📺 کلاس های مجازی - اساتید در انتهای هر کلاس، سوالی را از مباحث جلسه طرح می کنند که در بخش پرسش و پاسخ قرار داده می شود.
❓ در بخش پرسش و پاسخ عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

بارنامه دریایی چیست + فیلم

وقتی صحبت از تجارت در سطح بین‌المللی می‌شود، یعنی طرف مقابل ما که خریدار هست در کشوری دور از کشور زندگی می کند، ارتباطات حضوری مان قطع و شرایطش برای یک دیدار حضوری فراهم نیست. پس اینجا باید بتوانیم تمامی پارامترهای اعتمادسازی را رعایت کنیم تا خیلی راحت از مشتری پول بگیریم و به او این اطمینان را بدهیم که محصولی که می‌خواهد را حتماً به دستش می رسانیم.

حمل و نقل بار

یکی از بخش‌هایی که ما باید حتماً در آن اعتماد را کامل رعایت کنیم و به مشتری این اطمینان خاطر را بدهیم که بار برایش ارسال می شود، بخش حمل و نقل است.

در بخش حمل و نقل موارد مختلفی مثل تخصص در حمل و نقل، اشراف بر موضوعاتی مربوط به مواردی که اطمینان خریدار را حاصل می کند که واقعاً بار تحویل این شرکت حمل و نقل داده شده است، خیلی حائز اهمیت می باشد.

بارنامه های مربوط به ارسال دریایی

یکی از بخش‌هایی که این اطمینان را به خریدار می دهد که واقعاً بار از سمت ما ارسال شد بحث بارنامه و قسمت باربری هست.

 در روش دریایی بین شرکت‌هایی که بار را ارسال می کنند و شرکت حمل و نقلی که بار را تحویل می‌گیرد و به کشور مقصد می‌رساند یکسری توافقاتی حاصل می‌شود که این توافقات در یک رسیدی به نام بارنامه ثبت می‌شود.

در واقع بارنامه یک رسید و سندی است که ما به واسطه آن می‌توانیم این اطلاعات را به مشتری بدهیم که بار را تحویل باربری و شرکت حمل و نقل داده ایم و خیلی راحت می‌تواند از طریق آن رسیدگی کند و بارش را در کشور مقصد با توجه به شرایطی که شرکت حمل و نقل می گوید تحویل بگیرد.

پارامترهایی که یک بارنامه دریایی باید داشته باشد

این رسید باربری موارد مختلف را می تواند در بر بگیرد و کلیات آن نوع کالا، کمیت آن و مقصد را مشخص می کند و شرایط حمل و نقل را برای مشتری تعیین می کند که بر اساس این ۴ پارامتر کلی می تواند خیلی راحت بارش را پیگیری کند و تحویل بگیرد.

اما علاوه بر این چهار مورد کلی یک بار نامه‌ای که از طریق دریایی قرار است بارش ارسال شود یکسری پارامترهای اصلی دارد که حتماً باید در آن وجود داشته باشد وگرنه پیگیری بار برای مشتری سخت می شود و از طرفی چون اشل کار ما صادراتی هست رسمیت کار ما را پایین می آورد.

در مباحث حمل و نقل بین المللی پارامترهایی که یک بارنامه دریایی باید داشته باشد را مرور می‌کنیم.

اولین موردی که باید در یک بارنامه دریایی کاملاً به آن اشاره شود نام و آدرس گیرنده و فرستنده است. فروشنده که فرستنده کالا و مشتری که گیرنده هست باید اسم، آدرس و اطلاعات تماسشان کامل در بارنامه ذکر شود.  این موارد برای پیگیری جزئیات مربوط به ارسال از سمت شرکت حمل و نقل الزامی است و حتماً باید در بارنامه لحاظ شود.

مورد بعد دستورالعمل هایی است که شرکت حمل و نقل تعیین می‌کند. ممکن است یک سری شرایط برای ارسال بار یا ذخیره سازی آن محصول در کشتی تعیین کند یا مثلاً بگوید من به این شکل بار را ارسال می‌کنم در چنین فضایی کار را انجام می دهم که همه این ها توسط شرکت حمل و نقل در قالب یک دستورالعمل برای ما مشخص می‌شود در بارنامه هم قطعاً باید ذکر شود.

مورد بعدی تحویل بار به شرکت حمل و نقل است. مثلا امروز قرار است من با را تحویل شرکت حمل و نقل و  کشتی بدهم تا برایم ارسال کند. تاریخ امروز که من تحویل دادم حتماً باید در بارنامه ذکر شود حتی برای بحث اطمینان ساعتش را هم روی بارنامه درج می کنم. یعنی همان لحظه که با را تحویل گرفتم  و رسید صادر شد تاریخ و ساعت همان لحظه و همان روز در بارنامه ثبت می شود تا خیال مشتری از بابت اینکه بار واقعا تحویل شرکت حمل و نقل داده شده راحت باشد.

