معامله از طریق گشایش اعتبار اسنادی + صوتی

? راهکاری برای جایگزینی «سند اعتبار اسنادی» وجود دارد؟
بعضی از شما صادر کنندگان عزیز سؤال می کنید که مشتری از ما می خواهد که برای معامله اعتبار اسنادی باز کنیم و آیا این در این زمان تحریم می شود یا نمی شود؟
و اینکه آیا اصلاً این اعتبار اسنادی چی هست و اطلاعات خواستید؟
ما در بحث اعتبار اسنادی((LC (letter of credit) این در واقع خیلی از خریداران خارجی دوست دارند که خرید و فروش خودشان را در سطح بین المللی از طریق اعتبار اسنادی انجام دهند.

چون امنیت بالایی دارد بانک بعنوان واسطه ما بین خریدار و فروشنده قرار می گیرد و امنیت معامله را تضمین می کند، به این صورت نه خریدار ضرر خواهد کرد و نه فروشنده یعنی فروشنده مطمئن هست که به پولش می رسد و خریدار هم مطمئن است که بار و محموله به دستش خواهد رسید.
در واقع اعتبار اسنادی از بهترین خدمات بانکی در سطح بین الملل هست که به همه تجار کمک می کند تا معاملات خودشان را با ریسک کمتری انجام دهند و حتی زمانی که برای اولین بار هم می خواهند با یک شرکت یا شخصی معامله کنند با خیال آسوده این کار را انجام دهند چون می دانند که به پولشان خواهند رسید.
اما با شروع تحریم های آمریکا برعلیه ایران و همراهی بانک های غربی که متاسفانه آنها هم همراهی کردند و با ایالات متحده همکاری کردند و قطع سیستم بانکی داخلی کشومان از سامانه های «Swift» و «شبکه های بین المللی بانکی» و عملاً امکان تبادل اطلاعات و پول برای بانک های داخلی از آن زمان از بین رفته و ما نمی توانیم گشایش های اعتبار اسنادی یا همان LC را برای تجار خودمان انجام دهیم و کاملاً ناممکن شده اما بازرگان های دنیا که در سطح بین المللی دارند تجارت می کنند برای تضمین معاملاتشان مطمئناً همه دوست دارند که از طریق LC اقدام به تجارت کنند به همان دلایلی که گفتیم امنیت دارد و خیالشان راحت تر است مطمئناً همه تجار دوست دارند که این کار را انجام دهند، اما بانک های ما متاسفانه بخاطر تحریم ها قادر به این کار نیستند.
در معاملات خارجی و بین المللی «وزارت خزانه داری ایالات متحده» با همکاری بانک های معتبری مثل Trust Bankو Gp morgan و چند بانک معروف دیگر که بسیار معتبر هستند تمامی تراکنش های بانکی و گشایش های اعتباری را بررسی می کنند و مطمئناً با رد گیری مانع از به ثمر رسیدن تمامی این معاملات و LC ها خواهد شد.
به همین دلیل من توصیه می کنم که به هیچ عنوان اقدام به گشایش اعتبار اسنادی نکنید، و حتی امکان دارد که اگر به بعضی از بانک ها مراجعه کنید آنها قول مساعدی بدهند اما واقعیت این است که هیچ کدام از آن ها را نمی توانند برای شما انجام دهند.
حتی ممکن است که این اعتبار اسنادی را یکی از بانک های کشورهای هدف صادراتی شما بگویند که ما این کار را می کنیم اما می توانم یقیناً به شما بگویم که این بانک ها و همان بانک هایی که اعلام کردم برای خزانه داری آمریکا اینها این معاملات را تماماً رصد می کنند و مطمئناً به این موضوع پی می برند که یک طرف قضیه «ایران» هست و این معامله دچار مشکل های تراکنشی انتقالات مالی خسارت مالی و همچنین در نهایت هدر رفت زمان خودتان خواهد شد.
? چه راهکاری برای جایگزینی «سند اعتبار اسنادی» دارید؟
بعضی از کشورها به دلیل قوانین داخلی خودشان اصلاً قادر به انجام معاملات بین المللی بدون اعتبار اسنادی نیستند یعنی حتماً باید طبق قوانین داخلی خودشان معاملات خود را از طریق LC انجام دهند، ما هم که نمی توانیم این کار را انجام دهیم، چون بانک های ما تحریم هستند.
فقط یک راه بیشتر نداریم باید محموله خود را به اسم یک شخص یا شرکتی که به آن اعتماد کامل دارید، یک شرکت ثالث در یکی از کشورهای همسایه خودمان یا کشوری که با خریدار به توافق برسید ایشان بگوید در آن کشور و آنجا شما باید حتماً یک شرکت و یک شخص ثالثی را آنجا اعتماد کامل بهش داشته باشید.
مثل اینکه یک شخصی از دوستان یا اقوام یک شرکتی را در یک کشور خارجی دارد و شما مطمئن و اعتماد کامل به ایشان را دارید.
