📺 کلاس های مجازی - اساتید در انتهای هر کلاس، سوالی را از مباحث جلسه طرح می کنند که در بخش پرسش و پاسخ قرار داده می شود.
❓ در بخش پرسش و پاسخ عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

معنای اعداد در برندسازی + فیلم

معنای اعداد در برندسازی بسیار مهم است زیرا شما با درک علت استفاده از عدد در برندسازی می توانید متوجه باشید که در کدام مرحله از کارتان نیاز است تا آن را به کار ببرید.

گسترش و پیشرفت تکنولوژی
یکی این دلایل استفاده از اعداد در برند سازی این است، زمانی که تعداد محصولات و تکنولوژی رو به جلو پیش می رود، قطعا تکنولوژی باعث این می شود که محصول، قابلیت تنوع بالایی را داشته باشد و در نهایت افراد علاقه مند می شوند که از اعداد استفاده کنند. چراکه کار را برای تولید کننده راحت و آسان تر می کند.
در واقع می توان گفت شرکت های بزرگی همچون سامسونگ و الجی اگر می خواستند برای هر محصول یک نامی انتخاب کنند، با توجه به تنوع محصولی که دارند، با دردسر بزرگی روبرو می شدند.
آسان تر شدن انتخاب نام محصول
اگر به جای استفاده از اعداد از واژه ها استفاده می کردند، در انتخاب واژه با مشکل برخورد می کردند. علاوه بر خود شخص تولید کننده، کار برای مصرف کننده و بازار فروش نیز سخت می شد. اما با استفاده از اعداد این دغدغه از بین رفت.
در گوشی های موبایل و حتی خودرو های مختلف هم این نوع استفاده از اعداد و ترکیب اعداد و حروف با هم در بحث برند مشاهده می شود. پس یکی از دلایل استفاده شرکت ها از اعداد در برند بحث پیشرفت تکنولوژی بوده است که باعث می شود، محصولات تنوع پیدا کنند و برای نام گذاری این حجم محصول باید بتوان به راحتی نامی انتخاب کرد.
فقدان واژه های جدید
دلیل دوم فقدان و نبود واژه های جدید هست، که نمی توان به راحتی نام های متناسبی و همچنین مانوس با محصول را پیدا کرد. به همین جهت تشخیص دادند که بهتر است از عدد استفاده کنند. مگر زمانی که تعداد محصولات کم باشد و تنوع بالایی نداشته باشد.
البته در این موراد نیز اغلب از اعداد استفاده می کنند. همچون برند اپل که نهایت دوازده الی سیزده مدل گوشی موبایل به بازار عرضه کرده و نسبت به سامسونگ تنوع بسیار پایینی دارد، با این حال برای همین تعداد کم نیز از اعداد استفاده کرده است.
افزایش بخشبندی بازار
میتوان در بحث برند بخشبندی کرد، به عنوان مثال در تولیدات پوشاک می توان برند های یک تا ده را برای لباس های بچه گانه و ده تا صد را برای نوجوان ها و از صد تا دویست برای جوانان و دویست به بالا را برای بزرگسالان در نظر گرفت!
یعنی با همین اعداد به راحتی می توان برای نیاز بازار بخش بندی کرد. مفهوم بخشبندی این است که شما در هنگام ورود به بازار نمی توانید تمام نیاز های بازار را در دست بگیرید، پس مجبور خواهید بود، در یک حوزه از بازار ورود کنید.
اینکه در کدام حوزه فعالیت کنید صرفا به زیر ساخت ها و امکانات و حتی آمادگی بازار برای پذیرش کالای شما بستگی دارد. باید بخشی را انتخاب کنید که بتوانید در آن حوزه دفاع کرده و توانمندی آن را داشته باشید.
پس با اعداد می توانید بخش قابل دفاعی از بازار را در دست خود داشته باشید و در نهایت تعداد بخش های خود را افزایش دهید.
کاهش چرخه عمر محصولات
یکی دیگر از دلایل استفاده از اعداد این است که ماندگاری و عمر محصولات مانند گذشته نیست و بسیار کم شده است. در دوره های گذشته تمرکز روی انبار های انبوه بوده، یعنی یک عده تولید کننده بودند که محصول تولید می کردند و همین تولید را مدام ادامه می دادند و انبار می کردند برای سال های بعد!
اما امروزه بازار ها بخش بندی شده و تنوع محصول افزایش یافته و درنهایت عمر محصولات کمتر شده است. به عنوان مثال در بازار محصول دوچرخه اگر درگذشته فقط چند مدل بودند اما امروزه فقط در حیطه کوهستان چندین مدل متفاوت وجود دارند و علت آن کم بودن عمر محصول هست.
باتوجه به نیاز های جامعه محصول را آپدیت می کنند، پس بنابراین زمانی که چرخه عمر محصول کم شده به سرعت محصولات جدید تولید می شوند و مدل های قبلی از بازار کنار می روند، درنتیجه مجبور هستند از اعداد استفاده کنند، چراکه برای یک سال عمر محصول نمی توان واژه های جدید درست کرد.


