تاثیر تحریم بر اقتصاد ایران + فیلم

یکی از دغدغه های امروز کشور موضوع تحریم ها می باشد که بر روی زندگی اکثر مردم تاثیر گذاشته است. یکی از گروه هایی که بیشتر تحت تاثیر این موضوع قرار گرفته اند تاجران هستند. در این مقاله قصد داریم تمام جوانب این مسئله را بررسی نماییم.

تاثیر تحریم ها بر معیشت مردم

اولین نکته که مد نظر قرار می گیرد این است که تحریم ها چه تاثیری روی زندگی و معیشت مردم داشته است؟

در رسانه ها و اخبار با عبارت تحریم های ظالمانه از این موضوع یاد می شود که تاثیر تحریم ها بر روی زندگی و معیشت مردم عادی را نشان می دهد. اولین تاثیر تحریم روی قیمت ها می باشد.

طبیعتا تولید کننده ای که می خواهد محصولی را تولید کند، زمانی که با کمبودهایی مانند کمبود مواد اولیه یا سایر موانعی که برای تولید او ایجاد می شود برخورد می کند، اولین راهکار او بالابردن قیمت محصول است. به همین علت تولید کننده و کارخانه دار از موضوع تحریم ها ضرر آنچنانی نمی بیند و این ضرر بیشتر متوجه مصرف کننده نهایی یا مردم عادی می باشد.

دومین تاثیری که تحریم بر روی زندگی مردم دارد این است که تعدادی از تولید کنندگان توانایی فروش محصول خود را به مصرف کننده نداشته باشند. در نتیجه مجبور به اخراج کارگران و کارمندان خود می شوند و خط تولید ها تعطیل می شود. در نهایت باز هم این نوع تحریم ها به قشر عادی جامعه فشار وارد می کند.

اما اگر بخواهیم تاثیر تحریم ها را بر روی زندگی تمام مردم بررسی نماییم، می بینیم تولید کنندگان و کارخانه دارها به مراتب کمتر از مصرف کنندگان نهایی درگیر این مشکلات می شوند. زمانی که یک تولید کننده، یک ماده اولیه را گران بخرد، محصول خود را گران تر می فروشد و عملا اتفاق خاصی برای او نمی افتد و در نتیجه این اتفاقات برای تولید کنندگان و تجار اثر آنچنانی ندارد.

نقش مخرب کاسبان تحریم در دوران تحریم ها

در دوران تحریم مشاغل جدیدی هم اضافه می شود. یکسری کاسب تحریم هم در این موارد به وجود می آیند. افرادی پیدا می شوند که با توجه به شرایط جامعه کارهایی انجام می دهند که در نتیجه آن علاوه بر فشاری که از خارج بر اقتصاد وارد می شود، فشار های داخلی نیز بر اقتصاد و معیشت اضافه شود.

به طور نمونه در سال گذشته که نوسان قیمت دلار را شاهد بودیم، دیدیم یک سری افراد یک شبه پولدار شدند و یک شبه ره صد ساله را رفتند. اینها انسانهایی هستند که برایشان شرایط مردم اصلا مهم نیست و فعلا فقط به فکر منافع خود و کسب درآمد به هر قیمتی هستند.

چطور تجار در دوران تحریم ها کمترین زیان را متحمل میشوند

همانطورکه میدانید کشورهایی که ما را تحریم کرده اند از هیچ تلاشی مضایقه نکرده اند تا این فشارها را بر ما مضاعف کنند. حال که ما از سمت آمریکا، اتحادیه اروپا و … تحریم هستیم چطور تجار در این شرایط کمترین ضرر را داشته اند؟

ما در قسمت قبل اشاره کردیم که بیشترین ضرر متوجه مردم عادی و مصرف کنندگان نهایی است. گروه بعدی تولید کنندگان و کارخانه دارها می باشند. طبیعتا کارخانه دارها برای تولیدشان نیاز به تامین یک سری مواد اولیه از کشورهای مختلف دارند و این تحریم ها سبب می شود آنها نتوانند مواد اولیه را به سادگی تامین کنند. در نتیجه دغدغه های تولیدشان بیشتر می شود. ما بارها تفاوت های تجارت و تولید را گفته ایم و به اندازه کافی در مورد موانع تولید و مشکلات تولید در ایران صحبت شده است.

