بارنامه دریایی چیست و بردارنده چه مواردی است؟ + صوتی

🔻 زمانی که شما بار را به کشتی تحویل می دهید فرمانده کشتی یا شرکت حمل کننده به شما سندی را می دهند که این سند همان بارنامه (bills of lading) است.

کاپیتان حاتمی
بارنامه دریایی چیست؟
remove add
repeat favorite volume_up
0:00:0 play_arrow

🔴 دقت داشته باشید که این سند سه عملکرد اصلی دارد:
🔻 یک رسید هست برای باری که تحویل کشتی داده اید و بارگیری کرده اید. تصدیق می کند که کالای شما به کشتی رسیده است. و بر روی کشتی بارگیری شده است.
🔻 یک سندی است که شرایط قرارداد حمل و نقل را بیان می کند. می گوید این یک قرارداد حمل هم به حساب می آید. به این علت که شما بار خود را به کشتی دادید تا این کشتی بار را برای شما حمل کند.
🔻 کارایی مهم آن این سند مالکیت کالا می باشد.
🔻 ما بعنوان فرمانده کشتی و بعنوان شرکت حمل کننده معمولاً دو نوع بارنامه صادر می کنیم.
🔻 اولی آن اصلی هست این original قابل معامله است. و قابل انتقال است و باید حتما قابل انتقال باشد چون امکان دارد در طول سفر معامله شود و شما بخواهید مالکیت این بار و این کالا را به شخص ثالث دیگری واگذار کنید. پس حتماً       قابل انتقال است.
🔻 اما سری بعدی آنها کپی هستند غیر قابل انتقال هستند و ارزش خاصی نخواهند داشت. کپی هستند که بیشتر برای برای کارهای اداری و مراجعه به ارگان ها صادر خواهند شد.
اما بارنامه های اصلی این سه تا کارکرد را دارد شما باید حتماً متوجه باشید که چی هست و بعد از آن تحت اختیار چه کسی خواهیم داد.
🔻 ما معمولاً سه برگه بارنامه اصلی داریم: که یک عدد از این اوراق دست حمل کننده است. یکی هم دست گیرنده کالا می باشد و یکی هم معمولاً برای بانک ها یا ادارات دیگر که بخواهند برگه اصلی را ببینند یا داشته باشند براساس تشخیص صاحب کالا صادر می شود.پس دقت کنید که این چه ارزشی دارد. در زمانی که این کشتی می رسد به بندر تخلیه هرکسی که یک برگه از اینها را که بوسیله نماینده ها هم تایید شده باشد. این گیرنده ای که می آید همان گیرنده اصلی است و بارنامه اصلی را در اختیار دارد.آن نماینده ها هم نماینده هم شرکت انتقال دهنده و هم نماینده صاحب کالا تایید می کنند و مهر می کنند که این گیرنده همان گیرنده اصلی است که در بارنامه ذکر شده است.
به محض این که آن را به کشتی تحویل دهند کاپیتان کشتی موظف است که بار را تحویل دارنده بارنامه بدهد. بنابراین دقت کنید که این بارنامه را به چه کسی می دهید؟ چون هرکس که آن را بیاورد مالک کالا شناخته خواهد شد.
🔴 چه اطلاعاتی درون بارنامه نوشته شده است
اطلاعات دقیق شرکت حمل کننده کشتی که دارد بار را حمل می کند آن کشتی متعلق به چه شرکتی می باشد. اطلاعات کامل از آن شرکت را به ما خواهد داد.
نام کشتی، شماره سفر، شماره سفارش یا شماره بارنامه که معمولاً در بالای صفحه نوشته خواهد شد. صاحب بالا این کالا متعلق به کیست؟ و صادر کننده آن چه کسی می باشد؟. گیرنده کالا کیست؟ اطلاعات کامل از گیرنده کالا در این قسمت نوشته شده است.
زمانی که کشتی به بندر تخلیه می رسد باید به شرکت یا  شخصی اطلاع بدهد. آن شخص که باید اطلاع پیدا کند از رسیدن کشتی و در طول سفر هم به ایشان اعلام می کنیم که ما ده روز دیگر هفت روز دیگر می رسیم همین طور ما به ایشان اطلاع می فرستیم. که گیرنده نگوید ما ایمیل شما را دریافت نکردیم. ما نمی دانستیم کی می رسید. معمولاً یا نماینده گیرنده یا خود گیرنده نوتیفای پارتی می باشد.
بعدی بنادری که در آن بارگیری شده است و بندری که در آن بار تخلیه خواهد شد. کانال انتقال هست که اگر از طریق کشتی بارگیری انجام شود می شود sea. و این بارنامه های دریایی می باشد.
