روش های دستیابی به مشتریان صادراتی

صادرات یکی از پردرآمدترین و پولسازترین حوزه‌ها در تجارت است، اما مشتریان صادراتی به‌سادگی حاضر نمی‌شوند به شما پول بدهند.
چگونه می‌توان اعتماد مشتریان صادراتی را جلب کرد، به‌گونه‌‌ای که حتی در معاملات سنگین هم بدون نگرانی حاضر به پرداخت پول شوند؟
ما اعتقاد داریم اگر با روش‌های درست و اصولی اعتمادسازی کنید، مشتریان صادراتی حاضر می‌شوند به شما پول بدهند، اما ابتدا باید بررسی کنیم مشتریان صادراتی در چه شرایطی اعتماد می‌کنند و چه عواملی مانع جلب اعتماد آن‌ها برای پرداخت پول می‌شود؟

نحوه پول گرفتن از مشتریان صادراتی

معمولا در معاملاتی که رقم آن‌ها بسیار بالاست، مشتریان صادراتی حاضر نمی‌شوند به‌سادگی به شما پول بدهند.
مثلا در یک معامله چند میلیون دلاری، نمی‌توانید توقع داشته باشید مشتری به‌راحتی اعتماد کند و حاضر شود یک‌دفعه چند میلیون دلار به شما پول بدهد، بدون اینکه یک شرکت رسمی خارجی داشته باشید و مدارک و سوابقی از کسب و کار خود ارائه دهید.
درست است که جلب اعتماد مشتری در معاملات سنگین آسان نیست، اما اگر زیرساخت‌های اصولی و رفتار درستی داشته باشید، چند میلیون دلار که سهل است، چند ده میلیون دلار هم به شما پول می‌دهند.

چرا مشتری از ما خرید نمی کند؟

اگر در حوزه و صنفی که شما فعالیت می‌کنید، افراد بدنام زیادی وجود داشته باشند و کالاهای تقلبی و معیوب به بازار عرضه کنند، مشتری‌ها در عمل همیشه نگران این هستند که شاید شما هم یکی از آن‌ها باشید و چنین رفتاری داشته باشید، بنابراین نمی‌توانند به‌راحتی به شما اعتماد کنند و پول بدهند.
برای جلب اعتماد مشتری در چنین مواردی، لازم است سابقه بیشتری در حوزه فعالیت خود کسب کنید.

چگونه حرفه ای رفتار کنیم؟

برای اینکه بتوانید از مشتریان صادراتی پول بگیرید، باید رفتاری اصولی و حرفه‌ای داشته باشید تا نظر مشتری را جلب کنید.
اگر شرکتی داشته باشید که در حوزه عمومی فعالیت می‌کند و به مشتری بگویید ما می‌توانیم هر نوع کالایی را برای شما تامین کنیم، مشتری این را یک امتیاز منفی به حساب می‌آورد.
اما اگر شما را به‌عنوان تاجری حرفه‌ای بشناسد که در حوزه همان محصول مورد نظرش تخصص دارد، می‌گوید: می‌شود به این فرد اعتماد کرد، چون حرفه‌ای است.

روش های جلب اعتماد مشتری

معمولا مشتری‌ها در اولین معاملات‌‌شان در حجم بالایی خرید نمی‌کنند، بنابراین اگر مشتری جدیدی بخواهد محصول را در حجم بالایی سفارش بدهد، باید به او بگویید: ابتدا باید از حجم کمتر و رقم پایین‌تری شروع کنیم تا یکدیگر را بشناسیم و بعد به سراغ سفارش‌های بزرگتر برویم.
با چنین دیالوگی مانع از این می‌شوید که مشتری از شما سند یا مدرکی برای شروع کار بخواهد.
علاوه بر این، اگر به چنین مشتری‌هایی بگویید بهتر است با معاملات کوچک‌تر شروع کنیم، مشتری اعتماد می‌کند و اگر قرار بوده پنجاه هزار دلار خرید کند، تصمیم می‌گیرد صد هزار دلار خرید کند.

زیرساخت های لازم برای صادرات

دیالوگ‌ها و نوع بیان شما، اینکه چگونه صحبت خود را شروع کنید، چگونه خاتمه بدهید و چه چیزی ارائه کنید، در جلب اعتماد مشتری بسیار موثر است.
به همین دلیل باید برای موفقیت در صادرات، تمام زیرساخت‌های لازم مثل فعالیت موثر در شبکه‌های اجتماعی، کمپانی پروفایل و کاتالوگ را در کنار هم داشته باشید.
اگر مشتری تمام شاخصه‌هایی را ببیند که به‌عنوان رفتار اصولی و حرفه‌ای از شما توقع می‌رود، به شما پول می‌دهد. اما اگر چیدمان ساختارهای تجاری شما درست نباشد، مشتری حاضر به پرداخت پول نخواهد شد.

موانع کسب و کار چیست؟

یکی از موانع کسب و کار این است که هیچ چیزی برای ارائه به مشتری نداشته باشید و با این حال توقع داشته باشید که مشتری از شما خرید کند.
نمی‌توانید توقع داشته باشید که مشتری خارجی با یک ایمیل و مکاتبه ساده به شما اعتماد کند و حاضر شود پول بدهد.
اگر خودتان را به جای مشتری بگذارید، می‌بینید که چنین چیزی واقعا امکان‌پذیر نیست.
اگر مجموعه‌ای حرفه‌ای و اصولی کار کند، شما هم می‌پذیرید که با آن‌ها کار کنید و با پذیرش ریسک کمی وارد معامله شوید؛ چون آن‌ها را باور کردید و دیدید که اصولی و حرفه‌ای رفتار می‌کنند و برای اینکه چنین تصویری از خودشان نشان بدهند، هزینه‌ کرده‌اند.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 پاسخ