توسعه
مورد بعد این است که با برند سازی توسط اعداد می توان هم خود برند را حفظ کرد و هم عدد را و در نهایت می توان برند را توسعه داد. در واقع یکی از دلایل استفاده از اعداد همین حفظ و توسعه برند است.
به عنوان مثال زمانی که شما یک محصول ایکس 3 را تولید می کنید، با اینکه یک سال از عمر محصول می گذرد اما با این حال این برند حفظ می شود. حتی زمانی که محصول ایکس 4 جای آن را در بازار می گیرد با این جال محصول ایکس3 مشتری های خاص خودش را دارد.
اگر محصول کارایی مطلوبی داشته باشد، حتی بعد از آمدن مدل های جدید نیز باز هم مخاطب های خود را حفظ می کند. پس با استفاده از عدد در برند هم میتوان جایگاه محصول را حفظ کرد و هم مدل بعدی را با کیفیت و کارایی بالاتر با عددی دیگر ارائه داد.
ماندگاری ویندوز سون در بازار جهانی
ویندوز سون مثال بسیار عالی برای بیان این مورد است. این محصول مخاطبان بسیار زیادی دارد و با اینکه ویندوز های سری 8 و 10 و مدل های بسیار دیگری که روانه بازار شده اند، با وجود آن ها نتوانسته مخاطبین خود را حفظ کند.
زمانی که محصولات متنوعی دارید اگر یکی از محصولات دچار موفقیتی شود و بتواند مشتری های خودش را جذب کند و در بازار به خوبی عرضه شود، نباید گفت که سایر محصولات نخواهند توانست به خوبی آن خود را در بازار نمایان کنند. پس با یک عدد می توان جایگاه را برای تمامی محصولات حفظ کرد.

 

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.25 پاسخ
 1. Avatar
  منصورفرنیا گفته:

  برند یک نام یا نشان یا مولفه‌ایه معرف یک شرکت یا محصوله و در ذهن مخاطب دارای روایتی منحصربفرده

  پاسخ
 2. Avatar
  سیدباقرابطحی گفته:

  یک برند در ذهن مشتری شکل می‌گیره امّا می‌توان با کنترل عوامل مختلف نقش مثبتی رو در ذهن مشتری حک کرد

  پاسخ
 3. Avatar
  نیایش ناظمی گفته:

  با توسعه رسانه‌های دیجیتال اعداد تونستن نقش پررنگی رو در تجاری‌سازی فعالیت‌های بیزینسی پیدا کنن

  پاسخ
 4. Avatar
  رایاخودسیانی گفته:

  واقعیت اینکه همه نمی‌تونن صاحب این اعداد شن یا اینکه اگه هم صاحب این اعداد شن نمی‌تونن از اون‌ها در کسب و کارشون استفاده کنن

  پاسخ
 5. Avatar
  نگارعظیمی گفته:

  کسب و کارهای معدودی هستن که می‌تونن از اعداد استفاده لازم رو ببرن چون اون‌ها به درجه بالایی از شجاعت و ریسک‌پذیری ریسدن و ترس رو کنار گذاشتن

  پاسخ
 6. Avatar
  شهروزصادقی گفته:

  راهنمایی‌هایی که مشتری، شرکا، کارمندان و حتی رقبای تجاری به یک سازمان می‌کنن بهترین شانس‌ها رو برای برندینگ و موفقیت می‌دن

  پاسخ
 7. Avatar
  سیدمجیدنیل ساز گفته:

  نظرات جمعی و حتی انتقادات تخریبی هستن که برند رو در گذر زمان صیقل میدن و اونو به بهترین شکل میسازن

  پاسخ
 8. Avatar
  محمدسانایی گفته:

  قبل از اینکه به سراغ برندسازی و تبلیغات گسترده بریم باید ابتدا بازار و پرسونای مشتری رو بشناسیم

  پاسخ
 9. Avatar
  فروغ قشقایی گفته:

  تحقیقات بازار که زیرمجموعه تحقیقات بازاریابیه می‌تونه اطلاعات خوبی رو به ما بده و در تدوین استراتژی‌های کسب وکاری ما تاثیر بزاره

  پاسخ
 10. Avatar
  مریم مظاهری گفته:

  کسب‌وکارها به‌عنوان قلب اقتصاد جامعه در بستر مجموعه‌ای از عوامل قانونی، سیاسی‌، اجتماعی و فرهنگی‌، تکنولوژیک و فیزیکی فعالیت می‌کنن که هم از این عوامل تاثیر می‌پذیرن و هم بر اونها تاثیر می‌زارن

  پاسخ
 11. Avatar
  زهره عزیزی گفته:

  محیط کسب‌وکار کشورها توسط سازمان‌های مختلف بین‌المللی با استفاده از شاخص‌هایی از ابعاد گوناگونی بررسی و مقایسه می‌شن و کشورها با توجه به رتبه این شاخص‌ها وارد نوعی رقابت و الگوبرداری برای بهبود فضای کسب‌وکار و رشد و توسعه می‌شن

  پاسخ
 12. Avatar
  علی جزایری گفته:

  روند رشد تکنولوژی‌های دیجیتالی در دنیا وانقلاب دیجیتال عصر جدید رو به عصر دیجیتال تبدیل کرده و در اون تکنولوژی‌های دیجیتال به سرعت در همه عرصه‌های زندگی انسان مثل اقتصاد و تجارت، آموزش‌، سرگرمی ومعاشرت وارتباطات‌، جنگ‌، هنر و… نفوذ کرده و قاعده بازی رو تغییر دادن و از جمله باعث پیدایش مفاهیم اقتصادنوین مثل اقتصاد فراماده و اقتصاد نرم‌افزاری شدن

  پاسخ
 13. Avatar
  هادی اصغری گفته:

  یکی از قوانین طلایی برای انتخاب نام تجاری برای یک محصول جدید اینه که حتی الامکان نامی کوتاه اما با مفهوم برای اون انتخاب کنیم

  پاسخ