📺 کلاس های مجازی - اساتید در انتهای هر کلاس، سوالی را از مباحث جلسه طرح می کنند که در بخش پرسش و پاسخ قرار داده می شود.
🌟 جایزه بهترین پاسخ ۶ محتوای فارسی رایگان
❓ در بخش پرسش و پاسخ عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.
🎁 به بهترین سوال در هر روز ۱۰ محتوای فارسی رایگان و به بهترین پاسخ برای هر سوال ۳ محتوای فارسی رایگان جایزه داده می شود.
💎 در گروه تلگرام آرادی ها هر روز یک سوال پرسیده می شود و به بهترین پاسخ ۱۰ محتوای فارسی رایگان هدیه داده می شود.
💰 برندگان جوایز روز - با ما انس بگیرید.

میزان درآمد شغل معلمی + فیلم

همه ما، از معلم های دوران کودکیمان، خاطرات تلخ و شیرین بسیاری داریم. بسیاری از ما، رویای معلم شدن داشته ایم. امروزه نیز، هدف بسیاری از محصلین، دانشجویان و بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاهی، استخدام در شغل معلمی است. به نظر شما، دلیل جذب شدن افراد به این شغل چیست؟

 چرا شغل معلمی پرطرفدار است؟

دلیل اول، این است که بسیاری از انسان ها، از کار کردن با آدم های بزرگ بیزار هستند و ترجیح می دهند بیشتر با کودکان سر و کار داشته باشند.

دلیل دیگری که می تواند داشته باشد این است که، شغل معلمی چهره خوبی در بین اقشار مختلف جامعه دارد.

دلیل بعدی، تعطیلات زیادی است که در سال وجود دارد. زیرا که معلمین، بابت این تعطیلات نیز حقوق دریافت می کنند و شغل آنها نسبت به شغل های دیگر، نسبتا ساده به نظر می آید.

میزان حقوق معلمین

در ماه های اخیر، آموزش و پرورش بخشنامه هایی به مدارس و سازمان های آموزش و پرورش استان ها، صادر کرده و جراید آن ها را چاپ کرده است. در این بخشنامه ها، اعلام شده است که متوسط حقوق معلمین، به حدودا ۴۱۰۰۰۰۰(چهار میلیون و صد هزار) تومان افزایش پیدا کرده است. اما به نظر شما، آیا این حقوق دریافت واقعی معلمین است؟ چند درصد از معلمان می توانند به این حقوق نزدیک شوند؟

به طور کلی، ما دو نوع معلم داریم. معلمانی که استخدام رسمی آموزش و پرورش هستند. دسته دوم معلمانی هستند که هنوز غیر رسمی هستند و آرزو دارند که روزی استخدام رسمی آموزش و پرورش شوند تا بتوانند به اعداد مالی که برای معلمین رسمی وجود دارد، نزدیک شوند.

عدد ۴۱۰۰۰۰۰ تومانی که مطرح کردیم، از طرف وزارت آموزش و پرورش برای معلمین رسمی اعلام شده است. اما این عدد، یک عدد ایده آل است که یک معلم در بهترین شرایط شغلی می تواند به این رقم برسد.

اگر با معلمانی که سابقه ۲۰ تا ۲۵ سال کار در وزارت آموزش و پرورش دارند، صحبت کنید، می فهمید حقوق نهایی که برای این افراد تعریف شده است، ۳۸۰۰۰۰۰ تومان است. اما سوال مهم این است که، آیا این بزرگواران، ۳۸۰۰۰۰۰ تومان واقعی را دریافت می کنند؟ خیر.

حقوق واقعی یک معلم با سابقه آموزش و پرورش با کسر کسورات نهایتا ۲۰۰۰۰۰۰ الی ۲۵۰۰۰۰۰ تومان است. برخی از مدیران و معاونین نیز ۳۰۰۰۰۰ الی ۷۰۰۰۰۰ تومان بیشتر دریافت می کنند. پس، متوجه شدید که درآمد معلمین رسمی آموزش و پرورش نیز با رقم اعلام شده، فاصله دارد.

اما، دسته دوم معلمانی که غیر رسمی هستند. حقوق دریافتی این معلمین اکثرا زیر ۱۰۰۰۰۰۰ تومان در ماه است. پس، معلمی از نظر اقتصادی به نفع نیست.

شانس معلم شدن

آیا شما شانسی را در خود برای معلم شدن می بینید؟ آیا می دانید، سالانه، کشور به چه تعداد معلم نیاز دارد؟ چه تعداد آزمون استخدامی سالانه برای جذب معلم برگزار می شوند؟ آیا در سال های آینده نیاز به معلم خواهد بود؟ شما چه مقدار شانس را برای شرکت در استخدامی، پذیرفته شدن و مشغول شدن در آموزش و پرورش، قائل هستید؟

قطعا رقابت معلم شدن برای همه سخت است.

اما سوالی که مطرح می شود، آیا نیاز است که شما معلم شوید؟ آیا نیاز کشور را شناخته اید؟ اگر شما معلم نشوید، اتفاقی برای کشور رخ خواهد داد؟ قطعا کسانی هستند که در غیاب شما، سکان آموزش و پرورش را در دست داشته باشند و به اهداف آموزشی کشور پایبند باشند اما نیاز امروز کشور چیست که شما بتوانید با انتخاب شغل درست، آن نیاز را برطرف کنید؟

انتخاب شغل درست

همه ما میدانیم که امروزه مباحث اقتصادی و مسائل مالی برای کشور ایران بسیار مهم است. یکی از اصلی ترین مشاغلی که می تواند در اقتصاد کشور تاثیر داشته باشد، تجارت است. یک تاجر محصولی را از داخل کشور تهیه می کند. ممکن است این محصول را به مشتری داخل کشور بفروشد و یا صادرات داشته باشد. قطعا این کار ارزی را از خارج به داخل جامعه تزریق می کند و ضمن رونق تولید، باعث می شود که اقتصاد کشور از این وضعیت خارج شود.

