💬 می توانید آنلاین پاسخ سوالاتتان را بگیرید.

تفاوت سیستم تجاری ایران و جهان + فیلم

در این مقاله می خواهیم در مورد تفاوت سیستم تجاری ایران و جهان، حقوق تجارت بین الملل، سازمان تجارت جهانی و تفاوت های تجارت داخلی و خارجی صحبت کنیم.
اهمیت حقوق تجارت بین الملل
حقوق تجارت بین الملل شامل قوانین، آداب و رسوم مناسب برای مدیریت تجارت بین کشورهای مختلف جهان است.
همچنین حقوق تجارت بین الملل در بعضی از اسناد با عنوان تجارت خصوصی بین کشورهای مختلف استفاده می شود که این امر اصلا درست نیست.
در حال حاضر رشته حقوق تجارت بین الملل به عنوان یک رشته مستقل دانشگاهی وجود دارد، چرا که اکثر دولت ها عضو سازمان تجارت جهانی شده اند و به انجمن سازمان تجارت جهانی WTO پیوسته اند.
پس از این بابت برای سازمان تجارت جهانی، این حقوق اهمیت زیادی پیدا کرده و در سراسر دنیا به آن پرداخته می شود و مورد مطالعه دقیق قرار گرفته است.
اولین و اصلی ترین موافقت نامه تجارت بین الملل که کشورهای قابل توجهی را در برگرفته است، توافق نامه عمومی ۱۹۴۸ که در مورد تعرفه ها وتجارت GATT صحبت می کند.

🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.

طبق این توافق نامه اگر کشورهای عضو، یک یا چند فعالیت اقتصادی را نا عادلانه بدانند، آن فعالیت های اقتصادی ممنوع اعلام می شوند.
یکی از روش های اعمال این ممنوعیت ها این است که کاهش قیمت شدیدی را در مناطق جغرافیایی مذکور انجام می دهند تا رقیبان را از آن محل بیرون کنند.
یعنی در یک منطقه جغرافیایی خاص، قیمت ها را کاهش می دهند تا رقیبی که در آن منطقه است نتواند با چنین قیمتی با آنها رقابت کند و از آن منطقه خارج شود.
یکی دیگر از این اقدامات برای اعمال این ممنوعیت ها این است که بودجه یا یارانه ای را به عنوان کمک به صورت متناسب به یکی از بخش ها اختصاص می دهد، که به این صورت به آن ها کمک می کند.

تاریخچه پیدایش سازمان تجارت جهانی

سازمان تجارت جهانی در سال ۱۹۹۴ تاسیس و جایگزین GATT شده و از سال ۱۹۹۵ شروع به فعالیت کرده است.
و به عنوان سازمان تجارت بین المللی رسمی و جهانی شناخته می شود و قوانینی را وضع و ایجاد کرده است.
توافق نامه سازمان تجارت جهانی را به اسم توافق نامه مراکش هم می شناسند و با این اسم هم از آن یاد می شود و سندی است که سازمان تجارت جهانی را ایجاد کرده و آن را سازمان دهی می کند.
این سازمان در ژنو و سوییس با بیش از ۶۰۰ عضو همواره به طور دائم فعالیت دارد و بالاترین نهاد و سازمان کنفرانس وزیران است که هر دو سال یکبار برگزار می شود.

پنج اصل مهم سازمان تجارت جهانی

۱) عدم تبعیض
یعنی کشورهایی که عضو این سازمان هستند باید شرایط مطلوب و همسانی را برای تجارت با کشورهای دیگر داشته باشند و سازمان موظف است قوانین یکسانی را برای همه آنها اعمال کند و شرایط مساوی برقرار باشد.
۲) معامله به مثل باشد
یعنی در عوض امتیازات و مزایایی که از کشورهای دیگر دریافت می کند با آن کشورها تجارت کند و یا موانعی که برای تجارت آنها وجود دارد را کاهش دهد.
۳) توافق نامه ها قابل اجراست
یعنی اگر دو یا چند کشور با هم به مشکل بخورند و دچار اختلافی شوند، مشکلات خود را برای سازمان تجارت جهانی مطرح می کنند، و آنها باید رسیدگی کرده و سعی کندد این اختلافات را حل کنند.
۴) شفافیت
یعنی همه کشورها موظف اند که آیین نامه خودشان را منتشر کرده و در دسترس قرار دهند واگر کسی به طور مستقیم از آنها سوالی پرسید و اطلاعاتی خواست، باید به درستی به آن پاسخ دهند و تلاش کنند تا نیاز طرف مقابل برطرف شود.
۵) ایمنی را رعایت کنند
یعنی مجاز هستند در بعضی موارد تجارت را محدود کنند، به طور مثال ممکن است برای حفظ محیط زیست و حفظ گونه های گیاهی یا برای محافظت از حیوانات و حتی برای بهداشت عمومی بعضی از تجارت ها را محدود یا کامل قطع کنند.

