چه کالاهایی پتانسیل صادراتی دارند؟

پتانسیل صادراتی محصولات مختلف در واقع بیانگر ظرفیت و توانایی محصولات در زمینه ی توسعه ی تجارت ها در صورت صادرات به کشورهای مختلف می باشد. در واقع پتانسیل صادراتی محصولات مشخص می کند که اگر محصولی به سایر کشورها صادر شود تا چه اندازه می تواند یک تجارت را رونق بخشد. برای بررسی پتانسیل صادراتی کالاهای مختلف باید پارامترهای گوناگونی را بررسی کرد.

پتانسیل صادراتی چیست؟

گاهی افراد تصور می کنند، محصولاتی که در داخل کشور بازار خوبی دارند، در صادرات نیز می توانند رکورددار باشند؛ بر این اساس به سرعت سرمایه گذاری های بزرگ در زمینه ی صادرات این محصولات را آغاز می کنند و در کوتاه مدت با شکستی پر هزینه مواجه می شوند؛ اما علت این شکست چیست؟ چطور ممکن است یک محصول با بازار فروش بالا در داخل کشور، در زمینه ی صادرات ضعیف عمل کند؟ اگر به دنبال علت این اتفاق عجیب و غیر منتظره هستید باید بگوییم این افراد بدون آنکه پتانسیل صادراتی محصولات را بررسی کنند، به صادرات اقدام کرده و به سرعت با شکست های سنگینی مواجه می شوند.

پتانسیل صادراتی کالاها و محصولات در واقع به میزان ظرفیت و توانایی کالاها در زمینه ی توسعه ی تجارت ها و افزایش سوددهی های اقتصادی گفته می شود و به طور کلی منظور ما از پتانسیل صادراتی محصولات مختلف این است که هر محصولی در صورت صادر شدن چه میزان می تواند سوددهی اقتصادی برای ما ایجاد کند.

برای بررسی پتانسیل صادراتی محصولات مختلف عوامل زیادی باید در نظر گرفته شود، به عنوان مثال لازم است میزان تقاضای کشور های وارد کننده ی محصولات مختلف، سرمایه گذاری ها یا هزینه های اولیه برای صادرات در مقابل میزان سوددهی محصول پس از صادرات و همچنین قوانین صادراتی هر دو کشور بررسی شود. در واقع این عوامل یا پارامتر ها می توانند ظرفیت یا پتانسیل صادراتی محصولات را افزایش دهند یا بالعکس پتانسیل صادراتی آن ها را پایین آورند.

بنابراین لازم است قبل از صادرات هر کالا یا محصولی ،ابتدا پتانسیل صادراتی آن توسط یک مشاور اقتصادی بررسی شود و طبق نظریات اقتصادی و باتوجه به میزان پتانسیل صادراتی، صادرات محصول انجام شود.

چه کالاهایی پتانسیل صادراتی دارند؟

برای پاسخ به این پرسش می توان عوامل مختلف و موثر در پتانسیل صادراتی محصولات و کالاها را بررسی کرد. به عنوان مثال کشور های گرم و خشک قادر به تولید برخی محصولات کشاورزی نیستند؛ لذا صادرات محصولات کشاورزی به این کشور ها دارای ظرفیت صادراتی بالایی می باشند و می توانند شما را به سوددهی بالا برسانند؛ اما صادرات محصولات کشاورزی به کشور هایی با شرایط جوی متعادل که خود قادر به تولید محصولات کشاورزی هستند نه تنها پتانسیل صادراتی ندارد بلکه موجب خسارت و زیان های مالی فراوان می شود .

همچنین برای آنکه بتوانیم مشخص کنیم که چه کالاهایی پتانسیل صادراتی دارند، می توان بهترین محصولات صادراتی موجود در کشور را مشخص کرد. در نتیجه با شناخت این محصولات راحت می توان مشخص کرد چه محصول یا کالایی پتانسیل صادراتی دارد و در صورت صادرات می تواند سوددهی اقتصادی تجارت شما را افزایش دهد.

در آخر می توان گفت محصولاتی که در شرایط جغرافیایی خاص تولید می شوند، محصولاتی که ظرفیت صادراتی بالایی در قوانین صادراتی برای آن ها در نظر گفته شده، محصولاتی که در کشور به عنوان بهترین محصولات صادراتی شناخته می شوند و محصولاتی که تقاضای واردات آن ها در سایر کشورها بیشتر است، دارای پتانسیل صادراتی بالایی می باشند و درنتیجه با انتخاب آن ها برای صادرات می توان یک تجارت پر بازده برای خود تشکیل داد.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