ارسال و حمل و نقل کالای صادراتی + صوتی

🔻 قطعا شما هم مثل کسی که می خواهید تجارت را شروع کنید دغدغه هایتان ارسال و حمل و نقل کالا است بعضا امور گمرکی و بحث کارت بازرگانی و اسنادی که معامله می کنید و بسته بندی و مسائل این چنینی در این فایل به این مسائل می پردازم و در مورد مسائل حمل و نقل و گمرک را هم صحبت می کنم چون ذاتا کلمه حمل و نقل یعنی ما در طی یک حملی امتیاز یک کالا را از یک نفر به نفر دیگر انتقال می دهیم یا نقل می کنیم در واقع ذات کار حمل و نقل است حمل و نقل تثبیت کننده یک معامله هست یعنی اگر حمل و نقل نباشد معامله اتفاق نمی افتد.

🔻 اول در مورد کارت بازرگانی صحبت کنیم که آیا داشتن آن ضروری است یا نه؟ کارت بازرگانی در وجه های مختلف قابل استفاده است و در یک وقت هایی هم اصلا نمی توان از آن استفاده کرد توضیح بدهم که کالایی که می خواهد صادر بشود در مواقعی حتما توسط خود تولید کننده باید صادر بشود یعنی شما بازرگان یک کالا هستید اما قانون می گوید زمانی که می خواهید این کالا را صادر کنید توسط کارت بازرگانی خود شرکت اظهار شود.

🔻 یعنی گمرک غیر از این کسی را قبول نمی کند یعنی باید کارتتان را در جیب تان بگذارید و در واقع این کاری که می خواهند برایشان انجام بدهید در این مراحل داشتن کارت معنایی ندارد چون ممکن است در طول زمان قانون گمرکی تغییر کند به خاطر همین اسمی از کالایی نمی برم. دو کالاهایی هستند که برای گمرک آنها نیازمند گرفتن مجوز یا سهمیه از کارخانه تولیدی هستیم یعنی شما با کارت خودت هم می توانید صادر کنید ولی باید یک سهمیه از کارخانه تولیدی یا مجموعه ای که در این زمینه کار می کنید دریافت کنید تا بتوانید کالا را صادر کنید.

🔻 یک حالت دیگر وجود دارد این که شما می خواهید کالایی را صادر کنید شما نیاز نه مجوز و نه کارت بازرگانی تولید کننده هستید هر کسی با کارت بازرگانی صادراتی خود می توانید به گمرک مراجعه کند و اگر تاریخ انقضاء آن نگذشته باشد می تواند کارش را انجام بدهد یک زمانی وقتی شما دوره می بینید و خودتان برای اظهار امور گمرکی فرصت و دغدغه اش را نمی توانید داشته باشید یا به علتی کارت بازرگانی تان را نگرفتید در این حالت بهترین کار این است که از کسانی که کار امور گمرکی و بازرگانی انجام می دهند مثل ترخیص کاران و …

🔻 از این افراد بخواهید که آن ها برای شما کار امور گمرکی را انجام بدهند عملا اگر شما کارت بازرگانی نداشته باشید افرادی هستند که بازرگان هستند و کارشان همین انجام کار عمیلات گمرکی و ترخیص آن است اما اگر خودتان کارت داشته باشید میزان ریسک و میزان هزینه آن به مراتب خیلی کمتر است تا زمانی که این کارت را نداشته باشید داشتن کارت هم مزیت و هم عیب هایی دارد که در مورد مزیت های آن در یک فایل دیگر صحبت کردیم که در این جا نمی خواهیم به آن بپردازیم. پس ما می دانیم در ارسال کالا داشتن کارت بازرگانی بعضا بعضی جاها حتی کارت هم داشته باشید قابل استفاده نیست اما داشتن آن خوب است.

🔻 یک فرآیندی دارد و اگر آن را انجام بدهید بعد از چند ماه به شما ارسال می شود ولی شما روند مالی نداشته باشید عملا گرفتن آن فایده ای برای شما ندارد شما وقتی می خواهد با کسی کار کنید باید یک سری اسنادی را با هم جابجا کنید مثلا در حمل و نقل اسنادی جابجا می شود دو مدل سند داریم سندهای زمینی و دریایی اصل سندها متعلق به بارهایی است که زمینی می رود و بارهایی دریایی، اگر زمینی بخواهد برود بارنامه دریایی اسمش می شود. اما اگر بخواهید زمینی توسط تریلی و کشنده ها حمل بشود اصطلاحا سینر یا بارنامه حمل زمینی است که در این جا این فرصت را دارید که مدارکی را که دال بر این است که من مدارکی را ارسال کردم و در واقع امتیاز نقد کردنش را به مشتری ارائه بدهید این که چطور این بارنامه را پر کنم این ها را در بخش آموزش سایت می توانید این بحث را کامل دنبال کنید.

