میزان درآمد شغل معلمی + فیلم

همه ما، از معلم های دوران کودکیمان، خاطرات تلخ و شیرین بسیاری داریم. بسیاری از ما، رویای معلم شدن داشته ایم. امروزه نیز، هدف بسیاری از محصلین، دانشجویان و بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاهی، استخدام در شغل معلمی است. به نظر شما، دلیل جذب شدن افراد به این شغل چیست؟

 چرا شغل معلمی پرطرفدار است؟

دلیل اول، این است که بسیاری از انسان ها، از کار کردن با آدم های بزرگ بیزار هستند و ترجیح می دهند بیشتر با کودکان سر و کار داشته باشند.

دلیل دیگری که می تواند داشته باشد این است که، شغل معلمی چهره خوبی در بین اقشار مختلف جامعه دارد.

دلیل بعدی، تعطیلات زیادی است که در سال وجود دارد. زیرا که معلمین، بابت این تعطیلات نیز حقوق دریافت می کنند و شغل آنها نسبت به شغل های دیگر، نسبتا ساده به نظر می آید.

میزان حقوق معلمین

در ماه های اخیر، آموزش و پرورش بخشنامه هایی به مدارس و سازمان های آموزش و پرورش استان ها، صادر کرده و جراید آن ها را چاپ کرده است. در این بخشنامه ها، اعلام شده است که متوسط حقوق معلمین، به حدودا ۴۱۰۰۰۰۰(چهار میلیون و صد هزار) تومان افزایش پیدا کرده است. اما به نظر شما، آیا این حقوق دریافت واقعی معلمین است؟ چند درصد از معلمان می توانند به این حقوق نزدیک شوند؟

به طور کلی، ما دو نوع معلم داریم. معلمانی که استخدام رسمی آموزش و پرورش هستند. دسته دوم معلمانی هستند که هنوز غیر رسمی هستند و آرزو دارند که روزی استخدام رسمی آموزش و پرورش شوند تا بتوانند به اعداد مالی که برای معلمین رسمی وجود دارد، نزدیک شوند.

عدد ۴۱۰۰۰۰۰ تومانی که مطرح کردیم، از طرف وزارت آموزش و پرورش برای معلمین رسمی اعلام شده است. اما این عدد، یک عدد ایده آل است که یک معلم در بهترین شرایط شغلی می تواند به این رقم برسد.

اگر با معلمانی که سابقه ۲۰ تا ۲۵ سال کار در وزارت آموزش و پرورش دارند، صحبت کنید، می فهمید حقوق نهایی که برای این افراد تعریف شده است، ۳۸۰۰۰۰۰ تومان است. اما سوال مهم این است که، آیا این بزرگواران، ۳۸۰۰۰۰۰ تومان واقعی را دریافت می کنند؟ خیر.

حقوق واقعی یک معلم با سابقه آموزش و پرورش با کسر کسورات نهایتا ۲۰۰۰۰۰۰ الی ۲۵۰۰۰۰۰ تومان است. برخی از مدیران و معاونین نیز ۳۰۰۰۰۰ الی ۷۰۰۰۰۰ تومان بیشتر دریافت می کنند. پس، متوجه شدید که درآمد معلمین رسمی آموزش و پرورش نیز با رقم اعلام شده، فاصله دارد.

اما، دسته دوم معلمانی که غیر رسمی هستند. حقوق دریافتی این معلمین اکثرا زیر ۱۰۰۰۰۰۰ تومان در ماه است. پس، معلمی از نظر اقتصادی به نفع نیست.

شانس معلم شدن

آیا شما شانسی را در خود برای معلم شدن می بینید؟ آیا می دانید، سالانه، کشور به چه تعداد معلم نیاز دارد؟ چه تعداد آزمون استخدامی سالانه برای جذب معلم برگزار می شوند؟ آیا در سال های آینده نیاز به معلم خواهد بود؟ شما چه مقدار شانس را برای شرکت در استخدامی، پذیرفته شدن و مشغول شدن در آموزش و پرورش، قائل هستید؟

قطعا رقابت معلم شدن برای همه سخت است.

