🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.

آموزش صفر تا صد صادرات چرم

فاطمه مفیدی هستم، ۳۰ ساله از استان اصفهان، شهرستان نایین، دارای مدرک کارشناسی ارشد مطالعات منطقه‌ای. از سال ۹۴ با مجموعه آراد برندینگ همکاری را شروع کردم و در حوزه چرم فعالیت می‌کنم.

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

فعالیت در حوزه صنایع رباتیک

بعد از فارغ‌التحصیلی و خروج از دانشگاه کارهای مختلفی را تجربه کردم، اما هیچ‌کدام من را راضی نمی‌کرد و چیزی نبود که می‌خواستم.
به‌عنوان مثال حدود دو سال و نیم در دانشگاه تدریس کردم که اصلا برای من راضی‌کننده نبود و علی‌رغم اصرار خانواده و دانشگاه، این کار را رها کردم.

روزی در حین جستجو در گوگل، با آگهی جذب نمایندگی صنایع رباتیک آراد مواجه شدم. من هیچ شناختی از علم رباتیک نداشتم، ولی جرات به خرج دادم و درخواست نمایندگی کردم.

شرکت در دوره های آموزش برندسازی

درخواست نمایندگی من پذیرفته شد و پس از آن در کلاس‌های آموزش مجازی و LMS شرکت می‌کردم. برخی از این کلاس‌ها مربوط به رباتیک بود و برخی مربوط به برندینگ.
من به‌عنوان نماینده صنایع رباتیک وارد آراد شده بودم و سعی می‌کردم بیشتر بر دوره آموزشی رباتیک تمرکز کنم. اما دوست داشتم بدانم برندینگ چه کاربردی دارد، بنابراین علاوه بر اینکه سعی کردم کار در حوزه رباتیک را شروع کنم و هرچه زودتر کلاس‌هایم را تشکیل بدهم، در کلاس‌های LMS برندینگ هم شرکت می‌کردم.

شناخت بیشتر آراد برندینگ

در ابتدا شناختی نسبت به آراد نداشتم، بنابراین سعی کردم نه خوش‌بینانه قضاوت کنم و نه بدبینانه. به جای آن تصمیم گرفتم برای شناخت هر چه بیشتر آراد تلاش کنم.

در آن زمان، هر دو یا سه ماه یک بار همایش‌هایی با حضور اساتید آراد برگزار می‌شد و نمایندگان هم از سراسر کشور شرکت می‌کردند. بنابراین این فرصت فراهم می‌شد که علاوه بر اساتید، با همکاران دیگر هم صحبت کنیم.

اولین بار در مهر ماه سال ۹۴ در همایش‌های آراد شرکت کردم.
من در شهریور ۹۴ به آراد پیوسته بودم و در همان زمان برای اولین بار در مسابقات کشوری رباتیک آراد شرکت کردم، اما به دلیل هیاهوی مسابقات این فرصت پیش نیامد که بتوانم با همکاران یا اساتید آراد صحبت کنم.
بنابراین به محض اینکه متوجه شدم در مهر ماه ۹۴ همایشی برگزار می‌شود، تصمیم گرفتم برای شناخت بیشتر آراد، هر طور که شده در این همایش شرکت کنم.

شرکت در همایش های تجاری

شرکت در همایش‌های آراد برندینگ نتایج بسیار خوبی برای من داشت، چون توانستم با همکاران بسیاری از شهرهای مختلف آشنا شوم و صحبت کنم.

موفق شدم با اساتید آراد برندینگ، مهندس زیارکلائی و مهندس شعبانی صحبت کنم و آن‌ها هم با روی گشاده من را راهنمایی کردند.


رفتار آن‌ها برای من بسیار مهم بود، چون وقتی کسی در دیدار اول با روی خوش برخورد می‌کند، نظر مثبتی ایجاد ایجاد می‌شود. بنابراین همان روز تصمیم گرفتم که با عزم جزم برندینگ را شروع کنم.

هر چه بیشتر در کلاس‌های مجازی و همایش‌ها شرکت می‌کردم، درست بودن مسیر آراد بیشتر برای من روشن می‌شد، بنابراین به این نتیجه رسیدم که هر کاری با همراهی آراد برندینگ انجام شود، سود دو طرفه‌ای خواهد داشت.

نحوه شروع تجارت

به محض بازگشت از همایش، مطلب‌نویسی برای سایت را شروع کردم. به حوزه چرم علاقه داشتم و کمی در این حوزه کار کرده بودم، اما نه در حد خرید و فروش. بنابراین به دلیل علاقه و آشنایی نسبی، با راهنمایی مهندس زیارکلائی همین حوزه را انتخاب کردم.

