🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.

مکر خداوند یعنی چه + فیلم

خداوند در قرآن می فرماید :” ما به کافران نعمت می دهیم و هر روز به نعمت آنها می افزاییم تا طغیان و سرکشی آنها بیشتر شود و در آخرت با عذاب خوارکننده ای آنها را عذاب می کنیم “.

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.
شیوه برخورد تجار قدیمی تهران با شاگرد دزد

تجار قدیم تهرانی وقتی برایشان یقین می شد که شاگردشان از مغازه دزدی می کنند، به شاگرد می گفتند :” از وقتی شما در این مغازه مشغول به کار شدید، رزق و برکت مغازه خیلی زیاد شده است؛ به همین دلیل من حقوق شما را دو یا چند برابر می کنم “.

شاگرد هم وقتی حقوقش زیاد می شد، آن را صرف تجملات زندگی اش می کرد؛ مثلا محل منزلش را به منطقه بالاتر انتقال می داد، با آژانس به محل کار رفت و آمد می کرد، غذاهای گران قیمت می خورد.

بعد از یک سال، تاجر خیلی محترمانه عذر شاگرد را می خواست مثلا به شاگرد می گفت :” با عرض شرمندگی اوضاع بازار خوب نیست، نمی توانم شما را در این مغازه نگه دارم “.

 شاگرد هم چون به حقوق چند برابر عادت کرده بود، به دنبال شغلی با حقوق چند برابر می گشت، از آن طرف چون به زندگی تجملی عادت کرده بود، مدام از دیگران قرض می گرفت تا همچنان با تجمل به زندگی اش ادامه دهد و امید به پیدا شدن کاری  با حقوق چند برابر داشت تا از آن طریق بتواند پول هایی که قرض گرفته بود را به صاحبانش پس دهد.

یک سال می گذشت و او همچنان مشغول به کاری نشده بود و کلی بدهی هم داشت، بعد از طرف تاجر شخصی واسطه می شد و آن شاگرد دزد مجدد به همان کار مشغول می شد و تاجر به او می گفت که من می دانستم تو از دخل مغازه دزدی می کردی.

مدارا با ورشکستگان

امیرالمومنین علی علیه السلام فرمود :” با ورشکستگان مدارا کنید، چون فقر برای آنها بسیار سخت تر از فقرا است “.

شخصی که از اول فقیر بوده، به فقر عادت کرده است؛ اما ثروتمندی که فقیر می شود تحمل فقر برای او و خانواده اش بسیار سخت است.

قرآن می فرماید :” زمانی که فراموش کردند، آنچه که می بایست به یاد آورند؛ ما در آسمان و زمین را بر روی آنها باز می کنیم تا جایی که فکر می کنند، خودشان پروردگار زمین و آسمان هستند؛ سپس یکدفعه و ناگهانی آنها را می گیریم در حالی که آنها ناامید هستند “.

بنابراین مدل خداوند برای تنبیه با مدل انسان ها فرق می کند، خداوند بنده را با فراوانی نعمت عذاب می کند و مکر خداوند استوار است.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.0 پاسخ