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.
تعریف سیستم تجاری داخلی و بین المللی

این دو با هم تفاوت های زیادی دارد اما اصول اساسی آنها تقریبا با هم یکسان است.
در تجارت بین المللی مبادله کالا، خدمات یا مبادله پول در مرزهای کشورهای مختلف دنیا انجام می شود که به این ها تجارت بین المللی می گویند.
اما تجارت داخلی، تجارتی است که در مرزهای داخلی همان کشور انجام می شود، یعنی مبادله کالا، خدمات و … در داخل کشور صورت می گیرد.
که تجارت داخلی به دو صورت انجام می شود:
تجارت خرده فروشی
خرید و فروش عمده
خرید و فروش عمده را اغلب بازگانان عمده فروش، کارخانه دارها، تولید کنندگان و عمده فروشان انجام می دهند که محصولات و کالا ها را از کارخانه دارها خریداری می کنند و بین خرده فروشان و مصرف کنندگان اصلی پخش می کنند.
خرده فروشان مقادیر کمی خرید و فروش می کنند و مستقیم به دست مصرف کنندگان می رسانند، بحثی که در خرده فروش وجود دارد این است که کارخانه دارها یا بازرگانان عمده فروش، خرده فروشان واسطه را حذف کنند و مستقیم خودشان کالا ها را به مصرف کنندگان یا خرده فروشان کوچک برسانند و سود بیشتری دریافت کنند.
تجارت خارجی از زمان های قدیم وجود داشته است، به عنوان مثال ما از قرن های اخیر تجارت جاده کهربا، جاده ابریشم، تجارت جاده های نمکی را داشته ایم.
در چند قرن اخیر این نوع تجارت از نظر اقتصادی، سیاسی و اجتماعی اهمیت بالای پیدا کرده و مورد توجه بسیاری از دولت ها قرار گرفته است.
تجارت داخلی و خارجی از تخصص نشاًت می گیرد، در بعضی از مناطق کشور مشاهده می کنید که بعضی کالا ها مورد نیاز است که یا به صورت محدود در دسترس هستند و یا نقضی در آن وجود دارد.
برای اینکه کالا مورد نیازشان را تامین کنند مستلزم این است که محصول دیگری که در مناطق خود می توانند تولید کنند یا به صورت فراوان موجود هست را برای مبادله با کالای مورد نیاز خود تولید کنند.
مثلا کشوری که در منابعی کمبود، نقض یا نیازی دارند، تلاش می کنند که آن کالا را از کشوری دیگر تهیه کنند.
کشورهایی هم به طور طبیعی محصولاتی را در اختیار دارند، به عنوان مثال کشوری طلا، مواد معدنی یا آهن دارد و در ممالک دیگر به دلیل شرایط خاص آب و هوایی محصولاتی مثل نیشکر، برنج، گندم و … تولید می شود.
پس این کشورها برای اینکه بتوانند باهم مبادله داشته باشند باید نیاز همدیگر را تامین کنند به همین دلیل کشورها به همدیگر وابسته و نیازمند می شوند و اگر بخواهند محصولاتی که مورد نیازشان هست را تامین کنند باید محصولاتی که دارند را ارائه کنند.

