پرسودترین کالاهای صادراتی

پرسودترین کالاهای صادراتی کدامند؟

پرسودترین کالاهای صادراتی کدامند؟ چه کالاهایی را می‌توانید برای صادرات انتخاب کنید.

گاهی اوقات دوستان می‌پرسند که چطور باید بخواهم بررسی کنم و ببینم بهترین کالا برای صادرات کدامست؟ دیدگاه بیشتر آن‌ها این است که کالای صادراتی آن‌ها باید چه شرایط کیفی و کمی داشته باشد. چقدر می‌توانم در این کالا نسبت به کالاهای دیگر سود کنم.

صادرات کالا

ویژگی پرسودترین کالاهای صادراتی

برعکس تصور خیلی‌ها که فکر می‌کنند زعفران، پسته، خاویار و امثال این‌ها بیشترین سود را در بازار صادراتی دارند، من این اعتقاد را ندارم و فکر می‌کنم کسانی که می‌خواهند در بازار صادراتی کار کنند باید دیدگاه متفاوتی داشته باشند. چرا؟

زعفران، پسته، خاویار و امثال این‌ها قیمت‌های جهانی دارند و نرخ پایه‌ای آن‌ها مشخص است. در تمام دنیا می‌دانند که قیمت زعفران و پسته ایران چقدر است. در نتیجه شما نمی‌توانید روی کالایی که قیمت مشخصی دارد، سود زیادی بکنید.

قصد ما این است که تجارت سالمی داشته باشیم و سود سالمی هم ببریم. قصد نداریم که با تقلب، دست بردن به کیفیت کالا و در واقع پوشاندن عیب کالا سود بیشتری از آن ببریم. اگر بخواهیم اینطور کار کنیم که می‌توانید سود زیادی در زعفران و پسته ببرید، اما با تقلب. ما به دنبال این نیستیم.

ما می‌خواهیم کالایی را با کیفیت بالا و شرایط مشخصی بفروشیم. حتی اگر قیمت مان هم بالا باشد مشکلی ندارد. ما عیب محصولمان را نمی‌پوشانیم، بلکه به قیمتی که می‌خواهیم عرضه می‌کنیم. سعی می‌کنیم مشتری گران‌تری برای آن پیدا کنیم.

قیمت‌های چه کالایی در بازار جهانی خیلی مشخص نیست و می‌توانیم از آن سود ببریم؟

اول از همه کالاهایی که خرید آن‌ها دستخوش فرآیند هیجانی است. یعنی فرآیند خرید آن‌ها منطقی نیست. مثلا کالایی مثل ظروف سفالی و صنایع‌دستی را در نظر بگیرید. چون قیمت این ظروف مطرح نیست و خود هنر آن مطرح است. اگر از نوع ظروفی باشد که در بازار بدیع و جدید است و به صورت متفاوتی دیده شود، می‌تواند سود بسیار بالایی برای شما داشته باشد.

این کالاها ممکن است قیمت بسیار پایین و مناسبی در ایران داشته باشند، اما در بازارهای جهانی با شرایط بسیار عالی و سود بسیار خوبی همراه هستند. حتی ممکن است تا ده برابر قیمت تمام شده در ایران هم آن‌ها را بفروشید. سود خوبی از آن می‌برید و مشتری‌ها هم از خرید خود راضی هستند.

یکی از ویژگی های پرسودترین کالاهای صادراتی مشخص نبودن قیمت آنها در بازار جهانی و منطقی نبودن فرایند خریدشان است.

نکته دوم کالاهایی هستند که مشتری یکبار آن‌ها را می‌خرد.

کسی که وارد حوزه بعضی از محصولات مانند نخود، موادغذایی و امثال این‌ها که دفعات خرید بسیار زیادی دارند می‌شود، اطلاعات زیادی دارد که قیمت پایه آن این است و شاید دفعه دوم و سوم از شما خرید نکند. یکبار می‌توانید به یک مشتری تازه‌کار به قیمتی که می‌خواهید بفروشید، اما بعد از آن دیگر کار نمی‌کند. یکی دو بار که بخرد، قیمت آن در بازار مشخص می‌شود.

