📺 کلاس های مجازی - اساتید در انتهای هر کلاس، سوالی را از مباحث جلسه طرح می کنند که در بخش پرسش و پاسخ قرار داده می شود.
❓ در بخش پرسش و پاسخ عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

ثروتمند شدن به چه معناست؟ + فیلم

همه انسان‌ها رسیدن به ثروت و کسب درآمد را دوست دارند و برای رسیدن به این هدف تلاش می‌کنند.
برای پولدار شدن راه‌های بسیاری وجود دارد، اما برای شناخت بهترین راه پولدار شدن، ابتدا باید بدانیم چه کسانی ثروتمند هستند، ثروت به چه معناست و آیا ثروتمند شدن تنها به معنای کسب ثروت مادی است؟

دارایی های انسان چیست؟

انسان‌ها در این جهان چهار دارایی مهم دارند که به جز آن‌ها چیز دیگری برایشان مطرح نیست.
اولین دارایی ما روح و نفس، عقل و فکر و همه چیزهای مشابهی است که دیده نمی‌شود؛ مثلا وقتی مشغول صحبت کردن هستید، نمی‌دانید چه کسی حرف می‌زند، فقط می‌دانید صدایی از درون شما برمی‌خیزد.
انسان پس از مرگ دارایی اول یعنی روح را با خود به همراه می‌برد و سه دارایی دیگر را در این جهان باقی می‌گذارد، بنابراین عده‌ای به این نتیجه رسیده‌اند که فقط روح اهمیت دارد و باید آن را تقویت کرد.
در حالی که قدرت سه دارایی دیگر، باعث تقویت روح می‌شود و اگر غیر از این بود، خداوند نباید به انسان‌ها جسم می‌داد، بلکه باید از همان ابتدا مجموعه‌ای از روح‌ها و نفس‌ها را در این جهان خلق می‌کرد.

رابطه جسم و روح انسان

دومین دارایی انسان جسم اوست. بین روح و جسم انسان رابطه‌ای وجود دارد و به همین دلیل فرموده‌اند: عقل سالم در بدن سالم است.
کسی که جسم سالمی نداشته باشد، نمی‌تواند ادعا کند روح سالمی دارد.
درست است که با مرگ انسان روح از بدن خارج می‌شود و دومین دارایی او در اینجا باقی می‌ماند، اما در زندگی دنیوی روح و جسم از یکدیگر مستقل نیستند و جسم تاثیرات بسیاری بر روح انسان می‌گذارد.
فرض کنید امروز حال خوبی دارید و تصمیم می‌گیرید که انسان بهتری باشید، اگر تصادف کنید و پایتان بشکند، حال روحی شما تغییر می‌کند و ممکن است در تصمیم‌گیری شما تاثیر بگذارد.
مگر نه اینکه در این تصادف پای شما آسیب دیده، پس چرا وضعیت روحی شما به هم می‌ریزد؟

تاثیر ثروت بر شرایط روحی

دارایی‌های بیرونی مثل خانه، ماشین، ساعت، کفش و لباس گروه سوم از دارایی‌های انسان هستند.
درست است که با استفاده از قوه روحانی خود صحبت می‌کنید و این روح شماست که سخن می‌گوید، اما اگر امروز چک پاس‌نکرده‌ای داشته باشید، در مقایسه با روزی که سرحال هستید و جیبی پر از پول دارید، به‌یقین بیان شما تغییر می‌کند.
بنابراین دارایی‌های بیرونی هم در روح و عقل انسان اثر می‌گذارند.

با ارزش ترین دارایی انسان

انسان‌های اطراف شما مثل پدر، مادر، خواهر، برادر و سایر اعضای خانواده و دوستان‌تان نیز از دارایی‌های شما محسوب می‌شوند.
اما پدر و مادر یا دوستانی که فقط وجود داشته باشند دارایی شما نیستند، چون صرف هستی آن‌ها دارایی حساب نمی‌شود، بلکه اگر در سختی‌ها به کمک شما بیایند و در کنارتان باشند، دارایی محسوب می‌شوند.

ثروتمند چه کسی است؟

گفتیم که انسان‌ها چهار دارایی دارند: روح، جسم، دارایی‌های بیرونی و اطرافیانی که واقعا در کنارشان باشند.
دارایی اول یعنی روح با سه دارایی دیگر ارتباط دارد و کسانی که به آخرت اعتقاد دارند، باید بدانند که آخرت آن‌‌ها محقق نمی‌شود، مگر با تکیه بر همین سه دارایی.

بنابراین تعریف ما از تاجر ثروتمند کسی نیست که فقط از نظر دارایی‌های بیرونی، متمکن باشد، بلکه کسی است که در هر چهار دارایی به غنا رسیده باشد.

