تاثیر رفتار انسان در زندگی

انسان با رفتار غلط و درست تاثیر در زندگی خود خواهد داشت و وقتی بتواند رفتارهایش را اصلاح کرده و به جبران خطاهای خود بپردازد بهتر می تواند عمل کند تا مدام در زندگی دیگران دخالت کرده و دنبال اخبار بقیه باشد.

عموم مردم در یک صفت مشترک هستند و آن هم ثبات و سکون در اصلاح رفتارهای اشتباه خود و سعی وتلاش برای اصلاح رفتار دیگران است.

از نظر پیامبر اکرم آسان ترین و سخت ترین کار چیست؟

رسول خدا حضرت محمد (ص) می فرمایند: آسان ترین کار ایراد گرفتن و سخت ترین کارها اصلاح نفس است.

یعنی ساده ترین کار این است که به دیگران گفته شود که خود را اصلاح کنید. وقتی از دیگری طلب خود را بخواهند بسیار مجد و مصرند و با انگیزه، با تلاش، با همت با فریاد در پی تغییر دیگران هستند.

وقتی از این گونه افراد خواستار تغییر خود باشید به حیوان لنگی می مانند. یعنی در مطالبه تغییر برای دیگران مانند اسب تیز پا و پر سرعت و در مطالبه اصلاح خود مثل یک لاک پشت یا الاغ لنگ حرکت می کنند.

تغییر انسان را خداوند در قرآن چگونه میسر می داند؟

خداوند برای انسان ها تغییر کردن را مقدر نکرده است مگر خود، خواهان تغییر خود باشند. ” ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم.” قطعا خداوند سرنوشت هیچ قوم ( و ملتی ) را تغییر نمی دهد مگر آنکه آنان آنچه را در خودشان است تغییر دهند.! ( آیه 11 سوره رعد )

این وعده الهی حق است. یعنی اگر شما در رابطه با کسی یا کسانی یا گروه هایی باشید آنها ضعف های خود را اصلاح کنند و شما تغییری نکنید تغییر آنها خیر چندانی برای شما به همراه ندارد و بالعکس و این قانون درباره همه صادق است.

گوینده و شنونده هر دو باید در صدد اصلاح باشند. گوینده آن چیزی که می گوید ابتدا در خود باید اصلاحش کند و شنونده هم در خود اصلاح و تغییر ایجاد کند.

امام کاظم (ع) چه کسانی را زیان کار و دور افتاده از رحمت الهی می داند؟

” من استوی یوماه فهو مغبون و من کان آخر یومیه شر هما فهو ملعون و من لم یعرف الزیاده فی نفسه فهو فی نقصان و من کان الی النقصان فالموت خیر له من الحیاه ” ( بحار الانوار جلد 78 )

فرمودند: کسی که دو روزش با هم برابر باشد، زیان کار است. کسی که امروزش بدتر از دیروزش باشد، از رحمت خدا به دور است. کسی که رشد و بالندگی در خود نیابد، به سوی کاستی ها می رود و آن که در راه کاستی و نقصان گام بر می دارد مرگ برایش بهتر از زندگی است.

آیا با گذشت زمان بر بالندگی انسان افزوده می شود؟

چه بسا خیلی از افراد در این صفت با هم مشترک اند که سالیان می گذرد رشدی نکرده بلکه دچار پسرفت هم شده است.

خیلی از جوان ها در ابتدای جوانی روحیاتی حق جو، خیرخواه، دلسوز و صادقانه دارند و طبق ضرب المثل که می گوید حرف راست را از بچه بشنوید چرا که فطرتش به صورت طبیعی به حق گرایی و راستگویی میل دارد.

هرچقدر بزرگ تر می شود دروغ گوتر، حقه بازتر، کلک تر، مکارتر و فریب کارتر می شود. روز به روز بدتر، گرگ تر می شود این است که خداوند سزای عمل این افراد را جهنم قرار داده است. از ظرفیت های موجود نه تنها استفاده مثبت نکرده بلکه استفاده منفی کرده است.

