📺 کلاس های مجازی - اساتید در انتهای هر کلاس، سوالی را از مباحث جلسه طرح می کنند که در بخش پرسش و پاسخ قرار داده می شود.
❓ در بخش پرسش و پاسخ عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

آشنایی با گواهینامه بازرسی کالا + فیلم

اگر می‌خواهید در زمینه صادرات و تجارت بین المللی فعالیت کنید، لازم است با اصطلاحات تجارت بین‌ المللی آشنا باشید.
تسلط شما بر اصطلاحات تخصصی امور تجاری و قراردادها، باعث می‌شود مشتری شما را تاجری حرفه‌ای و قابل اعتماد بداند. علاوه بر این، به‌روز‌رسانی دانش‌تان درباره اصطلاحات تجاری و بازرگانی، باعث می‌شود از به کار بردن اصطلاحات منسوخ یا اصطلاحاتی که به غلط متداول شده، خودداری کنید.
در این مقاله قصد داریم شما را با اصطلاحات کاربردی گواهی‌نامه‌های بین‌المللی آشنا کنیم و سعی می‌‌کنیم بیشتر به بیان اصطلاحاتی بپردازیم که کمتر با آن‌ها آشنا هستید.

کاربرد گواهی بازرسی کالا

اگر مشتری از شما Certificate of inspection بخواهد، یعنی به گواهی بازرسی کالا نیاز دارد.
گواهی بازرسی یا Certificate of inspection توسط شرکت‌هایی صادر می‌شود که کار بازرسی و نظارت را انجام می‌دهند. این شرکت‌ها خصوصی و در بیشتر موارد بین‌المللی هستند. اگرچه برخی شرکت‌های بازرسی داخلی هم در این زمینه فعالیت می‌کنند، اما مشتریان صادراتی آن‌ها را معتبر نمی‌دانند.

معمولا در اسناد تجاری، نام شرکتی که بازرسی را انجام می‌دهد، به عبارت Certificate of inspection اضافه می‌شود؛ مثل Certificate of inspection by Geo-chem یا Certificate of inspection by SGS و یا by BV.
مشتری معمولا شرکت مورد نظرش برای بازرسی را به شما اعلام می‌کند، اما در مواردی که شرکت بازرسی کالا مشخص نشده باشد، می‌توانید شرکت‌های بازرسی ترجیحی را که خدمات بهتری در ایران ارائه می‌دهند، به آن‌ها معرفی کنید. بیشتر مشتریان پیشنهادهای شما را می‌پذیرند و برای آن‌ها مسئله مهمی نیست.

Certificate of manufacture چیست؟

کارگاه یا تولیدی با صدور گواهی‌نامه Certificate of manufacture اعلام می‌کند که کالا تولید شده و آماده عرضه است.
گواهی Certificate of manufacture در مواردی به این موضوع اشاره می‌کند که کالا در کدام کارخانه تولید شده است.

همان‌طور که Certificate of origin مشخص می‌کند که کالا در کدام کشور تولید شده و نشان‌دهنده منشا تولید کالاست، در Certificate of manufacture نیز بیان می‌شود که کالا در کدام کارخانه تولید شده است.در مواردی این گواهی برای اثبات تولید شدن کالا نیز کاربرد دارد. مثلا اگر به مشتری بگویید کالای مورد نظر شما تولید شده، کارخانه باید گواهی‌نامه‌ای صادر کند که نشان دهد این کالا واقعا تولید شده و آماده عرضه است.
گواهی‌نامه‌های Certificate of manufacture علاوه بر آنکه توان تولیدی کارخانه را نشان می‌دهند، گاهی به‌عنوان گواهی PoP یا Proof of product نیز به کار می‌روند.

روشی برای جلب اعتماد مشتری

ارائه Certificate of manufacture به تسهیل معاملات کمک می‌کند و باعث می‌شود مخاطب راحت‌تر به شما اعتماد کند؛ مثلا برای معامله کالاهای پتروشیمی یا صنعتی به ارائه چنین مدارکی نیاز است.

فرض کنید خریدار می‌خواهد بعد از آماده‌سازی کالا، برای او Certificate of manufacture صادر شود تا پیش‌پرداخت بعدی خود را انجام بدهد.
اگر مشتری پنج یا ده درصد به شما پیش‌پرداخت داده باشد، بعد از تولید کالا، صدور Certificate of manufacture و تحویل آن به مشتری، بر اساس این سند و با اطمینان از اینکه کالا واقعا در کارخانه مذکور‌ تولید شده، پیش‌پرداخت بعدی را انجام می‌دهد.

گواهی مبدا چیست؟

گواهی مبدا یا Certificate of origin سندی است که نشان می‌دهد کالا از کدام کشور صادر شده است.
در گمرک برخی کشورها، همراه داشتن Certificate of origin برای ورود کالاهای به‌خصوصی اجباری است، در برخی موارد مثل گمرک ایران هم ضرورتی برای وجود این گواهی‌نامه نیست.

معمولا در مورد کالاهایی که بحث سلامت و یا محیط زیست در آن‌ها مطرح است یا کشور تولیدکننده و منشا آن‌ها اهمیت دارد، Certificate of origin را جزء ضرورت‌های اظهار کالا در گمرک می‌دانند و صادرکنندگان موظف‌اند این گواهی را ارائه کنند.

بنابراین برای واردات برخی کالاها وجود سند Certificate of origin ضروری است، اما برای واردات برخی کالاها هم نیازی به ارائه گواهی مبدا نیست.
در آینده به روش‌های اخذ گواهی مبدا، ارزش آن و معاملاتی که از طریق آن امکان‌پذیر است، می‌پردازیم.

مرجع های صادرکننده گواهی مبدا

بر اساس قوانین بین‌المللی در امور گمرکی، فقط دو مرجع امکان صدور Certificate of origin را دارند که این دو مرجع یعنی اتاق‌های بازرگانی و شرکت‌های بازرسی در امور بانکی هم معتبر هستند.


شرکت‌های بازرسی به غیر از اینکه Certificate of inspection را صادر می‌کنند، امکان صدور Certificate of origin را هم دارند. بنابراین می‌توانند سندی را ارائه کنند که نشان دهد کالا با این کیفیت به‌خصوص از ایران یا هر جای دیگری صادر شده است.
به عبارت دیگر، شرکت‌های بازرسی می‌توانند اظهار کنند که کالا توسط ایران تولید و صادر شده و در واقع منشا آن ایران بوده است؛ چون کالا را رویت و بازرسی کرده‌اند. اتاق بازرگانی هم به این دلیل می‌تواند گواهی مبدا صادر کند که مرجع معتبر دولتی در این زمینه است.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


0 پاسخ