🌟 پخش زنده آراد برندینگ شما را به ثروتمند شدن دعوت می نماید.

عوامل موفقیت در تجارت + فیلم

عوامل مهمی هستند که می توانند موافقیت شما را در تجارت تضمین کنند، به شرط اینکه راهنمای دلسوزی داشته باشید و آنها را به شما بیاموزد.

🎁 در ARAD QA عضو شوید و درباره تجارت و اقتصاد بپرسید و پاسخ دهید.
تعریف موفقیت

تعریف موفقیت یک امر نسبی است، یعنی هر کس از موفقیت تعریف مخصوص به خود دارد.

چهار نمونه از موفقیت

۱- موفقیت علمی.
بعضی ها رشد علمی شان را موفقیت می دانند و سال ها تحصیل می کنند تا بالاترین مدارک علمی را کسب کنند.
۲- موفقیت مالی.
اکثر افراد جامعه میزان سرمایه و ثروتی که به دست می آورند را موفقیت می دانند و برای آن شبانه روز زحمت می کشند.
۳- موفقیت اجتماعی.
خیلی ها به دنبال رشد اجتماعی هستند و دوست دارند در اجتماع جایگاه و موقعیت خوبی داشته باشند و مردم به نیکی از آنها یاد کنند.
۴- موفقیت در روابط.
بعضی ها روابط اجتماعی که با افراد مختلف برقرار می کنند را موفقیت می دانند.
جالب است بدانید بزرگترین معاملات تجاری ایران و جهان از طریق رابطه انجام می شود؛ یعنی دو تاجر با هم رفیق هستند و با هم معامله تجاری انجام می دهند.

علت اینکه بزرگترین معاملات تجاری رابطه ای است ، این است که در روابط اعتماد بیشتری وجود دارد، بخاطر همین مبلغ معامله هم زیاد است.
گاهی شما به واسطه رفاقت با شخصی به تاجر بزرگی متصل می شوید و با او معامله بزرگی انجام می دهید.
تمام چهار نمونه از موفقیتی که ذکر شد باید به پول و ثروت ختم شود وگرنه بی فایده است؛ عالمی که پول نداشته باشد تا علمش را نشر دهد زیاد سودمند نیست.

شما زمانی ایده داشته باشید، اما سرمایه عملیاتی کردن آن را نداشته باشید، ایده شما خود به خود می سوزد.
بنابراین پول در زندگی بشر خیلی حائز اهمیت است و بخشی از همه قدرت ها به قدرت مالی بر می گردد و همه دوست دارند پولدار باشند و عده ای برای اینکه پولدار باشند، شبانه روز در حال تلاش و کوشش هستند.

بعضی از اعضای مجموعه آراد اولین روزی که عضو مجموعه شدند، درآمد ماهیانه آنها بین پنج تا ده میلیون تومان بود اما پس از یکسال درآمد ماهیانه آنها به بیش از پنجاه میلیون تومان رسید؛ چه چیزی باعث افزایش ده برابری درآمد آنها می شود؟

موضوع ما عوامل موفقیت در تجارت است و در این یادداشت مهمترین عوامل آن را مطرح می کنیم.

نیازسازی

یکی از راه های کسب درآمد نیازسازی است؛ شما بازی شطرنج را در نظر بگیرید، اگر شطرنج حذف شود هیچ اتفاق خاصی در زندگی اکثر مردم پیش نمی آید؛ پس چرا شطرنج وجود دارد؟
شطرنج وجود دارد چون عده ای با تبلیغات مختلف نیازسازی کردند و به جوامع دنیا القاء کردند که شطرنج باعث رشد قوه تخیل و عقل می شود، پس اگر می خواهید فکر شما بهتر کار کند باید شطرنج بازی کنید.
این افراد از طریق نیازسازی که برای شطرنج کردند، آموزشگاه های مختلف تاسیس کردند و مسابقات گوناگون برگزار کردند و از قبل آن برای خود درآمد زایی کردند.

تعریف کسب و کار

کسب و کار تعاریف مختلفی دارد که ساده ترین نوع کسب و کار مدل ترید ( Trade ) است.
سه مدل تجارت وجود دارد
۱- ترید ( Trade )
۲- بازرگانی ( Commerce )
۳- کسب و کار ( Business )

ترید

ترید یعنی تجارت، داد و ستد و خرید و فروش.
خرید و فروش ابعاد مختلفی دارد، شما می توانید کالای دست دوم یا آک خودتان را بفروشید، یا می توانید خرده فروشی یا کلی فروشی کنید.

