🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.

اوضاع اقتصادی در سال ۹۹ + فیلم

سال عجیب ۱۳۹۹ و تاثیر کرونا بر آرادی ها

سال ۹۹ اینقدر سال عجیبی است و ویروس کرونا اینقدر بر اقتصاد تاثیر گذاشته که واقعا نمی شود به راحتی از آن گذشت.
اگر با آرادی ها در سال ۹۷ در ارتباط بوده باشید متوجه این موضوع شده اید که آن ها هر روز در کانال شان ویس می گذاشتند و در مورد روز، ماه و سال صحبت می کردند چون سال ۹۷ یک سال عجیبی بود ولی سال ۹۹ حتی از سال ۹۷ هم عجیب تر است و شاید تا آخر سال آرادی ها در مورد این که ما این هفته چه کنیم، الان باید چه کاری انجام دهیم، حتی ۲۰ جلسه هم صحبت کنند.

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.
دلایل عجیب بودن سال ۹۹

سال ۹۹ به این دلیل سال عجیبی است چون اولاً اصلاً معلوم نیست سال از کی شروع می شود، یعنی الان مثلا دولت اعلام کرده است که تولیدی ها و ادارات دوباره کارشان را شروع کنند، بلافاصله کرونایی ها اعتراض کردند که این چه حرکتی است، دوباره مرگ و میر زیاد می‌شود.

الان روی این موضوع بحث است. یک سری جاها تعطیل و یک سری جاها باز هست. مثلا دانشگاه و مجموعه ورزشی ها را باز نکردند، اماکن مذهبی تعطیل است. پس اولین چیزی که در سال ۹۹ مشخص نیست این است که سال از کی شروع می شود.دومین چیزی که مشخص نیست واکنش‌های بعد از شروع شدن سال می باشد. یعنی مثلاً اگر قرار باشد یک هفته تعطیلات عمومی بگذارند که مردم به سفر بروند تا روحیه شاد آن ها دوباره برگردد، خوب تاریخ این هفته کی می باشد؟
مثلاً اگر کرونا قرار است تیر ماه تمام شود و هفته اول آن را بلافاصله برای سفر برنامه بگذارند، پس مدارس و دانشگاه ها را می‌خواهند چه کار کنند؟
یعنی بعد از شروع سال هم مشخص نیست که قرار است چه کار کنیم، چون شروع یک هفته آینده با شروع یک ماه و یا سه ماه آینده خیلی متفاوت است، پس این را اصلا نمی‌دانیم.
چیز دیگری که از آن اطلاع نداریم وضعیت بودجه کشور است. به هر حال ۳۰ یا۴۰ درصد کشورمان درگیر می باشند و با دولت در ارتباط هستند، بودجه را هم تعیین کرند، نمی دانیم که قرار است با این بودجه‌ چه کار کنند. بودجه ای که قرار بود بخش عظیمی از آن با پرداخت های مالیاتی و فروش اوراق مشارکت به مردم تامین شود.

مالیات را که گفتند تا تیرماه نمی گیرند، اوراق مشارکت را هم فعلا نمی شود فروخت. بعضی‌ها می‌گویند که دوباره بودجه را تعیین کنند که این هم فعلا مشخص نیست.
نکته بعدی که در حال حاضر مشخص نیست، تاثیر کرونا بر اقتصاد است. الان هر روز افراد مختلف آنالیزهای متفاوتی می دهند.
مثلا یک روز می‌گویند n هزار میلیارد یه روز می‌گویند n هزار میلیارد دلار و همینطور هر روز یک نظری درباره تاثیر کرونا بر اقتصاد (چه اقتصاد ایران و چه اقتصاد جهانی) می دهند.
به هر حال اگر با وجود همه این ها، بحث هایی مثل تغییر مجلس، تغییر رویه مجلس، اختلاف علنی مجلس آینده با رئیس‌جمهور و … را هم اضافه کنید می بینید که امسال سال عجیبی است.
قبل از کرونا همه می‌گفتند که ۹۹ سال عجیبی است چون دولت نفت را نمی فروشد و قرار است اذیت بشود، حالا به همه آن مشکلات قبلی بحث کرونا را هم اضافه کنید، ببینید چه خواهد شد.

