بهترین نحوه معرفی یک محصول برای کار کردن

بعد از اینکه تصمیم گرفتید می‌خواهید تاجر شوید یا تولیدکننده، پیش از هر چیز به این فکر می‌افتید که بهتر است چه محصولی را انتخاب کنید.
در این مقاله به پارامتراها، معیارها و شرایط انتخاب محصول می‌پردازیم و بررسی می‌کنیم که چه محصولی برای شروع تجارت بهتر است، با چه محصولی می‌توان به موفقیت رسید و نتایج بهتری را کسب کرد.

چرا انتخاب محصول مهم است؟

انتخاب محصول کار بسیار مهمی است؛ چون هدف ما از تجارت یا تولید این نیست که کار کوتاه‌مدت یا شغل دومی داشته باشیم، بلکه می‌خواهیم بنای زندگی خود را بر اساس آن بچینیم، می‌خواهیم تا مدت‌ها در این زمینه کار کنیم، پول دربیاوریم و به موفقیت برسیم.
پس باید محصولی را انتخاب کنیم که به آن علاقه داریم، آینده دارد و اگر تا آخر عمر در آن حوزه فعالیت کردیم و حتی فرزندان ما هم تصمیم گرفتند در این حوزه فعالیت کنند، آن محصول ارزش این کار را داشته باشد.

انتخاب حوزه تجاری بر اساس علاقه

برای انتخاب محصول پارامترهای زیادی وجود دارد، اما باید به دو پارامتر علاقه و سرمایه‌های اجتماعی بیش از سایر پارامترها اهمیت بدهید.
پارامترهایی مثل تولید شدن محصول در ایران، نداشتن وابستگی به مواد اولیه خارجی و ماندگاری بالا، پارامترهای فرعی انتخاب محصول هستند.
وقتی قرار است سال‌ها با محصولی کار کنید، باید آن را دوست داشته باشید و بتوانید با آن زندگی کنید.
پس اولین پارامتری که باید به آن اهمیت بدهید، انتخاب محصول بر اساس علاقه است، بنابراین محصولی را انتخاب کنید که دوست دارید.

بهترین محصول برای تجارت

به خانم‌ها توصیه می‌کنیم که به پارامتر علاقه بیشتر اهمیت بدهند، چون شاید برای آقایان پول مهم‌ترین پارامتر باشد، ولی برای خانم‌ها شأن اجتماعی و جایگاه حوزه تجاری و علاقه‌ آن‌ها به محصول، اهمیت بیشتری دارد.
بنابراین پیش از انتخاب محصول دقت کنید که آیا آن را دوست دارید یا نه.
در انتخاب محصول عجله نداشته باشید و محصولی را انتخاب نکنید که چند سال بعد مجبور شوید آن را عوض کنید، بلکه محصولی را انتخاب کنید که بتوانید تا آخر عمرتان به کار با آن ادامه بدهید.

سرمایه اجتماعی چیست؟

پارامتر دوم، انتخاب محصول بر اساس سرمایه‌های اجتماعی است. اما سرمایه اجتماعی به چه معناست؟
می‌دانیم که سرمایه مالی همان پولی است که در جیب و یا در کارت بانکی ماست.
وقتی یک میلیارد پول داشته باشید، می‌توانید یک میلیارد تومان خرید کنید و وقتی دو هزار تومان داشته باشید، فقط می‌توانید به اندازه دو هزار تومان خرید کنید.
اما گاهی می‌توانید کارهایی را انجام بدهید، بدون اینکه هزینه انجام آن‌ها را داشته باشید. در این صورت، هزینه انجام این کارها از محل سرمایه‌های اجتماعی شما پرداخت می‌شود.
مثلا اگر دوستی دارید که کارخانه چرم دارد، می‌توانید به سراغ تجارت محصولات چرمی بروید و برای آن‌ها مشتری پیدا کنید، بدون اینکه خودتان کارخانه‌ای داشته باشید.
در این حالت، دوست شما تمام کارهای تامین را انجام می‌دهد، بدون اینکه شما هزینه‌ای برای آن پرداخته باشید. بنابراین دوستان و آشنایان شما هم از سرمایه‌های اجتماعی هستند.

