گروپاژ چیست؟ + صوتی

? امروز یک صحبت کوتاهی در رابطه با اصطلاح گروپاژ (groupage) در حمل و نقل خواهیم داشت و مزایا و معایب آن را با یکدیگر بررسي می کنیم.
دوستان شما باید بدانید که اصطلاح گروپاژ در بین بازرگانان ما کاربرد زیادی دارد.

? دلایل استفاده از گروپاژ
مهم ترین دلایل استفاده از گروپاژ به کاهش هزینه ها بر می گردد، بسیاری از شرکت ها و بازرگانان به دلیل اینکه خُرده بار دارند و نمی خواهند هزینه زیادی را برای حمل و نقل پرداخت کنند،به طور گروهی فرآیند گروپاژ را انجام می دهند، که این باعث خواهد شد هزینه های آنها تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کند.
گروپاژ یک نوع حمل و نقل می باشد، زمانی که یک تاجر به میزان استاندارد برای حمل و نقل با کامیون و کانتینر کالا ندارد و کالای او فضای کمتری می خواهد این شیوه جابه جایی کالا استفاده می شود، مثلاً فرض کنید یک حجم کانتینر 20 فوتي 35 متر مکعب باشد و شما به اندازه این 35 متر مکعب فضای بارتان نباشد، اینجا اگر بخواهید یک کانتینر را بگیرد ضرر می کنید.
شرکت های صادرات وارداتی زیادی وجود دارند که خدمات «فورواردري» را انجام می دهند شما می روید بار خود را به آنجا اعلام می کنید، آنها بار شما را با یک مبلغ دریافت می کنند و همچنین خرده بارهای تجار دیگر را که می خواهند به مقصدی که شما دارید بار می فرستید، بار بفرستند و آنها هم خُرده بار دارند و به اندازه یک کانتینر بار ندارد، آنها هم از طریق همین «فوراردرها» بار های خود را به فوراردر تحویل می دهند و هزینه انتقال را می پردازند و اینجا این «فورواردر ها» این خرده بارها را جمع آوري می کنند و در یک کامیون یا یک کانتینر پر می کنند و باهم به مقصد ارسال می کنند، این پروسه در حمل و نقل «گروپاژ» نامیده می شود.
چیزی که گروپاژ را برای تجار مهم میکند آنهایی که بارهای خرده دارند، همین ویژگی می باشد که اینها بارهای خرد خود را به یک شرکت «فوراردر» می سپارند، انها این بارها را جمع آوری می کنند سی می کنند با یک کامیون و یک کانتینر بفرستند و برای همه آنها یک بارنامه صادر می شود وقتی که بارنامه صادر می شود کار اینها راحت تر پیش می رود تا بخواهند برای تک تک این بارها بارنامه صادر کنند و در نهایت همه اینها باعث خواهد شد هزینه کار برای آنها کاهش پیدا کند.
پس از این نظر است که اینها سراغ گروپاژ می روند و سعی می کنند بارهای خود را از طریق بارگیری گروپاژ انجام دهند.

نکته مهمی که در مورد گروپاژ وجود دارد، توجه ویژه ای که باید به بسته بندی این محموله ها داشت، اهمیت این مسئله زمانی بیشتر می شود که شما از روز «گروپاژ» در حمل و نقل استفاده می کنید، هرگونه بسته بندی غیر حرفه ای و نادرست و غیر استاندارد می تواند در طول حمل و نقل به محموله شما آسیب برساند.


پس صاحبان این خرده بارها باید از مناسب بودن بسته بندی کالای خودشان 100% اطمینان حاصل کنند، و آن شرکت هایی هم که دارند کار بسته بندی را انجام می دهند، موظف هستند که استاندارد های لازم را در بسته بندی های خود رعایت کنند تا از آُسیب های احتمالی در زمان حمل و نقل جلوگیری کنند.

نکته ای که در زمان حمل و نقل بوسیله «گروپاژ» به صورت گروه در آوردن ما باید رعایت کنیم این است که بعضی از این کالاها احتیاج به استاندارد های اجباری دارند(نظیر کالاهای خطرناک) و این مجوز حتماً باید گرفته شود.


و اگر این کالا ها با کالاهای تقریباً الکترونیکی و یا هر نوع کالای دیگری که به مجوزی احتیاج ندارد و این دو کالا باهم در یک گروپاژ حمل شوند، آن موقع شما با مشکل روبرو خواهید شد، بخاطر اینکه زمانی که شما صرف می کنید تا برای گرفتن آن مجوز های استاندارد اجباری برای آن کالاهایی که آن مجوز را احتیاج دارند، بقیه بارها باید در گمرک معطل شوند تا زمانی که مجوز برای کالای شما صادر شود.
اینجا شما بارتان دیرتر به مقصد خواهد رسید و ممکن است بازار را از دست بدهید و این باعث ضرر و زیان شما خواهد بود.
? چه زمانی باید از روش حمل و نقل «گروپاژ» استفاده کنیم؟
? امکان دارد این سؤال برای شما پیش بیاید که این وسیله حمل و نقل گروپاژ چه موقعی باید استفاده شود؟ معمولاً در این شرایط استفاده می شود:
? زمانی که کالاهای نمایشگاهی میان دو کشور مختلف جابه جا می شود.
? واردات کالاهای موقتی مانند کالاهای مورد نیاز برای تعمیرات دستگاه های صنعتی و معدنی مختلف
? خرید هایی که از حجم و قیمت کمی برخوردار هستند.
? اخذ نمونه محصولات تجاری از کشورهای گوناگون.
? جهت حمل دستگاه های حساس مثل XRAY که باید در زمان حمل بیشترین مراقبت از آنها انجام شود.
? و همچنین خرید های شخصی برای مصارف شخصی از وبسایت های ارزان و سایت های مختلف جهان.
معمولاً اینها به صورت خرده بار هستند و بصورت گروپاژ حمل و نقل می شوند، پس اگر شما بخواهید در جمع این مطالب اعلام کنیم که «گروپاژ» چیست؟
شما باید زمانی که خرده باری دارید که نمی تواند یک کانتینر را پُر کند، اینجا می توانید از شرکت های حمل و نقل معتبر بخواهید که بار شما را به صورت گروپاژ یا (groupage)  در یک کانتینر بچینند بار بزنند.

زمانی که می خواهید تحویل بار را در نظر بگیرید این را هم دقت داشته باشید که از طریق groupage احتمالاً تحویل بار شما طولانی تر خواهد شد، پس باید تا زمانی که می توانید تا اندازه ای که می توانید این زمان باید به حداقل برسد و این تنها امتیاز منفی حمل و نقل به وسیله گروپاژ هست، هرچند که در بعضی از موارد امکان دارد که این تاخیر طولانی نشود و شما بتوانید بار خود را در زمان دلخواه به مقصد برسانید.
و اینکه گروپاژ هم مثل کارهای دیگر قواعد خاص خودش را دارد، برای همین کالاهایی مثل کابل، باتری، ماشین آلاتی که دارای مشعل هستند و همچنین کالاهایی که از استاندارد اجباری برخوردار هستند و باید این مجوزها را داشته باشند به همان دلیلی که اعلام کردم قابلیت حمل و نقل به روش گروپاژ را ندارند.
این مسئله را نیز دقت کنید که در زمان حمل به روش گروپاژ شما نمی توانید از بسته بندی محموله های افراد دیگر ایراد بگیرید، شماتنها می توانید بسته بندی خوبی برای کالای خودتان داشته باشید که احیاناً صدمه نبیند بیزحمت اینها را کامل دقت کنید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