آشنایی با دوباره بارگیری کالا + فیلم

دوباره بارگیری کالا، نسبت به سایر شیوه های حمل و نقل، تفاوت هایی دارد. به عنوان مثال، ترانس شیپ(trans ship) یکی از شیوه هایی است که در آن، بدون اینکه کانتینرها باز شوند و بار آن ها خالی شود، مستقیما بر روی کشتی قرار می گیرند. اما این شیوه، کارآیی لازم برای ما را ندارد. شیوه ای که توصیه می شود، کراس استاپینگ(cross stoping) است.

کراس استاپینگ یا همان دوباره بارگیری کالا چیست؟

در این شیوه، ابتدا بار و محموله به امارات منتقل می شود. تفاوتی نمی کند که با چه شیوه ای این انتقال صورت بگیرد. سپس آنجا در کانتینر قرار می گیرد یا اگر در کانتینر بوده باشد از قبل، خالی می شود و دوباره بارگیری در کانتینر انجام می شود.

مکان های کراس استاپینگ

اولین و متداول ترین محل، بندر جبل علی کشور امارات است. کشور امارات، برای ارسال کالا به همه ی دنیا کاربرد دارد و تقریبا تمامی مسیرهای آبی دنیا را پوشش می دهد.

بندر مرسیر ترکیه نیز دوباره بارگیری کالا را انجام می دهد. این بندر، برای کشورهای اروپایی و شمال و غرب آفریقا، به صرفه تر است. البته هزینه های دوباره بارگیری کالا در این بندر، بیشتر است اما در مجموع، اقتصادی تر است.

بندر باتومی گرجستان، سومین بندر نزدیک به ایران است که دوباره بارگیری کالا در آن صورت می گیرد. این بندر، برای کشورهای حوزه دریای سیاه و کشورهای cis سرویس دهی می کند. این بندر، تا به امروز، کمتر مورد توجه قرار گرفته است اما به لحاظ ارائه گواهی مبدأ، سریع تر است و کشورهای خوبی را در محدوده ی سرویس دهی خود دارد.

عمان نیز اخیرا خدمات خوبی در این زمینه ارائه می دهد و امکانات زیادی را در اختیار تاجران قرار می دهد. در عمان نیز به راحتی می توان گواهی مبدأ را دریافت کرد.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 پاسخ
 1. ناشناس
  ناشناس گفته:

  واقعا ببینید ما به خاطر تحریم بودنمون باید چقدر دردسر بکشیم و دو بار بارگیری انجام بدیم
  لعنت به ترامپ

  پاسخ
 2. فریدخت رحیمی
  فریدخت رحیمی گفته:

  سوال : در محاسبه قیمت صادراتی کالا، سود صادر کننده چطوری ودر کجا لحاظ می شود؟

  پاسخ