اما سوالی که مطرح می شود، آیا نیاز است که شما معلم شوید؟ آیا نیاز کشور را شناخته اید؟ اگر شما معلم نشوید، اتفاقی برای کشور رخ خواهد داد؟ قطعا کسانی هستند که در غیاب شما، سکان آموزش و پرورش را در دست داشته باشند و به اهداف آموزشی کشور پایبند باشند اما نیاز امروز کشور چیست که شما بتوانید با انتخاب شغل درست، آن نیاز را برطرف کنید؟

انتخاب شغل درست

همه ما میدانیم که امروزه مباحث اقتصادی و مسائل مالی برای کشور ایران بسیار مهم است. یکی از اصلی ترین مشاغلی که می تواند در اقتصاد کشور تاثیر داشته باشد، تجارت است. یک تاجر محصولی را از داخل کشور تهیه می کند. ممکن است این محصول را به مشتری داخل کشور بفروشد و یا صادرات داشته باشد. قطعا این کار ارزی را از خارج به داخل جامعه تزریق می کند و ضمن رونق تولید، باعث می شود که اقتصاد کشور از این وضعیت خارج شود.

شغل تجارت، در کنار شغل تولید و کارخانه داری، در پیشبرد اهداف اقتصادی هر کشور، بسیار مهم هستند. امروز، ایران از حیث تولید در سطح خوبی قرار دارد. نیاز به احداث کارخانه های جدید، احساس نمی شود. تاجر، باعث رونق تولید کارخانه های موجود می شود. افزایش تولیدات، صادرات بیشتر و در نهایت اقتصاد بهتر.

چرا تجارت؟

دلیل اول، درآمد بالای تجارت است که هر کسی به این کار تشویق می شود.

دلیل دوم، کمک به اقتصاد کشور و رونق تولیدات است.

دلیل سوم، امنیت شغلی است که در تجارت وجود دارد. یعنی اگر شما وارد یک حوزه از صادرات شده اید، اگر هزار نفر هم وارد آن حوزه شوند، برای کار شما هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. در مقابل، اگر شما معلم باشید و در پی استخدام شدن باشید، مطمئنا رقیبان زیادی خواهید داشت و هیچ وقت امنیت شغلی مانند تجارت نخواهید داشت.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

46 پاسخ
 1. وهابی
  وهابی گفته:

  پدرم کارمند آموزش و پرورش بودند و امکان پذیرش در شغل معلمی را داشتم اما هرگز حاضر نشدم وارد چنین سیستم منقرض شده ای شوم که هیچ آینده ای ندارد و سی سال باید یکسری درسهای تکراری را تدریس میکردم که هیچ فایده ای برای دانش آموزان ندارد و فقط فرسودگی است و فرسایش

  پاسخ
 2. پیرحیاتی
  پیرحیاتی گفته:

  کار کردن با کودکان یک تخصص بسیار جدی و مهم است که باید برای آن آموزش دید و هرکسی نمیتواند از پس این کار بیاید البته معلمان ایرانی چنین تخصصی ندارند و فقط از حس و شامه ی خود استفاده میکنند برای تدریس و برخورد با بچه ها

  پاسخ
  • حسین
   حسین گفته:

   معلمای خارجی درامدشون مساویه با بقیه شغل های پر درامد . از یک معلم ایرانی با حقوقی ک هیچ اینده ای نداره انتظار انگیزه برای تدریس خوب رو نداشته باشید

   پاسخ
  • مبینا
   مبینا گفته:

   معلمی عشق میخاد ‌ . وگرنه این همه زحمت ک هروز ۶ صب پاشی بری مدرسه و تدریس کنی و با دانش اموز های مختلف سر و کله بزنی و غصه امتحان خراب بچه هارو بخوری . و خودتو پیر کنی با ماهی ۴ تومن قابل قیاس نیس‌
   پس بدونید کسی ک با عشق این کارارو میکنه ب خاطر ۳ ماه تعطیلی تابستون نیس . چرا ک معلمای کنکوری برای درسای تخصصی داخل تابستون هم تدریس میکند و بعد تاین کلاسی هم دانش اموز خصوصی قبول میکنن

   پاسخ
 3. رهایی
  رهایی گفته:

  حرف شما نادرست است. معلمی شغل ساده ای نیست. در ایران است که بدون برنامه ریزی و آموزش هر اتفاقی می افتد.