بار را به آنجا به نام همان شرکت ارسال و خریدار اصلی می تواند به آن کشور برود، محموله را ببیند و زمانی که محموله را تایید کرد آن موقع آن شرکت ثالث از طریق گشایش LC یا همان اعتبار اسنادی با خریدار، محموله را به خریدار نهایی می فروشد و پول رد و بدل می شود بین آن شرکت مورد اعتماد شما و خریدار نهایی که بعداً این شرکت باید به یک طریقی پول را به حساب شما بیاورد یا به گونه ای این پول به دست شما برسد.
این هم بعداً می تواند از طریق همان صرافی ها انجام شود، یا اینکه راه های دیگری بین شما و آن شرکت که مورد اعتماد شما بوده پیدا می شود که پول تان را از آنها بگیرید.
اگر خریدار شما از نظر قوانین مملکت خودش یا قوانین داخلی مجبور به گشایش اعتباری یا LC نیست و احتیاجی ندارد که حتماً باید از طریق LC معامله کند، در آن زمان من به شما توصیه می کنم که حتماً با خریدار اصرار به این داشته باشید که پیش پرداخت بگیرید، به میزان مد نظر خودتان و مابقی پول را هم صحبت کنید که در ازای ارسال کپی بارنامه و گواهی های بازرسی و مدارک دیگر به شما پرداخت کند.
نسبت به ارزش کالای صادراتی خودتان و کرایه حمل تا مقصد حتماً یک پیش پرداختی که معقول با شد و بتواند اهداف شما را هم تامین کند تعیین کنید و سعی کنید پیش پرداخت را بگیرید و ما بقی پول خود را هم حتماً بگویید که در مقابل کپی اسناد به شما پرداخت کنند که بازهم آن از طریق صرافی ها و یا افراد معتمد دیگری که در کشورهای دیگر دارید و حساب دارند می توانید پول را دریافت کنید و می توانید در معامله خود این را اینگونه مرقوم کنید مثلاً 40% in advanced یعنی 40% پیش پرداخت & the rest against shipping documents copy بقیه پرداخت در برابر کپی اسناد که آن می شود بارنامه و سایر گواهی هایی که شما بعد از اینکه بارگیری می کنید این مدارک را بدست می آورید و برای مشتری ارسال می کنید.
من همیشه به شما توصیه کردم که از مراحل تولید و آماده کردن بار محموله برای خریدار فیلم و عکس ارسال کنید تا خریدار مجاب بشود که شما دارید محصول خود را برای صادرات بار ایشان و با فیلم و عکس به یقین می رسد و سعی کنید که حتماً بگویید که تا می تواند این پول شما را قبل از بارگیری بر روی کشتی به شما پرداخت کند و تسویه حساب کامل کند.
بازرسی ها را هم همانطور که قبلاً گفتم اگر احتیاج داشت بازرسی کند می تواند از شرکت های بازرسی بین المللی بخواهد که بار را در زمانی که آماده می شود و یا برای بارگیری آماده شده قبل از بارگیری در کشتی این را بازرسی کند و دیگر هیچ دلیلی نمی ماند که پول شما را به تعویق بیاندازد، در هر صورت ما باید سعی کنیم که پول را تسویه کامل کنیم قبل از اینکه بار را بارگیری کنیم.
اگر به دلایلی نشد آن موقع حتماً باید پیش پرداخت بگیریم و بقیه پول را هم همانگونه که گفتم با کپی اسناد Shipping Documents Copy به شما پرداخت کند.
این هم در رابطه با مسئله LC که انشاء الله با رفع تحریم های ناجوانمردانه بازار بین المللی به سوی شما باز بشود و شما بتوانید با امنیت کامل صادرات کنید و از این کار لذت ببرید و منافع ارزی و دلاری بدست بیاورید.
من تمام سعی ام را دارم می کنم که سالها تجربه حمل و نقل و صادرات خودم را به زبان ساده برای شما عزیزان بازگو کنم که بتوانم دغدغه ها و مشکلات شما را کمتر کنم.
امیدوارم که بتوانم این کار را به نحو احسن برای شما انجام بدهم، خوشحال می شوم که در زمانی که پست های من را گوش می کنید اگر نظری دارید به شماره من پیام بفرستید و من بتوانم آنها را مطالعه کنم و پست های بعدی خودم را آنگونه که شما دوست دارید برای شما ویرایش و ارسال کنم که شما استفاده ببرید.
در مورد طرح های آراد برندینگ بازهم خوشحال می شوم که از من سؤال کنید، مطمئن باشید که من بهترین روش را با توجه به تجارب 30 و خُرده ای سال به شما خواهم گفت که کدام طرح برای شما با توجه به وضعیت شما بهتر خواهد بود و تمام هدف این است که شما راه تجارت را یاد بگیرید و این وظیفه افرادی مثل من هست که این تجارب را به شما منتقل کنم پس منتظر پیام ها و نظرات شما هستم.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