موارد دیگری مثل قسمت توضیحات نیز وجود دارد که این بیشتر برای کشتی نوردان کاربرد دارد. یعنی آن کشتی نوردی که بار را توسط کشتی اش حمل می کند موارد مختلفی از جمله ابعاد آن محصول، تعداد واحدی که برای آن در نظر گرفته شده مثلا کیلو، عدد یا هر چیزی که هست، وزن، نوع کالا، نوع بسته بندی را مشخص می‌کند و همچنین به ظاهر بار اشاره می کند، که همه این ها فقط و فقط برای آن کشتی نوردان هست که بدانند باری که تحویل گرفتند چیست و آن را با بارنامه مطابقت دهند و صحت این موضوع کامل برایشان مشخص شود، به هر حال او حمل کننده بار هست و باید بداند که چه چیزی را دارد با خودش می برد.

نوع بسته بندی محصول باید مشخص شود که فله هست یا با کارتون بسته بندی شده یا اگر در جعبه است از چه نوع جعبه ای می باشد، همه این ها باید مشخص شود و در بارنامه ذکر شود. به هر حال این بار ممکن است یک ماه، دو ماه یا بیشتر در مسیر باشد.

در یک مسیر باید مشخص شود که بار را در چه شرایطی تحویل دادیم و مشتری با چه شرایطی باید بار را تحویل بگیرد. در یک پروسه دو ماهه ممکن است فراموش شود که این بار را در چه شرایطی ما تحویل باربری دادیم، اما داشتن یک برنامه که تمامی مشخصات بسته بندی را حتی می‌توانیم روی آن ذکر کنیم برای ما خیلی مفید و برای مشتری هم بسیار ارزشمند است.

کلاس های باربری محصول

کلاس باربری بر اساس ابعاد محصول، چگالی و ذخیره سازی آن در کانتینر که به چه شکلی در کانتینر بسته بندی می شود، بر اساس سهولت حمل و نقلش که به چه شکلی می توانیم آن را حمل و نقل کنیم که کار ما راحت تر شود، ارزش کالا چقدر است، بر اساس این پارامتر ها یک سری کلاس بندی هایی روی بارها و روش حمل و نقل دسته بندی می شود که در ۱۸ دسته هستند. اصطلاحی که برای آن استفاده می کنند کلاس دسته بندی NNFC می باشد، که بر اساس آن نوع کلاسش مشخص می‌شود.

این برای مشتری و شرکت حمل و نقل می تواند خیلی کارگشا باشد چون بر اساس این کلاس باربری می‌ داند که این محصول را در چه شرایطی باید ارسال کند که خیلی راحت و با هزینه‌ها و خسارت‌های احتمالی کمتر به دستش برسد. پس کلاس باربری جز مواردی هست که کاملا باید در بارنامه مشخص کنیم.

یکی دیگر از مواردی که کاربرد دارد این است که شما بر اساس آن می توانید کلیت بارتان را حتی بدون اینکه بار ارسال شود به مشتری اطلاع دهید. کلاس بندی ها مشخص است مثلاً بگویید که با این کلاس ارسال می‌شود و مشتری می داند که محصول چیست، در چه نوع بسته بندی، در چه حجمی و ارزش آن چقدر است و مواردی از این دست که کامل در کلاس باربری برای ما و شرکت حمل و نقل می تواند مشخص شود.

مورد دیگری که اخیرا خیلی به آن توجه می شود و در بارنامه ها حتما به آن اشاره می کنند این است اگر محصول ما حاوی مواد خطرناکی باشد مثلاً قابل اشتعال یا انفجار و مواردی که می تواند خطر ساز باشد، حتماً باید اسم گذاری شود و در بارنامه لحاظ شود. این ها برای کشتی نوردان خیلی حائز اهمیت است چون که بر اساس این نامگذاری و این کلاس بندی می دانند که محصول را در چه شرایطی باید ذخیره سازی کنند که احتمال آسیب رسانی به کشتی و کل محموله ها به صفر برسد.

این ها مواردی هستند که حتماً باید در یک بارنامه به عنوان پارامترهای اصلی لحاظ کنیم. اما باید در نظر داشته باشیم بارنامه‌های دریایی مدل های مختلفی دارند که بر اساس نحوه حمل و نقل و شرکت حمل و نقل می توانند متفاوت باشند.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


1 پاسخ