📺 کلاس های مجازی - اساتید در انتهای هر کلاس، سوالی را از مباحث جلسه طرح می کنند که در بخش پرسش و پاسخ قرار داده می شود.
❓ در بخش پرسش و پاسخ عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

انواع کانتینر های دریایی در حمل و نقل + فیلم

کانتینر ها
کانتینر ها وسیله ای برای حمل بار های مختلف در بحث صادرات هستند. کانتینر ها محفظه های فلزی در ابعاد مختلفی هستند که هر کدام از آن ها کاربرد خاصی دارد.
در سال ۱۹۵۰ میلادی با توجه به نواقصی که در بحث حمل و نقل دریایی احساس میشد، یک سری محفظه های فلزی تولید شد تا با استفاده از آن ها بار ها و کالا ها جابجا شوند. در آن موقع این محفظه ها ابعاد و سایز های خیلی بزرگتر و غیر استاندارد داشتند.
در طول زمان کاربرد کانتینر ها خیلی بیشتر شد، از این رو خیلی از افراد شرکت هایی برای ساخت و تولید این کانتینر ها راه اندازی کردند و این موضوع خیلی مورد توجه شرکت های حمل و نقل قرار گرفت.
در واقع به ابزاری رسیدند که با استفاده از آن توانستند به حمل و نقل سرعت ببخشند. هم کیفیت حمل  و نقل را بالا ببرند و هم امنیت بار را تضمین کنند و هم در نهایت بارهای مختلفی را به کشور های مختلف صادر کنند.
دسته بندی کانتینر ها
این کانتینر ها در کشور های مختلف مدل ها و ابعاد متفاوتی را به خود دیده اند، اما امروزه در دو استاندارد جهانی یعنی یک مدل ۲۰ فوتی و مدل ۴۰ فوتی تولید و مورد استفاده قرار می گیرند. هر چند کانتینر ها در ابعاد متفاوتی هنوز در بازار های جهانی موجود هستند، اما از لحاظ ابعاد بیشتر در ابعاد ۲۰ فوتی و ۴۰ فوتی مورد استفاده قرار می گیرند.
تفاوت کانتینر های ۲۰ فوتی و ۴۰ فوتی
تفاوتی که بین دو کانتینر های ۲۰ فوتی و ۴۰ فوتی دیده می شود ، فقط از لحاظ حجمی هست که گنجایش دارند. به عنوان مثال محصولاتی که ارزش خاصی ندارند اما چگالی بیشتری دارند، یعنی وزن زیادی نسبت به حجمشان دارند، معمولا این محصولات را با کانتینر های ۲۰ فوتی ارسال می کنند تا حمل آن ها با جرثقیل راحت تر باشد. همچنین به علت کم بودن حجمی که دارند طبیعتا هزینه حمل کمتری هم پرداخت می شود.
برخی محصولات نیز ارزش بالایی دارند و نیاز نیست به سختی جابجا شوند و انبار کردن آن ها محدود باشد، این محصولات باید با دقت بیشتری حمل شوند!
محصولاتی دیگری نیز هستند که حجم بیشتری دارند، مانند پنبه که گنجایش زیادی دارد. در این گونه موارد باید از کانتینر های ۴۰ فوتی استفاده شود که برای صادر کننده هم به صرفه تر باشد.
کاربرد اطلاعات در مورد کانتینر برای تجار
در بحث صادرات تمامی مواردی که ذکر شد بسیار مهم هستند و باید با توجه به نوع و ویژگی های محصول، کانتینر مخصوص آن را برای حمل انتخاب کنید. البته در بحث حمل و نقل شما به عنوان یک تاجر، در این موارد زیاد دخیل نیستید، اما داشتن این اطلاعات برای راهنمایی مشتری ها بسیار مهم و پر کاربرد است.
مشتری را به این باور می رساند که شما با مباحث صادراتی کاملا آشنا هستید و در این زمینه تخصص لازم و کافی را دارید و اعتماد سازی بین شما و مشتری راحت تر برقرار می شود.
بزرگ ترین شرکت های تولید کننده کانتینر در جهان
مصرف کانتینر ها در مبحث صادرات زیاد است و همین امر سبب می شود تا شرکت های زیادی برای تولید و توزیع آن راه اندازی شوند.
امروز تولید کننده های بسیار بزرگی در دنیا هستند، مانند شرکت دانمارکی که در ۱۵۰ کشور دنیا نمایندگی دارد. کانتینر های مخصوص خود را تولید و به سراسر جهان توزیع می کند و خدمات حمل و نقل دریایی انجام می دهد.