آراد بیشتر در پی تغییر چه کسانی است؟

سیاست آراد همیشه تغییر بر خود بوده است.  آراد به جای اینکه به دیگران بپردازد بیشتر به خود پرداخته است. افراد زیادی به آراد که در مورد اصلاح رفتار دیگران نظری نمی دهد،  نقد کرده اند.

امام صادق (ع) در جواب به پرداختن به دیگران چه فرمودند؟

شخصی از امام صادق (ع) همین سوال را پرسید. امام فرمودند: پرداختن من به نفس خودم و اهل بیتم مرا از دیگران غافل کرده است.

یعنی به اندازه ای که امام در فکر اصلاح خود و اهل بیتش است فرصتی برای اصلاح دیگران نمی ماند. که بسیار در قرآن در کنار هم آمده است که خود و اهل بیت خود چرا که اگر فرزند کار اشتباهی مرتکب شود از طرف مردم به پای ایشان هم نوشته خواهد شد.

اکثر مردم از پرداختن به اصلاح خود غافل شده اند و در پرداختن به امور دیگران شتابان  پیش می روند. انسان ها چه اوقات زیادی برای ایراد تراشی از دیگران گذاشته اند.

اما وقت اندکی برای اصلاح خود صرف می کنند. چه رفتارهای زشتی مانند عصبانیت، بد اخلاقی، خشم، شهوت های نابجا و …  در جامعه در بین مردم است.

مقدار اصلاح رفتار با یک جست  و جوی ساده در اینترنت

یک جست و جوی ساده مشخص می کند چه مقدار مردم در پی اصلاح رفتارهای غلط خود هستند عبارت ” چگونه می توانم خشم خود را کنترل کنم؟ ” یا ” چه کنم تا از فقر خارج شوم؟ ” را جست و جو کنید.

عبارت هایی مانند ” چه کنم تا روابطم را با همسرم حسنه کنم؟ ” یا ” برای اینکه کینه های قدیمی از بین برود چه کنم؟ ” یا ” راه هایی برای رشد عقل “جست و جو نشده است.

متوجه این واقعیت تاسف بار که بیشتر به احوالات، عکس، بیوگرافی و… هنرمندان و افراد مشهور بیشتر جست و جو شده تا راه های اصلاح رفتارهای اشتباه و غلط افراد در جامعه خواهید شد.

برنامه ای که برنامه سازان برای مردم می سازند عمدتا از همان دسته برنامه هایی هستند که مردم می خواهند. در برنامه هرهفته بازیکنی بازیگری را دعوت می کنند و برنامه بیست میلیون بیننده دارد.

شبکه ای با برنامه های اصلاح رفتار و میزان  بینندگان

برفرض مثال شبکه ای ساخته شود که برنامه هایش به این گونه باشد یک ساعت روش های افزایش عقل، یک ساعت راه های کنترل خشم، یک ساعت چگونه شهوت غلط را حذف کنیم و متاسفانه خواهید دید که این شبکه بیننده خیلی کمی خواهد داشت.

ولو حرف های درست و سنجیده در آن برنامه و شبکه زده شود. عموم مردم امروزه دچار این آفت شده اند که زمان خود را به پرداختن به دیگران می گذرانند.

فرد هیچگاه برای خود حقیقی اش زمان نمی گذارد

فرد زمانی هم که می خواهد به خود بپردازد باز هم به خود حقیقی خود نمی پردازد بلکه به اشیایی که در مالکیت او است یا به محیط پیرامونش فکر کرده و زمان بگذارد. همه این ها باز غیر خود است. به طور مثال اگر روی ماشین خط بیافتد روی شما خط نیافتاده است.

این است که بشر از خود غافل شده است. خداوند در قرآن این غفلت و فراموشی از خود را نتیجه غفلت و فراموشی از خدا می داند.

در آیه 19 سوره حشر خداوند چه می فرمایند؟

خداوند می فرماید: ” ولا تکونوا کالذین نسوا الله فانساهم انفسهم اولئک هم الاسقون. ” ( آیه 19 سوره حشر ) همچون کسانی نباشید که خدا را فراموش کردند، پس خدا نیز آنان را به خود فراموشی گرفتار کرد. آنان همان فاسقانند.

