جایگاه سایت در نتایج گوگل + فیلم

در نتایج گوگل سایت های مختلفی نمایش داده می شوند و جایگاه هایی را دریافت می کنند اما گوگل به چه شکل این تقسیم بندی را انجام داده و چه طور امتیاز یک سایت بیشتر یا کم تر می شود؟
تمامی این موارد در این مقاله به تفصیل توضیح داده شده است.

هدف سایت از نگاه گوگل

خیلی از افراد می پرسند چرا سایت من خوب جایگاه نمی گیرد ولی سایت های دیگر خوب جایگاه می گیرند؟ سایت شما از نگاه گوگل یک هدفی دارد، یک سایت یک سری عنوان، عکس و متن دارد و کسی که دارد این محتوا را تولید می‌کند یک هدفی دارد.
هدف اصلی کسی که تولید محتوا می کند دیده شدن نیست البته شاید به نوعی هدف نهایی اش باشد مثلا کسی بگوید می ‌خواهم بفروشم، می خواهم مشتری پیدا کنم بله این هدف است، اما در گام اولیه هدف از تولید محتوا نگه داشتن مشتری بر روی سایت است.
مثلاً اگر ما با سه حالت محتوا تولید کنیم که تعداد کلمات هر سه محتوا یک اندازه باشد، حتی کلمات کلیدی شان هم یکسان باشد و محتواها مشابه هم باشند اما در سه دیزاین و نمای مختلف ما آن ها را تولید ‌کنیم، اگر شما خواننده باشید فکر می کنید ذهن شما دوست دارد که کدام یک از این محتواها را بخواند؟ وقتی محتوا، کلید واژه، عنوان، عکس ها و … همه یکسان باشند ما هم علاقه داریم محتوایی را انتخاب کنیم که دیزاین بهتری داشته باشد، مثلا اگر خبری باشد که عکس نداشته باشد و فقط متن باشد و متن هایش هم خوب نوشته نشده باشد مثلاً مقداری از آن چپ چین، مقداری راست چین و مقداری هم وسط چین باشد برای خواننده خسته کننده می شود ولی باز هم با این حال افرادی هستند که علاقه دارند اینگونه محتواها را انتخاب کنند و بخوانند.
پس اینطور نیست که ما یک ساختار بزنیم و کاری کنیم که همه جمعیت را بتوانیم به سمت خودمان بکشانیم نه، یک طراح به این موضوع فکر می ‌کند که من اگر این مدلی طراحی کنم جمعیت بیشتری به من علاقه مند می شوند.

مثل خودرو می ماند، مثلا بین خودرو پراید و خودرو پیکان شما دوست دارید کدام را داشته باشید؟ یه عده پراید و یک عده ای هم پیکان را انتخاب می ‌کنند، پس اینکه بگویید همه پراید دوست دارند یا همه پیکان را انتخاب می کنند، نه اینطور نیست، اما اکثر جمعیت یکی از این دو را انتخاب می کنند.
در تم سایت هم به همین شکل است، یعنی ما باید مدلی طراحی کنیم که اکثر مشتری ها راغب شوند، وگرنه شما همان تم ضعیف یعنی همان قالب قدیم را هم جواب می گیرد اما اگر ما دوباره بخواهیم مقایسه کنیم و بگوییم مثلاً قالب قدیم را عدد یک و قالب جدید را عدد دو بدهیم شما کدام را بیشتر علاقه مند هستید که انتخاب کنید؟ عده ای عدد یک و عده دیگری عدد دو را انتخاب می کنند و این طور نیست که قالب قدیم را کسی انتخاب نکند و یکسری هم غالبا قدیم را دوست دارند و عدد یک را انتخاب می‌کنند.

پس این فرق است یعنی بحث ui و ux به همین موضوع دقیقا اشاره می ‌کند، بحث رابط کاربری، اینکه مخاطب وقتی به سایت شما آمد چقدر حاضر است وقت بگذارد؟ شما یک محتوا تولید کردید اما آیا این محتوای شما را تا انتها می خواند و آن نوار متحرک بالای سایت آرام حرکت می کند یا سریع حرکت می کند؟

ما آرادی ها همه این موارد را مورد رصد قرار می دهیم، یعنی نوار بالایی که حرکت می کند الکی نیست یک نواری است که کامل دارد می‌ شمارد و حرکت آن فردی که روی سایت است را مورد شناسایی قرار می ‌دهد، اگر آمارها و سیستم های آمارگیری نباشد ما نمی فهمیم که چه اتفاقی روی سایتمان دارد می‌ افتد، آیا مخاطبی که روی سایت ما می ‌آید این خبرها را می ‌خواند؟ بعد از چند ثانیه خبر را ترک می کند؟ چه اتفاقی برایش می‌افتد؟ این موارد را خیلی مهم است.

