📺 کلاس های مجازی - اساتید در انتهای هر کلاس، سوالی را از مباحث جلسه طرح می کنند که در بخش پرسش و پاسخ قرار داده می شود.
❓ در بخش پرسش و پاسخ عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

انواع کشتی های تجاری + فیلم

این کشتی ها را به دو گروه تقسیم می‌کنند، کشتی‌ هایی که از لحاظ سایز، اندازه و ظرفیت حمل و نقل شان تفاوت های اساسی با هم دارند.
تقسیم کشتی ها به صورت کلی به دو نوع کاملاً مجزا تقسیم می ‌شوند.

گروه اول کشتی حمل کالای عمومی (general cargo)

از قدیم الایام این کشتی ها استفاده می شده و سالیان سال هست که در اقیانوس‌ها و دریاهای مختلف کار حمل و نقل و انتقال کالاها را به کشورها انجام می ‌دهند. کشتی های general cargo کم کم از رده خارج می شوند و جای خود را به کشتی های مدرن و فله بر می دهند، اما هنوز هم تعداد کشتی های general cargo از کشتی های فله بر و مدرن خیلی بیشتر است و تعدد این کشتی‌ها در اقیانوس‌ ها و دریاهای مختلف قابل مشاهده می باشد

گروه دوم کشتی های فله بر (bulk vessels)

ظرفیت بارگیری کشتی های فله بر از ۱۰ هزار تن تا ۳۶۴ هزار تن می باشد که این ظرفیت بارگیری در سازه های مختلف با اسم های متفاوتی تقسیم بندی می شود.
در این گروه، کشتی های هندی سایز با ظرفیت بارگیری ۱۰ هزار تن الی ۳۵ هزار تن و کشتی های هندی مکس با ظرفیت بارگیری ۳۵ هزار تن تا ۵۰ هزار تن قرار دارند.
همچنین کشتی های پاناما امکس را داریم که همان طور که از اسمش مشخص است این کشتی ها بر اساس کانال پاناما طراحی شده و قابلیت عبور از این کانال را دارند، که دارای ظرفیت بارگیری با حداکثر تناژ مشخص شده می باشند.
کشتی های کیف ساز نیز در این گروه قرار می گیرند که این کشتی ها به علت بزرگی بیش از حدشان از کانال پاناما نمی‌توانند عبور کنند و غول پیکرترین کشتی دنیا را در بر می گیرند.

 کشتی های حمل کالای فله

این کشتی ها به لحاظ ساختمان و موارد استفاده به دو گروه تقسیم می شوند.
گروه اول کشتی‌های فله بر مخصوص (Special Bulk Carrier)
طراحی این نوع کشتی ها به نحوی است که تنها می توانند یک یا دو نوع محموله را جابجا کنند. مثلاً کشتی‌ هایی که مخصوص حمل شکر یا گندم هستند یا در کنار آن سنگ های معدنی را هم جابجا می‌کنند.
ضعفی که این کشتی ها دارند این است که طراحی شان تقریبا بر اساس خواسته و انتخاب یک سری کشورهای خاص است و پس از تخلیه بار و مراجعت به انبار، برای حفظ تعادلشان به مشکل بر می خورند.

گروه دوم کشتی‌های کانتینربر

کشتی‌ های کانتینر بر طیف وسیعی را در انواع کشتی های مدرن در بر می گیرند. کانتینرها به صورت کلی به دو گروه ۲۰ فوتی و ۴۰ فوتی تقسیم می شوند. کانتینر های ۲۰ فوتی را به اختصار TEU و کانتینرهای ۴۰ فوتی راFEU نامگذاری می کنند. ظرفیت کشتی ‌های کانتینر بر را بر اساس تعداد کانتینری که می توانند حمل کنند مشخص می کنند.
کشتی های تغذیه کننده یا فیدر با ظرفیت بارگیری ۱۰۰ الی ۵۰۰ کانتینر TEUمی باشند و کشتی‌های فیدر مکس حدود ۵۰۰ الی ۱۰۰۰ TEU را می تواند جابجا و حمل کنند.

