آموزش مراحل صادرات کالا از ایران

امروزه تجارت بین المللی میان کشورهای مختلف بسیار متداول است. واردات و صادرات کالا و محصولات اتفاق جدیدی نیست و از دیرباز وجود داشته است. به طور کلی تجارت به این دلیل به وجود آمده که یک کشور یا گروهی از مردم کالاهایی را داشتند که مورد نیاز افراد در مناطق دیگر بوده است. در ابتدا تجارت به صورت مبادله کالا با کالا صورت می گرفت و به مرور و با پیشرفت جوامع بشری مفاهیم مربوط به تجارت مانند صادرات و واردات نیز توسعه یافت.

اگر تصمیم دارید تا محصولات خود را از ایران به خارج از کشور صادر کنید، باید به این نکته توجه داشته باشید که برای انجام اقدامات مربوط به صادرات به یک برنامه جامع نیاز دارید. داشتن یک برنامه به شما کمک می کند تا الزامات قانونی برای ورود کالای خود به یک بازار جدید را بشناسید، هزینه های مربوط به صادرات را شناسایی کنید و یک استراتژی کلی برای اقدامات جدید خود تعیین کنید.

تجارت بین المللی

مراحل کلیدی در مسیر صادرات موفق محصولات از کشور

برای صادرات موفق محصولات خود به خارج از مرزهای ایران باید فرآیندی را طی کنید که در ادامه به معرفی مراحل آن می پردازیم.

تصمیم گیری در مورد مقصد کالا

انجام تحقیقات در این مرحله حیاتی است. نرخ رشد اقتصادی بازار مقصد و مقدار مصرف یا واردات محصولات مشابه را در کشور مقصد بررسی کنید و ویژگی های جمعیت شناسی، فرهنگی، مذهبی و رقیبان بالقوه خود در بازار مقصد را در نظر بگیرید.

تدوین برنامه صادرات

برای تدوین برنامه صادرات باید موارد مختلفی در نظر گرفته شوند. آیا افرادی که هم اکنون در تیم شما هستند می توانند این برنامه را هدایت کنند یا نیاز به استخدام افراد جدید دارید؟ آیا ظرفیت کافی برای پاسخگویی به مطالبات بازار جدید را دارید؟ آیا طراحی بسته بندی های شما برای بازار مقصد جذاب است؟ آیا در بازار مقصد الزامات قانونی در مورد برچسب های محصولات وجود دارد؟ آیا باید برچسب محصولات را به زبان خاصی ترجمه کنید؟ از بازار بالقوه مورد نظر خود دیدن کنید. محصولات خود را در نمایشگاه ها به نمایش بگذارید و شبکه جدیدی از روابط ایجاد کنید.

انتخاب روش

برای صادرات محصولات خود می توانید از یکی از این چهار روش زیر استفاده کنید:

هرکدام از گزینه های بالا را که انتخاب کنید باید مسئولیت های خود درباره ی مواردی مانند: تحویل کالا، نحوه پرداخت و غیره را به طور شفاف و واضح  مشخص کنید تا در ادامه دچار مشکل نشوید.

شرکت در نمایشگاه ها

حضور در نمایشگاه ها یکی از بهترین راه ها برای یافتن فرصت های صادرات کالا به خارج از کشور است.

شما در نمایشگاه ها با خریداران مختلف ملاقات می کنید و ایده های جدید برای توسعه کسب و کار خود پیدا می کنید.

اقدام به بازاریابی

تبلیغات شما را در معرض دید قرار می دهد اما هزینه بردار است. با توجه به مواردی مانند هزینه تبلیغات، بازار هدف و نرخ بازگشت سرمایه اقدام به تبلیغ برای محصولات خود کنید.

ایجاد یک وب سایت با محتوایی که متناسب با مخاطبان بازار هدف شما ترجمه شده است، یک روش خوب و کم هزینه برای معرفی محصولاتتان است.

رسانه های اجتماعی مانند لینکدین، فیسبوک، توییتر، اینستاگرام و غیره می توانند به شما و به صورت رایگان، در معرفی محصولاتتان به دیگران کمک کنند.

درست است که داشتن صفحه در شبکه های اجتماعی رایگان است، اما برای به روز رسانی محتوای آن ها باید زمان بگذارید. اطلاعات تماس خود را در صفحاتتان در شبکه های اجتماعی قرار دهید و راه برقراری ارتباط با مسئول فروش صادرات شرکت خود را ذکر کنید تا مخاطبان بتوانند به راحتی با شما ارتباط برقرار کنند.

