مراحل حمل و نقل دریایی + فیلم

مسئول هماهنگی با کشتیرانی

یکی از مسائل بسیار مهم این مطلب است که در چه زمانی و مکانی و به شخصی باید کالا را تحویل دهید. از لحظه ای که مشتری برای دریافت محصول آماده باشد، با کشتیرانی هماهنگی های لازم را انجام می دهد. این که برای حمل بار در یک روز مشخص و یک بندر و اسکله مشخص کالا ها بارگیری شوند.
در این ساعت مشخص کشتی در اسکله آماده بارگیری می شود و شما که فروشنده هستید، باید بار را در این روز و ساعت و این اسکله مشخص تحویل کشتیرانی دهید. مشتری مشخص می کند که چه روزی قصد دریافت بار و کالا را دارد و تمامی این نکات در قرارداد ها به صورت مکتوب نوشته می شود.

مسئول مشکلات کشتیرانی

هنگامی که بار را به همان بندر از قبل تعیین شده رساندید و کشتی در آن جا حضور نداشت، در این شرایط می توانید با مشتری خود ارتباط برقرار کرده و در صورت امکان با یک کشتیرانی دیگری هماهنگ کرده و بار را ارسال کنید. در صورتی که شما بار را به کشت رانی رساندید و کشتیرانی قصد تحویل گرفتن کالا و حرکت نداشت، مسئولیت آن بر عهده مشتری است.

هنگامی هم که شما بار را به موقع ارسال کنید و کشتی حضور نداشته باشد، در این شرایط مسئول هزینه ها و خسارت ها مشتری است. اما زمانی که شما بار را دیر ارسال کنید و قبل از رسیدن شما کشتی حرکت کند، یا بعضا اتفاق می افتد که کشتی زود تر از موعد می رسد. اگر هر جا مقصر فروشنده باشد، هزینه ها و خسارت ها بر عهده فروشنده است و در صورتی که مقصر شما باشید، بر عهده شماست.

تفاوت قوانین حمل و نقل و فروش

در قوانین حمل و نقل داستان معامله و مالی با داستان فروش و حمل و نقل متفاوت است. شما برای اینکه یک لامپ را خریداری کنید، در ابتدا باید پول آن را پرداخت کنید و سپس لامپ را دریافت کنید. حمل و نقل در ایران داستان متفاوتی دارد. در ابتدا بار باید حرکت کند و به مقصد برسد و بعد کرایه پرداخت شود.

مخفف واژه ها در تجارت

یک سری اصطلاحات وجود دارند، مانند بندر عباس ایران که به صورت IRBND نوشته می شود. پس نیاز نیست پورت ها و برخی از اصطلاحات را به صورت کامل بنویسد.

مراحل حمل بار از کارخانه تا مقصد

حمل کننده کشتیرانی است. شما باید بار را به کشتیرانی تحویل دهید. مشتری شما مشخص می کند که بار تحویل کدام کشتیرانی و در کدام بندر و اسکله داده شود. ساعت و روز آن را نیز تعیین می کند و شما بار را از کارخانه بارگیری کرده و تا بندر و همان پورتی که خریدار مشخص کرده است، حمل می کنید.

کار های گمرکی آن را نیز به تمام می رسانید. در صورت تمایل خودتان می توانید کار ها را انجام دهید و یا با یک ترخیص کار صحبت کنید و کل صفر تا صد کار های گمرکی را به او بسپارید. در نهایت حداکثر ۲ الی ۳ میلیون تومان از شما دریافت می کند. ریسک و خطر کالا تا زمانی که روی عرشه کشتی قرار بگیرد با شماست و پس از آن بر عهده مشتری است.

چگونه کالا به گیرنده تحویل داده می شود

زمانی که قرارداد شما FOB باشد. FOB بودن آن ربطی به این مسئله ندارد که خریدار چه زمانی قصد تحویل گرفتن بار را دارد؟! این مسائل مربوط به کشتیرانی است که چه زمانی حرکت کرده و بار را می رساند. مسئولیت برای شما فقط این بود که بار را روی عرشه کشتی برسانید. اتفاقات پس از آن ربطی به شما نداشته و مسئولیتی نیز برای شما ندارد. FOB یعنی بار روی عرشه کشتی تحویل داده می شود، در هر حالتی که مرسوم است. اگر قرار است با پمپ پمپاژ شود، اصلا کانتینری وجود ندارد. پس باید به این مسائل نیز توجه شود.

زمان و نحوه پرداخت هزینه های حمل و نقل

در FOB هزینه حمل و نقل کشتی با خود مشتری است و ربطی به فروشنده ندارد. ممکن است مشتری از شما بخواهد به جای او با کشتیرانی هماهنگ کنید، در این صورت شما می توانید، هماهنگی های لازم را انجام دهید، اما هزینه های آن بر عهده مشتری است. پس هزینه آن را از خریدار دریافت کرده و به کشتیرانی می پردازید.

به عنوان مثال کشتیرانی به شما که نماینده مشتری هستید می گوید: به ازای هر کانتینری که وارد کشتی می شود ۵۰۰ دلار دریافت می کنم. اگر شما بار را دیر تحویل دهید و کشتی حرکت کند و مجبور شوید با کشتیرانی دیگری هماهنگ کنید و او نیز در ازای هر کانتینر ۷۰۰ دلار از شما دریافت کند، در این صورت این ۲۰۰ دلار اضافی را باید شما پرداخت کنید.

بسته بندی کالا

شیوه بسته بندی انار صادراتی با اناری که از داخل بازار برای مصرف شخصی خریداری می کنید، بسیار متفاوت است. در بحث صادرات به علت این که این انار ها در کانتینر قرار می گیرند و تحرک دارند، باید هر کدام از آن ها در سلول های شانه هایی مانند شانه های تخم مرغ قرار بگیرند، تا تکان نخورده و جابجا نشوند. پس باید اصول بسته بندی را به درستی رعایت کنید.

مسئول خراب شدن بار

در صورتی که بار در حمل و نقل خراب شود، اگر قبل از قرار گرفتن روی عرشه کشتی خراب شد، ریسک و خطر آن بر عهده فروشنده است و در صورتی که پس از قرار گرفتن روی عرشه کشتی خراب شد، بار بررسی می شود! اگر بار طبق استاندارد هایی که مرسوم است بسته بندی نشده باشد، باز هم مسئولیت آن با شماست و در غیر این صورت بر عهده مشتری است. شیوه های بسته بندی هم اهمیت دارند. اکثر مشتری ها درخواست می کنند، بازرسی هم انجام شود.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