هر سفری و هر معامله ای براساس یک اینکوترمی انجام خواهد شد که باید اینکوترم هر بار در بارنامه خودش قید شود.
می گوید توضیح کامل از کالاهایی که حمل می شود وزن آنها، اندازه، کلاسی دارند، اگر ماده خطرناکی هستند. کلاس آن ماده خطرناک و اطلاعات دیگری که راجع به آن بار محموله نوشته خواهد شد.
دقت کنید زمانی که بسته های زیادی حمل می شود تمامی بسته ها برای خودشان بارنامه جداگانه دارند اما در کشتی هایی که بار فله حمل می کنند مثلاً ۶۰ هزار تن گندم حمل می کنند یک bl برای کل آن گندمها کافی می باشد.
اطلاعات کرایه که در بارنامه نوشته خواهد شد. که این پرداخت شده یا در پایان سفر پرداخت خواهد شد در اینجا نوشته می شود.فرمانده کشتی خیلی خیلی مواظب است که چیزی را امضاء نکند که درست نباشد. حتما با شرکت خودش بررسی می کند که کرایه را گرفتید یا نه بعد بارنامه را امضاء خواهد کرد.می خواهد ببیند چند عدد بارنامه اصلی صادر شده است که باید در این جا نوشته شود.
شما زمانی که بار را تحویل کشتی می دهید. یک افسری آنجا است که به ایشان می گویند افسر اول ایشان مامور دریافت بار شما می باشد. و این بار را تحویل می گیرد و بارگیری می کند. اگر باری که شما به کشتی می دهید باری باشد که مشکل داشته باشد. در یک برگه تمام آنها را بیان می کند و تمامی مشکلاتی که در آن بار آورده باشند در این قسمت از بارنامه منتقل خواهد شد. و این می تواند برای انتقال مشکل ایجاد کند.
چون اگر بار مشکلی نداشته باشد clean bl صادر خواهد شد. یعنی این بار همانطور که در قرارداد ذکر کردید هیچ مشکلی نداشته است. شما می توانید یک بارنامه تمایز از کاپیتان کشتی بگیرید و این بارنامه معمولاً در همه جا بانک ها یا هر ارگانی بروید قابل قبول است.
اما اگربار شما مشکل داشته باشد شما و بارنامه شما در واقع یک بارنامه مشروط خواهد بود. شرایطی دارد و بارنامه تمیز محسوب نخواهد شد.
برای همین است که امکان دارد در بیمه یا بانک برای بار شما مشکل ایجاد شود و آنها این بارنامه را از شما قبول نکنند. پس بنابراین شما بعنوان صاحب کالا باید دقت کنید که بار تمیز تحویل کشتی داده شود. تا بتوانید یک بارنامه تمیز بگیرید.
بعد از آن تاریخ و امضاء است که فرمانده کشتی می خواند تمام موارد را تک تک بررسی می کند و بعد از بررسی کامل امضاء خواهد کرد.
مطلب بعدی که در پشت بارنامه است و خیلی از دوستان دقت نمی کنند در پشت صفحه بارنامه این قرارداد شرایطش به صورت ریز نوشته شده که معمولاً نمی خوانند و این اشتباه بزرگی است هرکسی که باری دارد و حمل می کند. باید شرایط آن حمل را بداند و اگر مشکلی پیش بیاید در واقع آن شرایط است که بر قرارداد حاکم می باشد و باید اطلاع کامل داشته باشید.
اینها اطلاعاتی است که روی بارنامه معمولاً می بینید. نکته بسیار مهم این است که شما اطلاعات را باید دقیق پر کنید. اطلاعات دقیق می تواند در آینده شما را از مشکلات دور کند.
همینطور که شما اطلاعات دقیق به کشتی می دهید بار سالم به کشتی می دهید روی بارنامه هم اطلاعات به صورت دقیق آورده می شود کاپیتان کشتی هم دانه به دانه این هارا مطالعه و بررسی می کند و وقتی که امضا می کند هرچیزی که آنجا نوشته شده را تایید می کند.
نکته پایانی این است که این بارنامه روی صفحه اش بصورت بزرگ می بینید که نوشته شده original یعنی نسخه اصلی می باشد. وقتی می گوییم اصلی هست یعنی آن سه حالت و سه عملکرد اصلی دارد و شما باید دقت داشته باشید.
در صفحات دیگر که کپی است وهیچ ارزشی ندارد نوشته copy به این موضوع دقت و عنایت داشته باشید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