیرنده است .MT202 و MT103 :
ام تی 103 / 101 معمولا تا زمانی که بانک دریافت کننده انتقال وجه را تایید نکند ، کاری انجام نمی دهد .
برای اینکه بانک دریافت کننده بتواند پرداخت های دریافتی خود را تسویه کند ، ام تی 202 برای مطابقت همراه با وجوه دریافتی با ام تی 103/ 101 خاصی ارسال می شود . لغت پوشش اینجا کاربرد دارد ، پول به بانک فرستاده می شود تا درخواست پرداخت فرستاده شود از طریق ام تی 101/ 103 را پوشش دهد .
ام تی 202 اطلاعیه ای است که نشان می دهد پوشش پول فرستاده شده است . انتقال ارز میان بانک ها عموما به صورت مستقیم انجام نمی شود .
در مسیر انتقال ارز به بانک مبدا بانک اصلی به بانک مقصد بانک ذینفع و به بانک هایی که در میان راه به انتقال ارز کمک می کند، بانک های واسط می گوید .

 

 

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


0 پاسخ