وقتی از ۴ هزار کانتینر صحبت می‌کنیم شما ابعاد این کانتینرها را تصور کنید. کامیون های کشنده که به اصطلاح به آن ها کفی می‌گویند، دو کانتینر ۲۰ فوتی را پشت سر هم گذاشته و حمل می کنند، حالا وقتی ۴ هزار کانتینر را با یک کشتی حمل می کنیم یعنی برای برای پر کردن یک کشتی کانتینر بر با ظرفیت ۴۰۰۰ TEU نیاز به دو هزار کامیون کفی داریم، پس حجم باری که این کشتی‌های کانتینر بر می‌توانند جابه‌جا کنند را تصور کنید و ببینید که این کشتی ها چه خدمت بزرگی به صنعت، صادرات و تجارت دنیا انجام می دهند.
پس کشتی‌های کانتینر بر از اهمیت بسیار زیادی برای ما و تمام کسانی که تجارت و صادرات انجام می دهند برخوردار است و این کشتی‌ها سهم عمده و به سزایی را در صادرات انواع کالاها به تمامی کشورهای دنیا دارند.

کشتی های رو رو یا رولان یا رولاف که مجهز به سکوی مخصوص در قسمت جلو یا عقب یا پهلو به نام رمپ هستند و برای حمل وسایل نقلیه و یا مسافر مورد استفاده قرار می‌گیرند این کشتی‌ها دارای طبقات مختلف و متحرکی هستند و از فضای آنها می‌شود حداکثر استفاده را به عمل آورد و وسایل نقلیه به صورت مستقیم و غیرمستقیم می توانند به این کشتی ها وارد و از آنها خارج شوند.

نکته مهم

برای ارسال بار به کشورهای مختلف باید بدانید که پورت آن کشور به چه صورت است و مبدایی که می خواهید برای ارسال بارتان انتخاب کنید هم باید بشناسید و بدانید که به عنوان مثال در بندر شهید رجایی ایران، ما توانایی بارگیری چه نوع کشتی هایی را داریم و می‌توانیم از این کشتی ها استفاده کنیم و اگر مثلاً باری با یک حجم بسیار زیادی هست این نحوه محاسبه کرایه حمل به چه صورت است.
که این محاسبه ها را خود شرکت های فورواردر برایتان انجام می دهند و می توانید با بازاریاب های این فورواردر‌‌‌ ها ارتباط بگیرید، آنها بهترین پیشنهاد را به شما معرفی می کنند و به شما می‌گویند که مثلاً برای ارسال به کشور هند در این حجم باری که شما می‌خواهید ارسال کنید چه کشتی مناسب است و بستگی به نوع بارتان، فرایندی که قرار است روی بارتان در کشتی پیاده شود، مثلاً اگر بار فاسد شدنی است از کانتینرهای یخچال دار برای شما استفاده شود و اگر بارتان محصولی است که نیاز به کانتینرهای بسته ندارد آن را روی خود عرشه کشتی می توانند حمل کنند، مثل انواع سنگ های کوپ که روی عرشه کشتی حمل و نقل می‌شود.

این ها مواردی است که شما باید بدانید که محصولی که کار می‌کنید چه نوع کشتی و چه نوع کشتی هایی مناسب برای حمل و نقل آن است و کشوری که به عنوان کشور مقصد شما شناخته می‌شود، بدانید و متوجه شوید که در پورت آن کشور قابلیت بارگیری و حمل و نقل چه کشتی هایی وجود دارد و آن پورت و آن بندر چه کشتی هایی را ساپورت می کند و چه کشتی هایی را پذیرا است.
در آخر پیشنهاد می شود که حتماً بحث ارسال بارتان را با متخصصین امر مشورت کنید و با متخصصین امر حتماً در مورد ریزه‌کاری‌ هایتان پرسش و پاسخ داشته باشید تا بتوانید بهترین، ارزانترین و مطمئن ترین مسیر را برای ارسال کالایتان داشته باشید

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


0 پاسخ