اما در حوزه دستگاه‌ها، ماشین‌آلات، تجهیزات، ادوات و غیره که یکبار می‌خرند فرق می‌کند. مثلا دستگاه پخت نان چون یکبار خریداری می‌شود، مشتری قیمت پایه اولیه و عمده آن را ندارد و دنبال شرایط منطقی هستند و خود دستگاه‌ها به صورت کامل تکرار نمی‌شوند. یعنی دو تا دستگاه یکسان وجود ندارد، همه تفاوت‌هایی دارند؛ در محل ساخت، در محل نصب، در خدمات و غیره. این‌ها باعث می‌شود که بتوانید آن‌ها را با سود بیشتری به فروش برسانید.

ویژگی دیگر پرسودترین کالاهای صادراتی اینست که مشتری یکبار آن را خریداری می کند.

چطور می‌شود صادرات پرسود را تجربه کرد؟

اگر کالاهایی را انتخاب کنید که پایه آن‌ها قیمت‌های روتینی دارد و همه می‌دانند قیمت آن چند است و نمی‌توانید در خود کالا سود کنید، باید سود آن را با خلاقیت در حوزه خدمات و سرویس‌هایی که ارائه می‌کنید، ایجاد کنید.

مثلا اگر سیب‌زمینی، فلفل دلمه، خیار یا انگور کار می‌کنم، باید با توجه به نیاز بازار بسته‌بندی‌ام را به صورت نانو انجام دهم و پکینگ و جعبه‌های متفاوتی بگذارم، سورتینگ کنم و در واقع بازارم را مرتب و منظم بچینم تا بتوانم از مشتری‌هایی که می‌خواهند سرویس متفاوت و متمایزی بگیرند، سود زیادی به دست آورم.

گاهی می‌بینیدکه می‌توانید در سرویس‌های حمل‌ونقل، سرویس‌های بسته‌بندی، سرویس‌های پرداخت، سود زیادی به دست آورید. در ایران اکثرا متداول است که در بازار به دنبال فروختن با سرویس پرداخت و سود بیشتر هستند. البته متأسفانه شکل‌های پرداختی متداول در ایران، کاملا اشتباه است اما به صورت عمومی به این شکل کار می‌کنند.

صادرات کالا

در صورتی که می‌توانیم با سرویس‌های حمل‌ونقل، با سرویس‌های کمی و کیفی بسته‌بندی، سورتینگ و امثال این‌ها کاری کنیم که مشتری رضایت کافی را داشته باشد و ما هم سود بیشتری به دست آوریم. مثلا ممکن است شما در یک یا ده میلیون تومان پولی که در این حوزه می‌گذارید ۱۰۰ هزار تومان سود کنید، اما در بسته‌بندی به نسبت سرمایه‌ای که می‌گذارید سه تا چهار برابر سود می‌کنید. فقط به این دلیل که بسته‌بندی خوبی داشته‌اید. پس می‌توانید این تفاوت‌ها را در کارتان ایجاد کنید به شرطی که بتوانید بازار مناسب خود را بشناسید.

دوستانی که می‌خواهند در حوزه صادرات کار کنند و درگیر این مسئله هستند با من تماس بگیرند تا درباره محصولات با آن‌ها صحبت کنم و بتوانند مسیر درست خود را پیش ببرند.

شماره تماس من روی کانال وجود دارد، اما اینجا هم می‌گویم.

۰۹۱۲۰۰۴۸۰۷۲ استاد نظام پرور مشاور امور صادراتی

فایل صوتی توضیحات استاد نظام‌پرور، مدیر توسعه کسب‌و‌کار و مشاور امور صادراتی گروه شرکت‌های آراد را می توانید در همین قسمت بشنوید.