شرکت MSC که یک شرکت مدیترانه ای سوئیسی است و در بحث ساخت کانتینر های مختلف فعالیت خوبی دارد. شرکت CMI فرانسوی و شرکت کاسکای چین و شرکت هانجین در کره جنوبی هم در زمینه تولید انواع کانتینر ها فعالیت می کنند.
شرکت اورگرین نیز از تایوان کانتینر های بازار جهانی را تامین می کند. شرکت های هپک و هامبورگ جنوبی در آلمان نیز از بزرگترین تولید کننده های کانتینر در دنیا به شمار می روند، که سهم خودشان را از حمل و نقل های بین المللی در دنیا به دست آورده اند.
اهمیت تنوع کانتینر ها
همانطور که شرکت ها برای حمل کالاهایشان به دنبال محفظه های مناسب هستند، باید برای حمل این کالا ها با یک شرکت حمل و نقل حرفه ای هم مذاکره کنند تا با کیفیت ترین کانتینر ها را در اختیار آن ها قرار دهند. از این رو شرکت های حمل و نقل برای جلب رضایت مشتری کانتینر های مخصوص و مناسب هر کالا را به آن ها پیشنهاد می دهند و تنوع کانتینر ها بسیار اهمیت دارد.
این موضوع برای خریداران و کسانی که تجارت می کنند، مهم است و طبیعتا هر کدام از شرکت های حمل و نقل بتوانند از لحاظ کیفی و تنوع و همچنین از لحاظ تضمین سلامت بار، کانتینر های مخصوص را ارائه بدهند و بتوانند در این زمینه کار خود را گسترش دهند، موفق تر خواهند بود.
کانتینر بحث مهمی است و می تواند تعیین کننده شرایط شرکت ها باشد و اینکه چه محصولی با چه کانتینری و در چه شرایط دمایی حمل شود! همه این موارد در بحث صادرات دخیل هستند.
انواع کانتینر ها
در دنیا کانتینر ها را در ۱۰ تا ۱۵ دسته کلی قرار می دهند که هر کدام از آن ها کاربرد خودشان را دارند. یک سری محصولات باید در دمای خاصی نگهداری و حمل شوند و باید در کانتینر های مخصوص جابجا شوند. نوع محصول و حجمی که باید صادر شود و دمای نگهداری محصول و کشور مقصد در بحث تعیین کانتینر بسیار مهم هستند.
مرسوم ترین کانتینر ها
کانتینر های نرمال یا کانتینر کالای خشک پر کاربرد ترین و پر مصرف ترین کانتینر ها هستند که برای محصولات خشک به کار می روند.
هر محصولی که نیازمند شرایط دمایی خاصی نباشد در کانتینر های ۲۰ فوتی یا ۴۰ فوتی حمل می شوند. تقریبا همه شرکت ها از این نوع کانتینر ها به صورت پیش فرض تولید و عرضه می کنند.
کانتینر های یخچال دار
برخی از کانتینر ها دارای سیستم خنک کننده هستند و یک دمای متعادل و خنک را فراهم می کنند که برای حمل یک سری محصول ها که نیازمند شرایط دمایی خاص هستند به کار می روند. مانند اکثر مواد غذایی برای این که فاسد نشوند، نیازمند این هستند که با چنین کانتینر هایی حمل شوند.
یک سری گل و گیاه ها نیز وجود دارند که باید همیشه تازه بمانند. مانند گل های شاخه بریده که اگر در دمای زیر صفر نگهداری نشود طبیعتا به مشکل برخورد خواهند کرد و تلفاتشان زیاد خواهد بود.
دارو های خاصی نیز هستند که باید در شرایط دمایی خاصی نگهداری شوند تا سالم به مقصد برسند. سیستم های خنک کننده این کانتینر ها با یکدیگر فرق دارند. در بیشتر سیستم های خنک کننده از مایع برای خنکی استفاده می شود، ولی بعضا از گاز های خنک کننده نیز بهره می برند.
کانتینر های یخچالی عایق بنده شده
در این نوع از کانتینر ها علاوه بر یخچال هایی که برای خنک ماندن فضای داخل کانتینر به کار رفته، از عایق هایی هم برای پوشش آن ها استفاده شده است. تا داخل کانتینر کاملا یخ ببندد و خنکی از آن خارج نشود. از این کانتینر ها فقط در موارد خاص استفاده می شود.
برای حمل بستنی ها و گوشت های منجمد شده از آن ها استفاده می شود. خیلی از کشور ها برای اینکه مبادلات داشته باشند، یخ ارسال می کنند. داخل این کانتینر دمای خاصی را دارد که کاملا منجمد می شود و برای نگهداری چنین محصولاتی خیلی کاربرد دارد.
