📺 کلاس های مجازی - اساتید در انتهای هر کلاس، سوالی را از مباحث جلسه طرح می کنند که در بخش پرسش و پاسخ قرار داده می شود.
❓ در بخش پرسش و پاسخ عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

بهترین روش سرمایه گذاری در ایران + فیلم

در این مقاله قصد داریم تا با بررسی روش های مختلف سرمایه گذاری و مقایسه آن ها با تجارت ببینیم که کدام یک به صرفه تر و به لحاظ اقتصادی عقلانی تر است.

روش های سرمایه گذاری

برای سرمایه گذاری، روش های متعددی وجود دارد؛ از جمله بورس، ملک، ماشین، طلا، ارزهای دیجیتال و … که در ایران مطرح هستند. اکثر این فرصت های سرمایه گذاری از سال ۹۷ به بعد به وجود آمده اند. به عنوان مثال در گذشته ماشین، سرمایه ای بود که بعد از خرید افت قیمت پیدا می کرد اما امروز به سرمایه ای تبدیل شده است که سودآوری بسیار زیادی دارد.
قبل از بررسی شیوه های سرمایه گذاری، باید با نگاه های مختلف به سرمایه گذاری آشنا شویم. در سایت آراد برندینگ، در بخش بدانید تا درست جواب بدهید مطلبی با عنوان کجا سرمایه گذاری بکنم، وجود دارد. در این مطلب از زاویه دید خاصی به سرمایه گذاری نگاه شده است که مد نظر ما در این مقاله نیست، اما زاویه دید بسیار مهمی است.

بورس

این محل سرمایه گذاری در سال ۹۲ در اوج خود قرار داشت و بعد از آن تا پایان سال ۹۸، تقریبا هیچ رشدی نداشته است. از ابتدای سال ۹۹ مجددا این بازار رو به رشد قرار گرفته است. اما کاملا واضح و روشن است که بازار بورس، یک بازار حباب وار و بی ثبات است؛ چرا که شرکت های ایرانی در این روزها رشدی ندارند و رشد سهام آن ها، ظاهری و موقتی است.

ماشین

رشد قیمت ماشین در این ایام به دلیل ضعف شرکت های خودروساز داخلی و ممنوعیت های وارداتی بوده است. علاوه بر این ها این رشد قیمت ها در بازار ماشین، مجازی است و چیزی که در واقعیت ثبت می شود و معاملات بر اساس آن صورت می گیرد، بسیار پایین تر از رقمی است که در اخبار اعلام می شود.
در ضمن باید توجه داشته باشید که این رشد قیمت در ماشین، در صورتی که دولت مجوز واردات ماشین های دست دوم را صادر کند یا تعرفه های گمرکی را کاهش دهد، به شکل معکوس خواهد بود و قیمت ماشین به شدت افت خواهد کرد. بنابراین ماشین، محل مناسبی برای سرمایه گذاری نیست.

ملک

ملک، همواره روند افزایشی داشته است و هیچگاه افت نکرده است و در بین عموم مردم به عنوان یه سرمایه ثابت و رو به رشد شهرت دارد. اما همین رشد و افزایش قیمت هایی که این روزها شاهد آن هستیم با یکسری اتفاقات ساده ممکن است از بین برود. رکود بازار نیز عامل دیگر مناسب نبودن ملک برای سرمایه گذاری است.

طلا

در بین شیوه های سرمایه گذاری، تنها شیوه ای که عقلانی تر به نظر می رسد، طلا است. البته به معنای این نیست که بهترین روش است. اما طلا به عنوان سرمایه ای که قیمت جهانی و مشخصی دارد و با رشد جهانی آن، ما نیز سود می کنیم، عقلانی ترین شیوه سرمایه گذاری تا به اینجا به حساب می آید.

مقایسه تجارت با سایر مسیرهای سرمایه گذاری

به صورت کلی، افرادی که برای سرمایه گذاری و کسب سود، پول خود را در محلی به صورت راکد قرار می دهند، افراد تنبل و ترسویی هستند. اینگونه افراد به سودهای جزئی راضی هستند و حاضر نیستند تا با تلاش بیشتر، مسیرهای پول سازی بهتری را تجربه کنند.
در مسیر تجارت، سودهایی وجود دارد که هرگز قابل مقایسه با هیچ شیوه سرمایه گذاری نیست. اما این مسیر زحماتی دارد که هرکسی حاضر به تحمل آن ها نیست. غالب افراد به سبب ترس، تنبلی، بی فکری و … مسیرهای راحت تر و با سود کمتر را انتخاب می کنند و اصلا به ریسک بالای این مسیرها نمی اندیشند. اما یک انسان دوراندیش و پر تلاش، مسیری را انتخاب می کند که علاوه بر ریسک بسیار پایین، سودهای بسیار بالایی دارد.
کسی که در مسیر تجارت قرار می گیرد، در واقع در یک مسیر پول سازی قرار گرفته است که تا هر زمان که بخواهد می تواند از آن سود به دست آورد.

توصیه اکید آراد برندینگ به کسانی که قصد سرمایه گذاری دارند این است که کسب درآمد بدون کار و تلاش را فراموش کنند. یک سرمایه گذار واقعی، سرمایه اش را صرف تولید، تجارت، کشاورزی، دامپروی و اینگونه فعالیت های اقتصادی می کند.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


3 پاسخ
 1. Avatar
  مهدی سمیعیان گفته:

  سلام استاد عزیز حرف شما رو کاملا قبول دارم تجارت و کار کردن رو اصلا نمیشه با سرمایه گذاری کردن مقایسه کرد قطعا در تجارت بازدهی بسیار بهتری از سرمایه گذاری خواهیم داشت ولی باید یک چیزی رو هم اضافه کنم سرمایه گذاری در بورس و بازار سرمایه به معنی همکار شدن در یک کار هست یعنی من با یک کسب و کار شریک میشم هدف بازار سرمایه حداقل چهره ای که به ما میگن این هست ولی خوب اهالی بازار سرمایه که از قدیم در این بازار فعال بودند بدون دانش و علم و کار کردن در بازار قطعا بازنده میشدند کاری به الان بورس ندارم این کار یک کار سیاسی بوده که امسال انجام شده و از سالهای بعدا همانند گذشته میشه ولی در کل در بازار سرمایه ای که سالم باشه و سفته بازی درش نباشه شما بدون علم و مهارت های تحلیل گری به هیچ عنوان پول مفت نمیتونی در بیاری بورسی که الان ساختیم اصلا خوب نیست و ضربه رو به کسانی حتما خواهد زد ولی در بازار بورس سالم اصلا به این گونه نیست به نظرم فعالیت در بازار سرمایه بودن در کنار تجارت رو در زندگی داشتن برای کسب بازدهی 100 درصدی کاری بسیار خوب است

  پاسخ
 2. Avatar
  مهدی خدیوی گفته:

  باسلام واقعا گل گفتید استاد واردشدن در اینگونه سرمایه گذاری ها جزاینکه تورم حباب وار جامعه روباعث میشه هیچ رونق وهیچ تولیدی راباعث نمیشه.فقط سرمایه کشور را میخوابونه وباعث فقیرشدن یه عده آبرومند و ثروتمند شدن که چه عرض کنم تنبل شدن یه عده خواهدشد.

  پاسخ