گوگل چطور باعث می شود که شما آمارها را داشته باشید؟

تنها آمارگیری که من آرادی و مجموعه آراد به رسمیت می شناسد سایت گوگل آنالیتیکس است، ما هیچ آمارگیری را تایید نمی کنیم، فقط معیار ما گوگل است و هر چیزی که گوگل بگوید، آن را درست می ‌دانیم یعنی اگر خودتان بخواهید یک افزونه آمارگیر نصب کنید این ها هیچ کدام مورد تایید ما آرادی ها نیست چون ما روش‌ هایی بلد هستیم که کاری کنیم آمارگیرها عدد های الکی نشان دهند، تنها سیستمی که نمی ‌شود آن را دور زد سیستم گوگل است، خیلی حرفه ای است یعنی اصلاً راه دررو ندارد ولی همه آمارگیر های دیگر را می شود به راحتی دور زد، پس این آمار، آمار واقعی است، وقتی دیتا و اطلاعات غلط به شما بدهند پس نتیجه گیری هم غلط در می آید.

مثلاً فردی بود که می گفت یک دکتری هست که خیلی دکتر خوبی است و همه بیماری ها را خوب تشخیص می ‌دهد و وقتی از آن دکتر این سوال را پرسید که آقای دکتر چه چیزی باعث می شود که به شما بگویند دکتر خوبی هستید؟ دکتر واقعیت را گفت که این بیمارستان آزمایشگاه خیلی دقیقی دارد، من کار خاصی انجام نمی دهم ولی چون آزمایشگاه دقیق است نتیجه گیری هم دقیق در می آید یعنی درست حدس می‌ زنم که بیماری از چیست.
من در بیمارستان‌ های ضعیف کار نمی کنم چون آنجا آزمایشگاهش هم ضعیف است و دستگاهی که استفاده می کنند آمار دقیقی نمی دهد و چون آمار دقیقی نمی دهد آن نظری که من می خواهم بدهم اشتباه در می آید یعنی من همان فرد هستم با همان تخصص، که اگر در بیمارستان ضعیف کار کنم دکتر ضعیفی هستم ولی اگر وارد بیمارستان قوی شوم دکتر قوی به حساب می آیم چون نتیجه مهم است، یعنی آمارها و دیتاها و بحث چکاپ هایی که انجام می شود مهم است.
پس اینجا گوگل آنالیتیکس اسمش آنالیز و بررسی است، تمام آنالیزهای سایتمان اینجاست که اگر آمار به ما اشتباه داده باشند ما هم به مشکل بر می ‌خوریم و نمی‌ توانیم اصلا درست تحلیل کنیم.
اگر سوال تان این است که چگونه آنالیتیکس را نصب کنید؟ ما در سایت آراد برندینگ آموزش دادیم، وارد سایت آرد برندینگ شوید و آموزش نصب گوگل آنالیتیکس وجود دارد که می توانید آموزش را دریافت کنید.

بازدید از سایت آراد برندینگ

وارد قسمت که Home می شویم یک بخشی وجود دارد که مثلا نوشته ۱۳۹ تا، یعنی ۱۳۹ نفر همین الان سایت آراد برندینگ را باز کردند و در صفحه هستند، ممکن است شما بگویید که ما همین الان خودمان ۱۳۶ نفر در کلاس هستیم، نه شمایی که الان در کلاس هستید جز آمار آراد برندینگ حساب نمی ‌شوید شما اگر در پیج آپارات آراد برندینگ باشید جز آمار سایت آراد برندینگ به حساب نمی ‌آیید.

