🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.

اهمیت بسته بندی در صادرات + فیلم

در صادرات بسته بندی بسیار مهم است زیرا هم باید بعد شیک بودن و ظاهر آن را در نظر بگیریم و هم اینکه باید به طوری انجام شود که کالای ما تا رسیدن به مقصد دچار صدمه و آسیب نشود.

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.
اهمیت بسته بندی در صادرات

معمولا آن بسته بندی گران تر و شیک تر را به عنوان بسته بندی صادراتی معرفی می کنند. البته همیشه هم اینطور نیست. در این مقاله قصد داریم بررسی نماییم چرا معمولا بسته بندی های بهتر را برای صادرات قرار می دهیم، دلیل این کار چیست، و چه مزایایی برای ما دارد.

پکینگ لیست چه کاربردهایی دارد؟

اول از پکینگ لیست شروع می کنیم. پکینگ لیست چیست؟ در ایران اصطلاحا به پکینگ لیست عدل بار می گویند. وقتی ما فاکتور یا کانورشن ویس را به مشتری می دهیم، درواقع به او می گوییم که به طور مثال شما از ما ده تن رب خریداری نموده اید که ما به شما ده تن قوطی ۷۵۰ گرمی رب تحویل داده ایم. دیگر توضیح نمی دهیم که این ده تن به چه صورتی بسته بندی شده است، آیا تعریفی از بسته بندی آن وجود دارد یا خیر؟
در پکینگ لیست همراه فاکتور توضیح داده می شود که این ده تن بار، فرضا از ۷۰۰ بسته رب تشکیل شده است که مجموعا ۱۱۰۰۰ قوطی رب دارد. به این تعریف ریز که این بسته بندی به چه شکلی انجام گرفته است، در هر بسته چه چیزی قرار گرفته است و وزن خالص و نا خالص هر بسته چقدر است، پکینگ لیست می گویند. لیستی که به ما نشان می دهد دقیقا محصولی که خریداری کرده ایم به چه صورت است.

بعضی از مواردی که در پکینگ لیست ذکر می شود شامل فروشنده، خریدار، مقصد، ترم تحویل و اطلاعات اولیه در مورد محصول می باشد. به طور مثال محصول ما رب گوجه است که ما ذکر می کنیم رب گوجه ای که داریم یک کامیون است که قرار است از ایران ارسال شود و در این کامیون، بسته های رب گوجه ۸۰۰ گرمی قرار گرفته است. در ادامه باید توضیح داده شود که بار مذکور شامل ۹۷۰ بسته است که شامل ۱۱۶۴۰ قوطی می شود. این را ما در پکینگ لیست می آوریم.
با پکینگ لیست مشتری متوجه می شود که دقیقا ما چه چیزی داریم به او تحویل می دهیم. وزن خالص ۷۵۰ گرم است و وزن ناخالص آن ۸۰۰ گرم، ۵± گرم است. به این معنی که ممکن است به این مقدار وزن آن بالاتر یا پایین تر باشد. این پکینگ لیست به همراه فاکتور به مشتری ما می فهماند که چه چیزی از ما خریده است، چطور بسته بندی شده است و باید منتظر چه چیزی باشد.

کاربردهای پکینگ لیست چیست

پکنیگ لیست دو کاربرد دارد. کاربرد اصلی آن در مقصد می باشد. گمرکی که می خواهد کالا را ترخیص کند از طریق پکینگ لیست متوجه می شود که چه چیزی در حال ورود به کشور است. در مبدا هم وقتی پکینگ لسیت را به مبدا می دهیم به ما یک سند به نام تالی می دهد که مشخص می کند چه چیزی در حال خروج از کشور است.
معمولا در مبدا خیلی سخت نمی گیرند و همان اسپاری که خودمان تحویل می دهیم را قبول دارند، ولی مقصد بیشتر بررسی می کند که این کالا با چه مشخصاتی، به چه حالتی و با چه صورتی در حال ورود به کشور می باشد.

در نتیجه پکینگ لیست علاوه بر این که به مشتری اطلاعاتی می دهد که بداند چه چیزی را و به چه شکلی تحویل می گیرد، برای گمرک مقصد هم مشخص می کند که منتظر چه چیزی باید باشد و چه چیزی در این کامیون در حال ورود به کشورشان است.