🔻 این کار برای آماده کردن و ارسال کالا و این که کالا تمام بشود این دو سند ضروری است یا بارنامه زمینی و یا دریایی جزء ضرورت ها هستند و اگر این ها صادر نشود شما حمل و نقل انجام ندادید و به این هم توجه داشته باشید اکثر افراد که در این بازار کار می کنند مشکل شان این است که اکثرشان خدمات حمل و نقل ارائه نمی کنند و این خودش موجب مشکل خوردن است حالا سوال این است که ما می خواهم کالا را ارسال کنم بسته بندی را چکار کنم؟ بسته بندی را هم شما باید انجام بدهید یا کارخانه تولید کننده یا در گمرک این عملیات انجام می شود.

🔻 اگر کارخانه می خواهد انجام بدهد در همان درب کارخانه در کارتون می تواند انجام بدهد یا در بسته بندی اضافه انجام می گیرد و بعضا در کالای شما لازم است که روی پالت قرار بگیرد و یا باز دور آن پلاستیک قرار بگیرد و باز دور آن تسمه قرار بگیرد و یا بعضی از گمرک ها خودشان بسته بندی را انجام می دهند مثلا بسته بندی صادراتی انجام می شود پس با توجه به استاندارهای مشتری این بسته بندی را انجام می دهند اما چه استانداردهایی نیاز است؟ حالا اگر دغدغه آن را داشته باشید نتیجه ای نمی گیرید.

🔻 بهترین کار این است که شما بروید وارد جریان کار بشوید و مشتری به شما بگوید که چه می خواهم که تهش چند تا تخته و چوب و .. است چیز خاصی نیست که نمی توان انجام داد شما در حمل و نقل این مشکل را ندارید مثلا در حمل و نقل شما از پورت هایی مثل امارات و .. می خواهد حمل بشود کرایه حمل و کارگر بیشتر از این که ماشین انجام می دهد است می گویند باید این را لیفتراک کنید و هزینه های جابجایی بسته بندی کم بشود یک وقتی می گویند نه کارگر مفت است خودشان آن جا تحویل می گیرند برایشان مهم نیست بستگی به نظر مشتری شما دارد.🔻 تا این جا یک مقدار در مورد حمل و نقل گفتم در ادامه برای این که بتوانید ادبیات تجارت را هم یاد بگیرید یک سری کلمات و اصطلاحات است که بین خریدار و فروشنده استفاده می شود من چند تا از آن را می گوییم و توضیح می دهم باز مفصلا در بحث های آموزشی می توانید دنبال کنید. اصطلاحات اینکوترمز یکی بحث تحویل بر روی عرشه کشتی است یعنی من کالا را باید از درب کارخانه تا اسکله و پورت خروجی مثلا از بندرعباس حساب کنم هزینه چیدن بار داخل کانتینر و امور گمرک و پیش ترخیص و هزینه THC را باید با هم جمع کنم تا جمع هزینه تمام شده برای صدور کالا با قیمت FOB بدست بیاید.

🔻 اگر این بشود CFR یا CIF پول حمل دریایی هم به آن اضافه می شود مثلا این قرار است به امارات برود تا آنجا حساب می شود اگر CIF آن بشود به اضافه بیمه خدمات بیمه هم به آن اضافه می شود و باید هزینه های بیمه هم انجام بگیرد اگر در جریان حمل اتفاقی برای کالا افتاد و کالا از بین رفت بر اساس مقدار پوششی که برای بیمه دادم بر اساس اینکوترمز بیست بیست باید جز هزینه ها حساب بشود این ها تفکیک شده آموزش دادم اگر زمینی حمل بشود CPT یعنی کرایه حمل تریلی دادید و می خواهد به استانبول برود گمرک و کارهای ترخیصش را دقیقا پرداخت کردید می خواهد برود.

🔻 این CPT اگر بیمه آن را هم بدهید CIP می شود این ها ادبیات اینکوترمز می شود شما باید این ادبیات را یاد بگیرید و وقتی خواستید آن ها را محاسبه کنید بدانید که چطور است در اینکوترمز ادبیات دیگر هم داریم ولی الان در مورد آن صحبت نمی کنیم چون متداول نیست در آراد خیلی به ادبیات تجارت پرداخته شده است ما به عنوان بزرگترین مجموعه ای که در اینترنت با موضوعات مختلف است ما همه مباحث را باز کردیم و شفاف کردیم هیچ مجموعه ای نیست که اینطور شفاف سازی کرده باشد و چه در داخل و چه در خارج می تواند به شما کمک کند شروع کنید.

🔻 حجم مطالعاتتان را به عنوان یک آرادی بالا ببرید مدل کار آراد را درک کنید که چه اتفاقی می افتد که افرادی وارد این مجموعه می شوند و موفق میشوند و دوم این که همزمان با کار ما آموزش ها و سطح علمی خودتان را بالا ببرید نیاز نیست شما تحصیل کرده و لیسانس و دکترا در اقتصاد و تجارت باشد شما آنچه را که در تجارت لازم است را در آراد یاد بگیرید امیدوارم که با این آموزش یک شناختی پیدا کرده باشید و به شما کمک کرده باشد در آموزش های دیگر بیشتر توضیح خواهیم داد.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