۹۹ یک سال بسیار سخت، عجیب، ترسناک و در کنارش می تواند بسیار عالی باشد. یعنی اگر باهوش باشیم، درست پیش بینی کنیم، درست رفتار کنیم و درست کار کنیم رشد می‌کنیم و اگر این کار را انجام ندهیم نابود می شویم.
بعضی ها شغل شان را ادامه می دهند، بعضی ها تغییر می دهند، عده ای سرمایه‌گذاری می‌کنند در ادامه در مورد این ها صحبت می شود که چه کار کنیم تا ۹۹ را به خوبی پشت سر بگذاریم.
چیزهایی که گفته شد آنالیز کلی بوده و بر اساس آنها واکنش نشان ندهید. همه حرف‌ها را بشنوید و در آخر تصمیم بگیرید. آخر متن به شما راهکار می دهیم که چطوری پیش بروید که به جای اینکه سال ترسناکی داشته باشید یک سال بی‌نظیر را تجربه کنید.
معرفی بخش های مختلف اقتصاد

بخش تولید و تاثیر کرونا بر آن

بخش تولید شامل کارخانه ها، صنایع و … هستند که کار تولید را انجام می‌دهند. این ها از بحث کرونا کم تر آسیب می بینند و یک مقداری بابت ممنوعیت‌های صادراتی و یک سری تعطیلات اجباری که با آنها می خورد آسیب می ببیند.
مثلاً کارخانه داری که رب تولید می‌کرده حالا دولت آن را اجبار کرده است که ۱۰ روز تعطیل باشد. این کارخانه دار در این روزهای تعطیل تولیدی نداشته و اینجا آسیب می‌بیند، هرچند که دولت احتمالاً به او وام می دهد. اگر وام ها با پارتی‌بازی گرفته نشوند، تولید آسیبی نمی ببیند یا آسیب آن خیلی کم است.

تنها آسیبی که تولیدکنندگان می بینند به خاطر بسته بودن تقریبی مرزها است.

بخش کشاورزی و تاثیر کرونا برا آن

بخش کشاورزی تقریباً نباید آسیب ببیند مگر از بحث صادرات صدمه ببیند. کشاورز کارش را انجام می‌دهد، تولیدش را می‌کند، خرید و فروشش را انجام می‌دهد، خیلی تابع کارگر نیست و آسیبی نمی بیند.
کشاورزها مثل دامدارها نیستند که نهایتاً بتوانند محصولشان را ۲۴ ساعت نگه دارند، مثلاً نخود، گندم، سیب و … این وضعیت را ندارند و می شود به راحتی آن را ذخیره کرد.
الان در فصلی هستیم که خیلی از محصولات کارهای اولیه اش انجام می‌شود که مثلاً سه یا پنج ماه بعد برداشت شود پس کشاورزی آسیب کمتری را نسبت به همه حوزه ها می بیند.

بخش خدمات و تاثیر کرونا برا آن

بخشی که خیلی آسیب می بیند، نگران کننده است و بیشتر افراد فعال در این حوزه باید به فکر بیفتند بخش خدمات است. تقریبا آمارها می‌گویند که ۴۰ تا ۴۵ درصد فعالان اقتصادی مان در حوزه خدمات هستند.
۲۵ میلیون شاغل داریم که حدود ۱۰ میلیون نفر در حوزه خدمات فعالیت می‌کنند. خدمات می تواند مغازه داری، گردشگری، سفر، ورزش و چیزهای مختلف دیگر را شامل شود. این ها بیشترین آسیب را می بینند و تقریباً دارند نابود می شوند یعنی اگر کرونا سه ماه طول بکشد این ها از بین می روند.
مغازه‌داری که این روزها مغازه اش را باز می کند شاید از سر ناچاری باشد و به خاطر هزینه ها و مخارجی که دارد مجبور است کارش را تعطیل نکند. این مغازه دار برای خرید های قبلی اش چک کشیده است، بابت اجاره باید پول بدهد و امیدش به این بود که شب عید به اندازه چند ماه فروش می کند.