بازرگانی

عده ای هستند علاوه بر ترید، کارهای بازرگانی ( Commerce ) هم انجام می دهند.

تجارت بازرگانی یعنی شما بتوانید در قالب یک شرکت فعالیت کنید و جدای از خرید و فروش نیروهایی هم داشته باشید.
در تجارت بازرگانی مدیریت پرسنل مطرح است که چگونه آنها را مدیریت کنید و از آنها استفاده کنید که هم حقوق پرسنل را پرداخت کنید و هم آنها بتوانند با کارهایی که انجام می دهند پول های بیشتری برای شما به ارمغان بیاورند.
تجارت بازرگانی یک مدل از تجارت است که لیبل آن کمی بالاتر از ترید است و انسان هایی می توانند تجارت بازرگانی انجام دهند که مدیریت قوی تری دارند و می توانند پول های بیشتری دریافت کنند.

کسب و کار

کسب و کار با ترید و بازرگانی متفاوت است و لیبل آن بالاتر از ترید و شرکت بازرگانی است.
شما در کسب و کار باید هم به فکر تامین مواد اولیه و هم به فکر پرسنل باشید.
شما باید ابتدا نوع کسب و کار خود را مشخص کنید و سپس محصولی که بر روی آن کار می کنید را تعیین کنید؛ چون محصولات با هم تفاوت دارند، مثلا محصولات مواد غذایی با محصولات پتروشیمی فرق دارند، بازار هدفش کاملا متفاوت است، میزان تراکنش ها و مبالغی که در آنها رد و بدل می شود، کاملا از هم فرق دارد، ساختار تجاری شان هم با یکدیگر فرق دارد، هر چند ممکن است ساختار تبلیغاتی شان یکسان باشد.

سوالات همیشگی

اگر شما می خواهید پولدار شوید باید چند سوال را مدام از خود بپرسید
اولین سوالی است که باید همیشه از خودتان بپرسید ” پول دست کیست؟ ”
باید بدانید که پول در جیب و حساب بانکی مشتری های شماست.
دومین سوالی که باید از خودتان بپرسید ” در چه شرایطی مشتری حاضر می شود پولش را به من دهد؟ ”

مشتری در دو صورت به شما پول می دهد

۱- مشتری پول می دهد تا از قبل خرید کالای شما پول بیشتری عائدش شود.
۲- مشتری پول می دهد تا از قبل خرید کالای شما لذت ببرد.
سوال سوم این است که کسب و کار شما شامل کدام یک از این دو مورد می شود؟ یعنی مشتری از طریق خرید محصول شما می خواهد به پول بیشتری برسد یا می خواهد با خرید کالای شما لذت ببرد و زندگی اش شیرین تر شود؟
شما باید یاد بگیرید که چه خدماتی به مشتریان خود ارائه کنید تا آنها پول بیشتری به شما بدهند.

دو مدل طرز فکر و دو دیدگاه

اگر به یاد داشته باشید ماه رمضان سال ۹۷ قیمت دلار نزدیک بیست هزار تومان رسید و سکه نزدیک پنج میلیون تومان شد و قیمت کلیه اجناس هر روز افزایش پیدا می کرد؛ در چنین شرایطی تجار دو طرز فکر و دیدگاه را در تجارت شان عملی می کنند


۱- عده ای تا ثبات قیمت ها از فروش اجناس شان پرهیز می کنند و حتی به صورت موقت کسب و کار خود را تعطیل می کنند؛ آنها معتقدند که محصول شان حکم پول نقد را دارد و هر وقت بخواهند می توانند آن را بفروشند و به پول تبدیل کنند.
این افراد تصور می کنند مثلا کالایی که پانصد تومان خریدن را اگر هزار تومان بفروشند؛ مجبورند دوباره همان کالا را دو هزار تومان بخرند و سه هزار تومان بفروشند؛ و این گونه خرید و فروش را دوست ندارند، چون تصور می کنند در آن سودی نمی برند.
۲- عده ای مثل سابق به کسب و کار خود ادامه می دهند؛ یعنی کالای پانصد تومانی را هزار تومان می فروشند و مجدد همان کالا را دو هزار تومان می خرند و سه هزار تومان می فروشند.

