🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.

منظور از بیمه نامه صادراتی چیست + فیلم

در صادرات بهتر است تمامی مراحل دریافت و انتقال پول را بیمه کنیم، حتی در LC باز کردن نیز بهتر است این عملیات انجام شود زیرا اگر بانک مقصد ورشکست شده و یا در پرداختی دچار مشکل شود، بانک مد نظر ایران تعهدی نخواهد داشت و کمکی نمی کند.

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.
مراحل دریافت بیمه و گارانتی

اولین مرحله بیمه این است که شما شرکتی که می خواهید برایش بیمه بگیرید را معرفی می ‌کنید مثلا می ‌گویید من می‌ خواهم بالمارت یا هر شرکتی دیگری را کار کنم.

اعتبارسنجی شرکت ها

اعتبارسنجی می ‌گوید که این شرکت چقدر معتبر است، حتی برای کسی که شرکتش ضعیف باشد هم یک عدد بالاتری می ‌زنند، اعتبارسنجی می شود و صندوق برای این مجموعه یک اعتباری در نظر می ‌گیرد به این صورت که این ها از طریق یک مجموعه ‌ای به نام ICIS که در واقع مجموعه جهانی اعتبار سنجی و صندوق ‌های بیمه‌ صادراتی دنیا است (این مجموعه در سال ۲۰۰۱ تاسیس شد و با تمام صندوق های ضمانت ارتباط دارد این ها در تمام کشورها هستند) و مدارک شرکتی که دارید و می خواهید با آن کار کنید را می‌ گیرند یا اسمش را به آنها می ‌گویید و بررسی می کنند.

شماره اکانتش، ایراد مالی ‌اش و اطلاعات مختلفش را به آن ها می دهید، بررسی می ‌کنند، میزان دارایی اش را نگاه می کنند و هرچه کشور پیشرفته تر باشد شفافیت مالی اش بیشتر است فقط کافی است شما اسم شرکت را بگویید آنها باقی اطلاعات را برای شما در می ‌آورند.

این کشور ماست که شفافیت ندارد در کشورهای دیگر مخصوصاً کشورهای پیشرفته شفافیت مالی خیلی بالایی دارند و با کوچکترین اسم شرکت می توانند تمامی اطلاعاتشان را در بیاورند.

 اطلاعات شرکت را در می آورند و یک اعتباری مثلا ۱۰۰ هزار دلار، ۲۰۰ هزار دلار و … برایش قائل می‌ شوند و معمولا هم این طوری بوده که اگر ما به صندوق بگوییم یک عددی می ‌خواهیم، صندوق رد نمی کرد مثلاً معامله ام ۱۰۰ یا ۲۰۰ هزار دلار است چون معامله سنگین نیست آنها معمولاً تایید می کنند یعنی خیلی سخت نمی گیرند.

معمولا ۱۵ روز طول می کشد اما تجربه به ما ثابت کرده است که یک تا دو ماه این اعتبار سنجی ها طول می کشد البته اگر پیگیر باشید ۱۵ روزه می گیرید اما اگر پیگیر نباشید یک یا دو ماه طول می کشد.

insurance برای بانک‌ ها

یک خدمات دیگری هم به اسم  insurance برای بانک‌ ها داریم یعنی شما می خواهید امور مالی یک بانکی را کار کنید مثلا اسلامی بانک بنگلادش می ‌خواست به ما آرادی ها LC بدهد و یک قرارداد سنگینی با ما ببندد، گفتیم که ممکن است آن بانک ورشکست شود و پول ما هدر رود چون مبلغ سنگینی هم بود.

اگر شما یک LC هم بگیرید ولی بانک طرف مقابل ورشکست شود شما دچار مشکل می‌ شوید و بانک خودتان به شما می گوید به من ربطی ندارد چون بانک طرف مقابل دچار مشکل شده است.

پس بیمه‌ ها از طریق بانک ‌ها هم انجام می ‌شوند، ما LC را توسط همان مجموعه بیمه کردیم یعنی حتی LC مان را هم بیمه کردیم که اگر اسلامی بانک بنگلادش دچار ورشکستگی شد یا به دلیل مشکل مالی در نقل و انتقال پولی (حالا به علت تحریم ‌ها) یا به هر علت دیگری نتوانست پول به ما بدهد، ما بتوانیم از بیمه درخواست خسارت کنیم، بیمه بین ۸۵ تا ۹۵ درصد از مبلغ را پوشش می ‌دهد بسته به اینکه کالا باشد یا خدمات، اولویت هایش متفاوت است.

قرارداد بستن و کار کردن

بیمه اعتبار سنجی می کند بعد برای شما یک credit مشخص می ‌کند مثلاً می‌ گوید تا سقف یک میلیون دلار، ۱۰۰ هزار دلار، ۱۰ میلیون دلار یا هر عدد دیگری به این اعتبار دادم، حالا شما می توانید اعتبار را بگیرید و بر اساس این اعتبار با مشتری قرارداد بندید.

قرارداد را با نامه اعتبارسنجی که صندوق به ما داده است پیوست می‌ کنیم، به صندوق می بریم و می ‌گوییم حالا می خواهیم کار کنیم، بیمه ها بسته به اینکه با کدام کشور بخواهید کار کنید و اولویت دولت کشوری که بخواهید از آن بیمه بگیرید در کار کردن با کدام کشورها باشد از ما پول می گیرد.

ممکن است شما بخواهید امروز با یک کشوری با ریسک بالا مثل افغانستان کار کنید اما دولت ایران برای اینکه توسعه بازار در آنجا داشته باشد نظرش این باشد که مبلغ بیمه نامه ها را پایین بیاورند معمولاً بین ۳ در هزار تا ۴ درصد است بالاترین ریسک کشورها است. قاعدتاً وقتی من بخواهم با یک کشور پر ریسک کار کنم این خسارت را برای خودم روی سود کارم می بینم.