قبل از آشنایی با آراد، هیچ شناختی نسبت به خرید و فروش نداشتم. باورش مشکل بود، اما تنها سه روز بعد از تولید محتوا، اولین تماس با من گرفته شد.
با وجود کم‌تجربگی و استرسی که داشتم، سعی کردم با استفاده از آموزش‌های اساتید به خوبی پاسخ مشتری را بدهم. در همان ماه اول برای چند مشتری نمونه فرستادم، ولی فروش سودآوری نداشتم. تا اینکه حدود دو ماه و نیم بعد از شروع کار، توانستم اولین سود را تجربه کنم. سود بسیار پایینی بود، اما بسیار شیرین هم بود.

مواجهه با مخالفت خانواده

من در خانواده‌ای کارمندی بزرگ شده بودم، همه اطرافیان من کارمندان دولتی بودند و هر کدام در یک شرکت یا ارگان دولتی کار می‌کردند، بنابراین با مخالفت‌های بسیاری از جانب خانواده و اطرافیانم مواجه شدم.

از طرف دیگر نمی‌توانستم فرایند کار آراد را برای آن‌ها خوب توضیح بدهم، نه به این خاطر که سیستم آراد با شرکت‌های خصوصی دیگر بسیار تفاوت داشت، بلکه چون حضور ما در آراد به عنوان استخدام در این شرکت نبود.
سرانجام با راهنمایی اساتید آراد برندینگ به‌ویژه مهندس زیارکلائی و مهندس شعبانی توانستم تا حدودی رضایت خانواده‌ام را به دست بیاورم و آن‌ها را قانع کنم که این کار حلال است و نسبت به کارمندی درآمد بهتری هم دارد.

راه های جلب اعتماد مشتری

این مسئله روشن است که پنجاه درصد فرایند جلب اعتماد مشتری قبل از تماس و از طریق سایت اتفاق می‌افتد، به همین دلیل خود سایت، زیباسازی آن و مطالب و نوشته‌هایی که در آن منتشر می‌شود، بسیار مهم است و در واقع، نیمی از کار را انجام می‌‌‌دهد.

در اوایل کار که تجربه‌ای ندارید، جلب اعتماد مشتری بسیار مهم است و مشتری باید بداند واقعا در زمینه‌ای کار می‌کنید که ادعا دارید.
البته ناگفته نماند که خود شما هم بسیار تاثیرگذار هستید. کما اینکه می‌بینید اگر برای دو نفر که در یک حوزه کار می‌کنند، سایتی با ظاهر مشابه طراحی شود و به همان اندازه هم تولید محتوا انجام بگیرد، باز هم درآمد یکسانی نخواهند داشت. چون به هر حال هر کسی توانایی‌ها و فن بیان متفاوتی دارد.

موفقیت در فروش اینترنتی

در اوایل کار، روزی پنج تا شش تماس تلفنی داشتم که به مرور به روزی بیست تماس هم رسید.
علاوه بر تماس‌های تلفنی، برخی مشتری‌ها هم در شبکه‌های اجتماعی مثل واتساپ، تلگرام و اینستاگرام پیام می‌دادند و بدون اینکه تماس بگیرند و صدای من را بشنوند، با دیدن تصویر نمونه محصول، آن را می‌پسندیدند و شماره کارت می‌خواستند. بعد هم پول را واریز می‌کردند و بار برای آن‌ها ارسال می‌شد.
این برای من بسیار شیرین و جذاب بود و برای دیگران باورنکردنی؛ چون باورش سخت بود که فردی حاضر شود بدون دیدن جنس و یا حتی فروشنده، پول واریز کند.

بهترین راه جذب مشتری

یکی از مزایای سیستم آراد برندینگ این است که هم می‌توانید مشتری جدید داشته باشید و هم مشتری‌های قدیمی را حفظ کنید.

مشتری‌های قدیمی و وفاداری آن‌ها برای ما بسیار اهمیت دارد و حضور آن‌ها اعتبار ایجاد می‌کند.
علاوه بر این، وقتی یک مشتری هر ماه سفارش داشته باشد و خرید کند، برای ما درآمد ثابتی ایجاد می‌کند.
من هر روز مشتری‌های جدیدی پیدا می‌کنم که محصولات چرمی و یا خود چرم را سفارش می‌دهند و در کنار آن، مشتری‌های قدیمی هم دارم که چند سال است از من خرید می‌کنند.

بهترین راه مدیریت مشتری ها

مدیریت مشتری‌ها بسیار مهم است، به‌خصوص در زمانی که تعداد مشتری‌ها هر روز بیشتر می‌شود.
مهندس زیارکلائی راهکار خوبی برای مدیریت مشتری به من آموزش دادند که پیشنهاد می‌کنم همه آرادی‌ها از این روش استفاده کنند.
با داشتن فایل IB در اکسل می‌توانید تماس‌های مشتری‌ها را بررسی کنید، مشخصات آن‌ها را داشته باشید و اطلاعات تامین‌کننده‌ها و مشتری‌ها را کامل ثبت کنید.