تمام کسانی که می خواهند وارد عرصه ی تجارت و صادرات بشوند، نیاز به یک دانش فنی مناسب در سر فصل های مرتبط با صادرات دارند. با داشتن این اطلاعات، علاوه بر اینکه می توانند خودشان یک تجارت موفقی را داشته باشند، به دیگران نیز می توانند در این زمینه مشاوره های مفیدی ارائه بدهند. همچنین به زودی به تجربه خواهید یافت که به واسطه ی این اطلاعات، نسبت به سایر تجار و صادرکنندگان یک برتری واضح و زیادی پیدا کرده اید.

تحلیل کالاهای صادراتی

یکی از مهم ترین سر فصل هایی که در امر صادرات باید به آن توجه کرد، این است که چه کالایی برای صادرات مناسب است؟

برای ورود به عرصه ی تجارت باید قدرت تحلیل درستی داشته باشید تا بتوانید به سود برسید و همچنین دیگران را به درستی هدایت کنید. اگر چنانچه نتوانید تحلیل درستی داشته باشید که فلان کالا مناسب است یا خیر، درصد موفقیت شما کاهش پیدا می کند و مشکلاتی پدید می آورد.

سودآوری کافی محصولات

اولین پارامتری که باید برای تحلیل یک کالا مورد بررسی قرار دهید، این است که ببینید صادرات این کالا، سود کافی به همراه دارد یا خیر.

عوامل سودآوری کالا

با بررسی این عوامل می توان کالایی را که سود کافی و مناسب دارد را برای صادرات انتخاب کرد.

قیمت جهانی کالا

کالاهایی که تولیدکننده های آن ها از قیمت واقعی کالاهایشان در جهان خبر ندارند، می تواند سود خوبی برای یک صادرکننده داشته باشد.

چرا که با قیمت پایین در داخل خریداری می کند و با چند برابر قیمت که باز هم پایین تر از قیمت جهانی است، می تواند آن کالا را به فروش برساند.

قیمت جهانی کالا

اقلام صادراتی

کالاهایی که قابلیت صادرات خوبی دارند اما توجهی به آن ها نشده است. این کالاها نیز به خاطر بی رقیب بودن و یا کم رقیب بودن در بازار جهانی، می توانند سودآوری خوبی برای یک صادرکننده داشته باشند.

آینده نگری در مورد کالا

پارامتر دیگری که در انتخاب کالای صادراتی باید مورد توجه قرار بگیرد، بررسی آینده کالا است. به این معنی که صادرکننده باید بررسی کند که این کالا در آینده هم مورد استفاده است و خریدار خود را دارد یا اینکه بعد از مدتی، خریدارهای خود را از دست می دهد.

ما به دنبال یک تجارت ثابت و پایدار هستیم و نمی خواهیم به صورت موقت یک کالایی را صادر کنیم و بعد از آن به سراغ یک کالای دیگر برویم. در واقع اگر کالای مناسبی در این زمینه انتخاب نکنیم، ممکن است تمام سرمایه خود را به خاطر غفلت از این امر و یا عدم آگاهی از تمام شدن تاریخ مصرف این کالا در عرصه ی جهانی، از دست بدهیم.

آینده نگری در مورد کالا

انتخاب کالای صادراتی

ممکن است کالایی که اکنون انتخاب می کنیم برای صادرات، در حال حاضر کاربرد نداشته باشد اما در نسل های بعدی، کاربرد بالایی پیدا کند. این نوع کالاها، آینده ی خوبی دارند و تجارت ما را تا مدت زیادی تأمین می کنند.

بررسی ضررهای کالا

سومین پارامتر در تحلیل یک کالای صادراتی است که صادرکننده نباید به آن بی توجهی کند.

یک کالا از جنبه های مختلف ممکن است به ما ضرر بزند که سر فصل های آن در ادامه بیان می شوند.