شناخت ظرفیت های تجاری کشور

یکی دیگر از سرمایه‌های اجتماعی، ظرفیت‌های شهر شما هستند.
می‌دانیم که زنجان مرکز صنایع دستی و به‌خصوص چاقو در ایران است، بنابراین اگر اهل زنجان باشید، می‌توانید با استفاده از چنین ظرفیتی به‌راحتی در حوزه صنایع دستی فعالیت کنید.
اگر در خراسان زندگی می‌کنید، می‌توانید به سراغ زعفران بروید و در این حوزه کار کنید.
اگر در کرمانشاه زندگی می‌کنید، می‌توانید به سراغ تجارت نخود بروید.
محصولات زیادی در هر شهر و منطقه از کشور وجود دارد و می‌توان از تمام این ظرفیت‌ها بهره برد.

اهمیت سرمایه های اجتماعی در تجارت

اگر می‌خواهید بیشتر از پولی که در جیب دارید، رشد کنید و از ظرفیت‌های دیگران هم بهره ببرید، در انتخاب محصول، به پارامتر دوم یعنی سرمایه‌های اجتماعی اولویت بدهید.
گاهی اعتبار و ظرفیت‌های اجتماعی از خود پول هم مهم‌تر است، بنابراین دقت کنید که چه ظرفیت‌هایی اطراف شما وجود دارد.

دلایل ورشکستگی کارخانه ها در ایران

علاقه و سرمایه‌های اجتماعی از پارامترهای اصلی انتخاب محصول هستند، اما معمولا شما به جای توجه به این دو پارامتر، پارامترهای دیگری را لحاظ می‌کنید که در واقع، انتخاب کردن بر اساس تفکرات رایج در جامعه و معمولا اشتباه است.
مثلا مردم می‌گویند حوزه مواد غذایی بهترین انتخاب برای تولید و تجارت است، چون هر قدر وضع مردم خراب باشد، نمی‌توانند از شکم‌شان بزنند.
چنین تفکری باعث شده سالانه بیشتر از هر کارخانه دیگری، کارخانه مواد غذایی در ایران افتتاح شود، کمترین حاشیه سود در حوزه مواد غذایی باشد و بیشترین ورشکستگی هم در همین حوزه رخ بدهد.
مردم به این نگاه می‌کنند که چه محصولی سود بیشتری دارد. اما چنین تفکری از ریشه اشتباه است؛ چون بر اساس قواعد طبیعی اقتصاد، محصولی که سود بیشتری داشته باشد، حجم معاملات کمتری دارد و در مقابل، اگر حجم معاملات بیشتر شود، سود کمتر می‌شود.

چه محصولی برای صادرات مناسب است؟

این تفکر عمومی در جامعه وجود دارد که بالا بودن ماندگاری محصول یک مزیت به شمار می‌رود یا محصولی که همه آن را مصرف می‌کنند، انتخاب مناسبی است. اما در واقع هیچ‌ کدام از این موارد مهم نیستند.
اگر با هزار نفر آماتور در ایران صحبت کنید، غیرممکن است که یک نفر از آن‌ها روده گوسفند را برای صادرات پیشنهاد بدهد. با این حال، یکی از مهم‌ترین محصولاتی که از ایران به کشور آلمان صادر می‌شود، روده گوسفند است.
اما می‌توانید مطمئن باشید که همه محصولاتی مثل فرش، پسته، عسل و زعفران را برای صادرات توصیه می‌کنند، در حالی که هیچ‌کدام از این محصولات مزیتی برای صادرات ندارند.

شروع یک تجارت موفق

به همان اندازه که باید برای انتخاب محصول به علاقه و سرمایه‌های اجتماعی خود بها بدهید، به تفکرات عمومی جامعه کاری نداشته باشید.
همین تفکرات است که شرایط امروز جامعه ایران را ساخته و همان‌طور که می‌بینید، جامعه از شرایط خودش راضی نیست. پس شما کار آن‌ها را کپی نکنید و انتخاب خودتان را داشته باشید.
برای شروع تجارت با یک مغازه‌دار یا کارمند مشورت نکنید، بلکه در انتخاب‌ها و تصمیم‌گیری‌های خود از مشاوره کسانی بهره بگیرید که تجارت و تولید را می‌شناسند و در این زمینه کار کرده‌اند.
می‌توانید با مشاوران و تیم‌های پشتیبانی آراد برندینگ در ارتباط باشید و از آن‌ها در زمینه‌های تجاری مشورت بگیرید.