🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.

معنای رونق تولید چیست + فیلم

همه کسانی که فعالیت اقتصادی انجام می دهند، دوست دارند که به رونق تولید کشور، کمک کنند. اما قبل از اینکه شروع به این کار کنند، باید آگاهی های لازم و درستی از تولید و معنای رونق تولید داشته باشند.

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.
معنای رونق تولید

بسیاری از ما وقتی رونق تولید به گوشمان می خورد، به فکر دوباره و بیشتر تولید کردن می افتیم. در واقع اگر قرار باشد به سمت رونق تولید حرکت کنیم، شروع به گسترش یا ایجاد یک تولیدی می کنیم. اما این تعریف و تصور از رونق تولید، کاملا اشتباه و خطا است.
بر اساس آمارها، صنایع تولیدی کشور تنها از ۳۰% ظرفیت خود استفاده می کنند و این ظرفیت روز به روز در حال کاهش پیدا کردن است و تولیدی ها و کارخانجات به سمت تعطیلی می روند. تقریبا کسی نیست که از این مسئله آگاه نباشد؛ مسئولین برای رفع این مشکل، راهکاری که پیشنهاد کرده اند، خرید کالای ایرانی با شعار افزایش کیفیت و کاهش قیمت است. اما این شعار و راهکار، عملی نخواهد شد؛ چرا که امکان ندارد که کیفیت افزایش پیدا کند و همزمان قیمت نیز کاهش پیدا کند.

روش های رونق بخشی به تولید

یکی از روش های رایجی که دائم تبلیغ می شود، حمایت از تولید داخلی با خرید کالای ایرانی است. این مطلب تا حد زیادی درست است اما میزان تأثیری که در رونق بخشی به تولیدات داخلی دارد، به چشم نمی آید.

علاوه بر این در برخی از محصولاتی که مشابه داخلی آن وجود دارد، همچنان مردم به نمونه خارجی آن بیشتر رغبت دارند که یک علت آن، عدم اعتماد و کیفیت مناسب تولید داخل است.

تأثیر رونق تولیدات داخلی بر تجارت

متأسفانه بسیاری از تولیدکننده های ما، زمانی که بازار فروش مناسبی پیدا می کنند، تا زمانی که آن بازار را دارند، هیچ تغییری در تنوع و کیفیت محصولات خود ایجاد نمی کنند.

این کار، یکی از عوامل رکود تولید در کشور ایران است. با رونق بخشیدن به صنایع تولیدی، تنوع و کیفیت محصولات افزایش پیدا می کند و باعث می شود تا تاجران خارجی نسبت به کالای ایرانی، رغبت بیشتری پیدا کنند.

البته در مورد محصولاتی که تجارتشان در دنیا در اختیار یک کشور معین است، به اصطلاح محصول تک قطبی است، نمی توان انتظار رونق تجارت را داشت.

رونق تولید با رونق کسب و کارها

با رونق برخی از کسب و کارها می توان به رونق تولیدات داخلی کمک کرد؛ چرا که مهم ترین چیزی که می تواند یک تولید کننده را امیدوار به ادامه کار کند، فروش محصولاتش است.

با گسترش برخی از کسب و کارها و فروش محصولات تولیدی ها از این طریق، می توان رونق تولید را محقق کرد.

صادرات محصولات داخلی

اصلی ترین روشی که می تواند بیشترین تأثیر را بر رونق تولید بگذارد، صادرات محصولات داخلی است. کمک صادرات به رونق تولید را نمی توان در کنار حمایت بازار داخلی از تولید داخل قرار داد؛ چرا که در بازار داخلی، سرمایه و پول بین اعضای یک خانواده در حال گردش است و چیزی به سرمایه این خانواده افزوده نمی شود.

اما در صادرات، با ارز آوری که صورت می گیرد، علاوه بر رونق تولیدات داخلی، سرمایه و پول این خانواده بزرگ هم روز به روز بیشتر می شود.در واقع تنها راه گسترش تولید و جلوگیری از تعطیلی تولیدی ها، گسترش فروش محصولات آن هاست که برای این هدف، هیچ فعالیتی به اندازه صادرات نمی تواند اثر بخش باشد.

اهمیت صادرات در رشد اقتصادی

شاید اهمیت صادرات در رشد اقتصادی یک کشور، برای هیچ فردی پوشیده نباشد؛ محصولی که صادر می شود، یعنی قبل از ورود به بازار جهانی، بازار داخلی را تحت پوشش خود قرار داده است و توانسته رضایت مشتریان را جلب کند.

به جرئت می توان گفت که بیش از ۹۰% محصولات ایرانی، قابلیت رقابت در بازار جهانی را دارند و از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند. با استفاده از این ظرفیت موجود و بهره برداری از آن، علاوه بر گسترش و رونق تولید در داخل کشور، دیگر شاخص های اقتصادی هم رشد خواهند کرد.

نگاهی تازه به کارآفرینی

تعریفی که عموم ما از کارآفرینی داریم، این است که برای یک عده ای شغل ایجاد کنیم و باعث کسب درآمد آن ها شویم. اما این تعریف، در مورد کارآفرینی مستقیم است. کارآفرینان غیر مستقیمی هم هستند که تأثیر بسیار زیادی در کارآفرینی دارند. این کارآفرینان، تاجرانی هستند که در بازار داخلی و خارجی در حال فعالیت هستند. در واقع تاجران، بزرگترین کارآفرینان هستند؛ چرا که این افراد با فروش محصولات و افزایش نقدینگی تولید کننده ها، این ظرفیت را برای صاحبان آن ها ایجاد می کنند که افراد بیشتری را به خدمت بگیرند و بتوانند درآمد کارگران خود را پرداخت کنند.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.0 پاسخ