صادرات توت فرنگی و عوامل موثر در صادرات چیست؟

توت فرنگی با توجه به قابلیت های بالایی که در فرآوری محصولات متنوع دارد، هم صادرات توت فرنگی به صورت تازه هم به صورت محصولات فرآوری شده می تواند سودآوری خوبی داشته باشد.
توت‌ فرنگی میوه‌ای نسبتاً جدید است که تا ۲۵۰–۳۰۰ سال قبل به این شکل امروزی وجود نداشت و بیشتر موارد استفاده دارویی داشته‌ است.
توت فرنگی گیاهی نهان‌دانه از تیره ی گل سرخ است. رشد این گیاه علفی پایا در آب و هوای معتدل گرم و در بستر غنی از گیاخاک و خاک اسیدی بسیار خوب است.

صادرات توت فرنگی

ایران از نظر صادرات توت فرنگی جایگاه مطلوبی ندارد، چرا که سرانه تولید این محصول نسبت به واحد سطح و بوته ها پایین است.
۷۵
درصد توت فرنگی کشور در کردستان تولید می شود. بعد از کردستان، استان‌های مازندران، گلستان و گیلان در جایگاه‌های بعدی تولید توت فرنگی در سطح کشور قرار دارند.
از مراکز عمده کشت گلخانه ای توت فرنگی در ایران می توان به شهرستان جیرفت در استان کرمان، استان البرز، تهران و قزوین نام برد. صادرات توت فرنگی به کشورهای روسیه، کردستان عراق و بازارهای عربی و بسیاری از کشورهای دیگر انجام می گیرد.

عواملی موثر در صادرات  توت فرنگی

تداوم تولید و بهبود کیفیت، درصادرات و بازارهای جهانی بسیار حایز اهمیت است. برای صادرات بهینه توت فرنگی باید عواملی همچون بسته بندی، نگه داری تخصصی و برنامه ریزی برای روند تسهیل صادراتی در اولویت قرار بگیرد.
یکی از مهم ترین عوامل توسعه صادرات توت فرنگی صنایع تبدیلی مدرن است که باید به نحو مطلوب در امر صادرات درنظر گرفته شود.
ارزش غذایی هر میوه به شرایط اقلیمی، مدیریت و نحوه تغدیه آن بستگی دارد.
پرورش توت فرنگی در فضای باز و بسته ( گلخانه ) انجام می شود. بیشترین سطح زیر کشت توت فرنگی در فضای باز مربوط به استان کردستان و سپس مازندران و گلستان است.

توت فرنگی (Strawberry) در گمرک جهانی با کد تعرفه (HS Code) به شماره ۰۸۱۰۱۰ شناخته می شود.

آمار صادرات توت فرنگی

هدف شناسایی رقبا در بازار جهانی است.

رقم کل صادرات: ۲,۶۲۲,۱۵۰,۰۰۰ دلار

میزان رشد پنج ساله ارزش هر واحد: ۳ درصد

میزان رشد یکساله ارزش هر واحد: ۱ درصد

میانگین فاصله از کشور وارد کننده: ۱,۶۹۶ KM

آمار واردات توت فرنگی

هدف شناخت متقاضیان و پتانسیل ها در بازار جهانی است.

رقم کل واردات: ۲,۸۹۵,۶۷۸,۰۰۰ دلار

میزان رشد پنج ساله ارزش هر واحد: ۴ درصد

میزان رشد یکساله ارزش هر واحد: ۰ درصد

میانگین فاصله از کشور صادر کننده: ۲,۰۸۹ KM

بنظر شما کاهش و رشد منفی صادرات توت فرنگی در سال اخیر چه دلیلی دارد؟

صادرکنندگان توت فرنگی

اسپانیا بیشترین میزان صادرات توت فرنگی در جهان با ۲۷ درصد و ۶۹۳,۵۹۹ هزار دلار در بازار جهانی انجام می دهد. آمریکا، مکزیک، هلند و بلژیک به ترتیب در رتبه های بعدی صادرات این میوه قرار دارند.
در نمودار کشورهای واردکننده توت فرنگی آمریکا اولین رتبه در بازار جهانی را دارد. کانادا، آلمان، انگلستان و فرانسه در رتبه های بعدی قرار دارند.
میزان واردات امریکا ۲۱ درصد از سهم بازار جهانی و ۶۰۹,۵۷۵ هزار دلار است. البته این کشور در یک سال اخیر رشد منفی پنج در واردات تون فرنگی داشته است.

ایران با توجه به موقعیت مناسب جغرافیایی خود توانایی ارسال بار به ۵۰ کشور دنیا تا شعاع ۴ هزار کیلومتری را داراست.

نرخ رشد کشورهای واردکننده توت فرنگی

روسیه بهترین بازار رو به رشد در یکسال اخیر را دارد. ایتالیا، آلمان، هنگ کنگ چین هم رشد مثبت یکساله و هم پنج ساله داشته اند.
آمریکا دارای بالاترین میزان رشد طی پنج سال گذشته است. بلژیک و کانادا در رتبه های بعدی قرار دارند.