اما زمانیکه تحریم ها هم به این موانع اضافه می شود می بینید تولید کنندگان و کارخانه دارها هم اقشاری هستند که از تحریم ها آسیب های زیادی می بینند و از این آسیب ها در امان نیستند.

اما هنگام صحبت در مورد تجار، میدانیم خیلی از تاجران اصلا تولید کننده نیستند و اصلا نمی دانند دغدغه های تولید چه موضوعاتیست. هزینه اولیه تولید، حقوق کارگران، هزینه های ثابت خط تولید، هزینه نگهداری خط تولید و … از دغدغه های تولید کنندگان می باشد.

بسیاری از تجار اصلا نمیدانند اینها چه هستند. پس در نتیجه وقتی درمورد آسیب های تحریم صحبت می کنیم، اولین گروه مردم عادی هستند، دومین گروه تولید کنندگان هستند و تجار هم کمترین آسیب را می بییند و عملا با سبکی که ما در حال صحبت هستیم تجار هیچ آسیبی نمی بینند.

چرا تجار فشار تحریم ها را حس نمیکنند؟

زمانی که یک تاجر در حال تجارت یک محصول است، کاری به این که این محصول کجا و چطور تولید می شود ندارد و فقط به دنبال فروش آن محصول است. تاجران وظیفه فروش را بر عهده دارند نه وظیفه تولید آن. فرآیند تولید هیچ اهمیتی برای یک تاجر ندارد. هزینه مواد اولیه، هزینه ثابت و متغیر، هزینه کارگران و … هیچ گونه اهمیتی ندارد و برای یک تاجر در این موارد هیچگونه دغدغه ای به وجود نمی آید.

تاثیرات روانی تحریم ها بر تجارت

در واقع این تحریم ها علاوه بر تاثیرات مالی که در جامعه اقتصادی ما داشته اند یکسری تاثیرات روانی و روحی هم بر روی تولید کنندگان، تجار و مردم عادی داشته اند. این تاثیرات روانی و راه های مقابله با آنها چه می باشد؟

تاثیرات روانی را در دو بعد می توان بررسی کرد. یک بعد آن ابعاد داخلی است که ما با تولید کنندگان و کارخانه داران مواجه هستیم. بعد دوم  مشتریان یا همان تاجران هستند. یک ایران­هراسی در میان تمامی مردم دنیا وجود دارد. در مباحث قبلی در مورد برند سازی و تبلیغات صحبت شده است و امروزه تبلیغات حرف اول را در دنیا می زند.

تبلیغات منفی در مورد ایران باعث شده است ایران و ایرانیان  به دید تروریست دیده شوند، و هنگامی که ما در قالب یک مجموعه تجاری ایرانی فعالیت می کنیم و قرار است محصولی را به تعدادی از تجار خارجی که شناخت چندانی نیز از ایران ندارند بفروشیم، قبل شروع روند مذاکره باید به آنها بقبولانیم ما تروریست نیستیم و آنچه در مورد ایرانیان گفته می شود و شنیده اند دروغی بیش نبوده و بزرگ نمایی است.

راههای برداشتن فشار روانی از روی تجار خارجی

یک تاجر که کار بازرگانی انجام می دهد، اگر بتواند رفتار حرفه ای را در قبال مشتری خود انجام دهد و بتواند خواسته های مشتری را به صورت منطقی  و با آرامش و کاملا طبق قواعد بین الملل برطرف کند، تاثیراتی روانی برای مشتری کم می شود و مشتری بهتر جذب می شود.

هنگامی که یک مشتری در گام اول یک پیام ارسال می کند، شما باید بتوانید در پیامی که برای مشتری ارسال می کنید تمامی خواسته های مشتری را به خوبی پاسخ دهید.

تمامی امتیازهایی که می توانید به مشتری دهید را علاوه بر آن چیزی که از شما خواسته است، به او ارائه دهید.  امتیازاتی که کار کردن با ایران برای مشتری دارد و شخص از آنها مطلع نیست را به او پیشنهاد دهید و در یک پروسه زمانی مشتری را آرام کنید. در تمام روند مذاکره باید بتوانید در مرحله اول خواسته مشتری را تامین کنید و یک رابطه دوستانه را با مشتری خود به وجود آورید.

