مزیت تجارت به خارج و کسب درآمد دلاری + فیلم

مسیر دریایی یکی از به صرفه ترین مسیرهای موجود برای انتقال کالا به سایر کشورها می باشد و ایران از این نظر در شرایط خوبی قرار دارد.

ارزش زمان و مسافت در انتقال کالا

اگر کشتی بخواهد کالایی را از چین به اوکراین ببرد، کشتی دور می زند به هند می آید بعد در کشوری مثل مالزی بار را تخلیه می کند و یک بار دیگر بارگیری را انجام می‌دهد از آنجا به هند می آید و دوباره تخلیه و بارگیری انجام می دهد.

از آنجا به امارات می رود و در امارات یک بار دیگر تخلیه و بارگیری را انجام می‌دهد و بعد که کشتی دور می‌زند، دزدهای سومالی به سراغ آن می آیند و بعد از آن دور می زند و کانال سوئد را رد می کند. کلی پول باید هزینه شود تا بتواند از کانال عبور کند و هر کشتی هم اجازه عبور از کانال سوئد را ندارد.

از آنجا رد می شود و مثلا به اوکراین می رود. دوباره از یک تنگه نزدیک به ترکیه را عبور میکند و دریای سیاه را رد می کند و به اوکراین می‌رسد و تخلیه را انجام می دهد.

ولی ما اگر از ایران بخواهیم محموله را به اوکراین برسانیم. کشتی در ایران بارگیری را انجام می دهد و دو روز بعد در اوکراین تخلیه می کند. ولی از چین به اوکراین کشتی حدودا دو ماه روی آب است.

ولی از ایران به اوکراین ۴۸ ساعته تخلیه می شود و این خیلی مهم است چون ارزش زمان و ارزش مسافت در تجارت های بزرگ دنیا خیلی مهم است.

ایران دقیقا در وسط دنیا گیر کرده است.

تحویل به موقع کالا

کالا را به اروپای شرقی به بهترین زمان و مسافت می‌توانیم تحویل بدهیم.

مثلا اگر چین بخواهد از قزاقستان سفارش بگیرد، درست است که چین در همسایگی قزاقستان قرار دارد، اما در آن مسیر سرویس حمل و نقل خوب وجود ندارد.

چون منطقه مسلمان نشینی هست، چینی ها خیلی به آن منطقه رسیدگی نمی کنند و می گذارند در ضعیف ترین حالت ممکن بماند و از نظر امکانات هم خیلی آن را ضعیف نگه داشته اند و اجازه رشد به آن را نمی‌دهد. ولی هرچه به سمت شرق چین پیش می رویم کیفیت خدمات و سطح شهرنشینی بالاتر می رود.

اگر بخواهد از قزاقستان به آفریقا یا هر جای دیگر برود کشتی باید در چند مرحله مثلاً به هند برود باید سوختگیری را انجام دهد وارد امارات می‌شود سوخت گیری باید انجام دهد.

توانایی کشتی برای حمل بار

کشتی ها نمی‌توانند میان بر بزنند و مستقیم به مقصد بروند، در واقع کشتی ها مسیرهایی دارند.

کشتی که مثلاً ۲۰ هزار یا ۳۰ هزار یا ۴۰ هزار تا کانتینر دارد نمی‌تواند مسیر را یکنواخت طی کند، باید چند بار تخلیه و بارگیری انجام دهد.

تمام آفریقای شرقی به ما خیلی نزدیک است مثلاً اینجا بارگیری انجام می‌دهد، ۱۵ روز بعد در آفریقای شرقی تخلیه را انجام می دهد. ولی همین کالا از چین بخواهد وارد آفریقای شرقی بشود حدود یک ماه طول می کشد.

چین برای استرالیا، آمریکا، کانادا، مکزیک خوب است و بازارهای مهم شان هم همین کشورها هستند.

اما ایران برای تمام خاورمیانه خوب است حدودا ۲۴ کشور در اطراف کشورمان وجود دارد.

ما ۴۰ تا کشور یک درصدی هم که دور و بر کشورمان داشته باشیم، حدودا ۴۰ درصد می شود یعنی ۴۰ درصد سهم بازار را می توانیم از ایران تامین کنیم.

واردکننده های بزرگ به ایران

وارد کننده های بزرگ مثل ترکیه و کشورهای اروپایی همه به ما نزدیک هستند.

مثلا اگر یک کشتی بخواهد به آلمان برود باید چند بار دور بزند، بعد وارد کانال سوئد می شود و دوباره کشتی درگیر دزدهای دریایی می‌شود، باز دور می‌زند و کانال سوئد را رد می کند و بعد به آلمان می رسد. که حدودا سه ماه طول می کشد که به آلمان ‌برسد.

کم هزینه ترین و به صرفه ترین مسیر حمل و نقل کالاها، مسیر دریایی است.

چینی ها در دنیا خیلی کلاه بردار هستند. اگر زیر ساخت تاجرهای ایرانی درست نشود، یعنی همزمان اخلاق و توانمندی های تجاری شان رشد نکند، مثل چینی ها می شوند. چینی ها محکوم به شکست هستند.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 پاسخ
 1. لادن قنبری
  لادن قنبری گفته:

  ما در ایران همیشه از اگر ها صحبت میکنیم نه از بودن ها……………….
  ما چه چیزی داریم؟ چه چیزی هستیم؟

  پاسخ
  • بزرگ نیا
   بزرگ نیا گفته:

   ما یک کشور جوان داریم و یک اراده ی قوی که باید تلاش کنیم و به خواسته هایمان برسیم هرچند سخت.
   بله مسیر بسیار سخت است و اگر زیاد و بدون ها بسیار کم ولی نباید شکست خورد و شکست را پذیرفت

   پاسخ
 2. روحانی
  روحانی گفته:

  پس میتونیم بگیم که برای حمل و نقل تجاری ایران در یک مسیر اتراتژیک و مهم قرار گرفته و این خیلی خوبه

  پاسخ
 3. پارسا
  پارسا گفته:

  ما در مسیر خوبی قرار گرفتیم اما هر روز با یک مشکل جدید مواجه میشیم یک روز تحریم ها که تمام راه ها رو به روی ما بسته و تقریبا هیچ کشوری نمیتونه با ایران کار کنه و از طرفی هم بعد از شلیک اشتباه به هواپیمای اکراینی احساس ناامنی نسبت به ایران خیلی بیشتر شد و کشورها کمتر میان به سمت ما

  پاسخ
 4. خوءینی
  خوءینی گفته:

  این همه پتانسیل و ظرفیت و فقط عده ی خاصی که نفوذ دارند از آن استفاده میکنند با تنگ نظری اجازه ی ورود دیگران را نمیدهند.
  جوان تر ها باید با هر سختی ای خود را وارد این کار کنند

  پاسخ
 5. بخاری
  بخاری گفته:

  ایده ی حمل و نقل از ایران بسیار جذاب و خوبه
  چه ذهن خلاقی دارید آقای نظام پرور
  خیلی خوب بود

  پاسخ