در بسته بندی توت فرنگی باید به سلیقه ی مشتری توجه زیادی داشت و هم چنین بسته بندی به نحوی باشد که طی صادرات این میوه آسیب دیده و له نشود. کشورهای مختلف سلایق متفاوتی دارند و باید بعد از شناسایی بازار هدف بسته بندی مورد نظر را اعمال کرد.

نمودار میزان پتانسیل صادراتی توت فرنگی

عربستان، آلمان، عراق، امارات، هنگ کنگ چین و کویت ظرفیت باقیمانده ی زیادی برای صادرات توت فرنگی می باشند.
روسیه و رومانی دارای بازار اشباع شده برای صادرات توت فرنگی هستند و صادرات به آن ها سودآوری خوبی ندارد.

بیشترین ظرفیت و پتانسیل صادراتی برای صادرات توت فرنگی با توجه به ظرفیت بازار و روابط تجاری آسان را کشورها بلاروس، عربستان و آلمان دارا هستند.

ایران نزدیکترین ارتباط صادراتی را با عراق دارد.

عربستان بیشترین تفاوت بین پتانسیل صادرات و صادرات واقعی را از نظر ارزش نشان می دهد، ظرفیت باقیمانده صادرات به ارزش ۶٫۵ میلیون دلار است.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 پاسخ
 1. رامین رئیسی
  رامین رئیسی گفته:

  سلام .من خودم کشاورزم در جیرفت گلخانه توت فرنگی دارم.میخاستم محصولاتم رو صادر کنم .چجکری بسته بندی کنم ک برای صادرات مناسب باشه و ماندگاری خوبی داشته باشه .چون توت فرنگی زود خراب میشه

  پاسخ
  • admin
   admin گفته:

   سلام. بسته بندی محصولات یک عرفی دارد که باید بر اساس آن انجام پذیرد. برای این امر باید بررسی کنید که سایر تاجران ایرانی و خارجی چگونه توت فرنگی را بسته بندی می کنند. چنانچه همکاری خود را با آراد برندینگ آغاز کرده اید می توانید از مشاورین آراد برندینگ در جهت این امر ارتباط بگیرید تا فایل آموزشی بسته بندی محصولات غذایی را برایتان به صورت رایگان ارسال نمایند.

   پاسخ
 2. رحمانی
  رحمانی گفته:

  شهر کردستان آمار بیکاری بالایی داره اگر ۷ درصد تولید توت فرنگی در کردستان باشه و با توجه به متن ما سطح خوبی در تولید این محصول نداشته باشیم پس هموطنان کرد ما به خوبی و سادگی میتونن روی این محصول سرمایه گذاری کنند و به درآمدهای خیلی بالایی برسند و کلی شغل ایجاد کنند.

  پاسخ
 3. حسن عاشوری
  حسن عاشوری گفته:

  یک چیز دیگه ای هم که هست اینه که ایرانیها توت فرنگی رو دوست دارند و ازش استقبال میکنن. امسال هم که خیلی گرون بود در بازار

  پاسخ
  • ناشناس
   ناشناس گفته:

   همه کردستان رو بزرگ‌ترین سطح زیر کشت توت فرنگی میدونن اما مازندران بزرکترین سطح کشت و برداشت دراست

   پاسخ
 4. مازیار
  مازیار گفته:

  با وجود این سطح از گرانی و بیکاری هنوز هم بسیاری از ایرانی ها به جای چاره اندیشی و شروع به کار کردن بیشتر به دنبال بهانه تراشی هستند

  پاسخ
 5. ماکان
  ماکان گفته:

  تون فرنگی دیگه پسته و زعفرون نیست که در دسترس نباشه. این شهرهایی که اسم بردید در مقاله اگر بیکار هستند و شروع به کار نمیکنند در واقع باید گفت مشکل از بی ارادگی و ضعف شخصیتی خودشونه

  پاسخ
 6. نگار عسگری
  نگار عسگری گفته:

  کردستان+بیکاری+کولبران نوجوان+مرگ+ کشت توت فرنگی
  افسوس که بدنبال راه های پیش پا افتاده هستیم ما ایرانیها

  پاسخ
 7. حاءری
  حاءری گفته:

  کردستان و داستان عجیب و تکراری مرگ کولبران که جان انسان رو میسوزونه در حالیکه میشه راههای خیلی بهتری رو انتخاب کرد که عزت نفس انسان رو هم تقویت میکنه

  پاسخ
 8. انواری
  انواری گفته:

  توت فرنگی میوه ی جذابی برای ایرانیهاست. شمال کشور هم هوا خوب به راحتی میشه کشت کرد

  پاسخ
 9. بهرام
  بهرام گفته:

  سلام وقت بخیر من در هلند هستم و به دنبال همکاری در باراز مطمئین با پرتوکلهای صادرات استاندارد اروپا و هلند محصول توت فرنکی را سفارش گرفته و صادر نمائم از هلند
  با تشکر بهرام از هلند ??

  پاسخ
 10. امید
  امید گفته:

  سلام من یه ایده خیلی عالی دارم برای صادرات توت فرنگی فقط اگه کسی در کردستان کسی رو میشناسه که گروه ما رو لینک کنه با صادر کننده های بزرگ لطف کنید به ایمیل من پیام بده که خدمت خیلی بزرگی به کردستانی های عزیز وجوانان کورد عزیز انجام میده

  پاسخ