به نظر شما کدام طرز فکر صحیح است؟

کارشناسان مجموعه آراد معتقدند کاسب در هر شرایطی باید به کاسبی خود ادامه دهد چون پول است که پول می آورد.

شما زمانی که کالای خود را در اوضاع بی ثباتی قیمت ها می فروشید، زودتر پول به دست می آورید و مجدد می توانید با پول به دست آمده کالا بخرید و سود کنید.
هر روزی که شما بتوانید محصول خود را بفروشید و سود کنید، اما این کار را نکنید؛ یقینا در آن روز ضرر کردید.
یکی از رازهای فروش این است که هر قدر میزان فروش شما در طول یک ماه بیشتر باشد، در آخر ماه سود بیشتری می کنید.
تجاری که در ایام بی ثباتی قیمت ها کسب و کار خود را تعطیل می کنند و اجناس خود را نمی فروشند، راز مهمی که گفته شد را نمی دانند.
اگر شما هوش تجاری نداشته باشید و رازهای تجارت را ندانید شکست خواهید خورد و ورشکسته می شوید.
یکی از رازهای موفقیت در تجارت بهره مند از عقل و هوش است؛ موفق ترین تجار باهوش ترین افراد هستند.

اگر باهوش نیستید سعی کنید از مشاوران باهوش و خردمند در تجارت تان استفاده کنید، و مشورت هایی که به شما می دهند را عملی کنید.
متاسفانه در ایران خیلی از والدین بخاطر تفکرات اشتباهی که دارند، مانع پیشرفت فرزندان خود می شوند.
متاسفانه بعضی از والدین فرزندان خود را مدرک گرا بزرگ می کنند و آنها را مجبور می کنند فقط درس بخوانند و مدرک لیسانس و فوق لیسانس را بگیرند و در نهایت کارمند شرکت و اداره ای شوند.

پرهیز از معاشرت با افراد ضعیف

موفقیت شما ارتباط بسیار مستقیمی با افرادی که با آنها معاشرت می کنید دارد؛ شما اگر می خواهید موفق شوید باید با افراد موفق و ثروتمند معاشرت کنید و از معاشرت با افراد ضعیف پرهیز کنید چون مانع رشد شما می شوند.

در مجموعه آراد افراد موفق و ثروتمند زیادی هستند که شما می توانید با آنها ارتباط بگیرید تا برای رسیدن به ثروت و موفقیت به شما کمک کنند.

غایت تبلیغات

بارها در کلاس ها و سمینارهای مختلف، این نکته بیان شده که غایت تبلیغات ” دروغ ” است و مردم عاشق شنیدن دروغ هستند، بخاطر همین فریب می خورند.
تمام شرکت ها و موسسات در ترفندهای تبلیغاتی شان از دروغ استفاده می کنند، دروغی که شما عاشق شنیدن آن هستید.

روش تبلیغات خدمات

باید بدانید تجارت شما فقط خرید و فروش کالا نیست، شما می توانید از جهات مختلف مثل بسته محصول تان، حمل و نقل آن، و مشاوره هایی که در مورد کالایتان به افراد مختلف می دهید، درآمد داشته باشید به شرط آنکه بتوانید این خدمات را به درستی تبلیغات کنید، تا دیگران بدانند شما فقط فروشنده محصول تان نیستید.
اگر شما بخواهید خدماتی که ذکر شد را تبلیغ کنید، نیاز به محتوا دارید تا آن محتوا را تبلیغ کنید؛ محتوا در سه قالب وجود دارد
۱- تبلیغات ویدیویی.
۲- تبلیغات تصویری.
۳- تبلیغات متنی.

تبلیغات از طریق موبایل

امروزه اکثر جامعه از گوشی هوشمند استفاده می کنند، بنابراین شما باید بیشترین تمرکزتان را بر روی تبلیغاتی بگذارید که مخاطب آن را از طریق موبایلش مشاهده می کند.
به دلیل کوچک بودن اندازه گوشی های هوشمند باید تبلیغ شما به گونه ای باشد که برای مخاطب جذاب باشد و تبلیغ شما را بپسندد.