شرکت بازرسی چیست و چه وظیفه ای دارد؟

در تجارت یک تعریفی وجود دارد به نام شرکت های بازرسی. شرکت های بازرسی شرکت های معتبری هستند که بزرگترین های آنها در تمام کشورهای جهان شعبه دارند. این شرکت ها وظیفه دارند در دو بخش کیفیت و تعداد به ما تاییدیه دهند. به این صورت که بازرس آن شرکت به محل بارگیری کالا می رود و محصول را از نظر تعداد و کیفیت با قرارداد چک می کند. به طور مثال اگر شما با این مشخصات طبق قراردادی که به شرکت اعلام کرده اید مداد سفارش داده اید، ناظر شرکت می آید و نگاه می کند که آیا واقعا همان در حال بارگیری است یا نه چیز دیگری در حال ارسال می باشد.
قبلا در مقاله های قبلی در مورد کیفیت صحبت شده است. امروز می خواهیم در مورد نقش دوم شرکت ها صحبت می کنیم و آن هم بحث تعداد است. ناظر شرکت به همراه نماینده شرکت فروشنده به محل بارگیری می روند.

خریدار می تواند نماینده داشته باشد و یا اینکه نداشته باشد. در این حالت به خود شرکت به طور مثال SGS اعتماد می کند. این شرکت ها، شرکت های معتبری هستند که کسی تا به حال تخلف و خطایی در کارشان مشاهده نکرده است. یا اینکه آنقدر تخلفات آنها نادر است که کسی آنها را بررسی نمی کند و کامل به آنها اعتماد می کند.
شما در قرار داد خود یک شرکت بازرس را تعیین می کنید. این شرکت در هنگام پلمپ شدن بار تک تک آنها را می شمارد و از نظر تعداد آن ها را برای شما تایید می کند. با این کار شما در ایران هستید و به طور مطمئن از چین کالایی را خریداری می کنید. از این کار می توان برای اطمینان مشتری هم استفاده کرد. به طور مثال اگر مشتری دغدغه داشت که از کجا بدانم باری که ارسال می کنید همان چیزی است که توافق کرده ایم؟
در جواب به او نگویید که نماینده اش را ارسال کند. این یک جواب آماتور می باشد. به طور مثال اگر کسی در ایران به شما بگوید که من از کجا بدانم شما همین کالا را ارسال می کنید؟ در جواب می گوید خدا شاهد است همین را می فرستیم. متاسفانه با این حرف نمی توان کاملا اعتماد کرد.
راهکار دوم این است که نماینده خریدار بیاید. اما راه سوم این است که خیلی حرفه ای به او بگویید یک شرکت بازرسی تعیین کند. نماینده شرکت بازرسی می آید و تعداد و کیفیت کالا را کنترل و بررسی می کند. در نتیجه تعدادی که در پکینگ لیست قید می شود توسط این اشخاص بررسی و تایید می گردد.

اهمیت بسته بندی در صادرات

اولین اهمیت بسته بندی جلوگیری از آسیب است. تقریبا کسی نمی تواند بگوید بسته بندی وجود دارد که هیچ محصولی در آن خراب نمی شود. اگر بهترین بسته بندی را هم تهیه کنید می بینید در مقصد ۱۰ درصد محصول خراب می شود. ولی اگر آن بسته بندی کیسه ای را که در ایران معمول است در صادرات استفاده کنید، می بینید مثلا در مقصد ۶۰ درصد بار نابود شده است.
وقتی شما می خواهید کار صادراتی کنید بررسی می کنید که به طور مثال تخم مرغ را در چه اندازه هایی بسته بندی کنیم، پک آن را چطور طراحی کنیم که به تخم مرغ های بالایی برخورد نکند، و خود تخم مرغ هم چطور باشد که در تکان های حمل و نقل زرده و سفیده اش مخلوط نشود.
مسیر حمل کالا احتمالا به این شکل است که محصول در کارخانه بسته بندی می شود و در کانتینر بارگیری می گردد. سپس در بندر در CY خالی می شود. بعد از CY به روی کشتی می رود. سپس بعد از تکان های روی دریا به مقصد می رسد. سپس خالی می شود و مجددا بارگیری می شود و به مقصد نهایی می رسد. پس باید بسته بندی به نحوی باشد که کالا درست و سالم به مقصد برسد.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.0 پاسخ