📺 کلاس های مجازی - اساتید در انتهای هر کلاس، سوالی را از مباحث جلسه طرح می کنند که در بخش پرسش و پاسخ قرار داده می شود.
❓ در بخش پرسش و پاسخ عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

معنی پرداخت پی پال چیست + فیلم

یکی از شیوه های رایج پرداخت در تجارت بین المللی، پرداخت از طریق پی پال(PayPal) است. در این مقاله به بررسی تاریخچه و نکات استفاده از این شیوه پرداختی رایج در دنیا، می پردازیم.

تاریخچه پی پال

پی پال در سال ۱۹۹۸ میلادی توسط دو شخص خارجی تأسیس شده است. نام ابتدایی که برای این سیستم انتخاب شد، کانفینیتی بود که بعدها به پی پال تغییر کرد.

ایده تأسیس چنین سیستمی برای این هدف بوده است که یک واحد پولی بین المللی وجود داشته باشد که خارج از کنترل دولت ها باشد. در این سرویس، تاجران به راحتی می توانند در سرتاسر دنیا، به راحتی معاملات خود را انجام دهند.

پی پال چیست؟

پی پال، یک سرویس پرداخت آنلاین است که انواع تراکنش ها در سرتاسر دنیا را ممکن می سازد. پی پال، یک سیستم امن برای انتقال و تراکنش های مالی است که مورد توجه بسیاری از تاجران بوده است.

 سرویس پی پال از ابتدای تأسیس خود، چنین امنیت بالایی را نداشت و به همین سبب توسط بسیاری از دولت ها، منع شد. اما از حدود سال ۲۰۰۰ که توانست خود را در فروشگاه ebay معرفی کند، به سرعت مورد اقبال عمومی قرار گرفت و در مدت کوتاهی به عنوان یک سرویس سریع و ایمن برای پرداخت های اعتباری و به صرفه اقتصادی در بین تاجران رواج پیدا کرد.

امروزه بیش از ۱۰۰ کشور در دنیا با حدود ۱۶۵ میلیون کاربر، از پی پال به عنوان یک سرویس پرداخت مطمئن استفاده می کنند. پی پال با پوشش ۲۶ واحد پولی رایج در دنیا و ارائه خدمات گسترده در تراکنش های مالی، برای تاجران و فعالان اقتصادی، کاربرد بسیاری دارد.

شیوه کار با پی پال

پی پال یک سرویس پرداخت آنلاین است که سبب سهولت کار برای تمامی فعالان اقتصادی در دنیا شده است. با ورود به سایت www.Paypal.com و داشتن یک حساب کاربری که با ایمیل شما ایجاد می شود و اتصال این حساب به یکی از حساب های مالی خارج از کشور خود، به راحتی می توانید از این سرویس استفاده کنید. ایجاد حساب کاربری در این سرویس، ساده است و پی پال به بررسی واقعی بودن آن ها نمی پردازد.

استفاده از سرویس پی پال در ایران

متأسفانه پی پال، ایران را تحریم کرده است و ایجاد اکانت و استفاده از این سرویس در داخل ایران ممکن است. حتی اگر با شیوه های مختلف بتوانید یک حساب پی پال ایجاد کنید، امکان استفاده از آن را ندارید و چنانچه بتوانید استفاده کنید و پی پال بعد از مدتی متوجه ایرانی بودن شما شود، حساب و سرمایه موجود در آن را مسدود خواهد کرد.

بنابراین مطالبی که تا به اینجا مطرح شد، برای کسانی است که به واسطه شرکای خود در خارج از کشور یا به شیوه های دیگر توانسته اند از قابلیت های این سرویس بهره مند شوند. در ادامه نیز به بررسی قابلیت های این سرویس می پردازیم که برای همین افراد قابل استفاده است.

انواع حساب های کاربری پی پال

هنگام ایجاد حساب کاربری در پی پال، می توان نوع حساب خود را انتخاب کرد. سه نوع حساب کاربری در پی پال وجود دارد؛ یک نوع حساب، حساب شخصی است که افراد برای خود ایجاد می کنند. نوع دیگر حساب، پریمیر است که امکانات و قابلیت های بیشتری در اختیار کاربر قرار می دهد. نوع سوم حساب کاربری در پی پال، به نام بیزینس است که تعداد تراکنش ها و سقف تراکنش های بیشتری برای کاربر فراهم می کند. البته امکان تبدیل حساب کاربری به نوع دیگر، بعد از ایجاد حساب هم وجود دارد و محدودیتی برای انجام این کار در پی پال نیست.

انواع تراکنش ها در پی پال

با استفاده از سرویس پرداخت آنلاین پی پال، می توان تراکنش های متفاوتی انجام داد.

خرید از سایت های اینترنتی با استفاده از درگاه پی پال، ارسال پول به دیگر حساب های پی پال، دریافت پول از سایر حساب های پی پال، پرداخت invoice صادر شده توسط سایر کاربران پی پال، انتقال پول از حساب بانکی به حساب پی پال و بالعکس، انتقال پول از کارت نقدی یا اعتباری به حساب پی پال و بالعکس و ریفایند بخشی یا کل مبلغ دریافت شده در یک تراکنش، سرویس ها و قابلیت های تراکنشی پی پال هستند که در اختیار کاربران آن قرار دارد و می توانند از آن استفاده کنند. در ادامه به توضیح برخی از این موارد می پردازیم.