تعهدات قانونی

اقدامات قانونی لازم برای صادرات کالا به خارج از کشور را بررسی کرده و اقدامات لازم را انجام دهید. مجوزها و گواهی های لازم برای صادرات را از نهادهای مربوطه بگیرید. در ایران برای صادرات کالا باید با نهادهایی مانند: سازمان توسعه تجارت،گمرک، وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت صمت و اتاق بازرگانی در تعامل باشید. الزامات قانونی کشور مقصد را بررسی کنید. قوانین واردات و صادرات کالا و محصولات در کشورهای مختلف متفاوت است.

واردات و صادرات

پرداخت پول و بیمه محصول

خریدار و فروشنده برای جلوگیری از ایجاد سوء تفاهم یا اختلاف نظر، باید در مورد جزئیات مربوط به شرایط فروش توافق کنند. مواردی مانند: نحوه پرداخت پول، بیمه محصول و شرایط حمل و نقل از موارد مهم هستند.

حمل و نقل

پس از فروش باید کالا را به بازار مقصد بفرستید. مواردی مانند: بیمه، مسائل مربوط به ترخیص کالا از گمرک، بسته بندی مورد نیاز برای حمل و نقل و روش حمل و نقل از مسائل مهم در این مرحله هستند.

اگر تمام مراحل بالا را با موفقیت به پایان رسانده اید، به شما تبریک می گوییم. شما به یک صادرکننده بین المللی تبدیل شده اید. اما کار در اینجا متوقف نمی شود. حالا باید از فرصت های جدید برای توسعه کسب و کار خود، افزایش فروش و در نتیجه افزایش درآمد خود استفاده کنید.

شما باید به طور منظم با مشتریان خود در تماس باشید و از نظرات آن ها برای بهبود کسب و کار خود استفاده کنید.

محصولات خود را به موقع به خریدار تحویل دهید و مردم را در انتظار نگه ندارید. اگر دیدید در شرایط خاصی تاخیر در تحویل محصول اجتناب ناپذیر است، حتما به سرعت با مشتریان خود تماس بگیرید و آنها را در جریان پیشرفت کار قرار دهید. دست از تلاش برندارید. به فعالیت های تبلیغاتی خود ادامه دهید و از نمایشگاههای تجاری بازدید کنید.

 پرطرفدارترین کشورها برای صادرات کالاهای ایرانی

امروزه صادرات کالاهای ایرانی به کشورهای عراق، امارات، افغانستان، چین، ترکیه و پاکستان بسیار متداول است. نوع محصول و ویژگی های آن در انتخاب بازار مقصد بسیار تاثیرگذار است. به صورت یک قاعده کلی فروش محصولات در یک کشور دیگر اصلا کار آسانی نیست. البته امروزه فناوری های جدید دنیا را کوچکتر کرده است و پیدا کردن خریداران در خارج از کشور راحت تر از گذشته شده است.

در نهایت اگر خواهان افزایش ثروت خود هستید، در پی کسب مشتریان جدید باشید. صادرات فرصتی عالی برای افزایش درآمد و در نتیجه ثروتمند شدن شما است.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 پاسخ
 1. فاطمه رستمی
  فاطمه رستمی گفته:

  در شرایط سخت تحریمی ایران تقریبا در تجارت بین الملل صفر شده است و تنها میتواند از روش های دور زدن تحریم استفاده کند که این هم به اندازه ی کالاهای ضروری کارکرد میتواند داشته باشد

  پاسخ
 2. پروانه ح
  پروانه ح گفته:

  در ایران بیش از هر چیزی از اینستاگرام استفاده میشود. لینکدین که تقریبا ناکارآمد است و بیشتر در بحث های بین الملل از آن استفاده میشود.

  پاسخ
 3. همت
  همت گفته:

  اگر در نمایشگاه غرفه خوب و در دسترسی نداشته باشیم هم دیده نمی شویم و کارآمدی چندانی برایمان نخواهد داشت

  پاسخ
 4. سینا کاکاوند
  سینا کاکاوند گفته:

  مقاله بسیار کلی از صادرات صحبت کرده بود. بهتر بود جزییات بیشتری بیان میشد.

  پاسخ