آماری که اینجا می بینیم دقیقا تعداد افرادی است که روی سایت هستند و در کلاس نیستند، ۱۳۹ نفر همین الان روی سایت‌ دارند مطالعه می ‌کنند، عده ای در بخش کمپین، عده ای در لایو هستند و هنوز روی دکمه ورود به کلاس کلیک نکردند و افراد دیگر در صفحات دیگر سایت هستند که اگر روی گزینه تایم ریپورت کلیک کنیم تمام گزارش ها را به ما نشان می دهد.
تعداد محتوایی که روی سایت آراد برندینگ تولید کردیم خیلی زیاد است، ما بیش از ۱۰ هزار محتوا روی این سایت تولید کردیم و هر کدام از این محتواهایی که تولید شده است برای ما مشتری و بازدید می گیرد، ما در طول روز بالای ۳۰۰ تا مشتری داریم، عدد ما خیلی عدد بالایی است، چرا ما خودمان هر روز تولید محتوا می کنیم؟ خیلی ها می گویند که چرا به ما پیشنهاد چنین کاری می دهید؟ قبل از اینکه ما به شما پیشنهاد بدهیم همه این موارد را روی خودمان تست می کنیم.
یعنی از تم، دیزاین، ui ،ux ، محتوا و … همه را ابتدا برای مجموعه خودمان تست می کنیم، اگر ما جواب بگیریم بعد می‌گوییم که شما هم انجام دهید، حالا یا شما آن را انجام می‌ دهید یا انجام نمی ‌دهید که این دیگر به خودتان ارتباط دارد، ما هیچ حرفی بدون حساب و کتاب نمی زنیم، همه را تحلیل می‌ کنیم.
ما آرادی ها الان یک سایت جدید برای خود مجموعه آراد برندینگ با آبشن ها و قابلیت های خیلی زیاد داریم طراحی می کنیم که تا یک یا دو ماه آینده تمام می ‌شود تا به همین الان ۳۰۰ میلیون تومان فقط بابت دیزاین و طراحی یک سایت ما هزینه شده است و چون اکثر شما این چنین پول‌ هایی ندارید که بخواهید بر روی سایتتان خرج کنید ما سعی می ‌کنیم که بهینه ترین حالت ممکن را به شما بگوییم مثلا ما می گوییم که بیایید با ۶۰۰ هزار تومان تغییر قالب بدهید.
شما اصلا نمی توانید آن قالب را با ۶۰۰ هزار تومان روی سایتتان طراحی کنید یعنی بالای حداقل ۵ الی ۶ میلیون تومان باید بابت یک قالب آن شکلی که بخواهید تمش طراحی شود و تمام قوانینui ،ux و سئو بخواهد در آن پیاده سازی شود باید پول بدهید. پس همه این ها تست شده است ما الان نزدیک دوماه است داریم یک سایت جدید با قالب جدید، قابلیت ها، آپشن ها و امکانات جدید روی سایت آراد برندینگ آپدیت می زنیم، حالا در آینده می‌بینید که چه قدرت و قابلیت هایی دارد و این جا وقتی ما آن سایت را راه اندازی کنیم دیگر تعداد بازدیدها از عدد ۱۳۱ هم بالاتر می ‌رود یعنی می بینید که یک دفعه آمار آراد یک رشد چشمگیر بیشتری داشته است و تعداد بازدیدهایش همینطور بیشتر می ‌شود.
پس این موارد را دقت داشته باشید یعنی افرادی که قالب جدید نصب می کنند اگه آمار داشته باشند می ‌دانند آماری که در قالب جدید است خیلی بیشتر از سایت آمار قبلی است.

بخش های مختلف سایت و عملکرد آن ها

realtime یعنی زمان واقعی، زمان واقعی همین الان است، تمام گزارش‌ ها و آمارها را در این بخش به من نمایش می ‌دهد، در بخش لوکیشن تعداد افرادی که از کشورهای مختلف همین الان وارد سایت ما می شوند و تمام صفحاتی را که بازدید می کنند به ما نشان می ‌دهد همچنین اینکه از کدام کشورها وارد سایت ما شدند را به ما نشان می ‌دهند.
حتی اگر روی کشور ایران کلیک کنیم آمار شهرها را هم به ما نشان می دهد. تمام دیتا را حتی می توانیم روی نقشه هم ببینیم یک آمار کاملا واقعی و دقیق در لحظه و ثانیه به ما نشان می دهد. بخش بعدی بخش آدیانس است که اینجا دوباره یکسری آمارهایی را از روزها و ایام مختلف به ما نشان می دهد.
بخش های دیگری نیز وجود دارند که حتی کیبورد ها و زبان هایی که روی سیستم عامل های مختلف نصب شده است را نشان می دهد که الان اکثر افرادی که وارد سایت ما شدند زبان کیبورد شان فارسی است، شهرها، کشورها، اینکه از کدام اینترنت دارند استفاده می کنند و حتی سیستم عامل شان را هم به ما نشان می دهد.
نیوز ویزیتور یعنی افرادی که برای اولین بار از سایت شما را دیدن کردند، نزدیک به ۸۰ درصد افرادی که وارد سایت ما می شوند کاربر های تازه هستند یعنی مشتری ‌های جدید می باشند و ۲۰ درصد مشتری قدیمی هستند.