بهترین راه ثروتمند شدن

راه‌های زیادی برای ثروتمند شدن وجود دارد و ممکن است کسی بدون داشتن عقل هم به ثروت برسد.
اگر کسی از نظر دارایی‌های ظاهری ثروتی کسب کند، بدون اینکه از عقل بهره‌ای برده باشد، به نظر ما ثروتمند نیست.
چون هدف آراد برندینگ از ثروتمند شدن این نیست و ما معتقدیم تاجر ثروتمند کسی است که در تمام ابعاد زندگی خود دارا باشد، نه فقط از نظر مالی.
بنابراین اگر هر کدام از اعضای آراد برندینگ علاوه بر قدرت جسمی و بدنی، از نظر روحی و روانی نیز قوی باشند، از نظر مالی بهترین وضعیت را داشته باشند و دوستان بسیاری داشته باشند که در سختی‌ها کنارشان بمانند، آراد برندینگ به وضعیتی رویایی خواهد رسید که قابل بیان نیست.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


13 پاسخ
 1. Avatar
  برزو ابهری گفته:

  ثروت یعنی هم دارایی مالی داشته باشی و هم دارایی معنوی. پول به تنهایی آسایش مب آورد اما آرامش نه. بعد از سالها تلاش و کسب حلال و درآمد خوبی که دارم همه ی امیدم به زن و فرزندانم است که امیدم به شادی و خوشبختی آنهاست

  پاسخ
 2. Avatar
  نادری گفته:

  رسیدن به این چهار نکته بسیار ایده آل و رسیدن به آن بسی دشوار است
  هرچند سخنان شما کاملا درست و قابل تامل است

  پاسخ
 3. Avatar
  آرزو جوادی گفته:

  چقدر خوب است که مدیر یک جریان اقتصادی در چشم انداز راه خود نیروهایی را آموزش میدهد که راهی را طی کنند که خشنودی و رضای خداوند را باعث هر حرکت و برکتی ببیند.واقعا وقتی دلم آرام میگیرد از جای درستی به امید خداوند شروع کار جدیدم استارت خورده است.خداوند را بخاطر این نعمت سپاسگزارم.

  پاسخ
  • Avatar
   ناشناس گفته:

   با سلام حمید فرمانی کیا هستم مشهد خیلی دوست دارم ثروتمند بشم و هر تلاشی هم باشه انجام میدم نمیدونم از کجا شروع کنم و کجا ختم کنم منو راهنمایی کنید

   پاسخ
 4. Avatar
  ایمان گفته:

  من هم همانند خیلی از افراد فکر میکردم که داشتن پول و خونه و ماشین برای انسان آرامش و خوشبختی میآورد ولی بعد از تلاش بسیار و رسیدن به اهداف اصلا احساس خوشبختی نمی کنم
  الان با این صحبت جناب رییس تازه فهمیدم که ایراد کار کجا بوده
  واقعا از ایشان تشکر میکنم بابت راهنمایی و مشاوره‌های بسیار عالی و خوب شون
  و خیلی خوشحال هستم که با این مجموعه دارم کار میکنم

  پاسخ
 5. Avatar
  شوشیان گفته:

  سلام و ادب
  بسیار عالی. در کنار تمام این ثروتها اگر بتونیم حضور دائم پروردگار را در زتدگیمون حس کنیم و در پناه او باشیم و از او کمک بگیریم بهترین حالت ثروتمندی است.
  بسیار از صحبتهای جناب رئیس سود می برم. و من الله التوفیق

  پاسخ
 6. Avatar
  شی ما موسوی گفته:

  «امام جعفر صادق(علیه‌السلام)»:
  اَوحَی اللهُ عَزّوَجَلّ اِلی موسی(ع): یا موسی! لاتَفرحْ بِکَثرَهِ المالِ وَ لا تَدَعْ ذِکریِ عَلی کُلِّ حالٍ فَاِنَّ کَثَرهَ المالِ تُنسیِ الذُّنوبَ وَ اِنَّ تَرْکَِ ذِکری یُقسی القُلوبَ.
  خداوند متعال به موسی علیه‌السلام وحی فرستاد: موسی! با داشتن مال زیاد، خوشحال و مغرور مشو و ذکر مرا در هر حال که هستی از یاد مبر که مال زیاد، گنا‌هان را از یاد انسان می‌برد و غافل ماندن از ذکر من باعث قساوت و سنگدلی می‌گردد.
  (اصول کافی، ج ۴، ص ٢۵۶)
  «امام جعفر صادق(علیه‌السلام)»:
  المالُ والبَنونَ حَرثُ الدّنیا و العَملُ الصّالِحُ حَرثُ الآخِرَهِ و قد یَجَمَعهُما اللهُ لِأَقوامٍ.
  مال و اولاد، بذر و کشتزار دنیا است و عمل صالح، کشتزار آخرت است و گاه می‌شود خداوند این دو را باهم جمع می‌کند و به مردمی (شایسته و سعادتمند) عطا می‌فرماید.
  (تفسیر صافی قدیم، ص ۴٧٩)

  پاسخ
 7. Avatar
  سعید بامری گفته:

  چطوری باید ثبت نام کنم خوشم میاد ای این کار زنگ زدم به یکی از کارمند ها ولی جواب منو نداد میخواستم که راهنمای کنه منو

  پاسخ