🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.

بهترین راه صادرات به عراق + فیلم

اگرچه بازارهای کشور عراق فرصت‌های تجاری بسیار خوبی برای صادرکنندگان ایرانی ایجاد می‌کند، اما تاجران و صادرکنندگان کشورمان نتوانسته‌اند از ظرفیت‌ها و فرصت‌های بازار عراق به خوبی بهره ببرند، به‌گونه‌ای که در سال‌های گذشته شاهد کاهش سهم ایران از بازار عراق بوده‌ایم.
اما دلایل کاهش صادرات به عراق چیست و چرا نتوانسته‌ایم در تامین نیازهای بازار عراق موفق عمل کنیم؟ بزرگترین رقبای ایران در بازار عراق چه کسانی هستند و چگونه می‌توانیم جایگاه بالاتری در این بازار به دست آوریم؟

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.

نیاز عراق به واردات

عراق کشوری در همسایگی ما و با جمعیت حدودی سی میلیون نفر است، کشوری جنگ‌زده که مصرف‌کننده‌ای صرف محسوب می‌شود و تقریبا تمام اقلام مصرفی مردم خود را از کشورهای دیگر تامین می‌کند و هیچ صنعت و تولیدی ندارد.


از سوی دیگر، این کشور در جنگ آسیب‌های زیادی دیده و برای بازسازی زیرساخت‌های خود باید مواد اولیه و تجهیزات لازم را از کشورهای دیگر وارد کند.
این عوامل عراق را به مقصد مناسبی برای صادرات تبدیل می‌کند و فرصت‌های بسیاری برای صادرکنندگان و تاجران به وجود می‌آورد.

بررسی آمار صادرات به عراق

آمارهای جهانی نشان می‌دهد کشور عراق در سال ۲۰۱۸ حدود ۵۴ میلیارد دلار واردات داشته، موقعیت ایران نیز در بازار کشور عراق بد نیست و ما عموما رتبه دوم یا سوم را در میان کشورهای صادرکننده به عراق داریم.
به غیر از ایران، کشورهای چین، امارات و ترکیه از دیگر صادرکنندگان عمده به عراق هستند و ما از نظر جایگاه‌مان در بازار عراق، اختلاف چندانی با این کشورها نداریم.
برخی از سیاست‌های دولت ایران مثل سخت‌گیری‌هایی که دولت در مرزها برای بسته‌بندی محصولات و ارسال کالا به سایر کشورها و به‌خصوص عراق اعمال می‌کند و همچنین سیاست‌های دولت عراق، مثل افزایش تعرفه واردات از ایران، باعث شده در چند سال اخیر آمار صادرات ما به این کشور مقداری کاهش پیدا کند.

سهم ایران از بازار عراق

ما در بازار ۵۴ میلیارد دلاری عراق چقدر سهم داریم؟ در سال ۲۰۱۸ صادرات ایران به کشور عراق، به ۹ میلیارد دلار رسید که مهم‌ترین اقلام صادراتی ایران، شامل محصولاتی مثل انواع مواد غذایی و مصالح ساختمانی می‌شد.
با تمام مسائل گفته‌شده، هنوز هم بسیاری از تاجران ایرانی حضور در بازارچه‌های مرزی و فروش محصولاتشان از طریق پیله‌وران را کافی می‌دانند و از اطلاعات، ارقام و دیتاهایی که در زمینه صادرات به عراق ارائه می‌شود، هیچ بهره‌ای نمی‌برند.
همین مسائل باعث می‌شود که ما از بازار فوق‌العاده کشور عراق، تنها هفده درصد سهم داشته باشیم، در حالی که می‌توانیم با استفاده از این اطلاعات و دیتاها، توجه به نیازهای بازار عراق و وضعیت این کشور، حجم فروش و صادرات به کشور عراق را افزایش بدهیم.

چرا صادرات به عراق کم شده است؟

در میان تاجران ایرانی این باور غلط باب شده که تاجران عراقی به دنبال کالاهای بی‌کیفیت هستند، در حالی که فروش کالاهای بی‌کیفیت به عراقی‌ها یکی از دلایل اصلی کاهش صادرات ما به عراق و نزولی بودن آمار آن است. شرکت‌های رقیب ترک، اماراتی و چینی نیز با تکیه بر همین مسئله، در حال گرفتن بازار ایران در عراق هستند.
اگر کشورهای حوزه خلیج فارس مثل امارات، قطر یا عمان را در نظر نگیرید، عراق در مقایسه با سایر کشورهای عرب‌زبان مثل یمن، مصر و سوریه کشوری بهره‌مند و متمول است.
پس عراقی‌ها را مشتریان سطح پایینی در نظر نگیرید و گمان نکنید تاجران عراقی خواهان کالای ارزان و بی‌کیفیت هستند. این تصور را نداشته باشید که با پایین‌ آوردن کیفیت محصولات می‌توانید با تجار ترک، اماراتی و چینی رقابت کنید.