  پاسخ
 4. سبحان بنیادی
  سبحان بنیادی گفته:

  ما با معلم های غیرحرفه ای بزرگ شدیم که به خاطر چند دقیقه تاخیر و نداشتن مداد یا پاک کن کلی ما رو تحقیر میکردند یا باید پایین کلاس می ایستادیم و خجالت میکشیدیم

  پاسخ
  • حسین واقف
   حسین واقف گفته:

   اینکه خوبه. من مدرسه ای درس میخوندم که یک ردیف اول ابتدایی بودند و یک ردیف دوم… من هم به درسها گوش میکردم و هر دو یاد میگرفتم. یکبار که از بچه های دوم درس پرسیدند و جواب رو نمیدونستن من جواب سوال رو گفتم و یک سیلی محکم از معلم خوردم. بله ما اینطوری بزرگ شدیم با این معلم های عجیب و غریب

   پاسخ
 5. سیمین سیری
  سیمین سیری گفته:

  برای اولین بار است که در سایتی با واقعیت حقوق دریافتی معلمان و اطلاعات درست برخورد میکند بنده به عنوان معلم تنها به اصرار پدرم و احترام به نظر ایشان وارد این شغل شدم که مناسبترین شغل برای یک خانم در محیط کاملا امن آن را تشخیص داده بود ولی واقعا از این تصمیم پشیمان هستم چرا که هیچ وجهه مثبتی برای فرهنگیان باقی نمانده است علی الخصوص اینکه هیچ مزایای جانبی ندارد و افزایش حقوق سالیانه هم در رادیو تلویزیون مکررا اعلام میشود در حالی که حین اجرا چنان نیست، در حالی که در مقایسه با افراد دیگر و شرایط یکسان
  در ارگانهای دیگر استخدام میشدیم وضعیت بهتری داشتیم.ای کاش سالها پیش با آراد و نگرشهایش آشنا میشدم.

  پاسخ
 6. دکتر سعید ابراهیمی
  دکتر سعید ابراهیمی گفته:

  سلام .برای اقشار متوسط جامعه که از امتیازات ویژه همانند برخی از طبقات اجتماعی یا سیاسی برخوردار نیستند ، معلمی و دبیری شغل مناسبی است اگرچه ورود به این شغل نیز دشوار شده است و پذیرش محدودی دارد. ما درکشوری بسر می بریم که درامد زایی در بخش خصوصی و امنیت کاری در ان امر بسیار دشواری است . تجارت ، مستلزم سرمایه و پشتوانه ی قوی و قابل ملاحظه ای است که بخش عمده ی جامعه ایران ، فاقد ان هستند . احاطه ی حاکمیت بر صادرات و واردات و تولید به اندازه ای است که مجال چندانی برای سایر اقشار علاقمند به فعالیت اقتصادی ، ایجاد نمی کند.

  پاسخ
 7. سید محمد جوادهاشمی
  سید محمد جوادهاشمی گفته:

  درود وقت بخیر
  بعضی ها وقتی تو سمت های بالا هستن به فکر اون معلمی که صبح تا شب درس دادن نمی افتن حقوق زیاد برای هر کارمندی که خرج
  زندگی هستش رو داشته باشد تا هزاران آدم می سازند تا وارد یک جامعه کنند سخت است .

  پاسخ
 8. حسین
  حسین گفته:

  الان یه معلم معمولی 6میلیون میگیره پس نتیجه میگیریم از خیلی از شغل ها بهتره هفته ای دو روز نهایتش درس میده بقیه اش آزاده تابستون هم ته خونشه حقوقشو میگیره

  پاسخ
 9. معلم خسته
  معلم خسته گفته:

  سلام من معلمم با ۱۴ سال سابقه دریافتی من بدون اینکه هیچ قسطی پرداخت کنم سه ملیون و نهصد هزار تومن است اگر به پول احتیاج ندارید فقط میخایید سرگرم شید معلمی خوبه اما اگه پول میخایید تو رو خدا برید رشته تجربی پرستاری و …بخونید شاگرد من که پارسال وارد طرح شده الان ۶ تومن میگیره بدون کارانه و اضافه کار و ….پس عاقلانه تصمیم بگیرید من ک خیلی خیلی پشیمونم

  پاسخ
 10. ملیکا
  ملیکا گفته:

  سلام من سال نهم هستم و معدلم بالا ۱۹/۵۰بنظر شما من چه رشته ای برم واقعا دارم دیوونه میشم
  (حقوق بالا . )

  پاسخ
 11. فاطمه
  فاطمه گفته:

  سلام من در درس های حفظ کردنی قوی هستم و نمره ام در درس های حفظ کردنی بالای ۱۹ است ولی درریاضی ضعیف هستم میشه بگید من چه شغلی انتخاب کنم درآمد خوبی داره؟

  پاسخ
  • سجاد
   سجاد گفته:

   اکثر دخترها حافظه محاسباتی ضعیف دارند و بیشتر در زمینه حفظ مطلب مهارت دارند نه درک مطلب و عملی. به نظرم اگر میتونید معلم بشید عالیه ،اختیار دار، و باشرافت هست. احترام دارید و واقعأ به درد خانم ها میخوره. فعالیت در زمینه بازار آزاد فقط حمالی مفت برای سرمایه داران هست. انتخاب درست آیندت رو میسازه. مشاوره باآدم درست و اهل فن کارسازه.

   در جواب اون آشغالی که گفته تن فر… لازم نیست شغل ناموست رو تبلیغ کنی

   پاسخ
   • رضا
    رضا گفته:

    ببین عزیز شما اصلا باشغل آزاد مشکل داری اگر شغل های آزادهم نباشه مردم کارشون لنگ می ماند.
    عزیز دل هرکس را بهر کاری ساختند.

    پاسخ
    • انسان
     انسان گفته:

     یک واقعیته در شغل آزاد هر لحظه ممکنه اخراج بشی چه امنیت شغلی وجود داره وقتی برای کارفرمایی کار میکنی که اگر گفت جمعه هام باید بیای سر کار گفتی نه اخراج یا اگر خیلی شغلت خوب باشه و قرار داد داشته باشی سال بعد قرار دادت را تمدید نمی کنه!!!
     جوانان مردمو درست راهنمایی کنید معلمی بسیار شغل خوب و با شرافتیست و ارزش انتخاب شدن داره.

     پاسخ
     • آراد برندینگ
      آراد برندینگ گفته:

      برای خودتان کار کنین و خودتان رییس خودتان باشید و اجیر کسی نباشید. بجای اجرت گرفتن باید شغلی داشته باشید که اجرت بدهید البته اگر توان این امر را داشته باشید.

  • ناشناس
   ناشناس گفته:

   منم شبیه شما . من دوست دارم دندون پزشک بشم ولی چون رشته تجربی بیشتر ریاضی منم خوب بلد نیستم همون معلمی بهترین هست ۳ ماه تعطیلی و حقوق والان هم که با کرونا تو خونه و با حقوق چی بهتر از این

   پاسخ
 12. محمد
  محمد گفته:

  سلام معلمی شغل بسیار خوب و شریفی است ولی متاسفانه در کشور ما ارزش و مقام معلم را را متوجه نیستند حاکمان و مقام های دولتی فقط به صورت حرفی � از مقام‌معلم دفاع می‌کنند ولی در اصل هیچ ارزشی برای معلم قائل نیست من خودم با فوق لیسانس ریاضی سی سال تدریس نمو دم آنهم با جان و دل ولی خدا شاهده الان چیزی ندارم و به سختی زندگی می گذارم

  پاسخ
 13. Anisa rad
  Anisa rad گفته:

  این حقوق بستگی به سطح تحصیلات داره حقوق یا دریافتیِ کسی که لیسانس داره با اونی که دکترا داره یکی نیست طی تصمیماتی هم که گرفتن دیگه کسی حقوق ، زیر ده میلیون نمیگیره چون زیر خط فقر هست

  پاسخ