راهنمای تجارت با ژاپن + فیلم

برای موفقیت در عرصه تجارت بین الملل، باید نحوه تعامل و ارتباط با مشتریان از کشورهای مختلف را به خوبی بشناسیم. چنانچه در این زمینه کوتاهی کرده و با تمام مشتریان یک نوع برخورد داشته باشیم، به زودی تمام مشتریان خود را از دست خواهیم داد. در این مقاله به بررسی نکات در مورد تجارت با کشور ژاپن می پردازیم.

ویژگی های ژاپنی ها

برای تجارت با ژاپنی ها باید به این نکته توجه داشته باشید که هرگز از شیوه مکاتبه استفاده نکنید؛ چرا که ژاپنی ها بیشتر با شنیدن، نسبت به مسائل درک پیدا می کنند و علاقه دارند تا از راه شنوایی ارتباط برقرار کنند. بنابراین شما باید حتما تماس تلفنی برقرار کنید و برای این امر نیاز به یک مترجم خواهید داشت.
نکته دیگر در مورد تجارت با ژاپنی ها که بسیار مهم و تعیین کننده است، وقت شناسی است. چنانچه نسبت به یک قرار یا تماسی بی توجهی کردید و سر زمان تعیین شده حاضر نبودید، باید آن معامله را فراموش کنید و بدانید که هیچ راه بازگشتی وجود ندارد.

پایبندی ژاپنی ها به آداب و رسوم

ژاپنی ها در مراودات تجاری که دارند، نسبت به آداب و رسوم خود بسیار پایبند هستند و آن ها را رعایت می کنند. بر همین اساس هنگامی که یک تیم ژاپنی برای مذاکره با تیم تجاری کشور دیگر دیدار می کند، در یک صف قرار می گیرند که نفر اول در این صف، مدیر مجموعه یا شرکت و نفر آخر، پایین تر مقام است. مدیر یک مجموعه ژاپنی، محل نشستن افراد را نیز مشخص می کند.

زمانی که مذاکرات بین شما و تیم ژاپنی به نتیجه رسید و بنا شد که معامله صورت بگیرد، تضمین این معامله، کارت ویزیتی است که بین شما و طرف ژاپنی رد و بدل می شود. کارت ویزیت شما حتما باید دو زبانه باشد و دقت کنید که هنگام دریافت کارت ویزیت طرف مقابل، مکثی داشته باشید تا متوجه شود که نسبت به اطلاعات کارت ویزیت، توجه دارید. چنانچه به این نکته عمل نکنید، این معامله، آخرین معامله شما با طرف ژاپنی خواهد بود و او دیگر حاضر به تجارت با شما نخواهد شد.

اقلام صادراتی ایران به ژاپن

ژاپن، بازار بسیار مناسبی است؛ چرا که اکثر اقلام مورد نیازش، به خصوص مواد غذائی را از طریق واردات تأمین می کند.

اقلامی که از ایران به ژاپن صادر می شود، شامل انواع کفپوش های صنعتی، متانول، فرش، تن پوش های پشمی، تخم زیره ساییده نشده، پسته و مغز پسته تازه و خشک، زعفران، موی نرم حیوانات، انجیر تازه و خشک و دیگر انواع میوه های خشک و … می شود.

نکات صادرات زعفران به ژاپن

زعفران ایران به صورت فله به ژاپن صادر می شود و قیمت زعفران ایران در ژاپن، بالاتر از سایر کشورها است. ژاپنی ها به دنبال این هستند که زعفران را جایگزین جینسینگ کنند و به همین علت واردات آن از ایران در سال های اخیر افزایش داشته است.
از جمله عواملی که در فروش زعفران به ژاپن تأثیر دارد، شناخته شدن برند و قدرت آن است.

اگر طرف ژاپنی از قدرت برندی آگاه شود، نسبت به آن رغبت پیدا می کند و خرید خود را از آن برند انجام می دهد. عامل دیگر، شیوه بازاریابی شما است که تعیین می کند زعفران خود را با چه قیمتی بفروشید.