توجه خاص آراد بر روی تجربه رابط کاربری

مجموعه آراد نزدیک سه ماه است که با توجه به سئو ۲۰۲۰ تغییراتی در سایت های زیر مجموعه خودش داده است و بحث کاربر پسند بودن یا تجربه رابط کاربری را بر روی سایت هایش اعمال کرده است؛ هر چند اغلب اعضاء مجموعه متوجه این تغییرات نمی شوند چون تخصص و دانشی در این زمینه ندارند.

ما در مجموعه آراد ساعت ها به رفتارشناسی کاربران سایت هایمان اختصاص می دهیم که چرا یک عده وقتی وارد سایت می شوند سریع خارج می شوند و چرا یک عده زمان بیشتری در سایت می مانند و محتواهای آن را مطالعه می کنند؟
این موارد نکات مهمی است که شما باید به آن دقت کنید، هر قدر مدت توقف مشتری در سایت شما بیشتر باشد گوگل به شما امتیاز بیشتری می دهد و جایگاه شما در صفحات گوگل ارتقاء پیدا می کند.

ما در مجموعه آراد برای راه اندازی یک سایت واحدی داریم به نام تحقیق و توسعه که بر روی محصول تجاری شما تحقیق می کند و به جزئیاتی می پردازد که برای شما قابل درک نیست.

با کوچک ترین تغییرات در سایت تان تعداد مشتریان شما تغییر می کند.
معمولا زمانی که افراد خودشان تغییراتی بر روی سایت شان انجام می دهند تعداد مشتریان آنها کاهش پیدا می کند، چون در زمینه سئو و برنامه نویسی تخصص ندارند؛ اما زمانی که مجموعه آراد تغییراتی بر روی سایت شان انجام می دهد تعداد مشتریان آنها افزایش می یابد چون مجموعه آراد می داند که باید چه تغییراتی بر روی سایت شما انجام دهد که تعداد مشتریان شما افزایش یابد.
بعضی از اوقات یک تغییر رنگ سایت موجب کاهش یا افزایش مشتری می شود؛ شما باید روانشناسی رنگ ها را بلد باشید تا در ساختار تجاری تان آنها را رعایت کنید.
متاسفانه اکثر شرکت های ایرانی در زمینه تغییرات سئو و برنامه نویسی از شرکت های خارجی چندین ماه عقب هستند.
سرعت تغییرات گوگل بسیار زیاد است؛ گوگل معمولا در پانزده روز تغییراتی در سئو خودش به وجود می آورد چون می خواهد به روز باشد.

تاثیر زمان انتشار تبلیغات در موفقیت

ما بیش از هشت سال است که بر روی زمان انتشار تبلیغات تاکید می کنیم؛ اینکه شما محتوای جدید را در چه ساعتی از شبانه روز بر روی سایت تان قرار دهید، بسیار حائز اهمیت است.
اگر شما زمان صحیحی برای انتشار محتوای تان انتخاب نکنید، ممکن است مشتریان خود را از دست بدهید.
تولید محتوای شما باید یک فرآیند کاملا منظمی داشته باشد؛ یعنی اگر استراتژی شما این است که هر روز یک محتوای جدید بر روی سایت تان قرار بگیرد؛ پس باید هر روز تولید محتوا داشته باشید.

سرعت تولید محتوا در مجموعه آراد در این ایام پنج برابر شده است و روزانه بیش از هزار محتوای جدید توسط محتوا نویسان مجموعه آراد تولید می شود و در اختیار مشتریان مجموعه آراد قرار می گیرد.