یقینا کسانی که خدا را فراموش کرده اند خدا کاری کرد که خود را فراموش کردند. یعنی انسان حالات روحی و فکری خود را فراموش می کند اما به اندام ها، مدل مو  بازیگران توجه می کند یعنی توجهش به غیر خودش بیشتر است.

حواسش به جسمش که در حال فرسودگی است مویش که میریزد روحش که آزرده می شود نیست ولی اگر بازیکنی را نام ببرید تمام تیم هایی که از بیست سال گذشته تا کنون در آن ها بازی کرده را می تواند نام ببرد.

کلام امیرالمومنین حضرت علی (ع) است که برای هر انسان دو پند دهنده و دو موعظه کننده است که یکی از بیرون و دیگری از درون، این یک واقعیت است تا زمانی که در درون خود انسان پند دهنده ای وجود نداشته باشد پندی هم از بیرون نخواهد پذیرفت.

نظر خداوند در آیه 55 سوره ذاریات در مورد تذکر چیست؟

یعنی باید کسی باشد که از بیرون انسان را پند دهند و دیگری از درون پند دهنده باشد. و این است که خداوند فرمود ” و ذکر فان الذکری تنفع المومنین. ” ( آیه 55 سوره ذاریات ) تذکر بده که قطعا تذکر برای مومنان مفید است.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

40 پاسخ
 1. سیدابراهیم
  سیدابراهیم گفته:

  دنیا متاثر از هر حرکت و فعل و انفعالیه و این امری پوشیده نیست
  برخی‌ها قانون هر کنشی واکنشی در خود داره و یا قانون عکس‌العمل‌ها رو در همه جا و همه چیز جاری می‌دونن

  پاسخ
 2. اسحاق بقایی
  اسحاق بقایی گفته:

  به نظر می‌رسه که افتادن برگی در ژرفای چاهی تاثیری بر کائنات نداره ولی اگه به دقت در این مسئله کوچک بنگریم می‌توان دریافت که آثارش بر کلیت هستی در یک فرآیند تاثیر و تاثر متغیرات کم نیست

  پاسخ
 3. علیرضااحدی
  علیرضااحدی گفته:

  هر تغییری هر چند کوچک در مسیر هستی آثاری از خود به جا میزاره که بسیاری از اونها برامون پوشیده

  پاسخ
 4. مرتضی پیشتاز
  مرتضی پیشتاز گفته:

  انسان‌ها بیشتر تنها تغییرات بزرگ رو درک می‌کنن و از تغییرات کوچک یا غافل هستن و یا اونهارو نمی‌بینن

  پاسخ
 5. لطیف مشایخی
  لطیف مشایخی گفته:

  انسان‌ها تنها در مسئله تغییرات و تاثیرات علل و عوامل نزدیک رو درک می‌کنن و از سلسله تغییرات خرد و کلانی که پیش از این عامل نزدیک رخ داده بی‌خبر و غافلن

  پاسخ
 6. جهان سلطانی
  جهان سلطانی گفته:

  در بینش توحیدی شیعی که بر اساس اصول اساسی ربوبیت الهی در همه هستی بنیادگذاری شده نه تنها تاثیر اعمال ریز و درشت در زندگی خود شخص ظهور و بروز می‌کنه بلکه در محیط اطراف و حتی کائنات نیز ادامه داره

  پاسخ
 7. سهراب اسکندری
  سهراب اسکندری گفته:

  بسیاری از مشکلات و گرفتاری‌های شخصی و اجتماعی که انسان با اون روزانه مواجه می‌شه‌ بازتابی از اعمال و رفتارهای ماست که در یک فرآیندی به خودمون باز می‌گرده

  پاسخ
 8. حسام زندگانی
  حسام زندگانی گفته:

  بسیاری از تباهی‌ها و فسادهایی که در خشکی و بیابان موجودات دیگه دریایی و خشکی رو گرفتار و مبتلا می‌کنه به سبب کارها و اعمال انسانیه