زمانی که بازیکنان خارجی فوتبال از کشورهای دیگر وارد ایران می شوند، شاید هنگام ورود به ایران با یک دلهره و نگرانی وارد ایران شوند. ولی بعد از چندین ماه زندگی در ایران، ایران را کشوری امن و یک کشور آرام شناخته اند و همه اینها در طول زمان قابل حل است. پس باید در بحث دادن آرامش روانی به مشریان، بحث زمان را رعایت کنید و صبور باشید تا این اعتماد حاصل شود.

ظرفیت تجارت برای سودآوری چقدر است؟

نگاه ها متفاوت است و هر شخص در ذهن و فکر خود یک عددی را در نظر دارد و هر شخص باید عدد و ارزش خود را  مشخص کند.

هرگز نگویید هر چقدر بیشتر بهتر. هر شخص که فکر کند هر چقد بیشتر بهتر است، به این معناست که فعلا برایش یقین حاصل نشده است. هر شخص باید در خواب نیز به این فکر کند که باید ثروتمند شود.

زمانی ثروتمند خواهید شد که موقع خواب نیز خواب ثروت را ببینید، باید تمام روح و فکر و اندام شما به ثروت فکر کند و بررسی کنید که پول کجاست و تحقیق کنید که تاجران چه کاری انجام می دهند.

تفاوت تجارت و شرکت های بازاریابی شبکه ای

خیلی از اشخاص شاید این بحث را با بحث نتورکینگ اشتباه بگیرند، ولی مجموعه آراد برندینگ به شدت با سیستم های نتورک مخالف است، و عقیده دارد پول و ثروت در تجارت است.

شغل هایی که به تازگی بوجود می آیند طول عمر کوتاهی دارند و تمام می شوند. باید این باور شکل بگیرد که شما هم می توانید، و هیچ راهی وجود ندارد که گمان کنید به جز مسیر تجارت با مسیر دیگری ثروتمند میشوید.

تاثیر تحریم ها بر روی حمل و نقل محصولات

آیا با وجود تحریم ها تاجران برای حمل و نقل با مشکلات مواجه خواهند شد؟

دغدغه ارسال کالا وحمل و نقل برای تاجران و اشخاصی که در عرصه صادارت فعالیت می کنند همیشه وجود داشته است. برای کشوری که جنوب و شمال آن دریاست، و اطراف آن کشورهای خوبی مانند عراق و افغانستان وجود دارند، و در جنوب کشور چندین بندر فعالیت می کنند، کلمه تحریم و مشکل ارسال محصول کلمه قابل درکی نیست.

ایران کشوری است که از لحاظ لجستیکی بهترین منطقه دنیا را داراست و آرزوی بسیاری از کشورهاست که بتوانند با ایران همکاری کنند.

به طور مثال به دلیل وجود ظرفیت بندر مهمی مانند چابهار، کشورهای منطقهCIS  ارسال بار و خرید بار از آسیای جنوب شرق و آسیای دور را از طریق این بندر انجام می دهند. زیرا از این طریق فاصله زمانی ارسال بار به مقدار قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.

اگر دوستان از لحاظ جغرافیایی منطقه را بشناسند و بدانند شرایط جغرافیایی برخی کشورها به چه صورت است، میدانند کشورهای CIS که با کشور چین هم مرز هستند، به علت کوهستانی بودن شرایط ارسال بار به صورت زمینی تقریبا برای آنها مهیا نیست.

در مباحث قبل نیز در مورد بنادر ایران و مخصوصا بندر چابهار صحبت شده است و قصد تکرار آنها را نداریم اما تقریبا می توان گفت در بحث ارسال کالا و ارسال بار هیچ مشکلی و هیچ دغدغه ای نداریم. علاوه بر این بعضی از کشورها مانند افغانستان برای ارسال بار  به سایر کشورها مثل هندوستان از ایران استفاده میکنند.

استفاده تجار افغانستان از مسیرهای تجاری ایران

همانطور که میدانیم کشوری مانند افغانستان اگر بخواهد به کشور هند محصولی را صادر کند، باید از مسیر پاکستان این کار را انجام دهد. اما به دلیل نا امن بودن مسیرها در پاکستان، تجار افغانی ترجیح می دهند بار خود را به ایران منتقل کرده و از طریق بندر چابهار و کشتی محصول خود را به هندوستان ارسال کنند.

به طور تقریبی می توان گفت با وجود تحریم ها در ارسال محصولات هیچگونه مشکلی به وجود نیامده است. هیچکدام از بنادر ما تحریم نیست و ما میتوانیم به راحتی از از ظرفیت بنادر و همچنین از ظرفیت مرزهای زمینی، چه در غرب کشور و در چه در شرق کشور استفاده کنیم. بنابراین کسانی که میخواهند وارد عرصه تجارت شوند این دغدغه را نداشته باشند.