نحوه نگه داشتن مخاطب روی سایت

پس ما تمام آمارهای واقعی را اینجا می بینیم، حالا وقتی من تشخیص می ‌دهم که ۲۰ درصد سایت من افراد قدیمی و ۸۰ درصد افراد جدید هستند من تلاش می کنم که الگوریتم و ظاهر سایتم و بحثux ، uiو تولید محتوا را بیشتر روی ۸۰ درصد بکشانم، چون اکثر مشتری های من این ۸۰% هستند، پس من تم سایتم را برای مشتری جدید می آورم و دوباره این قابلیت را ایجاد می کنم و می گویم که ۲۰ درصد را هم از دست ندهم و ۲۰ درصد را هم برای مشتری قدیمی خودم می‌ کشانم که این یک استراتژی و یک برنامه هدفمند است که من درست به هدف بزنیم.

رفتارشناسی در سایت

در بخش رفتارشناسی، این خیلی مهم است که رفتارها چگونه است، وقتی مخاطب وارد سایت من می شود کدام قسمت ها می رود؟ چه کار می کند؟ این رفتارها را اگر با هم نگاه کنیم می ‌بینیم که مثلاً ۱۵هزار نفر وارد صفحه کمپین شدند و بعد از آن وارد صفحه تماس با ما شدند، حدود ۱۲۰۰ نفر به صفحه اصلی سایت وارد شدند، ۲۸۴ نفر به صفحه پخش زنده رفتند، ۱۲۹ نفر به صفحه پرسش و پاسخ، ۱۲۸ نفر وارد about house رفتند و از آنجا یک عده ای به صفحه اصلی سایت وارد شدند و عده ای به صفحه کمپین رفتند، افرادی به صفحه لایو و یک عده ای به صفحه کمپین بدون اسلش رفتند و ۱۰۰ نفر به صفحات دیگر سایت وارد شدند.
تمام آمارها و تحلیل‌ ها این طوری پیش می‌ رود، من تمام صفحات سایت خودم را به روز می کنم یعنی بعد از اینکه من به صفحه about house می روم کامل تحلیل می کنم که وقتی مخاطب وارد این صفحه می شود من باید این صفحه را چگونه دیزاین و طراحی کنم که مخاطب را در این صفحه بیشتر نگه دارم و بتوانم تایم بیشتری را از مخاطب بگیرم، یک بحث، بحث تایم است که چند دقیقه در این صفحه ماندند و بحث بعدی این است که وقتی وارد این صفحه شد بعد از آن کجا رفت.

حرفه ای ترین صفحات

حرفه ای ترین صفحات باید صفحاتی باشند که کلیک ادامه بگیرند در واقع باید bonstrate سایتشان پایین باشد، bonstrate یعنی لحظه ای که مخاطب وارد سایت می ‌شود آیا از آن لحظه به بعد وارد صفحه دیگری از سایت من می شود یا نمی شود، اگر وارد صفحه دیگری بشود آفرین به خود می‌گویم که توانسته ام به آن هدفی که مدنظرم بود که وقتی مشتری اینجا آمد یک جای دیگر را هم ببیند، برسم.
مثلا دوست دارم مشتری را به سمت صفحه تماس با ما هدایت کنم، بعد از آن نگاه می کنم که آیا توانسته ام به هدفم برسم یا نه وارد صفحه ای شده که مد نظر من نبوده است، اگر رفت پس یعنی درست عمل کردم ولی اگر نرفت یعنی من اشتباه عمل کردم و هنوز نتوانسته ام آن ساختار خودم را بچینم.
مثلاً من بخواهم مخاطب را از صفحه کمپین به صفحه تماس با ما بکشانم آیا من توانسته ام این کار را انجام دهم؟ می بینم که بله این اتفاق افتاد، پس من از این تعداد مخاطب اکثر آنها را به سمت آن هدفی که داشتم کشاندم.
پس باید تخصصی روی تک تک صفحات کار شود که ما به این صفحات، صفحات لنگرین پیج می گوییم، صفحه لنگرین پیج دقیقا صفحه ای است که من آن چیزی که نیاز دارم را پیاده می کنم مثل یک نقشه می ماند.
مخاطب از صفحات مختلف وارد سایت من می شود و من هدفم این است که وارد هر صفحه ای که شد نهایتا به من زنگ بزند، مثلاً در پیج اولم مسیر خودم را می چینم و از صفحه ای که وارد شد محصولات من را ببیند بعد بیاید بخش “درباره ما” شرکت من را ببیند و بعد با من تماس بگیرد پس این یک مسیر است، هدف اولم این شکلی بود.
هدف دومم را این شکلی می چینم که مثلاً از صفحه اول وارد بخش “یک خبر دیگر” بشود و بعد از اینکه خبر را خواند مستقیما با من تماس بگیرد، باید به ازای تک تک این صفحات شما با برنامه جلو بروید.