  پاسخ
 9. امید مهیمن
  امید مهیمن گفته:

  خداوند می‌فرماید: ظهر الفساد فی البر و البحر بما کسبت ایدی الناس (روم/ 41)
  فساد در خشکی و دریا به سبب کارهای مردمان ظاهر شد

  پاسخ
 10. محمدهادی
  محمدهادی گفته:

  کسانی که گرفتار خواری در زندگی هستن و در جامعه از عزتی برخوردار نمی‌باشن به وضعیت رفتاری و کرداری خود توجه داشته باشن

  پاسخ
 11. حسین رحمانی
  حسین رحمانی گفته:

  کسانی که رفتارهای ضد دینی رو در پیش می‌گیرن و از خداوند دور می‌شن‌ به دست خود لباس مسکنت و ناداری و بینوایی بر تن می‌کنن

  پاسخ
 12. وحیدسیفی زاده
  وحیدسیفی زاده گفته:

  هر چند که رحمت رحمانی و عام خداوند همه موجودات حتی گناهکاران و کافران رو در بر می‌گیره ولی ابزار و اسباب دسترسی رو بر او سخت‌تر می‌کنه و اگه شخص از اسلام و دینداری به دور باشه برای اینکه سرش به سنگ بخورد و از بیراهه و کژراهه به سوی خداوند بازگرده اونو در تنگنای شدیدتری قرار می‌ده

  پاسخ
 13. مهدی طهرانی
  مهدی طهرانی گفته:

  کمال و بالندگی انسان یکی از گرایش‌های فطری و ذاتی در هر انسانیه و در همه تلاش‌های بشری به منظور اشباع این گرایش و زدودن نقص‌ها دستیابی به کمال‌ها و نیل به سعادته

  پاسخ
 14. محمدنبی
  محمدنبی گفته:

  موجودات زنده جهان اعم از گیاه، حیوان و انسان، استعدادهای متراکم دارن که فراهم اومدن زمینه‌ها و شرایط مساعد، موجب بروز و ظهور و به فعلیت رسیدن اون نیروهای نهفته می‌شه و با به فعلیت رسیدن اون استعدادها، واجد چیزی می‌شن که پیش از اون فاقد اون بودن بدین‌سان تکاپوی طبیعی همه موجودات زنده برای تحقق بخشیدن کامل به استعدادهای درونی اونهاست

  پاسخ
 15. حسین دهقان
  حسین دهقان گفته:

  از دیدگاه فلاسفه اسلامی اگه شئ از قوه به فعل برسه می‌گن اون شئ به تکامل رسیده
  شئ در هر مرحله‌ای از مراحل وجودی خود استعدادها و توانائی‌هایش تبدیل به فعل می‌شه و شئ در مرحله جدید کمال پیشین خود رو تقویت کرده به کمال دیگه و بالاتری دست پیدا می‌کنه
  تکامل تبدیل قوه و توانی‌های یک شئ به فعلیته

  پاسخ
 16. منصور فریدنیا
  منصور فریدنیا گفته:

  کمال هر موجودی رو باید در رابطه با استعدادهای اون موجود در نظر گرفت و هیچ‌گاه نمی‌توان یک نوع کمال خاصی رو برای همه موجودات در نظر گرفت

  پاسخ
 17. مصطفی الیاسی
  مصطفی الیاسی گفته:

  صلاح رفتار یک مداخله روان درمانیه که در درجه اول برای از بین بردن یا کاهش رفتار ناسازگارانه در کودکان یا بزرگسالان استفاده می شه

  پاسخ
 18. عباس بابایی
  عباس بابایی گفته:

  اصلاح رفتار بر تغییر رفتارهای خاص با اندکی توجه به افکار یا احساسات فرد تمرکز داره

  پاسخ
 19. محمداصفهانی
  محمداصفهانی گفته:

  پیشرفت و نتیجه مداخله قابل اندازه گیری و ارزیابیه
  تجزیه و تحلیل عملکردی از پیشینه ها و پیامدهای رفتار مسئله ایه که باید مشخص شه
  این منجر به ایجاد رفتارهای هدف خاص می شه که کانون تغییره

