🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.

جایگاه آموزش و راهنما در زندگی + فیلم

آموزش و راهنمای جایگاه ویژه ای در زندگی هر شخص دارند و اینطور نیست که در تمامی سنین شخص بتواند طبق ضرب المثل هر وقت ماهی رو از آب بگیری تازه است پیش برود، بلکه گاهی برای جبران گذشته خیلی دیر می شود.

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.
آموزش و راهنما در زندگی

چرا آنگونه که شایسته است خدا به ما توفیق نمی ‌دهد که رشد کنیم؟ با این که فهمیدیم راه درست است و قصد داریم حرکت کنیم، اما چرا آن طور که پسندیده است حرکت نمی کنیم؟

برای این موضوع ریشه های مختلفی وجود دارد که ما امروز می خواهیم در مورد یک ریشه خیلی مهمی صحبت کنیم که اکثراً دیده نشده است.

باورهای غلط افراد

یک جمله غلط معروفی است که می گوید ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه است، این به این معنا در ذهن مردم تثبیت شده است که اگر انسان یک کار غلطی را انجام دهد هر وقت که برگردد خوب است و سود برده است.

اما گاهی چنان انسان در یک کار اشتباهی پیش می رود که حتی اگر روزی متوجه شد که آن کار غلط است توانی بر ترک آن نداشته باشد، مثلاً به بعضی افراد گفته می ‌شود که آیا قبول دارید آهنگ هایی که گوش می دهید و فیلم های مبتذلی که می بینید خوب نیستند و مغزتان را خراب کرده اند؟ آن افراد این موضوع را قبول دارند ولی وقتی به آن ها گفته می شود که دیگر این کار را تکرار نکنید و آن را ترک کنید می گویند نمی توانیم و معتاد شده ایم.

پس چه بسا کار کثیفی که انسان در آن وارد می‌ شود و راه غلطی که در آن می ‌رود مانند یک مرداب و باتلاقی است که او در آن وارد می شود و وقتی به خودش قول می دهد که این مسیر را برگردد دیگر توان ندارد که پایش را از باتلاق بیرون بکشد.

 فرصت رشد برای پیرها و جوان ها

تعدادی از افراد جوان و تعدادی پیر هستند، پیر ها افسوس می خورند که خدایا چرا ما سال ها رسالت خودمان را در این عالم نفهمیدیم و عمرمان را در راهی صرف کردیم که بطالت ایام بود و چه سختی هایی که در قبال این کارمندی و کارگری به فرزندان و خانواده مان دادیم، حالا امروز فهمیدند که راه دیگری بود و می توانستند ثروتمند شوند آیا این ها با آن جوانی که تازه امروز وارد شده است، یکسان هستند؟

افراد جوان فرصت زیادی برای رشد کردن دارند ولی افراد پیر زمان زیادی از عمرشان باقی نمانده است و افراد جوان به خاطر اینکه خیلی در راه های فرسوده وارد نشده اند مغزشان تازه است ولی آن فرد مسن سال های زیادی از عمرش را صرف کارهای بیهوده کرده و مغزش خسته شده است پس این طور نیست که هر وقت برگردید خوب است و سود می کنید.

یادگیری در زمان مناسب

ما خیلی ها را می بینیم که می ‌خواهند وارد مسیر تجارت شوند، ولی ورود در هر امری نیازمند یادگیری است. اما می بینیم که این افراد حوصله ای هم برای یادگیری ندارند، چون سال های زیادی از عمرشان را در مدرسه و دانشگاه گذراندند و فایده ای هم برایشان نداشت.

مثل فردی است که او را به باشگاه بدنسازی ببرند و تعداد زیادی وزنه دستش بدهند و بعد از ۵ ساعت که ورزش کرد دو تا شمشیر هم به او بدهند و بخواهند که شمشیر بازی کند در صورتی که این فرد دیگر توانی برایش باقی نمانده است و از یادگیری و در کلاس نشستن خسته شده است.

شتاب در آموزش

امیرالمومنین علی علیه السلام می فرماید پسرم دیدم که سن تو کم است و قصد داشتم این حرف ‌هایی که الان می خواهم بزنم را نگه دارم و در آینده به تو بگویم اما دیدم که زمان زیادی نمانده است و ترسیدم از اینکه دشمنان سبقت بگیرند و شبهاتی را در تو ایجاد کنند و تو را از مسیر حق منحرف کنند برای همین در آموزش تو شتاب کردم.

سن ۷ تا ۱۴ سن مناسبی برای افراد است که یاد بگیرند و بعد وارد جامعه شوند در صورتی که ما در این سن به بچه ها آموزش های نادرستی می دهیم، هر چیزی زمان و بهاری دارد و بهار یادگیری سن ۷ تا ۱۴ سالگی است اگر شما در این بهار در زمین وجود این بچه ها چیز بی ارزشی بکارید انتظار دارید در جوانی از آن چه چیزی درو کنید؟ بعد زمستان یادگیری شان نصیب آرادی ها می شود.

وقتی سن بچه ها کم باشد خیلی راحت و سریع چیزی که به آن ها گفته می شود را می پذیرند و درک می کنند، اما این بچه ها را که آمده بودند یاد بگیرند چنان با علوم بی فایده خسته شان کردید که الان دیگر زمستان شده است و دیگر فصل درو و کشت و کار نیست حالا در این سن به پست آرادی ها خوردند. حالا واقعا اگر ماهی را از آب بگیرید تازه است؟

حالا ممکن است که این افراد تلاش ‌کنند و خود را از این باتلاق خارج کنند و با یک تلاش مضاعف آن چیزی که در گذشته کم ‌کاری کرده اند را با تمرکز بیشتری گوش دهند، اما موضوع بدتر از این ها هم وجود دارد.

مثلا فرد گناهکاری که در سال‌ های قبل معلم بوده است اگر این فرد سالی ۵۰ دانش آموز داشته باشد و ۲۰ سال هم معلم بوده است یعنی ۱۰۰۰ تا زندگی را به بیراهه برده و خراب کرده است و نمی شود که توبه کند و برگردد و خدا بگوید آفرین این برگشت و همه چیز تمام شد و رفت.

 

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.0 پاسخ