بی اثر بودن تحریم های بانکی بر روی جابجایی پول تجار

زمانی  وجود داشت که آمریکا برای افزایش فشار تحریم ها، تحریم های بانکی را پیش گرفت. حال سوالی که مطرح می شود این است که عدم دسترسی به سوئیفت یا بانک جهانی، چه تاثیری بر تجارت ایران دارد و چه راهکارهایی برای مقابله با این مشکل وجود دارند.

پاسخ این سوال را با یک شوخی آغاز می کنیم. ما بحث دور زدن تحریم ها را داریم. دور زدن تحریم برای کشور آمریکا جرم است و واقعیت این است که این مسئله اصلا برای ما مهم نیست. ما از سال ۲۰۱۲ تحریم های زیادی را تجربه کرده ایم و می توان گفت هیچ کشوری به اندازه ایران تحریم نبوده است. در همین فشارها و تحریم ها ما به راحتی نفتمان را فروخته ایم، و معاملاتمان را با کشورهای مختلف انجام داده ایم، و برای ما مشکل غیر قابل حلی پیش نیامده است.

توجه کنید زمانیکه ما از بحث جابجایی و تبادل پول صحبت می کنیم و کلمه تحریم به میان می آید، این تحریم شامل حال دولتها می باشد، نه شامل حال افراد عادی و تجار معمولی. زمانیکه از کلمه تحریم صحبت می کنیم و اینکه در استفاده از سوئیفت و شبکه جهانی بانکی محروم هستیم، در عمل معاملات میلیون دلاریست که توانایی انجام آنها را نداریم .

اما در عمل یک تاجر و یک فردی که میخواهد باری را به کشوری بفروشد، سقف معاملات محدود و کوچکی دارد. سقف قرار داد در هر معامله زیاد بالا نیست و در نهایت در بیشترین حالت ۲۰ هزار دلار و در نهایت ۵۰۰ هزار دلار می باشد. تقریبا می توان گفت معاملات و تراکنش ها تا سقف ۱ میلیون دلار بدون هیچ دغدغه و مشکلی از طریق صرافی ها قابل انجام است.

نقش صرافان در حل مشکلات بانکی تجار

از زمانی که تحریم ها شدید شد صرافان تبدیل به گروه مهمی برای تاجران ایرانی شدند و این شغل تبدیل به یکی از شغل های مهم و حائز اهمیت شد. در نبود سوئیفت جابجایی پول به راحتی توسط صراف ها قابل انجام است و هیچکدام از مشکل ها و دغدغه هایی که در اخبار و در شبکه های مختلف خبری بازگو می شود وجود خارجی ندارد.

دوستانی که در این زمینه فعالیت کرده اند به طور کامل متوجه هستند. معاملات زیادی با تجار متعدد در موضوع صادرات و واردات، کاملا با کمک صراف ها صورت گرفته است و هیچ دغدغه و مشکلی به وجود نیامده است.

نکات مهم هنگام استفاده تجار از صرافی ها

لازم است تجار در مورد کار با صرافی ها نکاتی را به خاطر داشته باشند. وقتی که یک تاجر قصد انعقاد قرارداد با یک صرافی را دارد، طبیعتاً مبلغی را به عنوان کارمزد باید به صرافی پرداخت نماید که جهت جلوگیری از کاهش سود تاجر، بهتر است که این کارمزد تا حد ممکن به دلار یا یورو در قرارداد ذکر شود.

یعنی اگر تاجر قصد تبدیل مبلغ صد هزار دلار به ریال را داشته باشد، این مبلغ ابتدا به حساب صرافی واریز میشود و سپس صراف بعد از کسر کارمزد مابقی مبلغ را به حساب تاجر واریز می نماید. تا حد ممکن تلاش شود که در قرارداد مورد نظر، دریافت مبلغ از صرافی به صورت ارز، دلار یا یورو، باشد و نه به صورت ریال تا بیشترین سود برای تاجر حاصل شود.

این مورد برای بسیاری از تجار امکان وقوع دارد و گاها موجب کاهش سود تجار می شود، به گونه ای که حتی ممکن است برخی از صرافی ها از طریق فوق اقدام به کلاهبرداری از تجار کنند.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