۹ تفاوت اصلی تجارت داخلی و بین المللی

۱) زبان
هر کشوری زبان متفاوتی دارد، این عامل باعث می شود محدودیت هایی در تجارت بین الملل به وجود بیاید.
تاجرانی که در خارج از کشور فعالیت دارند گاهی وقت ها برای بدست آوردن فرم، دستورالعمل و برچسب یا چیزهایی که نیاز و ضرورت آنها است مجبور هستند هزینه های زیادی را برای استخدام مترجم صرف کنند تا بتوانند کارهایشان را پیش ببرند.
۲) تحرک و پویایی کار و سرمایه

تحرک و پویایی کار و سرمایه در تجارت داخلی به وضوح دیده می شود اما در مورد تجارت بین المللی این موضوع صدق نمی کند.
چرا که کمبود تحرک و پویای در مورد کار و سرمایه در تجارت بین المللی وجود دارد.
اگر شما بخواهید کار و یا سرمایه خود را از بخشی به بخش دیگر در تجارت داخلی جا به جا کنید به راحتی قابل انجام است ولی اگر تصمیم دارید این کار را بین دو یا چند کشور انجام دهید قطعا با مشکلاتی روبرو خواهید شد.
۳) تفاوت در شرایط طبیعی و اقتصادی
در هر کشوری شرایط طبیعی و اقتصادی کاملا با هم متفاوت است، در یکی طلا، در دیگری مس یا در مناطقی دیگر چای و گندم به خوبی تولید می شوند که از شرایط طبیعی هر کشور است.
اما در گوشه ای دیگر از جهان به دلیل پیشرفت تکنولوژی، ماشین آلات و لوازم الکترونیکی خوبی دارند، که این موارد باعث ایجاد تخصص های بین المللی و تقسیم کارها می شود.
تجارت بین المللی مبتنی بر همین تخصص های متنوع است که در بعضی شرایط در تجارت بین المللی محدودیت هایی را برایتان به وجود می آورد که در تجارت داخلی وجود ندارد.
۴) تفاوت درسیستم بانک داری و سیاست های اقتصادی
سیستم های مالی، اقتصادی و ارزی که در کشورهای مختلف وجود دارد با هم متفاوت است و تجارت بین المللی بر اساس همین اختلاف سیاست ها و مقررات اقتصادی که در هر کشور وجود دارد اداره می شود.
مقررات و محدودیت هایی هم در تجارت بین المللی وجود دارد، مثل مالیات ورود یک کالا یا ممنوعیت صادرات کالا های اساسی یک کشور که کسی حق خارج کردن آنها را ندارد.
مثل گندم و برنج که برای ایران کالای اساسی محسوب می شوند و اجازه خارج شدن ندارند.
در تجارت داخلی با چنین مشکلاتی روبرو نخواهید شد چرا که قرار نیست کالایی از کشور خارج و یا وارد شود تا نیاز باشد مالیات پرداخت کنید و فقط بین شهرها و از استانی به استان دیگر کالا ها انتقال پیدا می کند.
۵) ارز

هر کشور یک ارز متفاوت دارد که فقط در همان کشور قابل قبول و استفاده است.
به عنوان مثال اگر با هند تجارت دارید باید به آنها روپیه بپردازید و اگر با فرانسه کار می کنید، باید فرانک بدهید و اگر با آمریکایی ها تجارت دارید باید با دلار کار کنید.
۶) سیستم های پرداختی
ممکن است در تجارت بین الملل سیستم های پرداختی با تاخیر زیادی انجام شود و از طرفی دیگر کسی که می خواهید به او پول بپردازید، هیچ اعتماد و اطلاعاتی راجع به این فرد ندارید.

ولی اگر ابتدا پول را می گیرید و سپس کالا را تحویل می دهید، در واقع اطمینانی را برای خود تامین می کنید.
اما در رابطه با تاخیر در ارسال پول و حواله ها از کشوری به کشور دیگر ممکن است تاخیر زیادی ایجاد شود که در حال حاضر با وجود تحریم کشور ما، کاملا طبیعی است.
در تجارت داخلی روشی که ابتدا پول را تحویل می گیرید و سپس کالا را ارسال می کنید مطمئن است.
و هیچ تاخیر از بابت ارسال پول وجود ندارد و به محض ارسال پول توسط مشتری این مبلغ در حساب فروشنده قرار می گیرد و قابل برداشت است.
۷) فاصله
تفاوت بعدی حمل و نقل طولانی است که در جا به جایی محصول از کشوری به کشور دیگر انجام می شود.
اگر فاصله زیاد باشد ممکن است خطرات و برخوردهایی صورت بگیرد، که در صورت شکستنی بودن محصول، آسیب، ضربه و یا تاخیری در ارسال محصول به وجود بیاید که در تجارت بین الملل اغلب مسائلی از این دست اتفاق میافتد.
ولی در تجارت داخلی مثلا کالایی را از تهران به جنوب کشور می فرستید که نهایتا ۲۴ ساعت طول می کشد تا محصول به مقصد برسد.
اما در تجارت بین الملل ممکن است به کشور همسایه و یا به قاره ای دیگر صادرات داشته باشید که مسافتی بسیار طولانی است و طبیعتا مشکلاتی برای حمل و نقل وجود خواهد داشت.
۸) وظایف گمرکی و سهمیه های وارداتی