مدل های تبلیغات تجاری

تبلیغات تجاری به سه مدل کلی تقسیم می شود
۱- تبلیغات ساده و مقدماتی.
این مدل تبلیغات ویژه تجار تازه کار یا تجاری که برای تبلیغات پول کمی دارند، است.
۲- تبلیغات تجاری و رسمی.
۳- تبلیغات حرفه ای و حقیقی.
همان طور که مدل تبلیغات با یکدیگر فرق دارند، نتایجی که از این مدل تبلیغات به دست می آید متفاوت است.
شخصی که صد میلیون تومان برای تبلیغات هزینه می کند یقینا پول بیشتری به دست می آورد نسبت به کسی که ده میلیون تومان برای تبلیغات هزینه می کند.
شما زمانی که مثلا ده میلیون تومان برای تبلیغات هزینه کنید و بیست میلیون تومان از قبل آن عائدتان شد؛ باید دفعه بعد پانزده میلیون تومان بابت تبلیغات هزینه کنید تا سی میلیون به دست آورید.
متاسفانه برخی از افراد برای تبلیغات همیشه یک مبلغ مشخصی را در نظر می گیرند و همین روش را چندین سال انجام می دهند.
مجموعه آراد در حال حاضر ماهانه بیش از یک میلیارد صرف تبلیغات خودش می کند.
تبلیغات و رسانه بسیار قدرتمند است؛ به خاطر همین شما برای تبلیغات در تلویزیون باید ثانیه ای چند صد میلیون پول پرداخت کنید.
بزرگترین و ثروتمندترین شرکت های جهان بیشترین تبلیغات را دارند.
شما باید بدانید که همه چیز بر اساس برنامه ریزی زمانی اتفاق می افتد و موفقیت نیازمند سپری شدن زمان در مسیر صحیح آن است.
تعیین مخاطب و جامعه هدف برای تبلیغات
شما برای موفقیت در تجارت باید جامعه هدف خود را تعیین کنید که قصد دارید محصول خود را در کجا بفروشید؟ و تبلیغات خود را متمرکز بر بازار هدف تان کنید.
هر قدر جامعه هدف شما بزرگتر باشد، تعداد مشتریان شما بیشتر است؛ وقتی مشتری زیاد باشد، فروش بیشتر می شود و درآمد بیشتری کسب می کنید.
میزان بودجه تبلیغاتی شما با توجه به بازار هدف تان متغیر است؛ هر قدر بازار هدف شما بزرگتر باشد باید برای تبلیغات آن پول بیشتری پرداخت کنید.

دسته بندی محصولات
بعضی از تجار تازه کار در ابتدا تجارت دسته بندی محصولات را رعایت نمی کنند و شروع به تجارت می کنند، مدتی که گذشت خسته می شوند و بر روی یک یا چند محصول تمرکز می کنند.
برای مثال تاجری در ابتدا شروع به تجارت میوه و تره بار می کند و بعد از مدتی می بیند، تعداد محصولات در میوه و تره بار زیاد است، از میان آنها تعدادی را گلچین می کند و به تجارت آن مشغول می شود.
کارشناسان مجموعه آراد به تازه کارهای تجارت توصیه می کند فقط بر روی یک محصول کار کنید.
هر محصولی تا زمان و مقدار مشخصی به شما سود می دهد؛ بعد از آن اگر به دنبال سود بیشتر هستید باید به تجارت محصول جدیدی بپردازید.
تحلیل و بررسی
شما برای موفقیت به چهار تحلیل نیاز دارید
۱- گزارشی از روند تبلیغات
۲- گزارشی از بازخوردها
۳- گزارشی از فروش ها
۴- گزارشی از تامین کننده ها

گزارش تبلیغات

این گزارش سه بخش دارد
۱- تعداد تبلیغات.
شما باید تعداد تبلیغاتی که بر روی هر سایت تان دارید را مشخص کنید.
مدل تبلیغات را هم باید مشخص کنید، چون همه شرکت ها یک مدل تبلیغ نمی کنند.
شما اگر تبلیغات سی سال پیش و تبلیغات امسال شرکت مینو را ببینید، یقینا خواهید دید این دو با هم فرق دارد؛ چون تبلیغات سی سال پیش مناسب آن زمان بود و در زمان خودش بسیار عالی بود اما به درد امروز نمی خورد.
بنابراین کیفیت تبلیغات و محتوای تبلیغی بسیار مهم است.
۲- فضای تبلیغات
۳- بودجه تبلیغاتی
گزارش بازخوردها
گزارشی از بازخوردها دارای سه بخش است
۱- تعداد مشتری جدید
۲- تعداد مشتری قدیمی
۳- تعداد بازدید از سایت

