🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.
🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

بارنامه تقلبی چیست

بارنامه سندی رسمی است که به عنوان رسید حمل محموله شناخته می­شود. این سند نشان دهنده نوع بار است و دارنده قانونی آن حق دارد پس از تحویل بارنامه، محموله را دریافت کند.

📞 برای اطلاع از شماره تماس مشاوران آراد و ارتباط با آنها کلیک نمایید.

بارنامه قانونی و مجاز اوراقی است که شامل اطلاعات دقیق و کامل بار مانند نوع و وزن کالا، مشخصات کامل گیرنده و مشخصات کامل فرستنده در آن درج می‌شود. در یک تقسیم ­بندی کلی ، بارنامه به دو نوع : بارنامه داخلی و بارنامه بین المللی تقسیم می­شود. متأسفانه فرایند پیچیده مربوط به حمل و نقل، ترخیص کالا و تعداد اشخاص درگیر، بارنامه تقلبی توسط کلاهبرداران جعل و استفاده می­شود.

بارنامه تقلبی و اسناد جعلی از مهمترین اسناد جابجایی و واردات محموله­های بزرگ قاچاق هستند. بارنامه­ های صوری و جعلی با سؤاستفاده از خلأهای قانونی در گمرک موجب ایجاد مشکلات بزرگ در اقتصاد کشور و تضییع حقوق دولتی می­گردد. در مفاده ماده ۵۸ آئین نامه قانون امور گمرکی آمده­است که نیازی به بارگذاری اصل بارنامه از سوی وارد کنندگان کالا به کشور نیست.

سوء استفاده از تصویر بارنامه و جعل اسناد

از آنجایی که بر اساس مفاد ماده ۵۸ آئین نامه قانون امور گمرکی که پیرامون الصاق اسناد به اظهارنامه در فرآیند واردات، صادرات و ترانزیت، آمده­است که امکان الصاق کپی اسناد است، متخلفین با به کارگیری روش­هایی خاص، بارنامه تقلبی و صوری را به اظهارنامه ضمیمه می­کنند.

اصل این ماده جای بررسی دارد چرا که در صورت الصاق بارنامه تقلبی به اسناد، در صورت بروز مشکلات و اختلافات حقوقی، این تصویر در هیچ مرجع قانونی قابل استناد به عنوان یک مدرک مستند و متقن نخواهد بود.

📞 برای اطلاع از شماره تماس مشاوران آراد و ارتباط با آنها کلیک نمایید.

به هر روی، به دلیل وجود چنین خلأهایی، متخلفین با واردات کالاهای قاچاق ضرباتی را به پیکره اقتصاد وارد می­کنند. هرچند طی سال­های اخیر الکترونیکی شدن فرآیند ترخیص کالا، استفاده از بارنامه تقلبی بسیار کاهش یافته است، اما هنوز استفاده از بارنامه تقلبی در حوزه کالای قاچاق وجود دارد.

 تشخیص و شناسایی بارنامه تقلبی

بارنامه ­های قانونی شامل اطلاعات کامل ،اطلاعات عمومی بارنامه مانند سریال و شماره بارنامه، اطلاعات و مشخصات کامل فرستنده و گیرنده، مشخصات کامل راننده، اطلاعات خودرو، اطلاعات کامل بار و اطلاعات مالی هستند. تمامی این موارد در بارنامه قانونی و مجاز ذکر می­گردد. یکی از مهمترین مواردی که در تشخیص بارنامه تقلبی کارساز است توجه به اطلاعات مندرج پیرامون بار است.

عموماً در بارنامه ­های صوری و جعلی اطلاعات بار شامل نام کالا، نوع کالا، وزن، نوع بسته­بندی، تعداد بسته و کارتن و مبدأ بارگیری کالا و مقصد نهایی برای تخلیه کاری دستکاری می­گردد. توجه به این بخش از بارنامه و همچنین سریال بارنامه نقش مهمی در تشخیص بارنامه قانونی و بارنامه صوری و جعلی دارد.

🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.
📺 پخش زنده ما را از اینجا ببینید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.0 پاسخ