بعضی از محصولات ممکن است مشمول عوارض سنگین و تعرفه ها شود، که اغلب موارد این کار باعث می شود قیمت صادراتی و داخلی باهم قابل رقابت نباشد.
از طرفی سهمیه وارداتی کشورها موجب می شود، واردات کالا های مورد نیاز خود را انجام دهند و صادرات ما را محدود می کنند و نمی توانیم به میزان دلخواه صادرات داشته باشیم.
۹) شرایط محلی
لازم است اطلاعاتی در مورد مسائل مختلف کشوری که می خواهیم به آن صادرات داشته باشیم کسب کنیم، این اطلاعات شامل:
آداب و رسوم آنها
فرهنگ
شرایط اجتماعی


با چه کیفیت و ابعادی محصول ما را می خواهند
چه نوع بسته بندی مناسب آن کشور است
پس تمامی این موارد برای یک تجارت بین المللی موفق نیاز است.

اما در تجارت داخلی این مسائل وجود ندارد چرا که مردم یک کشور تقریبا هم فرهنگ هستند، به عنوان مثال ممکن است از ما بخواهند در بسته های بزرگ ۵۰ تا ۱۰۰ کیلویی محصول را ارسال کنیم و خودشان کار بسته بندی کوچک آن را انجام دهند یا پیشنهادی راجع به نوع بسته بندی بدهند که کار را برایمان آسان می کند.
ولی در مورد کشورهای دیگر باید بررسی و آنالیز کنید تا بتوانید به بهترین نحو محصول را برای آنها ارسال کنید.
این ها نکات، مزایا و معایب مختلف در تجارت داخلی و بین المللی بود که ممکن است در نگاه اول طبق معایبی که برای تجارت بین الملل گفته شد، به این نتیجه برسید که از تجارت داخلی سخت تر است و از انجام آن منصرف شوید.
این موضوع مهم را فراموش نکنید که جامعه هدف ما در تجارت داخلی فقط ۸۰ میلیون نفر است، اما در تجارت بین الملل ۸ میلیارد نفر که نسبت آن، یک به صد می باشد.

پس یک جامعه هدف صد برابری را خواهید داشت، اگر بخواهید بین تجارت داخلی و خارجی یکی را انتخاب کنید همین یک پارامتر کافیست که تجارت بین المللی را انتخاب کنید.

جدا از این که در ایران کالا آنها به ریال خریداری یا تولید می شود و در تجارت بین الملل به یورو، دلار و درهم فروخته می شود.
و در تجارت بین الملل کانتینری فروش خواهید داشت، ولی در تجارت داخلی با حجم خیلی کمتری می توانید معامله کنید.
حاشیه سودی که در تجارت بین الملل حاصل می شود ارزش این سختی ها و تحمل مشکلات را دارد.
که البته با تکرار چندین مرحله، این سختی ها تبدیل به تجربه می شود و به راحتی می توانید با مسائل و چالش ها روبرو شوید.
می توانید همزمان تجارت داخلی و خارجی را شروع کنید، چرا که خرید و فروش در داخل کشور باعث افزایش اعتماد به نفس، دلگرمی و کسب تجربه بیشتر برای شما می شود تا در عرصه تجارت بین الملل بهتر بدرخشید.
ما در مجموعه آرادبرندینگ در تلاشیم تا بهترین راه های تجارت را به شما آموزش دهیم و از صفر تا صد در کنار شما هستیم.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.0 پاسخ