استفاده از الگوریتم جدید گوگل

خیلی از افراد می پرسند محتوا چند کلمه ای باشد؟ واقعا در الگوریتم الان چند کلمه ‌ای بودن محتوا، مورد بحث نیست، قبلاً شاید بحث این بود که محتوا را چند کلمه ای بنویسید ولی الگوریتم الان گوگل اصلا اینطوری نیست یعنی کامل عوض شده است پس در گذشته گیر نکنید. چیزهایی که ما آرادی ها قبلا آموزش دادیم الان دیگر کاربرد آنچنانی ندارند و باید طبق الگوریتم جدید جلو برویم وگرنه زیاد جواب نمی گیریم و بازدهی کمتری می گیریم.
آیا اگر از الگوریتم قدیم استفاده کنیم اصلا جواب نمی گیریم؟ نه اینطور نیست شبیه همان مثال پیکان و پراید است، یعنی یک عده ای طبق قوانین قدیمی جلو می روند و باز هم الگوریتم اشتباهی که شما چیدید را استفاده می کنند یعنی به هر محتوایی که وارد شدند بعد از آن بلافاصله با شما تماس می گیرند.
می گویید الگوریتم من این شکلی است، آیا این الگوریتم جواب نمی دهد؟ چرا جواب می دهد اما نه به این منظور که بهترین الگوریتم ممکن را شما چیدید، از ۱۰۰ تا مشتری که بخواهند وارد سایت شما شوند ۲۰ درصدش این الگوریتم را جلو می روند و مستقیما تماس می‌ گیرند اما می بینید که ۸۰ درصد از مشتری ها این اتفاق برایشان نمی ‌افتد و دوست دارند الگوریتم های دیگر را پیاده سازی کنند یعنی وارد سایت می شوند و می گویند بروم یک مقاله دیگر را بخوانم و بعد از آن تماس بگیرم، یا ممکن است بگوید من حوصله ندارم مقاله بخوانم دوست دارم عکس محصولاتتان را ببینم، با شرکت شما آشنا شوم ببینم شما چقدر قوی هستید و بعد از آن با شما تماس بگیرم. افرادی که از الگوریتم های جدید پیروی می ‌کنند راحت ‌تر به شما اعتماد می کنند و پول می دهند.
یکی از افراد می ‌گفت من خیلی تلاش می کنم که بتوانم از پشت تلفن ۱۰۰ میلیون تومان پول از مشتری بگیرم ولی این اتفاق نمی افتد، خیلی سخت شده است، چرا؟ چون اصلا روی سایتش الگوریتمی تعریف نکرده است.
اگر می‌ خواهید پول های بزرگ تری بگیرید فقط می‌ توانید از مشتری هایی که به شما اعتماد کردند بگیرید نمی توانید پول های بزرگ را از یک تازه کاری که به شما اعتماد ندارد بگیرید پول های کوچک تر را می شود گرفت ولی پول های بزرگتر را به شما نمی دهند، سوال پیش می ‌آید که آیا آنها پول ندارند که نمی دهند؟ نه پول دارند ولی به شما اعتماد ندارند که کل پولشان را بخواهند به شما بدهند و از شما خرید کنند یک مقدار اندکی از پولی که دارند را از شما خرید می کنند تا به شما اعتماد کنند و بعد از اینکه اعتماد کردند پول بیشتری به شما می ‌دهند.
پس ما داریم یک صحبت روانشناسی می کنیم که شما رفتار شناسی کنید که مردم و مشتری ها و تجار چگونه از ما محصول را می‌ خرند؟ اگر شما این مسائل را درک نکنید به مشکل بر می خورید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