  پاسخ
 20. رضااحمدزاده
  رضااحمدزاده گفته:

  اصلاح رفتار یک روش درمانیه که براساس اصول تغییر عمل انجام می شه و از طریق تقویت مثبت یا منفی جایگزین رفتارهای نامطلوب با رفتارهای مطلوب می شه

  پاسخ
 21. رضاعرب
  رضاعرب گفته:

  یکی از روشهای اصلاح رفتار که به‌طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیره تقویت مثبته که رفتارهای خاصی رو از طریق سیستم پاداش تشویق می کنه
  در رفتار درمانی معموله که درمانگر با ایجاد شرایط سیستم پاداش رفتار فرد رو تغییر میده

  پاسخ
 22. رضامحمدی
  رضامحمدی گفته:

  تغییر رفتار به مجموعه کاربردی اصول و فنون یادگیری گفته می‌‏شه که هدف اون اصلاح رفتار فرده

  پاسخ
 23. محسن ترکیان
  محسن ترکیان گفته:

  فرض بنیادی روش‌‏های تغییر رفتار و رفتار درمانی اینه که رفتارهای بهنجار و نابهنجار هر دو از اصول روان شناختی مشابهی پیروی می‌‏کنن

  پاسخ
 24. علی نصر
  علی نصر گفته:

  در روش تقویت مثبت پاسخ بارها تکرار می‌‏شه زیرا محرکی تشویق آمیز در پی داره

  پاسخ
 25. رضاابطحی
  رضاابطحی گفته:

  رفتارهای آدمی در جهان تکوین تاثیر می‌زاره چنان که دعا و نیایش‌ها نیز این گونه عمل می‌کنن

  پاسخ
 26. سیروش کفاش
  سیروش کفاش گفته:

  ایمان و تقوای مردمان موجب می‌شه تا درهای روزی به سمتشون باز شه و از برکات زمین و آسمان بهره‌مند شن

  پاسخ
 27. حمیدیادگاری
  حمیدیادگاری گفته:

  رفتار آدمی در افزایش روزی، باران مناسب، تغییر آب و هوای مناسب و مثل اون تاثیر گذاره

  پاسخ
 28. محسن رحیمیان
  محسن رحیمیان گفته:

  رفتار و گفتار آدمی تاثیر اساسی در سرنوشت انسان داره همونجور که رفتار شایسته ممکنه انسان رو به بالاترین مرتبه‌ انسانی برسونه امکان داره انسان در اثر برخورد نادرست ارزش و احترام خودشو از بین ببره

  پاسخ
 29. آرش سیفی
  آرش سیفی گفته:

  آزار و اذیت دیگران به هر شکل و عنوان که باشه به انسان ضربه می‌زنه و نه تنها موجب عذاب اخرویه بلکه دنیا رو همچون جهنمی می‌کنه که انسان در اون عذاب می‌کشه

  پاسخ
 30. بهنام سلطانی
  بهنام سلطانی گفته:

  وقتی شخص با عمل خوبی چون انفاق، شخصیت و شاکله وجودی خیر خویش رو تثبیت کرد از چنین شخصی همواره عمل خیر و خوب بیرون میاد و آثار و برکاتش رو در همین زندگی دنیوی می‌بینه چه برسه در زندگی اخروی

  پاسخ
 31. فرهادنادری
  فرهادنادری گفته:

  آثاری که انسان در زندگی خویش به سبب انفاق کردن می‌یابه برکت و افزایش مضاعف مال و ثروته

  پاسخ
 32. بهرام بادین
  بهرام بادین گفته:

  خدا از بركت‏ ربا مى ‏كاهه و بر صدقات مى‏ افزايه و خداوند هيچ ناسپاس گناهكارى رو دوست نداره

  پاسخ
 33. حامدمتانی
  حامدمتانی گفته:

  هر انسانی با اعمال خویش مثل جراحیه که در جان و روان جراحی می‌کنه و بخشی از روان خودشو می‌افزایه یا می‌کاه یا تثیبت و تضعیف می‌کنه

  پاسخ