پِلَنِ تجاری چیست؟ + صوتی

🔴 «Business Plan» یا پِلَنِ تجاری چیست؟
به مجموعه فرآیند هایی که کمک می کند تا افراد نقشه راه مساعدی را در روند امور تجاری خود در پیش بگیرند تا مسیر رشد و در آمد آنها را تامین کند «پلن تجاری» گفته می شود و عمدتاً شامل مجموعه قوانین و مقررات باید ها و نباید، اطلاعات جامع آماری، اختصاص زیرساخت، Coaching و برنامه ریزی و مشاوره های استراتژیک می شود.

استاد دستوریان
پِلَنِ تجاری چیست؟
remove add
repeat favorite volume_up
0:00:0 play_arrow

پلن تجاری نقشه راهی است که براساس دانش های جمع آوری شده از آخرین روش های تجاری توسط برنامه ریز با توجه به قابلیت ها و پتانسیل موجود در اشخاص و حوزه تجاری خودشان همچنین امکانات، ظرفیت ها و سایر مسائلی که در آن دخیل هست تهیه و تدوین می شود.
مانند تمام کسب و کارها هرچقدر به اصطلاح عامیانه شما حساب و کتاب بهتری داشته باشید مطمئناً در آمد بهتری هم خواهید داشت ترسیم یک ساختار برای انجام امور تجاری که دارای برنامه و هدف تجاری مشخص شده باشد می تواند در تسلط شما برای اجرای تجارت دلالت کند فکر کنید که وارد مذاکره با طرف کاری می شوید که به طور سنتی در صادرات فعالیت دارد و بناست محصولی را برای ارسال به اروپا به او فروشید.
خریدار عادت دارد که برسر قیمت چک و چانه بزند و کمترین قیمت را برای محصول مورد نیاز خود اختصاص دهد، اگر انعطاف به خرج بدهید مسلماً باید از سود خودتان کم کنید و اگر روی موضع و قیمت گذاری خودتان بایستید ممکن است مشتری خود را از دست بدهید در نهایت اگر روی قیمت اولیه هم به تفاهم برسید روی نحوه ارسال و قیمت های تمام شده محصول به مشکل بر می خورید گاهی ممکن است در یک تجارت سنتی مراحل مذاکره طولانی شود و این انرژی شما را بگیرد.
در روش های سنتی اکثراً معاملات براساس شناخت و همکاری قبلی صورت می گیرد و در آمدی که بدست می آید همیشه در کمترین حد و اندازه هست و علاوه برآن موارد پیش بینی نشده ای هم وجود دارد که باعث می شود از در آمد شما کسر بشود و مسیر های سنتی تجارت نمی توانید مشخص کنید که در ماه های آینده چه میزان در آمدی را کسب می کنید یا برای آن برنامه ریزی های لازم را انجام می دهید.

در نهایت طرف های سنتی شما به دلیل اینکه عموماً دارای تعدد انجام تجارت صادراتی هستند روی شما مسلط می شوند و مذاکره را جهت و شکل می بخشند.


🔴 اگر شما یک پلن تجاری موفق داشته باشید اوضاع چگونه است؟
شما که دارای یک روش نوین تجاری با یک پلن طراحی شده هستید می خواهید بایک تاجر سنتی وارد مذاکره فروش محصولی بشوید که در اختیار دارید.
چه اتفاقاتی ممکن است این وسط بیافتد:
🔸 براساس پلن تجاریتان شما تمام اطلاعات مربوط به محصول شامل موارد تولید، قیمت ها، در سطوح مختلف، میزان قابل ارائه محصولتان حداقل یا حداکثر قیمت خرید فروش آن محصول در داخل یا خارج از کشور یا کشور مقصد که قرار است محصول را برای آنها ارسال کنید در اختیار دارید یعنی می دانید که این محصول در بازار ایران چه قیمتی دارد و در بازار کشور مقصد چه قیمتی دارد یعنی برنامه ریزی تان شما را موظف به تهیه این موارد می کند و اطلاعات آن را در اختیار می گیرد.
🔸 در پلن تجاریتان نحوه انجام مذاکرات را آموزش دیده اید و می بینید مذاکرات تجاری چگونه شروع و بسته می شود.
🔸 اطلاع از قوانین و مقررات تجاری و تجارت بین الملل موضوع دیگری است که پلن تجاری شما گنجانده می شود.
🔸 به incoterms ها و نحوه قیمت گذاری ها آشنا می شوید و برآورد اولیه قیمت تمام شده تخصیص و برآورد سودهای ناشی از معامله تجاری خودتان را آسان محاسبه می کنید.
🔸 روش های ارسال را از قبل بررسی کرده اید و می دانید که بهترین روش برای حمل محصول شما چیست و اینکه از کدام طریق هزینه کمتری را متحمل می شوید را هم می توانید محاسبه کنید.
🔸 از طریق پلن تجاری خودتان به اصول و تشریفات گمرکی اشراف پیدا کردید و از ریز مسائل آن مطلع شدید و بسیاری از موارد دیگری که بعدها به آن اشاره می کنیم.