درست است که یکسری بحث‌ها پیش آمده که مثلاً اجاره نگیرید، چک برگشت نزنید ولی این اتفاق نمی افتد و چک ها برگشت میخورند و اجاره خانه‌ها باید داده شوند چون آن مالک هم هزینه دارد و برای این پول برنامه‌ریزی کرده و باید دریافت کند.کمترین آسیب را کارمند ها دیده اند، چون سر کار نمی روند و پول هم دریافت می کنند و از آنجایی که هزینه هم نکرده مثلا می خواست برای عید پرده یا برای بچه لباس بخرد همه را نخریده، مهمانی هم نمی‌دهد پس مانده حسابش روز به روز بالاتر می رود.

بخش دیجیتال کالا و تاثیر کرونا برا آن

گروه دیجیتال کالا کسانی هستند که در بستر اینترنت پول درمی‌آورند یعنی فعالیت و کارشان در حوزه اینترنت بوده که این ها رشد کرده اند. مثلاً شما می‌بینید که همه دارند از تعدیل نیرو صحبت می‌کنند در صورتی که دیجیتال کارها می گویند که حقوق می‌دهم، پاداش هم می‌دهم یکی بیاید برای من انبارداری کند.
سایت آپارات بالا نمی آید چون ترافیک سنگین هست. سایت های دیوار و بقیه هم همینطور می باشند. پس دیجیتال کارها رشد کردند و تنها گروهی که از این بازار استفاده کردند و بهره بردند کسانی بودند که در حوزه دیجیتال کالا بودند.
پس حوزه خدمات مثل گردشگری، هتل، رزرو، خدمات تور، فروش بلیط سفر، بوم گردی، باشگاههای ورزشی، رستوران‌ها، کافه‌ها، آرایشگرها، مغازه دارها و … آسیب های خیلی زیادی می بیند.کسانی که در حوزه سفر یا در بخش هتل و رزرو بودند این ها نابود شدند چون امیدشان به عید بوده است، امیدشان به آن یک هفته دوباره تعطیل کردن دولت می باشد. ولی اگر این بحث مثلاً سه ماه ادامه پیدا کند و حداقل یک ماه ترس بعد از بیماری است بعلاوه بی‌ پولی مردم و در حالی که ۱۰ میلیون خدماتی هم در این مدت پولی به دست نیاوردند که بخواهند مسافرت بروند پس این ها امسال پولی در نمی آورند مگر اینکه روز آینده کرونا تمام شود که این اتفاق نمی افتد.
معلوم نیست برای خدماتی ها چه اتفاقی قرار است بیفتد. پس بدانید که امسال سال جمع شدن خدماتی هاست. افرادی بودند که در سال ۹۸ و ۹۷ می‌گفتند که در دوره‌های رکود به خدمات رو بیاورید. مثلاً یکی از اساتید اقتصادی ایران تمام توصیه اش به فعالیت در حوزه های خدماتی بود.
حالا این حرف ها چه ربطی به آرادی ها دارد؟ آن ها که در حوزه خدمات نیستند. اگر حوزه کاری تان فروختن به این خدماتی ها باشد باید چاره اندیشی کنید. یعنی مثلاً در حال حاضر من صندلی آرایشگاه یا محصولات هتلی میفروشم یا کارم فروش دستگاه های باشگاه های بدنسازی یا ابزار سوارکاری است، از آنجایی که این بخش ها تعطیل هستند پس تجارت های مرتبط با آنها هم اذیت می شوند.
برای همین آرادی باید بررسی انجام دهد که حوزه‌های مرتبط با خدماتی ها باید حتماً و تا آخر صحبت ها را گوش کنند تا بدانند که باید چه کار کنند.
اگر خودتان کار خدماتی انجام می‌دهید یا با خدماتی ها تجارت می کنید باید به فکر بیفتید.
مثلا من در کار حوله هتلی هستم. در حال حاضر هتلی در کار نیست که بخواهد از من حوله بخرد، از اول تیرماه تا مرداد هم، همه آن حوله هایی که داشتند را استفاده می کنند و باز احتمالاً چون بی پول هستند و می‌خواهند بیشتر پول در بیاورند، حوله را تجدید نمی کنند و دوباره از همان قبلی ها استفاده می کنند. پس من عملا تا برج ۶ و ۷ بیکارم و باید یک فکری اساسی کنم.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.0 پاسخ