بهترین راه صادرات به عراق

برای نفوذ در بازار عراق باید فرهنگ عراقی‌ها و آداب و رسوم کشور عراق را بشناسید، سایر رقبای ایران در بازار عراق و استراتژی‌های تجاری آن‌ها را شناسایی کنید و با استفاده از اطلاعات و دیتاهای وضعیت صادرات به عراق، آمار فروش محصولات خود به عراق را بالا ببرید.
ما در مجموعه آراد برندینگ به شما کمک می‌کنیم که بازار هدف خود در عراق را بشناسید، محصول مناسب برای این بازار را انتخاب کنید و با استفاده از برندسازی و جدیدترین تکنیک‌های تجارت، در جذب مشتری و فروش با موفقیت عمل کنید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.13 پاسخ
 1. Avatar
  اسدی گفته:

  میدونید چرا تاجران نتونستن از ظرفیت عراق استفده کنن چون اومدن هرچی جنس به درد نخور بود بندازن به عراقی ها و دیدن نمیشه عراقی ها نمیخرن

  پاسخ
 2. Avatar
  ن ق گفته:

  عراق بعد از تحریم ها طوری با ایرانی ها مثل غریبه ها رتار کرده و میکند که انگار فراموش کرده اگر ایران نبود در مقابل داعش نمیتوانستند هیچ کاری انجام دهند و کل کشورشان از دست میرفت

  پاسخ
  • Avatar
   زین الدین گفته:

   بله اعتمادی به عراقی ها نیست. به راحتی پول گاز صادراتی از ایران را پرداخت نمیکنند به بهانه ی تحریم ها و بسته شدن مسیر پولی و مالی. به همین راحتی

   پاسخ
 3. Avatar
  دل آرا گفته:

  ایرانی ها هم نمیتوانند به عراقی ها اعتماد کنند در پرداخت پول.
  کلا با عرب ها باید با بدبینی تجارت کرد و به اینکه دین مان یکی ست خیلی نمیتوان اطمینان داشت

  پاسخ
 4. Avatar
  majid hajarian گفته:

  سلام من خیلی از صحبت های شخصیت های موفق هم وطنان عزیز روبازدیدکردم متاسفانه هنوز متوجه نشدیم که پایه زندگی امروز تدریس دانشگاه باید رشتهایی مانند تجارت تدریس فهم پیشرفته ترین باشه مثال رئیس جمهور انتخاب ‌کردیم امارییس جمهورهیچ رشته حرفه ایی نداشت اگر داشت اقتصاد ایران اینگونه نبود امروز همه ودانشگاه درعلم علوم برای پیشرفت تحصیل سرچشمه می گیرد سپاس فراوان

  پاسخ
 5. Avatar
  majid hajarian گفته:

  به نظر من هیچ چیزی ذاتی نیست برای انسانها چراکه ذات برای حیوانات است و تربیت ذهنیت آفرینش انسان زیبا است اگر میخواهیم به تکامل برسیم پرورش ذهنیت از علوم پایه مهندسی ازمهدتادانشگاه است سپاس فراوان مجید

  پاسخ
 6. Avatar
  majid hajarian گفته:

  متنی روخواندم که گفتند همکاران محترم میخواهم ثروتمند شوم و یک تاجر موفق خوب درچه سنی وقتی متوجه تحصیلات تکمیلی گروه آموزش‌های ذهنیت وجودمان که چگونه رشتهای مختلفی وجود دارد مثال حسابداری وحالاتاجرشوم منظور من مدیریت مدبرانه است که از مهد متوجه شعور گمشده وجود یک کودک و نوجوان باشکست احساسات مواجه نشود/ این علوم پایه مهندسی ازهمان دانشگاه مهدسرچشمه خواهد انجامید سپاس فراوان مجید

  پاسخ
 7. Avatar
  majid hajarian گفته:

  وقتی ضعیف تدریس شود؟ در همه علوم های واقعی لیکن اینکه انتظار خوب هرگز نداشته باشیم که باسوادیم وجودمان به هرلحظه ای بیسوادیم لیکن بیسواد ترینیم ما بیسواد وجودمان به هرلحظه ای هستیم تدریس ضعیف درآمدضعیف تدریس پایدارتر ریاضی وجودمان مانند خداوند مهربانم ریاضی سپاس فراوان مجید

  پاسخ