تا همین جا هم که عرض کردم را در نظر داشته باشید چون قرار است برگردیم به هنگامی که در مذاکره تجاری خودتان با یک تاجر سنتی هستید.


وقتی با این حجم از اطلاعات و ضابطه وارد مذاکره می شوید، اولا به دلیل وجود ساختار مدرن و پیشرفته ای که در اختیار دارید استقلال عمل و اعتماد به نفسی در شما به وجود می آید که باعث می شود مذاکره از جانب شما هدایت پیدا کند و رهبری بشود سکان هدایت این کشتی در دست شما قرار می گیرد چراکه در هر گفتگویی طرف متکلم آن شخصی است که اطلاعات بیشتر و امکانات بیشتری را دارد.
دوماً ساختار تجاری شما به گونه ای است که جواب تمام خریدار شما بدون کم و کاستی از قبل تهیه شده و در صورت پرسیده شدن بلافاصله ارائه خواهد شد جلب اعتماد برای خریدار به واسطه کشف توانایی هایی که در شما وجود دارد راحت تر است و از همه مهم تر این که خریدار معامله بسیار کم ریسکی را با شما تجربه خواهد کرد چراکه تمام اطلاعات لازم را از محل مذاکره با شما دریافت کرده پس به راحتی می تواند محاسبه کند در قبال این قرارداد قرار است چه مبلغی سود کند یا اینکه ممکن است ضرری برای خریدار به وجود بیاید یا خیر؟
🔴 اگر شما به جای خریدار بودید چه می کردید؟
مطمئناً بنده شخصاً ترجیح می دهم قرارداد های خودم را با فروشندگانی تنظیم کنم که اشراف اطلاعاتی کاملی نسبت به محصول و صادرات آن دارند و تمام ظرفیت های آن را سنجیده اند.
البته یک قرارداد تجاری فقط شامل بحث و مذاکره شفاهی نیست و قرار است که هرچه در آن جلسه مطرح می شود به صورت کتبی هم روی کاغذ آورده شود و این خود تعهد آور است و دارای بار حقوقی و قانونی می باشد پس می توانید از این بابت هم مطمئن باشید که صحبت هایی که می شود و خروجی هایی که از مذاکرات تجاری خودتان دارید بسیار مطمئن هست.
از مزایای مفید دیگر پلن تجاری استفاده ابزاری در زیرساخت های آن است بنابراین برای ما قسمتی از پلن که شاید مهمترین قسمت آن هم باشد ساختار فروش محصول هست که در آن امکانات معرفی، بازاریابی و فروش فراهم بشود همچنین زمینه برندسازی و دیده شدن به خوبی مهیا باشد چون قرار نیست شما موقتاً در یک زمینه فعالیت داشته باشید و معمولاً پلن های تجاری بلند مدت هستند.

زیرساخت اولیه براساس شاخصه های مستمر تهیه می شود و اینکه چیزی بعنوان عمر مفید در ساختار تجاری وجود ندارد و تنها امکان بروزرسانی و اصلاحات آن در شناژ اولیه قرارداده می شود و در دوره های مختلف می توانید زیرساخت های خودتان را بروز کنید.


زیرساخت ها در معرفی شما خدمت گذاری می کنند و کار عمده آن شناسایی بازار هدف و ارسال متمرکز مشتریان و خریدارن به سمت واحد تجاری شماست و هرچه زیرساخت قوی تری داشته باشید مشتریان بیشتری به شما مراجعه خواهند کرد.
قدرت زیرساختی ارتباط مستقیم با کیفیت و کمیت مشتریان دارد، البته ما در آراد دو نوع پلن تجاری داریم دسته اول پلن های آماده هستند که به سرعت در اختیار شما قرار می گیرد و بسیار هم با کیفیت و پربازده می باشد و بارها مراحل آزمایشی را پشت سر گذاشته اما ممکن است در محصولات مختلف دارای نوسان باشد که قابل ویرایش هستند و دسته دوم پلن های سفارشی ساز هستند.
این پلن ها براساس شاخصه های اشخاص محصول و توانمندی ها توسط اساتید طراحی و به تجار عزیز ارائه می شوند این نوع پلن ها به دلیل اینکه به طور انحصاری براساس ظرفیت موجود تولید می شوند ماهیت رشد بسیار بالایی دارد و بیشتر قابل توجه عزیزانی قرار می گیرد که آرزو های بزرگتری برای آینده و تجارت هدفشان دارند.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