شغل تجارت، در کنار شغل تولید و کارخانه داری، در پیشبرد اهداف اقتصادی هر کشور، بسیار مهم هستند. امروز، ایران از حیث تولید در سطح خوبی قرار دارد. نیاز به احداث کارخانه های جدید، احساس نمی شود. تاجر، باعث رونق تولید کارخانه های موجود می شود. افزایش تولیدات، صادرات بیشتر و در نهایت اقتصاد بهتر.

چرا تجارت؟

دلیل اول، درآمد بالای تجارت است که هر کسی به این کار تشویق می شود.

دلیل دوم، کمک به اقتصاد کشور و رونق تولیدات است.

دلیل سوم، امنیت شغلی است که در تجارت وجود دارد. یعنی اگر شما وارد یک حوزه از صادرات شده اید، اگر هزار نفر هم وارد آن حوزه شوند، برای کار شما هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. در مقابل، اگر شما معلم باشید و در پی استخدام شدن باشید، مطمئنا رقیبان زیادی خواهید داشت و هیچ وقت امنیت شغلی مانند تجارت نخواهید داشت.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.14 پاسخ
 1. Avatar
  وهابی گفته:

  پدرم کارمند آموزش و پرورش بودند و امکان پذیرش در شغل معلمی را داشتم اما هرگز حاضر نشدم وارد چنین سیستم منقرض شده ای شوم که هیچ آینده ای ندارد و سی سال باید یکسری درسهای تکراری را تدریس میکردم که هیچ فایده ای برای دانش آموزان ندارد و فقط فرسودگی است و فرسایش

  پاسخ
 2. Avatar
  پیرحیاتی گفته:

  کار کردن با کودکان یک تخصص بسیار جدی و مهم است که باید برای آن آموزش دید و هرکسی نمیتواند از پس این کار بیاید البته معلمان ایرانی چنین تخصصی ندارند و فقط از حس و شامه ی خود استفاده میکنند برای تدریس و برخورد با بچه ها

  پاسخ
 3. Avatar
  رهایی گفته:

  حرف شما نادرست است. معلمی شغل ساده ای نیست. در ایران است که بدون برنامه ریزی و آموزش هر اتفاقی می افتد.

  پاسخ
 4. Avatar
  سبحان بنیادی گفته:

  ما با معلم های غیرحرفه ای بزرگ شدیم که به خاطر چند دقیقه تاخیر و نداشتن مداد یا پاک کن کلی ما رو تحقیر میکردند یا باید پایین کلاس می ایستادیم و خجالت میکشیدیم

  پاسخ
  • Avatar
   حسین واقف گفته:

   اینکه خوبه. من مدرسه ای درس میخوندم که یک ردیف اول ابتدایی بودند و یک ردیف دوم… من هم به درسها گوش میکردم و هر دو یاد میگرفتم. یکبار که از بچه های دوم درس پرسیدند و جواب رو نمیدونستن من جواب سوال رو گفتم و یک سیلی محکم از معلم خوردم. بله ما اینطوری بزرگ شدیم با این معلم های عجیب و غریب

   پاسخ
 5. Avatar
  سیمین سیری گفته:

  برای اولین بار است که در سایتی با واقعیت حقوق دریافتی معلمان و اطلاعات درست برخورد میکند بنده به عنوان معلم تنها به اصرار پدرم و احترام به نظر ایشان وارد این شغل شدم که مناسبترین شغل برای یک خانم در محیط کاملا امن آن را تشخیص داده بود ولی واقعا از این تصمیم پشیمان هستم چرا که هیچ وجهه مثبتی برای فرهنگیان باقی نمانده است علی الخصوص اینکه هیچ مزایای جانبی ندارد و افزایش حقوق سالیانه هم در رادیو تلویزیون مکررا اعلام میشود در حالی که حین اجرا چنان نیست، در حالی که در مقایسه با افراد دیگر و شرایط یکسان
  در ارگانهای دیگر استخدام میشدیم وضعیت بهتری داشتیم.ای کاش سالها پیش با آراد و نگرشهایش آشنا میشدم.

  پاسخ
  • Avatar
   حسین گفته:

   سلام
   خب من الان پشت کنکورم در رشته ریاضی
   اگه شما جای من بودید چه رشته ای میرفتین که اینده داشته باشه؟

   پاسخ
 6. Avatar
  دکتر سعید ابراهیمی گفته:

  سلام .برای اقشار متوسط جامعه که از امتیازات ویژه همانند برخی از طبقات اجتماعی یا سیاسی برخوردار نیستند ، معلمی و دبیری شغل مناسبی است اگرچه ورود به این شغل نیز دشوار شده است و پذیرش محدودی دارد. ما درکشوری بسر می بریم که درامد زایی در بخش خصوصی و امنیت کاری در ان امر بسیار دشواری است . تجارت ، مستلزم سرمایه و پشتوانه ی قوی و قابل ملاحظه ای است که بخش عمده ی جامعه ایران ، فاقد ان هستند . احاطه ی حاکمیت بر صادرات و واردات و تولید به اندازه ای است که مجال چندانی برای سایر اقشار علاقمند به فعالیت اقتصادی ، ایجاد نمی کند.

  پاسخ