گزارش فروش

گزارش فروش از سه بخش تشکیل می شود
۱- تعداد فروش ماهانه
۲- تعداد فروش سالانه
۳- محاسبه سود سالانه
گزارش از تامین کننده
گزارش از تامین کننده سه بخش دارد
۱- تعداد تامین کننده مورد نیاز
۲- تعداد تامین کننده غیر نیاز
۳- رتبه بندی تامین کنندگان
شما زمانی که به صورت روزانه و هفتگی و ماهیانه این چهار گزارش را تهیه کنید تازه متوجه قدرت مجموعه آراد برندینگ می شوید و اعتراف می کنید که تمام حرف های اساتید آراد صحیح و درست بوده اما شما قدرت درک آن را نداشتید.
شما باید این گزارش ها را تهیه کنید تا کارشناسان مجموعه آراد بتوانند تحلیل دقیق و جامعی به شما ارائه دهند و استراتژی قوی در اختیار شما قرار دهند تا در تجارت تان موفق تر شوید.
اگر شرکت یا مجموعه ای بدون در نظر گرفتن این گزارش ها بخواهد به شما استراتژی تجارت و فروش بدهد؛ به حرف او اعتماد نکنید چون یقینا دروغ می گوید؛ و قصد فریب شما را دارد.

رفتار حرفه ای برای موفقیت

هر چیزی ظرفیت و محدودیتی دارد اگر شما پول بیشتری می خواهید باید ظرفیت تان را افزایش دهید؛ راه افزایش ظرفیت رشد عقل و فکر است.
اگر ظرفیت شما کوچک باشد، هیچ کس نمی تواند به شما کمک کند تا ثروتمند شوید؛ چون شما توان و ظرفیت دریافت پول زیاد را ندارید.
باورهای شما زندگی شما را می سازد؛ به قول معروف ” هر کس نان باورش را می خورد “.
برای پولدار شدن باید تفکرات شما بزرگ شود و رفتارتان حرفه ای شود و از رفتار کودکانه و عوامانه پرهیز کنید.
یک نمونه از رفتار حرفه ای این است تحت هیچ شرایطی با کسی بحث و جدل نکنید.

شما زمانی که با شخصی جدل می کنید، او دیگر حاضر نیست دانش و تجربه خودش را در اختیار شما بگذارد؛ اما زمانی که جدل نمی کنید و در برابرش متواضع هستید او تمام دانش و تجربه خودش را در اختیار شما می گذارد.
شما باید بدانید که در همه زمینه ها دانش و تخصص ندارید و نمی توانید در همه زمینه ها صاحب نظر باشید.
برای موفق شدن همیشه باید خود را دانش آموز بدانید و سعی کنید از افراد مختلف نکات و مطالب جدید بیاموزید؛ اگر این گونه باشید به موفقیت خواهید رسید.
شما زمانی شکست می خورید که احساس کنید همه چیز را می دانید و نیاز به کمک کسی ندارید.

سخن آخر

کارشناسان مجموعه آراد به شما توصیه می کنند؛ برای خود الگو انتخاب کنید و با شخصی که به عنوان الگو انتخاب کردید ارتباط بگیرید و از او بخواهید برای شما برنامه ریزی کند تا شما هم موفق شوید.

به تک تک برنامه ها و مشاوره های الگوتان عمل کنید و در برابر او مطیع باشید؛ پس از مدتی خواهید دید شما هم موفق شده اید.
مجموعه آراد برندینگ پر است از تجار موفق و ثروتمندی که می توانند الگو شما باشد؛ سعی کنید با مجموعه آراد ارتباط بگیرید و از برنامه ها و مشورت های مشاوران موفق آراد استفاده کنید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.4 پاسخ
 1. Avatar
  majid گفته:

  سلام عرض ادب خدمت.مدیران.و عزیزان فعال آرادبرندینگ به نظر من ساده ترین
  مطالب امادرواقع قدرتمندتر ین عمل
  اراده همان مطالب ساده روشن.بینانه
  باید جستجو کنیم.تامحسابات روان
  درعلم تجارت آگاهانه پیش ببریم
  سپاس بیکران از لطف همه ارسالهای
  متنی ویدئو های بی پایان خوبتون
  دوستون دارم، متشکرم majid

  پاسخ
 2. Avatar
  موسوی گفته:

  سلام وخسته نباشید میگی واسه اساتید متفکر وهمیشه دنبال رشد تغییر هستند واقعاً مطالبی خوب ونتیجه دار بودن ممنونم ازشما

  پاسخ