خرید از درگاه پی پال

خریدارانی که از فروشگاه های آنلاین خرید خود را انجام می دهند، با استفاده از درگاه پی پال، می توانند امنیت بیشتری را تجربه کنند. دارندگان فروشگاه های اینترنتی نیز با قرار دادن این درگاه در سایت های خود، اعتماد مشتریان خود را بیشتر جلب می کنند.

آنچه که در ایران وجود دارد برای اعتماد به یک سایت اینترنتی و واریز پول به حساب آن، نماد تجارت الکترونیک است. در واقع با دیدن این نماد در سایت ها و فروشگاه های اینترنتی به آن اعتماد می کنیم و پول واریز می کنیم. اما وجود درگاه پی پال در سایت ها، این مشکلات را بر طرف کرده است و وجود این درگاه در سایت ها، اعتماد مشتریان و کسانی که قصد واریز پول دارند را جلب می کند.

انتقال پول بین حساب های پی پال

این سرویس، در واقع نمونه بین المللی کارت به کارت و انتقال پول بین حساب های بانکی در ایران است. با داشتن یک حساب کاربری در پی پال، می توانید به دیگر حساب ها پول منتقل کنید. شما تنها با داشتن ایمیلی که حساب پی پال به آن متصل است، می توانید پول را به آن حساب واریز کنید. دریافت پول در این سرویس نیز به همین سادگی است.

پرداخت invoice های صادر شده توسط سایر کاربران پی پال

چنانچه قصد خرید از یک سایت اینترنتی دارید و در اعتماد کردن به آن سایت مطمئن نیستید، می توانید از مدیر سایت درخواست پیش فاکتور از طریق پی پال داشته باشید. مدیر سایت با ارائه پیش فاکتور به پی پال و ارسال آن به حساب کاربری شما، امکان پرداخت از این طریق را فراهم می کند. این سیستم، اعتماد و امنیت بیشتری بین طرفین به وجود می آورد و یک شیوه مطمئن در معاملات تجاری به حساب می آید. در این روش، پی پال این امکان را قرار داده است که در صورت عدم دریافت کالا یا محصول مورد نظر، پول پرداخت شده از طریق پیش فاکتور را به حساب مبدأ برگرداند.

این روش و قابلیت پی پال، اعتماد سازی بیشتری برای مشتریان به همراه دارد و تأثیر زیادی در کسب موفقیت در عرصه بین المللی دارد.

حساب پی پال برای آرادی ها

مجموعه آراد برندینگ برای افرادی که با این مجموعه کار می کنند و فعالیت اقتصادی دارند، حساب پی پال در نظر گرفته است و این افراد می توانند از حساب پی پال و قابلیت های آن در تجارت خود استفاده کنند. البته استفاده از این حساب برای تراکنش های کمتر از ۱۰۰۰۰ دلار امکان پذیر است.

موانع و معایب پی پال

علاوه بر اینکه امکان استفاده از پی پال در ایران وجود ندارد، موانع دیگری در استفاده از این سرویس پرداخت آنلاین وجود دارد که شاید بسیاری از افراد را در مورد استفاده از این سرویس پشیمان کند.

اولین مشکلی که در پی پال وجود دارد، این است که طبق قوانین دولتی کار نمی کند و زیر نظر هیچ سازمان یا نهادی قرار ندارد تا امکان پیگیری وجود داشته باشد. به عنوان مثال، چنانچه پی پال اقدام به مسدود سازی حساب کاربری و نقدینگی آن کند، امکان پیگیری و مطالبه وجود ندارد. این مشکل برای ایرانی ها که توسط این سرویس تحریم شده اند، شدت و اهمیت بیشتری دارد.

مشکل دیگر در پیش فاکتورها رخ می دهد. چنانچه مشتری درخواست بازگرداندن پول را داشته باشد و شما محصول را ارسال کرده باشید، محکمه ای برای داوری که حق با چه کسی است وجود ندارد و خود سیستم پی پال است که در این باره تصمیم گیری می کند و ممکن است مشکل ساز شود.

گسترش روز به روز پی پال

با وجود موانع و محدودیت های پی پال که برخی از آن ها به کشور ایران محدود می شوند، این سرویس پرداخت آنلاین، روز به روز محبوبیت بیشتری به دست می آورد و رواج بیشتری در معاملات بین المللی پیدا می کند؛ چرا که این سیستم توانسته است تراکنش ها و نقل و انتقال های مالی را به شدت آسان کند و یکی از مهم ترین دغدغه های فعالان اقتصادی را برطرف کند.

البته پی پال، رقبایی دارد که تا حدی بازار پی پال را در اختیار گرفته اند اما هنوز حرف زیادی برای گفتن ندارند و سرویس پی پال همچنان در حال رشد و گسترش است. از جمله رقبای پی پال می توان به مانی بوکرز، وب مانی، پی زا، اسکریل، بیت کوین و … اشاره کرد.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


0 پاسخ