قوانینی در اینکوترمز ۲۰۲۰ + فیلم

قوانین جزئی در fob اینکوترمز ۲۰۲۰ وجود دارد که بهتر است بدانید زیرا می تواند در معامله کردن از ضرر ها و خسارت هایی که ممکن است برایتان پیش بیاید جلوگیری نماید.

برای استفاده از روش fob چه کارهایی باید انجام شود؟

fob چون رایج ترین روش حمل و نقل دریایی است می‌ خواهم بیشتر در مورد آن صحبت کنیم. در این روش شما تصور کنید که فروشنده محصول هستید و در تهران ساکن می باشید و کارخانه شما و بار شما در تهران است اگر بخواهید معامله ای با کشور عمان انجام دهید و ارسال بار به این کشور داشته باشید قطعاً باید حمل و نقل به صورت دریایی انجام شود تا ارسال بار به درستی طی شود.
قرار شد از روش fob استفاده شود. یعنی ما محصولمان را روی عرشه کشتی به مشتری تحویل دهیم، بنابراین طبق گفته هایی که داشتیم تمام کارهای حمل و نقل، بیمه و هزینه‌ هایی که وجود داشت بر عهده خودمان بود.

البته این نکته را در نظر بگیرید که در روش fob شما می توانید تمامی هزینه ها را بر عهده شخصی مشتری قرار دهید. خیلی از تاجرهایی که در ایران هستند و صادرات خیلی از کالاها را انجام می دهند از این روش استفاده کردند و تمامی هزینه ها را بر دوش مشتری شان قرار دادند.
یعنی گفتند که ما از تهران تمام کارهای بارگیری از مبدا تا بندر را انجام می دهیم، هزینه‌ها را متقبل می‌شویم، کارهایش را انجام می‌ دهیم، بارگیری می کنیم، هر خسارتی که باشد با ماست و تا بندر این کار انجام می ‌شود و از آنجا به بعد هم کارهایی مثل بارگیری روی عرشه کشتی را انجام می دهیم و باز هم اگر خسارتی باشد با ماست اما در قراردادها ذکر می‌ شود که این مسئولیت‌ ها با ما بوده ولی تمامی هزینه ها را شما باید پرداخت کنید.

در اصل تمام کارهایی که باید انجام شود کارهای عملی ما می باشد ولی هر آن چیزی که نسبت به هزینه وجود دارد با شخص مشتری خواهد بود و ما می‌ توانیم هزینه‌ ها را از دوش خودمان برداریم، کاری که خیلی از تاجرها و صادر کننده ها در داخل دارند انجام می ‌دهند.
وقتی ما بارگیری را از تهران درب کارخانه انجام دادیم و خواستیم بار را به بندرعباس بفرستیم (که حالا به عنوان یک بندری است که بار را بارگیری کند و روی عرشه کشتی ببرد) ما محصولمان را از تهران به بندرعباس حمل می ‌کنیم و تمام مسئولیت ‌هایی که گفتیم را انجام می‌ دهیم مثل ارسال کالا به گمرک، بیمه ‌ها و هر آن چیزی که بر عهده ما بود همه این ها انجام می ‌شود و وقتی که انجام شد و بار روی عرشه کشتی قرار گرفت از اینجا به بعد تمام مسئولیت ها بر عهده شخص مشتری می رود و خسارتی که تا مقصد یعنی کشور عمان هست و تمام کارهای ترخیص کالا و بارگیری مجدد تا درب کارخانه مقصد بر عهده شخص مشتری خواهد بود.

بنابراین در این روش می شود گفت که ما هم یک قدمی برای ارسال کالا برداشتیم و هم مشتری قدمی برای دریافت کالا برداشته است. هزینه هایی هم که وجود دارد ما خیلی راحت چون داریم مسئولیت هایش را می پذیریم می‌توانیم بر دوش شخص مشتری بگذاریم و این هزینه ها را از دوش خودمان برداریم. چون خیلی هزینه ها بالا می رود باید سعی کنیم که این ها را کم کنیم تا بتوانیم حاشیه سود خود را در صادرات بالاتر ببریم.

ارسال بار در داخل کشور و دریافت پول

اگر بخواهیم یک مثال از ارسال بار در داخل کشور داشته باشیم به این نکته توجه کنید که اگر الان شما بخواهید یک ارسال بار از مثلاً یک نقطه از کشور به یک نقطه دیگر داشته باشید و بگویید که من ارسال بار را برای شما انجام می‌ دهم و پول را بعدا دریافت می ‌کنم این درست نیست.
سعی کنید این رابطه را یعنی رابطه دریافت و ارسال کالا را دوطرفه نگه دارید، بگذارید هم خودتان یک قدمی برداشته باشید هم شخص مشتری قدمی برداشته باشد.
ارسال بار اگر بخواهد به سمت مقصد انجام شود شما ابتدا بعد از بارگیری محصول و توافقی که بین خودتان و مشتری داشتید، محصول را به سمت بارگیری ببرید و وقتی کارهای بارگیری کامل انجام شد یک بارنامه یا رسیدی از آن بار، از باربری می گیرید و برای مشتری ارسال می کنید و با این کار مشتری مطمئن می شود که این محصولی است که متقاضی آن بوده و برای فلان شهر بارگیری شده است و تمام پولی که قرار بود به شما بدهد را به راحتی به حساب شما واریز می‌ کند و پول که به حساب شما واریز شد شما اجازه ترخیص کالا را به آن باربری می ‌دهید و بار به سمت مقصد و هر شهری که می‌ خواهد باشد ارسال می شود.

