دلایل اهمیت روش‌های حمل و نقل زمینی

بهطور کلی چهار روش حمل و نقل وجود دارد: E، F، C و D.

روش C: ارسال محصول از مبدا با پرداخت هزینه‌های حمل؛

روش F: ارسال محصول از مبدا بدون پرداخت هزینههای حمل؛ 

روش E: تحویل محصول در محل ارسال، در محل عزیمت یا درب کارخانه؛

و روش D: تحویل محصول در مقصد. 

در نوشتهای جداگانه به روشهای حمل و نقل زمینی که در گروه C قرار میگیرد، میپردازیم.

دلایل اهمیت روشهای حمل و نقل زمینی:

رشد صادرات غیرنفتی

با توجه به اینکه در معرض تحریمها قرار داریم و هدف اقتصاد این است که صادرات را به سمت محصولات غیرنفتی ببرد، سیاست کشور ما هم رشد صادرات غیرنفتی است و بیشترین مقصد صادرات غیرنفتی ما نیز کشورهای اطراف هستند. بنابراین باید حمل و نقل زمینی را کامل یاد بگیریم، به آن مسلط باشیم و شرایط آن را بدانیم. بهطور مثال در سال ۹۷، ما ۴۴ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشتیم که بیش از ۲۴ میلیارد آن به پانزده کشور اطراف بوده است. 

 

جایگاه ویژه کشورهای اطراف در صادرات ایران

یکی از مهمترین راهکارهای دولت برای مبارزه با تحریمها و فرار از آنها این است که کشورهای اطراف را جایگزین اتحادیه اروپا در صادرات بکند، همانطور که ما کشورهای اوراسیا و کشورهای حوزه CIS را جایگزین اتحادیه اروپا میکنیم. ارتباط ما با پانزده، شانزده کشور اطرافمان زمینی است، به جز امارات، دبی و عمان که البته امارات سهم عظیمی از صادرات ما دارد. پس شما باید به اصول حمل و نقل زمینی هم مسلط باشید. درست است که نود درصد تجارت در جهان با حمل و نقل دریایی انجام میشود، چون ارزان است، میتوان کالا را در حجم بالایی حمل کرد و ایران هم برای این کار موقعیت جغرافیایی بسیار خوبی دارد. ولی بیش از ۵۴ درصد صادرات غیرنفتی ایران به پانزده کشور اطراف خودش است، یعنی ۲۴ میلیارد دلار که شش میلیارد دلار آن، ارزش صادرات به امارات است. برای ارسال کالا به سایر کشورهای مقصد صادرات ایران، مثل روسیه، ارمنستان، ترکیه و افغانستان و غیره، از مسیرهای زمینی استفاده می‌شود.

موقعیت جغرافیایی ایران

موقعیت جغرافیایی ایران به ما کمک میکند برای کشورهای حوزه CIS، یعنی روسیه و همسایگان آن یا همان شوروی سابق، جذاب باشیم. ما حتی برای اروپا هم جذاب هستیم؛ چون اگر قرار باشد محصولی از چین به اتحادیه اروپا ارسال شود، شاید با کشتی در حدود دو تا سه ماه طول بکشد، در حالی که با ارسال زمینی میتواند پنج روزه از ایران به مقصد برسد. پس ما از نظر جغرافیایی در جایگاه خوبی برای برقراری ارتباط میان چین و هند با کشورهای حوزه اوراسیا و اتحادیه اروپا قرار گرفتهایم.

 افزایش سرعت حمل و نقل

مزیت دیگر ارسال زمینی سرعت آن است. درست است که حمل و نقل دریایی ارزانتر است، ولی حمل و نقل زمینی سرعت ارسال کالا را برای ما بسیار افزایش میدهد. بنابراین بسیار مهم است که بر حمل و نقل زمینی تمرکز بیشتری داشته باشیم و در این زمینه کار کنیم.

 

 

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