اگر از طریق تبلیغات و برندسازی کاری کرده باشید که تاجر ژاپنی با شما تماس بگیرد، شانس دریافت مبالغ بسیار خوبی را خواهید داشت. کیفیت محصول، نوع زعفران و اینکه ارگانیک است یا غیر ارگانیک، بر روی قیمت زعفران تأثیر زیادی دارد.

نوع بسته بندی فله ای که برای زعفران انجام می شود نیز تأثیر گذار است. از جمله مواردی که مورد توجه ژاپنی ها است، نوشته های روی بسته بندی است که باید به گونه ای باشد که به راحتی خوانده شود.
گواهی های بهداشتی برای زعفران باید اخذ شده باشد. از مهم ترین گواهی ها، سیب سلامت و تأییدیه وزارت بهداشت است. البته تاجر ژاپنی اعلام می کند که چه گواهی های مد نظرش است اما این دو گواهی که نام برده شد، جزو اصلی ترین گواهی ها هستند.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 پاسخ
 1. وحیدمقدس
  وحیدمقدس گفته:

  بیشترین کالای وارداتی ژاپن ماشین آلات ، حمل و نقل ، مواد معدنی ، مواد شیمیایی ، فلزات ، منسوجات ، پلاستیک و لاستیک ، مواد غذایی ، محصولات گیاهی ، محصولات حیوانی ، سازه ها ، متفرقه ، کالای کاغذی ، کفش و کلاه ، سنگ و شیشه ، پوست حیوانات ، فلزات گرانبها ، محصولات چوبی ، اسلحه ، اشیاء هنری و عتیقست

  پاسخ
 2. کامران رمضانی
  کامران رمضانی گفته:

  کشورهای برتر مقصد کالاهای صادراتی کشور ژاپن فرانسه ، آلمان ، پرتغال ، ایتالیا و بریتانیاست

  پاسخ
 3. شهرام بیات
  شهرام بیات گفته:

  خیلی‌ها ژاپنی‌ها رو بخاطر رفتار دوستانه، ملاحظه‌کار بودن و مهربان بودنشون تحسین می‌کنن

  پاسخ
 4. مژده لباسچی
  مژده لباسچی گفته:

  ژاپنی‌ها بخاطر هنجار هارمونی اجتماعی در روابط اجتماعی خودشون بسیار رسمی برخورد می‌کنن

  پاسخ
 5. سمیه صباغی
  سمیه صباغی گفته:

  ژاپنی ها دغدغه رسیدن به قدرت ندارن و هیچگاه از قدرت برای رسیدن به منافع شخصی و کسب ثروت سوء استفاده نمی کنن و اگه احساس کنن پست و مقامی که به اونها داده شده از عهده و توانایشون خارجه به سرعت استعفا داده و بخاطر قصور و اشتباهاشون در کمال خضوع و خشوع عذر خواهی می کنن

  پاسخ
 6. جوادعاقبت بین
  جوادعاقبت بین گفته:

  به نظرم هر کشوری خوبی و بدی های خاص خودشو داره مثلا افرادی که بت ژاپنی ها خیلی دمخور شدن به ضعف های شخصیتی این افراد اشاره می کنن مثلا بد اخلاقی یا زیر آب زدن و….

  پاسخ
 7. هومن مرندی
  هومن مرندی گفته:

  ژاپن یکی از بهترین کشور های جهانه بدون شک بدی ها و خوبی هایی هم داره امیدوارم حداقل فرهنگ ایران کمی به فرهنگ ژاپن نزدیک بشه

  پاسخ
 8. هیلدادارفر
  هیلدادارفر گفته:

  ژاپنی ها عالی هستند…..
  ای کاش ما به عنوان مردم یک کشور آسیایی ازشون یاد بگیریم……..

  پاسخ
 9. امیدقربانی
  امیدقربانی گفته:

  مردم ژاپن برای فرهنگ دیگر کشورها احترام بسیاری قائل‌ان و هنگام سفر به کشوری دیگه از هیچ کوششی برای درک و یادگیری آداب‌ورسوم مردم اون دریغ نمی‌کنن

  پاسخ