مدیریت ریسک صادرات

در مورد یک کالا باید ریسک هایی که وجود دارد مورد بررسی قرار بگیرند. مثلا ممکن است برای کالایی که قصد تولید آن را داریم، فقط تعداد محدودی مشتری باشد و بازار دیگری نداشته باشد؛ یا نحوه ی ارسال کالا، دریافت هزینه و … مشکلات احتمالی در بر داشته باشند.

میزان سرمایه گذاری

قبل از انتخاب کالا، باید میزان سرمایه گذاری برای صادرات آن، مورد بررسی قرار بگیرد. برخی کالاها، نیاز به سرمایه گذاری سنگینی دارند تا امکان صادرات پیدا کنند.

خطاها و حقیقت های بازار

به واسطه ی برخی اشتباهات تولید کننده ها یا صادرکننده ها، بازار جهانی و داخلی نسبت به برخی کالاها و یا تولیدکننده ها، دیدهای متفاوتی پیدا می کنند. مثلا خریداران قطعات یدکی، قطعه ی تولید تبریز را به تولید اصفهان ترجیح می دهند؛ یا بازار جهانی نسبت به خرید اینترنتی از ایران، بی اعتماد است.

این ها حقایقی است که قبل از انتخاب کالا و شروع صادرات باید به آن توجه کرد.

خطاها و حقیقت های بازار

صادرکنندگان نمونه

باید به دقت کسانی که در عرصه ای که یک صادرکننده می خواهد وارد آن بشود، مورد رصد قرار بگیرند. اگر فعالین یک بازار، حرفه ای و آگاه و دارای سرمایه های کلان هستند، ورود به این بازار، ریسک زیادی دارد و سخت خواهد بود. در مقابل، بازاری که فعالین کم یا بی تجربه ای دارد، فرصت های بیشتری در اختیار ما می گذارد.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 پاسخ
 1. متره و برآورد
  متره و برآورد گفته:

  سلام
  کارتون بسیار زیبا هست که همایش های رایگان برای معرفی های کسب و کار اینترنتی میزارید.
  دنیا داره میره به سمت تجارت الکترونیک و ما ایرانی ها همیشه عقب هستیم.

  ممنون از مطالب مفیدتون

  پاسخ
  • جواد
   جواد گفته:

   بله منم با ایشون کاملا موافقم. تنها مجموعه ای هستید در ایران که همایش های چندین میلیونی رو به صورت رایگان داره برگزار میکنه. واقعا به شما تبریک میگم.
   کمتر کسی حاضر میشه که چنین کاری انجام بده. من شرکت کردم در سمینارهای شما عالی بودن و خواستم از شما تشکر کنم. با مشاورین شما هم ارتباط گرفتم و واقعا به من کمک کردن و تونستم کارم رو شروع کنم و در کمتر از ۳ ماه به موفقیت های زیادی دست پیدا کردم. ممنونم از آراد برندینگ

   پاسخ
 2. لاله
  لاله گفته:

  زنده باد استاد،نظام پرور، یادش بخیر،…
  استاد نقش یک،روشنگر داره کسی که شمعهای خاموش رو روشن می کند، شمعها بزودی آب میشوند اما مهم این هست، با وجودشان یک گوشه تاریکی از این عالم ،رو در زنده بودنشان،روشن می کنند.خداوند رو شکر از آشنایی این انسانهای روشنگر

  پاسخ
 3. Mobi
  Mobi گفته:

  سلام میگم ک حالا برای صادرات کردن مبلغی ک نیاز داریم چقدره؟حالا شما فکر کنید همون ظرف های سفالی و یا اینچنین باشه کالامون

  پاسخ
 4. مریم
  مریم گفته:

  سلام. من تو کار صنایع دستی هستم. مثل سفال و صابونهای دست ساز و انواع قلاب بافی و یکری کارهای دیگه . چطور میشه صادر کرد و چطور میشه یک خریدار خارجی پیدا کرد.

  پاسخ