کانتینر های حرارتی
به این معنا نیست که فضای داخل کانتینر را گرم می کند بلکه دمای ثابتی را می توانید برای آن در نظر بگیرید. در بین برخی از کشور ها طیور زنده حمل و نقل می شود. برای حمل این محصول از کانتینر های حرارتی استفاده می شود که شرایط دمایی خاصی داشته باشد.
یک سری محصولات پتروشیمی در یک دمای خاصی فعال می مانند و اگر شرایط دمایی که برایشان تعریف شده فراهم نباشد، منفعل می شوند و ممکن است حتی خطرات جانی داشته باشند. از این نوع کانتینر برای نگهداری از چنین محصولاتی استفاده می شود.
به عنوان مثال دارو های شیمیایی که روی آن ذکر شده که باید در دمای ۱۰ تا ۱۵ درجه نگهداری شوند، از طریق این نوع از کانتینر ها حمل و نقل می شوند.
کانتینر های رو باز
این کانتینر ها سقف ندارند و با یک نوع پارچه که اصطلاحا به آن ها کرباسی گفته می شود سقف آن ها را می پوشانند. برای محصولاتی که بسته بندی نامشخصی دارند به کار می روند.
 به عنوان مثال برای افرادی که شن و ماسه و یا تاجرانی که حبوبات صادر می کنند و کالاهایشان بسته بندی و پکینگ نامشخصی دارد و ممکن است در گونی ها و در بسته بندی های متنوعی آماده شوند، اگر کانتینر سقف سفت و محکمی نداشته باشد راحت تر می توان محصول را در آن جای داد.
کانتینر های پهلو باز
کانتینر هایی هستند که یک طرف آن ها باز است و برای محصولاتی که بیشترین حجم از کانتینر را اشغال می کنند مناسب است. یک سری محصولات را نمی توان در کانتینر های ۲۰ فوتی جای داد و کانتینر ۴۰ هم برای آن ها بزرگ است و فضای زیادی خالی می ماند و هزینه حمل بار زیاد می شود، در این شرایط از کانتینر های پهلو باز استفاده می کنند.
کانتینر های رو و پهلو باز
این نوع کانتینر ها هم از رو و هم از پهلو باز هستند. یعنی یا در دارند و یا با استفاده از پارچه پوشانده شده اند. از این کانتینر ها برای محصولاتی که بسته بندی و پکینگ مشخص و استانداردی ندارند و ممکن است قسمتی از آن خارج از کانتینر بماند، استفاده می شوند.
کانتینر های مخزن دار
از کانتینر های مخزن دار برای حمل مایعات استفاده می شود.
کانتینر های حمل گاز
این کانتینر ها استوانه ای شکل هستند و برای حمل گاز های فشرده از آن ها استفاده می شود. یکی از حسن های این کانتینر ها این است که علاوه بر مخزن استوانه ای که دارند، در فاصله نیم الی یک متر یک محفظه فلزی به صورت نرده ای دور استوانه کشیده شده است تا هیچ گونه ضربه ای به مخزن برخورد نکند و باعث ریزش بار و یا انفجار نشود.
کانتینر های تهویه دار
فرق کانتینر های تهویه دار با یخچالی در این است که کانتینر های تهویه دار فاقد سیستم خنک کننده هستند و فقط قسمت تهویه دارند. برای محصولاتی که در فضای خفه فاسد و خراب می شوند مناسب هستند. مانند: حبوبات و قهوه که نیازمند تعادل دمایی خاصی نیستند و فقط کافیست که کانتینر ها تهویه داشته باشند.
کانتینر های تاشو
این کانتینر ها پس از استفاده و خالی شدن بار از آن ها، تا می شوند تا فضای کمتری را اشغال کنند. به عبارت دیگر مانند ورق تا می شوند.
 مرسوم ترین کانتینر هایی که مورد استفاده قرار می گیرند این چند کانتینر بود که مشخصات و کاربرد های آن ها ذکر شد.
نتیجه گیری
می توان نتیجه گرفت که شما به عنوان تاجر باید یک سری اطلاعات کلی در مورد کاربرد کانتینر ها به دست آورید. به عنوان مثال این که ابعاد کانتینر ۲۰ فوتی و ۴۰ فوتی و سایر کانتینر ها چقدر است؟! در چه مواردی و برای چه محصولاتی از آن ها استفاده می شود؟!
اگر وظیفه حمل و نقل کالا به عهده شما باشد باید با روش های اینکوترمز برای حمل و نقل دریایی آشنا باشید و بتوانید کانتینر ها را بشناسید تا مشاوره درست و دقیقی به مشتریان خود دهید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


1 پاسخ