🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.

نقش عقل در تجارت + فیلم

یک نفر از دوران کودکی یا نوجوانی عقل را محور و قطب زندگی قرار می دهد آن موقع است که به اهمیت و نعمت عقل پی می برد.

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

فرستادگان خدا بر محور عقل

افرادی که در مورد اهمیت نعمت عقل تفکر دارند متوجه این موضوع می شوند که فرستادگان خدا همیشه بر محور عقل حرکت کرده اند. مهمترین مسئله عقل است و اینکه محورهای زندگی چیست بسیار مورد بحث است.

نقش عقل

بحث های قرآن در مورد عقل است. هم چنین سخنان رسول خدا نیز در مورد عقل بوده است. اگر کمی با محور های دینی و محورهایی که خداوند آن ها را قطب قرار داده است انس گرفته شود نقش عقل فهمیده می شود.

عقل و انتخاب

اگر عمیق در آن تفکر نشود خیری برده نمی شود اهمیت ندادن به محورها موجب شده که شغل هایی که با عقل سر و کار دارند انتخاب نشوند. داشتن عقلی که به واسطه آن تدابیری بکار برده شود که امور را به سامان برساند.

میزان عقل است و باید رشد کند. هر چیزی که عقل را کم کند حرام است. کسی که در ملک خدا زندگی کرده وآن گونه که شایسته است پروردگارش را نمی شناسد بسیار زشت است که بی خردی کند.

عقل چطور شناخته می شود؟

افراد در موقعیت های مختلف کارهای متفاوتی انجام می دهند. یک شخص دو سال پیش در ان موقعیت یک کار انجام می دهد دو سال بعد باز در همان موقعیت کار دیگری انجام می دهد و تصمیم بهتری می گیرد چون عقل پخته تر شده است و رفتارها تغییر کرده و همه انسانها در عقلشان تغییر ایجاد می شود و ثابت نمی ماند.

احادیثی از نقش و اهمیت نعمت عقل

بطور مثال حدیثی از رسول خدا ( ص ) که می فرمایند: بهشت هر شخص به اندازه عقل او است. و جهنم هر شخص به اندازه نادانی او است.

حتی در مورد شغل از امام صادق ( ع ) نقل شده است که می فرماید: از شیعیان می خواهد که خود را به مشاغل کوچک نگمارید.

امیرالمومنین ( ع ) فرموند: جوانی مستی می آورد و عقل را ذائل می کند شبیه ذائل شدن عقل دیوانگان. اگر چهل سال از عمر کسی بگذرد و بعد از آن عملی که از عقل بدور باشد انجام دهد خداوند سخت میبخشد.

امیر المومنین ( ع ) به نقل از پیامبر اکرم محمد مصطفی ( ص ) میفرماید: یاعلی انت عقل. تو آن عقل ثابتی هستی که خداوند می خواهد.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.1 پاسخ