در اینجا شما دیگر دغدغه این را ندارید که من بارم را همین طوری ارسال کردم و آیا پولی برای من پرداخت می‌شود یا نه؟ و یا مشتری شما این دغدغه را دارد که اگر من پول را پرداخت کنم آیا باری به من تعلق می گیرد یا خیر؟
بنابراین سعی کنید تمامی این ها را مورد توجه قرار دهید. با یکی دو بار ارسال بار تمامی دغدغه هایتان رفع می شود، مطمئن باشید که برایتان تجربه می ‌شود و شما می توانید با یکی دو بار ارسال بار از روش دریایی، زمینی و روش های هوایی که وجود دارد تمام تجارب را کسب می کنید و دیگر آن موقع هیچ ترس و نگرانی برای شما وجود نخواهد داشت و از طرف دیگر شما می توانید از آموزش هایی که از طریق لایو در اختیار شما قرار می گیرد نهایت استفاده را ببرید تا بتوانید ارسال بارتان را به نقاط مختلف جهان داشته باشید.

موقعیت ایران برای صادرات

این نکته را مورد توجه قرار دهید که ایران موقعیت لجستیک بسیار خوبی دارد، شمال و جنوب کشور ما دریا است ما می‌توانیم از روش‌های ریلی، زمینی و هوایی برای ارسال کالاهای مختلف به نحو احسن استفاده کنیم.

برای کشور ما که مرکز جهان وجود دارد و به دلیل موقعیت جغرافیایی بسیار خوب هیچ محدودیتی وجود نخواهد داشت، شما می توانید صادرات خیلی از کالاها را با توجه به حجم شان و اینکه بخواهید هزینه ارسال بار از آن کم شود یا زیاد، از روش های حمل و نقل مختلف استفاده کنید.
برای ارسال بار محصولاتی که احساس می‌ کنید فاسد شدنی هستند، چون حجم کمی دارند اگر تصور کنیم با ارسال بار به صورت هوایی می‌توانیم خیلی راحت تر این کار را انجام دهیم، حتماً این کار را انجام دهیم.

مثلاً خیلی از محصولات مثل سنگ فیروزه به دلیل حاشیه سود های بسیار بالایی که دارند حتما هم شما و هم شخص مشتری تمایل دارید که این محصول و یا خیلی از محصولاتی که سبک هستند و امکان خراب شدن برای آنها وجود دارد به صورت هوایی دریافت کنند با اینکه این هزینه‌ ها بسیار بالا است ولی ارزش آن را کاملاً دارد.
یا مثلاً نگاه می کنید کشور مقصد ما کجاست آیا ما می‌ توانیم محصولمان را که فاسد شدنی نیست به روش دریایی ارسال کنیم؟ خیلی ها این دغدغه را دارند که اگر در ارسال بار محصولاتی مثل انواع و اقسام سبزیجات، صیفی جات و گوشت ها و خیلی از کالاهایی که فاسد شدنی هستند اگر ما بخواهیم کالاها را ارسال کنیم، اگر کالا خراب شود چه کنیم؟ اگر برایش اتفاقی بیفتد چه کنیم؟
همانطور که می دانید تجهیزات زیادی وجود دارند، مثلاً کشتی ‌هایی که به کولر ها مجهز هستند و یا تجهیزاتی دارند که تا دما‌های بسیار مناسب کالای شما را نگهداری می کنند و تا مکان مشخصی این کشتی ها با این تجهیزات بار شما را ارسال می‌کنند.
خیلی از کانتینرها حتی به روش های زمینی این تجهیزات دمایی را دارند و شما می توانید بدون دغدغه هر محصولی را که دارید به راحتی ارسال کنید.

بیشتر برای روش های حمل و نقل دریایی همانطور که گفته شد از روش fob استفاده کنید و سعی کنید تا جایی که می ‌توانید مسئولیت های خودتان را در قبال مشتری و کالاهایی که دارید ارسال می کنید کاهش دهید تا بتوانید نهایت استفاده را از صادرات تان ببرید، خسارت‌ هایی که قرار است به کالا وارد شود از یک جایی به بعد اصلا با شما نباشد تا بتوانید بدون دغدغه یا حتی دغدغه کمتری حمل و نقل محصولاتتان را انجام دهید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 پاسخ