موفقیت در بازارهای ایران

تا به حال در شهرهای مختلفی مشتری داشتم و به آن‌ها بار ارسال کردم؛ مثل آذربایجان، تهران، یزد، کرمان، خوزستان و بوشهر.
از شمال و جنوب گرفته تا شهرها و شهرستان‌های بسیار کوچک با من تماس می‌گرفتند و می‌گفتند ما سایت شما را دیدیم، بررسی کردیم و حالا می‌خواهیم از شما خرید کنیم.
پس از اینکه اعتماد این مشتری‌ها جلب می‌شد، پول را واریز می‌کردند، کالا را می‌خریدند و مشکلی هم پیش نمی‌آمد.
البته سفارش‌های صادراتی از این هم شیرین‌تر است.

صادرات محصولات چرمی

تا به حال به کشورهای ترکیه، روسیه، چین، نیوزلند و عراق صادر کردم که تجربه بسیار هیجان‌انگیز و خوبی بوده است.
بسیاری از مشتریان خارجی در ایران نماینده دارند و چون این نماینده‌ها فارسی‌زبان هستند، بدون هیچ مشکلی به فارسی با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنیم.
البته بعضی از مشتری‌ها هم وضعیت متفاوتی دارند، مثلا یک مشتری چینی داشتم که به خاطر کار و تجارت زیاد به ایران سفر کرده و فارسی را به‌خوبی یاد گرفته بود.
برخی از مشتری‌ها انگلیسی یا فرانسوی صحبت می‌کنند که با آن‌ها هم به روش‌های موجود ارتباط برقرار می‌کنیم.

دوست دارم با توکل بر خدا و تلاش بیشتر، صادراتم را توسعه بدهم و به کشورهای مختلفی در اروپا و آسیا صادر کنم.
علی‌رغم اینکه صادرات نسبت به فروش داخلی، سختی بیشتری دارد، اما جذابیت و شیرینی آن هم بیشتر است و معتقدم به تمام سختی‌هایش مخصوصا در حوزه  چرم، می‌‌ارزد.

بهترین شغل دنیا چیست؟

خدا را شاکرم که آراد برندینگ را سر راه من قرار داد تا با دنیای تجارت آشنا شوم، با بزرگانی مثل ریاست محترم آراد، مهندس شعبانی و مهندس زیارکلائی آشنا شوم و شاگردی آن‌ها را بکنم.
من از اول به دنبال کارمند شدن نبودم، بنابراین اگر آراد برندینگ هم نبود، باز هم به دنبال استخدام شدن و کارمندی نمی‌رفتم. اما سعی می‌کردم از راهی تجارت را شروع کنم، برای خودم کار کنم و زیردست کسی نباشم.
حتی اگر تمام سرمایه‌ام را از من بگیرند و بخواهم از صفر شروع کنم، تلاش می‌کنم تا دوباره راهی به تجارت پیدا کنم. چون به نظر من تجارت بهترین شغل دنیاست و هیچ چیزی به پای آن نمی‌رسد.

اگر مغازه‌ای داشته باشید و خرید و فروش کنید، به یک شهر محدود می‌شوید. اما اگر دید بازتری داشته باشید و صادرات را تجربه کنید، حتی نمی‌توانید محدود شدن در حد یک کشور را تحمل کنید.

عوامل موفقیت در تجارت

من به آرادی‌هایی که تازه به این مجموعه وارد شدند، پیشنهاد می‌کنم که هر چه زودتر کارشان را آغاز کنند و سایت‌هایشان را تحویل بگیرند.
این فرصت‌ها همیشگی نیستند، هر روز حوزه‌های جدیدی ایجاد می‌شود، رقبای جدیدی پیدا می‌کنید و بنابراین احتمال موفقیت شما هم پایین می‌آید. بنابراین هر چه زودتر کار را شروع کنید، بهتر است.
نکته دیگری که توصیه می‌کنم توکل بر خدا و عمل به آموزش‌های اساتید آراد برندینگ است. چون دیدن آموزش‌ها به تنهایی معجزه نمی‌کند و تا زمانی که کار را شروع نکنید و در حین کار تجربه کسب نکنید، هیچ اتفاقی نمی‌افتد.
در کنار همه این‌ها باید صبر زیادی داشته باشید، چون ممکن است در سه تا شش ماه اول هیچ سودی نداشته باشید.

صبر کردن در تجارت بسیار مهم است و فقط از این طریق می‌توانید به خواسته‌‌های خود برسید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.0 پاسخ