بیمه نهایی و دریافت خسارت

این قرارداد را همراه با بیمه نامه به صندوق ضمانت می بریم، صندوق ضمانت برای ما یک بیمه نامه نهایی صادر می‌ کند که مفاد شرایطش را گفته است، این بیمه نامه ها مثل بیمه نامه شخص ثالث نیستند بلکه مثل بیمه نامه هایی هستند که مثلا شما برای پروژه های کاری، ساخت و ساز و … بیمه مسئولیت می ‌گیرید که یکسری مفادی دارند و اگر طبق قراردادی که بستید و امضا کردید تعهداتتان را درست و به موقع انجام دهید و کالا را بفرستید و به مشکل بخورید پول شما را می دهد اما اگر تعهداتتان را درست انجام ندهید و کالا را دیر بفرستید و مشکل از طرف شما باشد به شما پول نمی‌ دهد.

در ایران به این صورت است که اگر شما طبق قرارداد تعهداتتان را درست انجام نداده باشید و مشتری بگوید که تعهداتش را درست انجام نداده است و شما کالا را فرستادید و مشتری به شما پولتان را ندهد و بگوید قرار بود مثلاً یک هفته ای جنس را به من بدهد ولی ۸ روزه تحویل داده است یا قرار بوده ۴۰ روزه بفرستد ولی ۴۱ روزه به من تحویل داده است و این هم در قراردادم قید شده است، در این صورت به شما پول نمی دهد.

اما اگر تعهدات را درست انجام دهید و به مشکل بخورید پول شما را می دهد حالا یک مقداری زمان هم می ‌برد که البته در کشورهای دیگر خیلی بهتر است.

من بیمه نامه را گرفتم حالا کالایم را می فرستم و اگر به مشکلی بخورم می ‌توانم از طریق بیمه نامه ای که موجود است پول و خسارت را مطالبه کنم و بیمه نامه تمام هزینه‌ ها را پوشش می‌ دهد یعنی اگر دچار مشکل شدید کارشناسان خسارت شما را بررسی می ‌کنند، با شرکتی که خریدار کالا بوده از طریق نماینده‌ هایی که دارند، چون این ها به هم مرتبط هستند، مذاکره می‌ کنند و از آن ها می خواهند که پول شما را بدهند و اگر نشد پول شما را خودشان پرداخت می ‌کنند.

بیمه نامه دریافت گارانتی تسهیلات

اگر صادرکننده باشید می توانید یک بیمه نامه دریافت گارانتی تسهیلات داشته باشید یعنی شما با این بیمه ‌نامه این شرایط را دارید که تسهیل مالی و گردش مالی داشته باشید و تسهیلات با سود کم بگیرید، بیشتر اوقات برای گرفتن تسهیلات اولین مشکلی که وجود دارد وثیقه است، یعنی ضامن نداریم و از طرفی دومین مشکلمان rate بالاست.

ارسال سابقه صادراتی به صندوق

یک سابقه صادراتی به صندوق ارائه می ‌کنید بعد از ۱۵ روز صندق بررسی می‌کند و می ‌گوید با این سابقه صادراتی می توانم این مبلغ اعتبار را به شما بدهم.

مجموعه ای بودند که کارشان صادرات زعفران بود یعنی وارد می ‌کردند و دوباره صادر می‌ کردند این زعفران بعد از دوره ای از بس که حمل و نقل شده بود پودر می شد، زعفران کالای کم حجم و پر ارزشی است پس من وقتی دارم زعفران می فرستم کمترین میزان حمل و نقل را می ‌دهم و با یک کرایه پرواز مثلاً هزار دلاری یک ارزش صادراتی مثلاً ۵۰۰ هزار دلاری صادر می کنم.

این مجموعه توانسته بود بعد از سه ماه ۱۰ میلیون دلار صادرات داشته باشد پس صادر کننده نمونه می شود و باید به آن ها لوح می ‌دادند و علاوه بر این می توانند از این صندوق تسهیلات بگیرد.

بیمه نامه ضمانت

بعد این کار را انجام داد و تسهیلات خیلی زیادی از این صندوق دریافت کرد و صندوق تایید کرد که این مجموعه ۱۰ میلیون دلار در طول دو ماه صادرات داشت پس مجموعه خوبی است حالا می آید یکسری سفته، چک و … می ‌گیرد و یک مقداری هم خودش به شما اعتبار می ‌دهد و به شما یک بیمه نامه ضمانت می دهد که تمام بانک ‌ها طبق قانون موظف هستند این بیمه نامه را به عنوان وثیقه بپذیرند از این بیمه ‌نامه ۸۰ تا ۸۵ درصدش را معمولاً بانک ها به عنوان وثیقه می ‌پذیرند.

حالا با این بیمه نامه می توانید از بانک وام بگیرید که به اشخاص، سازمان ‌های دولتی و کارخانه ها می توانید آن را بدهید، البته خیلی از کارخانه داران و مجموعه های دولتی آن را قبول نمی ‌کنند و می گویند حتما باید خود بانک آن را بدهد در صورتی که این با پول بانک فرقی ندارد و وقتی ما آن را در بانک بگذاریم ۴ یا ۵ درصد از آن کم می شود پس بهتر است خود شرکت ها و سازمان ها آن را بگیرند.

پس با این بیمه نامه ها کارخانه ها، اشخاص و سازمان های دولتی باید به شما وام بدهند و این یک وثیقه کامل و معتبر حساب می شود.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.0 پاسخ