🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.

میزان سود خالص چیست؟

میزان سود خالص که با نام درآمد خالص نیز شناخته می­شود به خالصی از درآمد اطلاق می­گردد که از منهای هزینه فروش کالاهای فروخته شده، فروش خالص ، هزینه های عمومی و اداری، هزینه های عملیاتی، استهلاک، بهره، مالیات و سایر هزینه­ها محاسبه می­شود. به عبارت ساده­ تر، سود خالص پولی است که پس از پرداخت تمام هزینه­های یک تلاش باقی مانده است.

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

میزان سود خالص یک عدد مفید برای سرمایه­ گذاران است که ارزیابی کنند آیا خالص درآمد از هزینه­های یک سازمان فراتر می­رود و سودآوری شرکت چه میزان است. به این معنا که سود خالص معیاری برای سودآوری اساسی یک سرمایه­گذاری است. این سود که در بیلان مالی شرکت­ها با نام سود خالص درج می­گردد به صورت مستقیم به سهامداران شرکت منتصب می­گردد.

میزان سود خالص نشانگر عملکرد شرکت تجاری در یک سال مالی است. منفی بودن این عدد نشانگر عدم بازدهی شرکت و مثبت بودن آن نمایانگر عملکرد همراه با سود دهی و به تبع آن بالا رفتن ارزش سهام و حقوق سهامداران است.

میزان سود خالص چگونه محاسبه می­شود؟

برای محاسبه میزان سود خالص در ابتدا، تمامی درآمدهای عملیاتی یک شرکت مورد بررسی قرار می­گیرند. پس از این مرحله تمامی هزینه­های مالی اعم از استهلاک، هزینه­های مرتبط با فروش، پرداخت بدهی­های شرکت، پرداخت بهره وام­ها و تمامی پولی که از شرکت خارج و به شرکت وارد می­گردد محاسبه می­گردد. عدد حاصل از این محاسبه سود قبل از مالیات است.

پس از کسر مالیات از این عدد، سود خالص به دست می آید. در زبان انگلیسی به این سود Net Income گفته می­شود که در حسابداری با نام اختصاری NI درج می­شود. از آنجا که در محاسبه سود خالص امکان سؤاستفاده­هایی با استفاده از پنهان نمودن هزینه­ها وجود دارد، لازم است کیفیت محاسبه سود خالص مورد بازبینی و بررسی قرار گیرد.  

آیا سود و درآمد خالص یکسانند؟

یکی از سؤالاتی که پیرامون سود  (Profit)و درآمد خالص (Net Income ) مطرح است این است که آیا این دو پارامتر یکسان هستند؟ سود صرفاً به معنای درآمدی است که پس از هزینه باقی می­ماند و بسته به نوع هزینه­هایی که از درآمد کسر می­شود، در چندین سطح وجود دارد.

درآمد خالص، که به عنوان سود خالص نیز شناخته می­شود ، یک عددِ واحد است و یک نوع سود خاص را نشان می­دهد. این یک درآمد منفی هزینه کالاهای فروخته شده، هزینه­ های جانبی، بهره و مالیات برای یک دوره حسابداری است. درآمد خالص، خط پایینی در صورت­حساب­های مالی است و به همین دلیل در زبان انگلیسی به سود خالص ” bottom line” نیز اطلاق می­شود.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.2 پاسخ